انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
کوچک شدن کیک اقتصاد
پیامدهای شعار «مرگ بر روحانی»
بودجه 1400 در محاق
پیامد رفتارهای خودسرانه
چشم‌انداز احیای برجام
خطر موج چهارم کرونا برای مردم
پیامد و هزینه خروج از پروتکل الحاقی
چشم‌انداز مثبت بازارها
تأثیر استیضاح ترامپ بر آینده جمهوری خواهان
آیا کلاف سردرگم FATF بازشدنی است یا خیر؟
استفاده از فرصت دیپلماسی برای بهبود زندگی مردم
ستاره صبح در گفت‌وگو با دکتر علی بیگدلی، تحلیلگر روابط بین‌الملل بررسی کرد
آیا رئیس‌جمهور دادگاهی می‌شود؟
عده‌ای در داخل‌و‌خارج مایل به خروج ایران از برجام‌ هستند
دیپلماسی نتیجه می‌دهد« نَه» توپ‌وتشر
توافق ایران و آژانس هوشمندانه بود
«قورباغه»؛ فیلم‌نامه‌ای ضعیف با اجرایی جذاب
دیپلماسی جایگزین ندارد
ایران بهتر است از مذاکره با 1+4 استقبال کند
هزینه‌ مالی نپذیرفتن لوایح FATF
نپیوستن به FATF؛ گشایش یا انسداد اقتصادی و معیشتی؟
خطر درگیـری در منطقه
«آن شب»؛ شمایلی از ژانر وحشت
کاهش تحریم‌ها و تصویب FATF، قیمت دلار را به زیر 20 هزارتومان می‌رساند
اشتباه راهبردی قالیباف در سفر به مسکو
پیامد رفتارهای خودسرانه
پیام رزمایش دریایی مشترک ایران و روسیه چیست؟
واکنش‌ها به پیروزی حقوقی ایران در دادگاه لاهه
اهداف پیداوپنهان سفر امروز مدیرکل آژانس به تهران چیست؟
انتقادهای نمایندگان از رفتار پادگانی رئیس مجلس!
واکنش حدادعادل به شایعه دست‌بوسی فرح پهلوی
دیپلماسی مانع تصویب قطعنامه شورای حکام علیه ایران شد
عده‌ای خودشان را صاحب‌اختیار و مالک کشور می‌دانند
دلیل نفوذ آیت‌الله سیستانی در عراق، مواضع خردمندانه، خیرخواهانه و اصلاح‌طلبانه است
اعلام کاندیداتوری علی مطهری برای انتخابات 1400
«دیپلماسی» مانع صدور قطعنامه در شورای حکام
بیشتر
کد خبر: 103298 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۹ - 00:07
پیامد کرونا برای اقتصاد ایران
ستاره صبح در گفت‌وگو با دو اقتصاددان بررسی کرد

پیامد کرونا برای اقتصاد ایران

اشاره: حدود یک سال است که سایه شوم ویروس کرونا برجهان سایه انداخته است. شیوع این بیماری بر شرایط اقتصادی، افزایش و کاهش قیمت کالاها و حتی روابط بین کشورها درزمینه اقتصاد، تجارت و صادرات و واردات اثرگذار بوده است. برخی آمارها نشان می‌دهد که اقتصاد کشورهای جهان در سال 2020 به خاطر پاندمی کرونا به‌طور میانگین ۴.۴ درصد کوچک‌تر شده است. همچنین شیوع ویروس کرونا در ایران نیز تأثیراتی بر اقتصاد داشته و خواهد داشت؛ زیرا کرونا باعث اعمال محدودیت‌های بی‌سابقه، بسته شدن راه‌های حمل‌ونقل، تعطیلی صنایع و رشد بیکاری شده است. آمارها نشان می‌دهد رقم تجارت خارجی کشور براثر کرونا ۲۰ میلیارد دلار کاهش‌یافته و بر اساس برآوردها تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۹۹ به دلیل شیوع کرونا احتمالاً ۴.۵ درصد کاهش خواهد یافت. ضمن آن‌که اتاق اصناف ایران گفته حدود یک‌میلیون و ۴۵۰ هزار واحد صنفی به‌طور مستقیم از بحران کرونا آسیب‌دیده‌اند و گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نیز حاکی از آن است که احتمالاً تا شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در ایران براثر کرونا شغل خود را ازدست‌داده‌اند. به‌تازگی نیز پایگاه خبری پایش آثار اقتصادی کرونا که زیرمجموعه ستاد ملی مقابله با کروناست، گزارشی مفصل از زیان‌های اقتصادی کرونا در ایران منتشر کرده است. دراین‌ارتباط ستاره صبح در گفت‌وگو با دو اقتصاددان، آثار کرونا بر اقتصاد ایران را بررسی کرده که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

بر پایه ارزیابی‌ها خسارت بحران کرونا به واحدهای صنفی ایران تا پایان سال به بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. بحران کرونا تقریباً به اکثر بخش‌های اقتصاد ایران آسیب رسانده و تجارت خارجی را ۲۰ میلیارد دلار کاهش داده است. سنجش میزان دقیق خسارت بحران کرونا بر اقتصاد ایران کار ساده‌ای نیست؛ در برخی حوزه‌ها داده‌های آماری کافی نیستند؛ در بخش‌هایی نوسان‌ها به خاطر تغییر سیاست‌های کرونایی شدید و در مواردی زنجیره تأثیر متقابل تحولات بسیار گسترده و درهم‌تنیده است. هوشیار فقیهی، معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی اتاق اصناف ایران، چندی پیش گفته بود که واحدهای صنفی ایران در دو ماه نخست شیوع کرونا ماهانه بیش از ۲۶ هزار میلیارد تومان متضرر شده‌اند. در این دو ماه محدودیت‌های شدیدی بر کسب‌وکارها اعمال شد که دولت پس از مدتی آن‌ها را تعدیل کرد و با اوج‌گیری موج‌های دوم و سوم شیوع بیماری کووید۱۹ اعمال محدودیت‌ها با شدت و ضعف دوباره برقرار شد.

خسارت به اصناف و تجار
بر همین اساس خبرگزاری ایرنا روز شنبه ششم دی در گزارشی پیش‌بینی کرده که زیان واحد‌های صنفی تا پایان سال دست‌کم ۲۰۲ هزار میلیارد تومان خواهد بود. اتاق اصناف ایران می‌گوید، حدود یک‌میلیون و ۴۵۰ هزار واحد صنفی به‌طور مستقیم از بحران کرونا آسیب‌دیده‌اند. در بخش کشاورزی نیز درآمد کشاورزان به‌طور میانگین نزدیک به هشت درصد کاهش‌یافته و صادرات محصولات کشاورزی دست‌کم ۱۰ درصد افت کرده است. مطابق برآورد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، صنعت گردشگری به‌عنوان یکی از بخش‌های مهم خدمات به خاطر بحران کرونا با کاهش ۷۰ درصدی درآمدهای ارزی و فعالان این حوزه با کاهش ۸۰ درصدی درآمد روبه‌رو هستند. همچنین تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا درگیر مشکلات و محدودیت‌های بسیاری، به‌خصوص در صادرات نفت بود و بحران کرونا ضربه‌ای دیگر بر آن وارد کرد. ایران در سال گذشته معادل ۴۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار صادرات و ۴۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار واردات داشت. به گزارش ایرنا، برآورد می‌شود تا پایان سال جاری میزان صادرات ایران حداکثر ۳۰ میلیارد دلار و نیاز به ارز وارداتی حدود ۳۵ هزار میلیارد دلار باشد. اگر این میزان صادرات و تأمین ارز وارداتی محقق هم شود، باز تجارت خارجی ایران به نسبت سال گذشته ۲۰ میلیارد دلار کوچک‌تر خواهد بود. بررسی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی حاکی از آن است که درنتیجه توقف یا محدود شدن فعالیت واحدهای تولیدی و خدماتی براثر بحران کرونا بین دو میلیون و ۸۰۰ هزار تا شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در ایران شغل خود را ازدست‌داده یا می‌دهند.

نگاه کوتاه‌مدت به بحران
دراین‌ارتباط ستاره صبح برای بررسی آثار مثبت و منفی کرونا بر اقتصاد به سراغ دو اقتصاددان رفت تا نظر آنان را جویا شود. دکتر مسعود دانشمند، دبیرکل خانه اقتصاد ایران در گفت‌وگو با ستاره صبح بابیان این‌که «کرونا آثار زیان باری برای اقتصاد ایران به دنبال داشته است»، تأکید کرد: «متأسفانه برخی مسئولان از روز نخست به کرونا به‌عنوان یک بحران کوتاه‌مدت نگاه کردند. به همین دلیل از همان ابتدای کار دولت سرفصلی برای حمایت از کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از این بحران نداشت و هنوز هم ندارد. اگر به دولت بگویید آماری دقیق از میزان حمایت‌هایی که در این‌یک سال انجام‌شده ارائه کند احتمالاً آمار درست و برنامه‌ریزی‌شده‌ای ندارد. زیرا بسته‌های حمایتی ارائه‌شده تاکنون سیستماتیک و برنامه‌ریزی‌شده نبوده است. به‌عنوان نمونه پرداخت وام یک‌میلیون تومانی چه کمکی می‌توانست به مردم بکند که در شرایط فعلی به آن‌ها داده شد، درحالی‌که این بودجه با برنامه‌ریزی بهتر امکان رونق در بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی‌ها را فراهم می‌کرد. همچنین یارانه یک‌میلیون تومانی با سود ۱۲درصدی تنها می‌تواند بخش کوچکی از مواد غذایی خانوار را تأمین کند؛ بنابراین برای بررسی همه‌جانبه چگونگی حمایت‌های مؤثرتر کار کارشناسی واجب است تا زندگی روی روال عادی قرار گیرد. بنابراین ایجاد صندوق حمایت از اقتصادهای کرونازده برای حمایت از کسب‌وکارهای کوچک بسیار ضروری است. به هر ترتیب دولت کرونا و تبعات آن را جدی تلقی نکرد و منابع کشور به‌درستی برای مقابله با کرونا هزینه نشد. فشار مشاغل و کسب‌وکارهای خرد بر دولت زیاد است و به همین علت دستور به شروع به کار مشاغل داده شد. امروز همه کشورهای درگیر بحران کرونا به دنبال اتخاذ تمهیداتی برای پوشش دادن زیان‌های تحمیل‌شده به بخش خصوصی هستند. طبیعی است که بودجه دولت نمی‌تواند به‌طور کامل زیان‌های واردشده را پوشش دهد، بنابراین برای یکسری پرداخت‌ها یا اقساط وام‌های حمایتی دولت به کسب‌وکارها فرصت‌های چندماهه باید داده می‌شد. از طرفی برای کاهش هزینه‌های دولت هم باید برنامه‌ریزی وجود داشته باشد. اما پرسش این است که در حال حاضر که کشور با کسری بودجه مواجه است، دولت قرار است از کدام بخش صرفه‌جویی کند؟ در بقیه بخش‌ها هم به همین منوال است. بنابراین باید برای مواجهه با آثار اقتصادی کرونا یک برنامه‌ریزی جامع و دقیق صورت گیرد.»

آثار مثبت کرونا بر اقتصاد
همچنین دکتر جلال رضایی، اقتصاددان و استاد دانشگاه نیز به خبرنگار ستاره صبح گفت: «در سطح ملی کرونا موجب پررنگ شدن اقتصاد حوزه سلامت و توجه به آن شد، همچنین اقتصاد دیجیتال خیلی پررنگ و کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک بسیار فعال شد. موضوع جایگزینی پول الکترونیکی به‌جای پول کاغذی بسیار موردتوجه قرار گرفت و این‌ها ازجمله تغییرات مثبتی است که شیوع ویروس کرونا در عرصه اقتصاد ملی ایجاد کرد. شیوع ویروس کرونا موجب توجه بسیار زیاد خانواده‌ها به مسئله بهداشت و سلامت شد و این موضوع ارتقای سطح سرمایه‌گذاری در نظام پزشکی کشور را در پی خواهد داشت. اقتصاد دانش‌بنیان حوزه دیگری بود که براثر کرونا در کشور موردتوجه قرار گرفت و تقویت شد و با استفاده از فضای مجازی ظرفیت‌های بسیاری برای فعالیت‌های تجاری نوآورانه فراهم آمد. همچنین توجه بیشتر به بازار سرمایه برای تأمین مالی که موجب سرعت یافتن جهش تولید نیز خواهد شد، از دیگر پیامدهای اقتصادی کرونا بود. به‌طورکلی می‌توان گفت کرونا در رشد اقتصادی ایران تأثیر مثبت خواهد داشت و ما باید از این فرصت ایجادشده به‌خوبی استفاده کنیم. البته شاید بتوان گفت کرونا در کوتاه‌مدت به اقتصاد ایران آسیب وارد ساخت، اما در بلندمدت به دلایل مختلف دارای دردسرهای عظیم نیست و حتی به توسعه اقتصادی ایران و توجه به ظرفیت‌های ملی و استفاده هرچه بیشتر از کالاهای ساخت داخل نیز خواهد انجامید.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.