انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تاثیر تحریم بر درآمد سرانه و افزایش شکاف فقیر و غنی
سقوط آزاد دلار
چراغ سبز به خرید نفت ایران
مقایسه دستاوردهای صنعت نفت در دولت تدبیر و امید با دولت قبل
هشدار رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره کاهش درآمدهای ارزی
جزییات اصلاحات در نرخ ارز، تعرفه گمرک و حقوق
سقوط ۴۷ درصدی صادرات نفت در 6 ماه نخست امسال
وجود ۳۰ هزار پلاک و ۲۴۹ گود خطرساز در پایتخت
سکاندار سازمان تجارت جهانی از رهبران اصلاح‌طلب اقتصاد در نیجریه است
حمایت بازار سرمایه از فعالیت نوآوران
تحریم و FATF مانع جذب سرمایه
صعود دلار و بورس؛ سقوط طلا
ریزش قیمت دلار و طلا
پشت‌صحنه کاهش قیمت دلار و سکه چیست؟
دلارهای بلوکه‌شده در راه ایران
سقوط بازارها در هفته گذشته
درآمد حاصل از صادرات پتروشیمی در سال آینده ۲۵000000000 دلار
افزایش قیمت‌ها در بهمن نسبت به دی‌ماه
رشد ۹۰ درصدی قیمت مسکن طی یک سال
مردم خوشحال؛ مافیا نگران
آزادسازی منابع ارزی بلوکه‌شده ایران در عراق
دو لایحه پالرمو و CFT برای روابط بانکی، شفافیت و مقابله با پول شویی در ایران مهم است
بیشتر
کد خبر: 103230 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۱ - 00:04
سهم هر خانوار 36 درصد از درآمد
وزارت راه و شهرسازی هزینه مسکن ایرانی‌ها را منتشر کرد

سهم هر خانوار 36 درصد از درآمد

اشاره: قیمت مسکن از ابتدای آذر روند نزولی به خود گرفت و مطابق بررسی‌ها نرخ‌های پیشنهادی در تهران و شهرستان‌ها تا ۱۵ درصد کاهش‌یافته است. این در حالی است که بازار مسکن از خرداد روند صعودی به خود گرفته بود تا اینکه محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی اواخر خرداد برای سومین بار طی یک سال اخیر به مردم توصیه کرد به منظور کاهش التهاب بازار مسکن از خرید خانه خودداری کنند. البته در ماه خرداد گذشته تعداد معاملات مسکن تا 200 درصد افزایش‌یافته بود. از سوی دیگر قیمت مسکن در تهران در ماه‌های شهریور، مهر و آبان به ترتیب در ۵.۱ درصد، ۱۰ درصد و ۱.۸ درصد نسبت به ماه قبل از خود افزایش یافت. گفتنی است علت کاهش سرعت رشد قیمت در آبان، کاهش نرخ ارز ناشی از تحولات سیاسی بین‌المللی و ساخت واکسن کرونا بود. روند صعودی قیمت ارز که از اواخر سال ۱۳۹۶ آغاز شد تأثیر مستقیم برافزایش قیمت کالاها ازجمله مسکن داشته است. روز گذشته وزارت راه و شهرسازی گزارش داد که نیمی از درآمد تهرانی‌ها خرج مسکن می‌شود. به طوری که سهم بخش مسکن در هزینه خانوار در کشور ۳۶ درصد و در شهر تهران ۴۹ درصد است.

ستاره صبح-

نوسانات قیمت مسکن
وزارت راه و شهرسازی در گزارشی تازه روند تحولات مسکن با تکیه‌بر اقتصاد کلان را ارائه و به شاخص‌هایی همچون نوسانات قیمت مسکن و ارز، سهم ارزش افزوده بخش مسکن و سهم بخش مسکن در هزینه خانوار پرداخته است. این گزارش نشان می‌دهد در فاصله زمانی ۱۰ ساله بین سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸ سهم بخش مسکن در هزینه خانوار به بالاترین میزان خود یعنی ۳۶ درصد رسیده که نسبت به سال ۱۳۸۸ به میزان ۳.۴ درصد افزایش‌یافته است. این شاخص برای شهر تهران در سال ۱۳۹۶ معادل ۴۹ درصد بوده است. با توجه به این آمار و لحاظ این موضوع که قیمت مسکن از سال ۱۳۹۶ به بعد دچار جهش شده احتمالاً مسکن بیش از ۴۹ درصد هزینه‌های خانوارها را دربرمی گیرد.

شهرهای گران‌قیمت
چند روز قبل محمود زاده معاون وزیر راه و شهرسازی در یک نشست خبری اعلام کرد که متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در کشور ۱۵.۲ میلیون تومان است که در این بین شهرهای تهران با میانگین متری ۲۷.۸ میلیون تومان، اهواز با متوسط ۲۳.۵ میلیون تومان، شیراز ۱۱.۴ میلیون، اصفهان، ۱۱.۴ میلیون و زنجان ۱۰.۹ میلیون تومان در هر مترمربع به ترتیب پنج شهر گران‌قیمت کشور هستند. شهرستان یاسوج در استان کهگیلویه و بویراحمد با متوسط قیمت ۳.۲ میلیون تومان در هر مترمربع کمترین قیمت را در بین شهرهای مرکز استان‌ها به خود اختصاص داده است.

سرمایه‌گذاری در بخش مسکن
اخیراً نیز دفتر اقتصاد مسکن وابسته به وزارت راه و شهرسازی گزارشی از تحولات بازار مسکن با تکیه‌بر اقتصاد کلان ارائه کرده که حاکی از آن است سهم ارزش افزوده بخش مسکن از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸، به ۴.۷ درصد کاهش‌یافته است. همچنین، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در شهر تهران و در مناطق شهری کشور از سال ۹۲ تا ۹۵ روند نزولی داشت و از سال ۹۵ تاکنون اندکی روند صعودی شده است.آمارها در بخش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساختمان‌های مسکونی، نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۶ سود تولید مسکن از ۷۰ به ۱۲۰ رسید و در سال ۹۷ و ۹۸ سود تولید مسکن به ترتیب در دو سال متوالی به ۶۴ و سپس ۶۰ درصد کاهش یافت.

سهم مسکن در اشتغال
آمار سهم بخش مسکن و ساختمان در ایجاد اشتغال در کشور سهم پایینی است و روند نزولی را طی کرده است. گزارش‌ها حاکی است که سهم مسکن و ساختمان در اشتغال در فاصله زمانی ۱۰ ساله بین سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸ از ۱۳.۱ درصد به ۱۲.۶ درصد کاهش‌یافته است.

صعود قیمت مسکن در تهران
تحولات قیمت مسکن در شهر تهران نیز صعودی است. بررسی‌ها حاکی است که میانگین قیمت معاملات مسکن در شهر تهران، روند صعودی دارد. به طوری که میانگین قیمت معاملات مسکن در شهر تهران در ۸ ماه نخست سال ۹۸ معادل ۱۲ میلیون و ۶۱۷ هزار تومان بوده و در ۸ ماه نخست امسال این رقم به ۲۷ میلیون و ۸۲۸ هزار تومان رسیده است.
تحولات قیمت مسکن در شهر تهران نیز اختلاف فاحشی را نشان می‌دهد. بر اساس بررسی‌های انجام‌شده معاملات آبان ماه امسال حاکی از میانگین متوسط خرید و فروش یک مترمربع واحد مسکونی معادل ۵۹ میلیون و ۳۹۸ هزار تومان در منطقه یک دارد و این رقم برای منطقه ۱۸ شهر تهران معادل ۱۱ میلیون و ۹۰۴ هزار تومان است.

حباب قیمت در بازار اجاره‌بها
بررسی شاخص حباب قیمتی در بازار مسکن شهر تهران نیز حاکی از افزایش فراوان اجاره‌بها دارد. بنا بر اعلام کارشناسان، یکی از شاخص‌های نشان‌دهنده وجود حباب قیمتی در بازار مسکن، نسبت میانگین قیمت به میانگین اجاره‌بها هر مترمربع مسکن است. بر اساس مطالعات انجام‌شده از سال ۱۳۹۸، این شاخص افزایش فراوانی داشته و به عدد ۲۳ رسیده است. در ۸ ماه نخست سال جاری نیز معادل ۳۷ درصد بوده است که بیش از دو برابر میانگین بلندمدت است. بر اساس آمارها میانگین بلندمدت این شاخص برای شهر تهران ۱۸ است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.