انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گزینه‌های پیشنهادی جایزه صلح نوبل چه کسانی هستند؟
دیپلماسی به‌جای مشت‌آهنین
«بن‌سلمان» ولیعهد عربستان آمر قتل خاشقچی
پشت‌صحنه اعتراضات دانشجویی در ترکیه چیست؟
دیدار رهبر کاتولیک‌های جهان با مرجع شیعیان جهان
در چهارمین جلسه استیضاح دوم ترامپ چه گذشت؟
شب ناآرام در اربیـل
استیضاح ترامپ شکست خورد
نامه ی سرگشاده عباس آخوندی به نمایندگان مجلس درباره برجام
نگرانی جهانی از اوضاع میانمار
خیز دیوان لاهه برای محکومیت اسرائیل
بالا گرفتن تنش میان روسیه و اروپا
قطـر؛ میانجی جدید تهران-واشنگتن
سرکوب شدید معترضان به کودتای میانمار
در کنفرانس امنیتی مونیخ چه گذشت؟
بازگشت رسمی آمریکا به توافق اقلیمی پاریس
بلوا و اعتصاب در میانمار
تقابل نفس‌گیر دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان
سیاست تهاجمی پوتین زیـر تیغ غـرب
«انیس نقاش» براثر ابتلا به کرونا درگذشت
حمله تند ترامپ به بایدن
اعتراض گزارشگر سازمان ملل به برخورد نرم آمریکا با بن‌سلمان
تغییر رویکرد آمریکا نسبت به عربستان‌سعودی
فرار مالیاتی ممنوع؛ حتی شما آقای ترامپ!
عبـور چیـنی‌ها از فقـر
نبرد شبکه‌های اجتماعی با کودتاگران میانمار
در دیدار دو رهبر دینی چه گذشت؟
بیشتر
کد خبر: 103342 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۱۶ - 00:02
ارتش نباید وارد سیاست شود
هشدار 10 وزیر دفاع پیشین آمریکا به ترامپ:

ارتش نباید وارد سیاست شود

اشاره: اخیراً رسانه‌های آمریکا خبر دادند ترامپ گزینه اعلام حکومت‌نظامی، برای تغییر نتیجه انتخابات، را با مشاورانش به بحث گذاشته است. در واکنش به این موضوع، ۱۰وزیر دفاع پیشین آمریکا بیانیه داده‌اند و درباره هرگونه دخالت ارتش این کشور در ماجرای نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر هشدار داده‌اند. آن‌ها نوشته‌اند: «ما درباره تعهدهای نیروهای مسلح آمریکا دیدگاه مشترکی داریم. همه ما قسم خوردیم از قانون اساسی آمریکا در برابر دشمنان داخلی و خارجی دفاع کنیم. ما برای یک شخص یا یک حزب قسم نخوردیم». اشتون کارتر، دیک چنی، ویلیام کوهن، مارک اسپر، رابرت گیتس، چاک هیگل، جیمز متیس، لئون پانتا، ویلیام پری و دونالد رامسفلد این بیانیه را امضا کرده‌‌اند. همچنین در اتفاقی دیگر درباره تغییر نتایج انتخابات، مقام‌های ایالت جورجیای آمریکا که از حزب جمهوری‌خواه‌اند، می‌گویند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، به‌‌اتهام «درز دادن تماس تلفنی محرمانه برای وزیر داخلی جورجیا» برای آن‌ها پرونده درست کرده است. دراین‌ارتباط روزنامه واشنگتن‌پست یک فایل صوتی منتشر کرد که در آن ترامپ، به برد رافنسپرگر، مسئول انتخابات و وزیر داخلی در ایالت جورجیا، فشار می‌آورد نتیجه انتخابات اخیر ریاست جمهوری در این ایالت را عوض کند. بر اساس قوانین آمریکا، این کار ترامپ، می‌تواند پرونده‌ای کیفری برای او به همراه داشته باشد.

ستاره صبح-

کالج الکترال ایالات‌متحده آمریکا روز ۱۴ دسامبر،‌ پیروزی جو بایدن در مقابل دونالد ترامپ را در انتخابات ریاست جمهوری اخیر با ۳۰۶ رأی در برابر ۲۳۲ رأی تأیید کرد و کنگره  آمریکا بناست روز چهارشنبه برای تائید نهایی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور تشکیل جلسه دهد. شماری از سناتورهای جمهوری‌خواه گفته‌اند که روز چهارشنبه نتایج آرا الکترال را که به پیروزی جو بایدن انجامیده است به چالش خواهند کشید. دونالد ترامپ نیز هواداران خود را تشویق کرده است که در واشنگتن راهپیمایی کنند. انتظار می‌رود گروه‌های راست افراطی هم در میان راهپیمایان هوادار ترامپ در پایتخت حضورداشته باشند.

هشدار وزیران دفاع پیشین
تمامی ۱۰ وزیر دفاع پیشین ایالات‌متحده که اکنون در قید حیات هستند، با انتشار نامه  سرگشاده‌ای از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور و هواداران او خواستند که پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری اخیر را بپذیرد. وزیران پیشین دفاع در نامه  بی‌سابقه  خود که در نشریه  واشنگتن‌پست منتشر شد، هشدار دادند که دولت کنونی نباید به‌قصد تغییر دادن نتیجه  انتخابات ارتش را وارد بازی سیاسی خود کند. وزیران دفاع ایالات‌متحده که دو تن از آن‌ها پیش‌تر عضو کابینه  دونالد ترامپ بودند، تصریح کرده‌اند که بیم آن دارند که دونالد ترامپ در ۱‍۷ روز باقیمانده تا پایان دوره  ریاست‌جمهوری‌اش بحرانی را ایجاد کند که حل‌وفصلش نیازمند مداخله  ارتش باشد تا به این واسطه شرایطی فراهم شود که وی در قدرت باقی بماند. در نامه آنان آمده است: «تلاش برای مداخله دادن ارتش به‌منظور حل‌وفصل کشمکش‌های انتخاباتی، ما را به‌جایی خطرناک و غیرقانونی و مغایر با قانون‌اساسی خواهد کشاند».

آسیب‌پذیری آمریکا
ده وزیر دفاع پیشین ایالات‌متحده همچنین تأکید کرده‌اند که «انتقال قدرت درزمانی روی می‌دهد که درباره  سیاست امنیت ملی ایالات‌متحده عدم‌اطمینان جهانی وجود دارد. در این زمان ممکن است کشور نسبت به اعمال دشمنانی که می‌خواهند از این اوضاع بهره‌برداری کنند آسیب‌پذیر باشد». نویسندگان نامه  فوق همچنین درباره  اعضای کنونی وزارت دفاع ایالات‌متحده نوشته‌اند: «افسران نظامی یا مقامات غیرنظامی که چنین اقداماتی را طراحی یا اجرا کنند، مسئول شمرده خواهند شد و ازجمله به‌خاطر پیامدهای سنگین اعمالشان برای کشور ممکن است مشمول مجازات‌ برای اعمال مجرمانه شوند». جیمز متیس و مارک اسپر (وزیران دفاع کابینه ترامپ)، دیک چنی (وزیر دفاع کابینه جورج بوش پدر)، دونالد رامسفلد (وزیر دفاع کابینه  جورج بوش پسر)، ویلیام پری و ویلیام کوهن (وزیران دفاع در کابینه  بیل کلینتون) ازجمله امضاکنندگان این نامه هستند. در بخش دیگری از این نامه آمده است: «زمان چون‌وچرا کردن درباره  نتیجه  انتخابات گذشته؛ زمان بررسی رسمی نتایج کالج الکترال، مطابق قانون اساسی رسیده است».

فایل صوتی دردسرساز!
فایلی صوتی از مکالمه رئیس‌جمهوری آمریکا با یک مقام ارشد ایالت جورجیا منتشرشده است که در جریان آن دونالد ترامپ خواستار کشف بیش از ۱۱ هزار رأی به سود خود می‌شود. خبرگزاری آسوشیتدپرس به این فایل صوتی که در ابتدا روز یکشنبه از سوی روزنامه «واشنگتن‌پست» منتشر شد دسترسی پیداکرده است. در این فایل صوتی صدای رئیس‌جمهوری کنونی ایالات‌متحده شنیده می‌شود که با تکرار ادعاهای خود مبنی بر وقوع «تقلب» در جریان رأی‌گیری از برد رفنسپرگر، وزیر امور داخلی ایالت جورجیا می‌خواهد تا ۱۱ هزار و ۷۸۰ رأی بانام او «پیدا» کند. دونالد ترامپ در جریان انتخابات روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) با اختلاف ۱۱ هزار و ۷۷۹ رأی از جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا در ایالت جورجیا شکست خورد. جو بایدن به دلیل کسب آرای بیشتر در این ایالت جنوبی ۱۶ رأی الکترال آن را در جریان رأی‌گیری در کالج الکترال به دست آورد.

احتمال تغییر ترکیب سنا
از سوی دیگر انتشار فایل صوتی مکالمه دونالد ترامپ با برد رفنسپرگر ممکن است بر نتیجه انتخابات مجلس سنای این ایالت که قرار است روز سه‌شنبه برگزار شود تأثیر بگذارد. رأی‌دهندگان در این ایالت قرار است تکلیف دو کرسی جورجیا در مجلس سنا را در رأی‌گیری روز سه‌شنبه مشخص کنند. بنا به نظرسنجی‌ها رقابت تنگاتنگی بین دو سناتور فعلی این ایالت از حزب جمهوری‌خواه با رقبای دموکراتشان جریان دارد. در صورت پیروزی هر دو نامزد دموکرات در انتخابات روز سه‌شنبه کنترل مجلس سنای آمریکا از دست حزب جمهوری‌خواه خارج خواهد شد. کاخ سفید، دفتر وزیر امور داخلی ایالت جورجیا و کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ تاکنون به انتشار فایل صوتی از مکالمه رئیس‌جمهوری آمریکا با برد رفنسپرگر واکنشی نشان نداده‌اند. بااین‌حال وزیر امور داخلی ایالت جورجیا روز یکشنبه با انتشار توئیتی نوشت: «جسارتا رئیس‌جمهوری ترامپ آنچه شما می‌گویید درست نیست. حقیقت مشخص خواهد شد». تنش بین دونالد ترامپ و مقام‌های ایالتی جورجیا در حالی باوجود گذشت دو ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ادامه دارد که همه مقام‌های کلیدی این ایالت ازجمله فرماندار و وزیر امور داخلی از حزب جمهوری‌خواه هستند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.