انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گزینه‌های پیشنهادی جایزه صلح نوبل چه کسانی هستند؟
میانمار دوباره در دستان چکمه‌پوشان؛ آنگ‌سان سوچی در زندان
دیپلماسی به‌جای مشت‌آهنین
پشت‌صحنه اعتراضات دانشجویی در ترکیه چیست؟
شرط آمریکا برای بازگشت به برجام
برجام در مسیر احیا
آشوب در 100 شهر روسیه
پیامدهای بحران کرونا برای اقتصاد و زندگی مردم دنیا
اولویت احیای برجام برای بایدن
در چهارمین جلسه استیضاح دوم ترامپ چه گذشت؟
شب ناآرام در اربیـل
استیضاح ترامپ شکست خورد
نگرانی جهانی از اوضاع میانمار
خیز دیوان لاهه برای محکومیت اسرائیل
بالا گرفتن تنش میان روسیه و اروپا
نامه ی سرگشاده عباس آخوندی به نمایندگان مجلس درباره برجام
قطـر؛ میانجی جدید تهران-واشنگتن
تقابل نفس‌گیر دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان
سیاست تهاجمی پوتین زیـر تیغ غـرب
در کنفرانس امنیتی مونیخ چه گذشت؟
سرکوب شدید معترضان به کودتای میانمار
بازگشت رسمی آمریکا به توافق اقلیمی پاریس
بلوا و اعتصاب در میانمار
«انیس نقاش» براثر ابتلا به کرونا درگذشت
فرار مالیاتی ممنوع؛ حتی شما آقای ترامپ!
بیشتر
کد خبر: 103302 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۱۰ - 00:30
مرور رویدادهای مهم 2020
ستاره صبح بررسی می‌کند

مرور رویدادهای مهم 2020

اشاره: سال 2020 میلادی با همه فراز و نشیب‌ها و تمام اخبار خوب و بدی که داشت، فردا به پایان می‌رسد و جهانیان آغاز سال 2021 را با امید به آینده‌ای بهتر و همچنین خواندن و شنیدن خبرهایی خوب‌تر جشن خواهند گرفت. سالی که گذشت، یکی از متفاوت‌ترین سال‌هایی بود که مردم دنیا در عمر خود تجربه کردند؛ سالی که با شیوع گسترده ویروس کرونا آغاز شد و با نگرانی‌ها و دلهره‌های مربوط به آن همراه بود. به عقیده برخی صاحب‌نظران شاید بتوان گفت از زمان جنگ جهانی دوم به این‌سو، هیچ رویدادی مثل شیوع کرونا نتوانسته بود تمام دنیا را درگیر خود کند. باوجود همه این مشکلات، موضوعات و بحران‌های مهم دیگری در سال 2020 وجود داشتند. مردم برای اعتراض به کف خیابان‌ها آمدند؛ جنگ‌ها و درگیری‌ها باوجود شرایط ویژه این سال بازهم آغاز شدند و ادامه یافتند؛ برخی بلایای طبیعی از آتش‌سوزی گرفته تا طوفان، ویرانی‌هایی به بار آوردند که خطرات آینده تغییرات آب و هوایی را یادآوری می‌کنند؛ و البته ایالات‌متحده آمریکا یک انتخابات تاریخ‌ساز را پشت سر گذاشت که به تک دوره‌ای شدن یک رئیس‌جمهور پوپولیست و غیرقابل پیش‌بینی پس از سه دهه انجامید. هرسال با نزدیک شدن به موعد سال نوی میلادی، بسیاری از رسانه‌ها در سراسر جهان به‌مرور مهم‌ترین خبرها و اتفاقات سال می‌پردازند. ستاره صبح نیز طبق همین رسم، نگاهی به برخی از مهم‌ترین رویدادهای سال 2020 انداخته که ازقضا ارتباطی با ویروس کرونا یا شکست ترامپ در انتخابات ندارند و احتمالاً در تاریخ ثبت خواهند شد.

ستاره صبح-

ستاره صبح در گزارشی که هم‌اکنون پیش روی شماست، نگاهی انداخته به برخی از بزرگ‌ترین حوادثی که در سال 2020 در سراسر جهان رخ دادند و عملاً ارتباطی با ویروس کرونا در سال  ندارند.

اعتراضات مردمی در بلاروس
انتخابات در بلاروس، کشوری که غالباً به‌عنوان آخرین دیکتاتوری اروپا توصیف می‌شود، باعث تنش شد.  همان‌طور که انتظار می‌رفت، لوکاشنکو باوجود شائبه‌ها پیرامون تقلب در انتخابات سرانجام خودش را پیروز اعلام کرد، بااین‌حال برای چندین هفته پس از پایان رأی‌گیری، بلاروسی‌ها تقریباً هرروز در اعتراضات گسترده‌ای به خیابان‌ها می‌آمدند که در بعضی مواقع جمعیت از حدود 100 هزار نفر هم فراتر می‌رفت.

جنگ ناگورنو قره‌باغ
در اواخر ماه سپتامبر، جنگ بین ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ آغاز شد. از زمان آتش‌بس 1994، این بدترین جنگی بود که درگرفت. برای چندین دهه تنش‌ها بین دو کشور در حالت آتش زیر خاکستر بود ، اما امسال پس از برگزاری انتخابات دولت خود اظهار قره‌باغ در بهار، این اختلافات به‌شدت درگرفت و باعث نارضایتی آذربایجان شد. حداقل 16 نفر در درگیری‌های مرزی در طول تابستان کشته شدند، این اتفاق باعث شد هزاران نفر به خیابان‌های پایتخت آذربایجان بیایند و خواستار جنگ شوند. توافق‌نامه میانجیگری روسیه در تاریخ 9 نوامبر جنگ را به پایان رساند و آذربایجان را قادر ساخت تا برخی از مناطق قره‌باغ را باز پس بگیرد. به‌عنوان بخشی از این توافق، کرملین دو هزار نیروی حافظ صلح را در امتداد جاده اتصال قره‌باغ به ارمنستان حفظ خواهد کرد.
جاه‌طلبی‌های نئوعثمانی ترکیه
درحالی‌که اکثر کشورها تلاش می‌کردند از بحران اقتصادی و بهداشتی ناشی از کرونا در امان بمانند، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، خواسته‌های نئو-عثمانی خود را برای پیش‌بینی قدرت ترکیه در سراسر مدیترانه شرقی و خاورمیانه دو برابر کرد. در ماه ژانویه، نیروهای ترکیه به لیبی اعزام شدند تا از دولت وفاق ملی موردحمایت سازمان ملل متحد در برابر نیروهای ژنرال حفتر حمایت کنند. در طول تابستان، تنش‌ها در دریای مدیترانه شرقی پیرامون اکتشافات نفتی ترکیه شعله‌ور شد. این تصمیم درست چند روز قبل از اعمال تحریم‌های دولت ترامپ علیه ترکیه، متحدش در ناتو، به خاطر خرید سیستم دفاع موشکی اس-400 روسی در سال 2017 بود.

ریشه‌کن شدن فلج اطفال در آفریقا 
در ماه آگوست، آفریقا پس از یک دهه فعالیت طولانی برای از بین بردن فلج اطفال، سرانجام موفق شد. تدروس آدهانوم، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، این اتفاق را یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای بهداشت عمومی در زمان معاصر توصیف کرد. اتفاقی که در سایه بحران همه‌گیری ویروس کرونا کمتر درباره آن صحبت شد.

بحران‌های متعدد در لبنان
لبنان قبلاً با بیماری همه‌گیر و بدترین بحران اقتصادی در دهه‌های گذشته دست‌به‌گریبان بود که بزرگ‌ترین انفجار در تاریخ این کشور در 4 اوت از بندر بیروت رخ داد و 200 کشته و هزاران زخمی برجای گذاشت. هزاران تن مواد منفجره نیترات آمونیوم، همراه با 15 تن نفت سفید و سایر مواد آتش‌زا در یک انبار ذخیره‌شده بود. این انفجار به‌احتمال‌زیاد به‌طور تصادفی انجام‌شده، بااین‌حال چهار ماه پس از انفجار، هیچ‌کس پاسخگو نبود که چگونه شش سال اجازه دادند چنین مواد خطرناکی در انباری داخل شهر باشد.
اعتراضات کشاورزان هند
در اواخر ماه نوامبر، کشاورزان در هند به‌عنوان بزرگ‌ترین اعتراض تاریخ بشر دست به اعتراض و اعتصابی سراسری زدند. کشاورزان می‌ترسند که قانون جدید اعمال‌شده در این کشور که در ماه سپتامبر توسط پارلمان تصویب شد، دست شرکت‌های بزرگ‌تر را برای استثمار آن‌ها باز بگذارد. با وابستگی حدود 60 درصدی جمعیت هند به کشاورزی، قوانین جدید مخالفت‌های شدیدی به همراه داشته است.

درگیری تیگرای اتیوپی
در اوایل ماه نوامبر، آبی احمد، نخست‌وزیر برنده جایزه نوبل صلح اتیوپی، حمله نظامی را به منطقه ناآرام تیگرای در شمال کشور آغاز کرد. تنش‌های طولانی‌مدت بین دولت فدرال و مقامات منطقه‌ای به اوج خود رسید، زیرا حزب حاکم منطقه، جبهه آزادی‌خواهی مردم تیگرای را به تلاش برای حمله به یک پایگاه نظامی فدرال متهم کرد. در میان گزارش‌های خشونت باانگیزه‌های قومی و مذهبی، دفتر پیشگیری از نسل‌کشی سازمان ملل اخطارهایی را در مورد خطر نسل‌کشی و پاک‌سازی قومی صادر کرد. به گزارش واشنگتن‌پست، در شهر مای کادرا، حدود 600 نفر از گروه‌های قومی آمهارا و ولکایت، کشته شدند. پیش از اعلام پیروزی ابی در 28 نوامبر، درگیری‌های سه‌هفته‌ای با گلوله‌باران شدید مكل، پایتخت منطقه، توسط نیروهای اتیوپی به اوج خود رسید. تقریباً 1 میلیون نفر در اثر جنگ آواره شدند و حدود 50 هزار نفر به سودان همسایه اتیوپی پناه بردند. این درگیری نشانه‌ای از نبرد طولانی‌مدت بر سر سیستم قومی-فدرال این کشور بود که می‌تواند پیامدهای عمیقی برای صلح و ثبات در آفریقا داشته باشد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.