انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گزینه‌های پیشنهادی جایزه صلح نوبل چه کسانی هستند؟
میانمار دوباره در دستان چکمه‌پوشان؛ آنگ‌سان سوچی در زندان
دیپلماسی به‌جای مشت‌آهنین
پشت‌صحنه اعتراضات دانشجویی در ترکیه چیست؟
شرط آمریکا برای بازگشت به برجام
برجام در مسیر احیا
آشوب در 100 شهر روسیه
پیامدهای بحران کرونا برای اقتصاد و زندگی مردم دنیا
اولویت احیای برجام برای بایدن
در چهارمین جلسه استیضاح دوم ترامپ چه گذشت؟
شب ناآرام در اربیـل
استیضاح ترامپ شکست خورد
نگرانی جهانی از اوضاع میانمار
خیز دیوان لاهه برای محکومیت اسرائیل
بالا گرفتن تنش میان روسیه و اروپا
نامه ی سرگشاده عباس آخوندی به نمایندگان مجلس درباره برجام
قطـر؛ میانجی جدید تهران-واشنگتن
تقابل نفس‌گیر دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان
سیاست تهاجمی پوتین زیـر تیغ غـرب
در کنفرانس امنیتی مونیخ چه گذشت؟
سرکوب شدید معترضان به کودتای میانمار
بازگشت رسمی آمریکا به توافق اقلیمی پاریس
بلوا و اعتصاب در میانمار
«انیس نقاش» براثر ابتلا به کرونا درگذشت
فرار مالیاتی ممنوع؛ حتی شما آقای ترامپ!
بیشتر
کد خبر: 103334 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۱۵ - 00:02
تلاش یازده سناتور برای عدم‌تأیید پیروزی بایدن
گزارش خبری - تحلیلی

تلاش یازده سناتور برای عدم‌تأیید پیروزی بایدن

اشاره: بیست‌روز پیش کالج انتخاباتی (الکتورال) به‌طور رسمی تأیید کرد که جو بایدن پیروز انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر شده است؛ اکنون بر اساس قانون اساسی، در گام آخر کنگره آمریکا (مجموعه سنا و مجلس نمایندگان)، باید این پیروزی را تأیید کنند. بااین‌حال تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه و ۱۰ سناتور هم‌حزبی او می‌خواهند با اعلام رسمی پیروزی جو بایدن،‌ رئيس‌جمهور منتخب آمریکا، در مجلس سنا در تاریخ ششم ژانویه (17دی)، مخالفت کنند، هرچند به‌احتمال بسیارزیاد به خاطر تعداد کمشان، کاری از پیش نمی‌برند. آن‌ها می‌گویند شرط ما این است که یک کمیسیون تحقیق فراحزبی، در ۱۰روز، به ادعای تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در برخی ایالت‌ها رسیدگی کند. اعتراض هر عضو کنگره، احتمالاً برای دوساعت در جلسه ششم ژانویه به بحث گذاشته می‌شود اما برای رد نتیجه کالج‌انتخاباتی (الکتورال) باید اکثریت کنگره، با نماینده معترض همراهی کنند، که بسیاربعید است؛ زیرا دست‌کم اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا هواخواه حزب دمکرات است و البته بسیاری از جمهوری‌خواهان هم می‌خواهند پیروزی بایدن را تأیید کنند.

ستاره صبح-

اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا قرار است روز چهارشنبه ششم ژانویه (۱۷ دی) در نشست کنگره برای تائید نهایی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور شرکت کنند. تصمیم اخیر جاش هالی، سناتور جمهوری‌خواه ایالت میسوری برای اعتراض به پیروزی جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا در جلسه کنگره ممکن است جلسه‌ای را که به‌طورمعمول جنبه‌ای تشریفاتی دارد به یک رویارویی سیاسی تمام‌عیار تبدیل کند. این در حالی است که بنا به گزارش‌ها گروهی از سناتورهای جمهوری‌خواه به رهبری تد کروز، سناتور تگزاس نیز در نظر دارند روند تائید نتیجه انتخابات را به تأخیر بیندازند و با تائید پیروزی جو بایدن مخالفت کنند. به دنبال هر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در اولین سه‌شنبه پس از روز اول نوامبر برگزار می‌شود نشستی در اولین روزهای سال بعد در کنگره برگزار می‌شود تا نتیجه رأی‌گیری در کالج الکترال برای تعیین رئیس‌جمهوری آینده به‌طور رسمی تائید شود. اعتراض جاش هالی یا دیگر سناتورهای جمهوری‌خواه به آن دسته از اعضای حزب جمهوری‌خواه که پس از رأی‌گیری در کالج الکترال همچنان به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری کنونی ایالات‌متحده وفادار هستند فرصت می‌دهد تا پیروزی جو بایدن در انتخابات سوم نوامبر (۱۳ آبان) را به چالش بکشند.

جلسه تشریفاتی
این در حالی است که شماری از چهره‌های سرشناس حزب جمهوری‌خواه ازجمله میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس سنا با اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در جلسه روز چهارشنبه آینده کنگره مخالف هستند. میچ مک کانل پس از رأی‌گیری در کالج الکترال که با پیروزی جو بایدن با ۳۰۶ رأی در برابر ۲۳۲ رأی برای دونالد ترامپ همراه بود به نامزد دموکرات‌ها به‌عنوان رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا تبریک گفت. تصمیمی که در آن زمان اعتراض دونالد ترامپ را که همچنان از پذیرش شکست خودداری می‌کند برانگیخت. سخنگوی جو بایدن درباره جلسه روز چهارشنبه کنگره گفته است که این جلسه «تشریفاتی» خواهد بود و جو بایدن درهرصورت روز ۲۰ ژانویه (اول بهمن) به‌عنوان چهل و ششمین رئیس‌جمهوری آمریکا سوگند یاد خواهد کرد. تاکنون هیچ‌کدام از اعتراض‌هایی که در جریان جلسه کنگره برای تائید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری تشکیل‌شده مانع از تائید پیروزی نامزد برنده در کالج الکترال نشده است. بااین‌حال انتخابات ریاست جمهوری این دوره در آمریکا با خودداری دونالد ترامپ از پذیرش شکست شباهتی با دوره‌های گذشته ندارد. در این گزارش تلاش شده است جنبه‌های مختلف جلسه روز ششم ژانویه کنگره ایالات‌متحده بررسی شود.

اعتراض به نتایج
تائید رسمی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری هر چهار سال یک‌بار یکی از اولین اقدامات کنگره پس از آغاز به کارش است. اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنا گردهم می‌آیند تا آرای الکترال برای انتخاب رئیس‌جمهوری را شمارش کنند. مقررات این جلسه در سال ۱۸۸۷ میلادی و پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری در سال ۱۸۷۶ وضع شد. بنا به مصوبه سال ۱۸۸۷ کنگره مرجع رسیدگی به اعتراض‌هایی خواهد بود که نسبت به نتیجه رأی‌گیری در کالج الکترال مطرح می‌شود. هرگاه یکی از اعضای مجلس نمایندگان به همراه یکی از سناتورها در جلسه کنگره به نتیجه آرای الکترال دریکی از ایالت‌ها اعتراض کنند آن اعتراض باید موردبررسی قرار گیرد. هر دو مجلس به‌طور جداگانه اعتراض مطرح‌شده را حدود دو ساعت به بحث می‌گذارند و سپس برای قبول یا رد آن رأی‌گیری می‌کنند. در دهه‌های اخیر اعتراض رسمی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری تنها در سال‌های ۱۹۶۹ و ۲۰۰۵ صورت گرفت. هر دو بار نیز کنگره اعتراض‌ها را وارد ندانست. با توجه به اکثریت دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان احتمال موافقت این نهاد با یکی از اعتراض‌های مطرح‌شده در عمل وجود ندارد. در مجلس سنا نیز معترضان باید بتوانند موافقت کل سناتورهای جمهوری‌خواه را جلب کنند.

حساب‌گری سیاسی
این در حالی است که شماری از سناتورهای جمهوری‌خواه ازجمله میج مک کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه، سوزان کالینز، سناتور ایالت مین و میت رامنی، سناتور ایالت یوتا پیروزی جو بایدن را تبریک گفته‌اند. درنتیجه رأی موافق آن‌ها به معترضان بعید به نظر می‌رسد. بااین‌حال معترضان حتی در صورت رأی موافق مجلس سنا به اعتراض مطرح‌شده نیز باز به رأی مجلس نمایندگان نیاز خواهند داشت. به‌این‌ترتیب معترضان بختی برای جلوگیری از تائید پیروزی جو بایدن نخواهند داشت. به عقیده صاحب‌نظران بخش زیادی از این تصمیم مبتنی بر یک حساب‌گری سیاسی است زیرا معترضان بر این باور هستند تا با استفاده از پوشش رسانه‌ای جلسه روز چهارشنبه و جلب رضایت دونالد ترامپ خواهند توانست جایگاه خود را در میان افرادی که به دونالد ترامپ رأی داده‌اند مستحکم‌تر کنند. انتظار می‌رود که در صورت طرح همه اعتراض‌های جمهوری‌خواهان، جلسه کنگره و جلسات جداگانه مجلس نمایندگان و مجلس سنا برای رأی‌گیری درباره این اعتراض‌ها بیش از ۱۲ ساعت طول بکشد. به‌این‌ترتیب این احتمال وجود دارد که پیروزی جو بایدن به‌جای روز چهارشنبه درنهایت روز پنجشنبه در جلسه کنگره تائید شود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.