انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بودجه 1400 رد شد
ویژگی‌های حکمرانی خوب
روایت علی مطهری از ناکارآمدی دولت های پس از انقلاب
ضرورت بازسازی و احیای زندان‌های تخریب شده قزل حصاز و قصر
ابعاد قانونی توهین به رئیس‌جمهور
زندان‌های تخریب شده قزل حصار و قصر را احیا کنید
پیامد رفتارهای خودسرانه
جزئیات دیدار دوساعته سردار سلیمانی با پوتین
استقبال اصلاح‌طلبان؛ مخالفت اصولگرایان
ناکارآمدی و انتخابات 1400
غریب آبادی: نصب سانتریفیوژهای جدید در نطنز و فردو
اهداف پیدا و پنهان اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری
چرا سفر قالیباف به روسیه جنجالی شد؟
نمایندگان مجلس یازدهم؛ با مردم یا بر مردم؟
اصلاح بودجه با حاشیه‌سازی و شعار امکان‌پذیر نیست
کاخ سفید تمرکز خود را از خاورمیانه به چین منتقل می‌کند
آیا سفر رئیس مجلس به مسکو منافعی برای کشور دارد یا خیر؟
فرصت دیپلماسی برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا
آمریکا به برجام بازگردد
پیام‌ اقتصادی و سیاسی بودجه 1400 به بازارها و مردم
خروج از NPT ایران را آچمز می‌کند
مصوبه هسته‌ای مجلس می‌تواند بهانه‌ بایدن برای عدم‌بازگشت به برجام شود
پوتین زیرفشار فزاینده جامعه‌‌مدنی روسیه و غرب
سیاست موازنه بایدن در قبال اسرائیل، عربستان و ایران
رفتار شتاب‌زده مجلس، احیای برجام را پیچیده کرده است
میانجیگری رئیس‌جمهور فرانسه بین ایران وآمریکا
خطر موج چهارم کرونا در کمین ایرانیان
چرا ایالات‌متحده اسرائیل را به سنتکام اضافه كرد؟
آیا بایدن بر سر توافق هسته‌ای ایران اقدام به خودکشی دیپلماتیک می‌کند؟
احتمال احیای تنش در منطقه بر سر فعالیت هسته‌ای ایران
واکنش‌ها به کاندیداتوری نظامیان
هزینه‌ی نپیوستن به FATF و عدم احیای برجام، برای اقشار محروم جامعه
برداشتن تحریم‌ها
خواست هر نسل با انتخابات رقابتی محقق می‌شود
سرنوشت لایحه نظارت بر انتخابات چه شد؟
مجلس نباید بحران سومی بر دو بحران تحریم و کرونا بیفزاید
پیام بازدید وزیر دفاع اسرائیل از ستاد فرماندهی فعالیت‌های فرا سرزمینی چیست؟
روایت سخنگوی قوه قضائیه از کارکرد پیام‌رسان‌ها و رسانه‌ها
واکنش به توهین به رئیس جمهور و بیانیه پایانی راهپیمایی 22 بهمن
بی‌سامانی سیاسی باید درمان شود
ظریف علاقه‌مند به بازگشت آمریکا به برجام
مصوبه حذف انتشار آگهی‌های دولتی در روزنامه‌ها خلاف قانون و باید جلوی آن گرفته شود
دکترین سرنوشت آشکار و استثنایی‌گرایی
راه دشوار و طولانی احیای برجام
حاشیه‌های سفر قالیباف به روسیه و شعار ناشیانه «مرگ بر روحانی»
رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین در اقیانوس هند
شوک به جامعه مطبوعات!
نادران: مدرک مهرداد بذرپاش جعلی است!
تلاش عربستان، اسرائیل و امارات برای شکست برجام
سیدحسن خمینی: متحجرین دزدانه بر سر خوان انقلاب نشسته‌اند
بیشتر
کد خبر: 103346 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۱۷ - 00:04

ستاره صبح-

اشاره: سخنگوی قوه قضاییه روز گذشته نشست خبری به‌صورت مجازی داشت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد که گزیده آن در ادامه می‌آید.

غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری روز گذشته که به‌صورت آنلاین برگزار شد، گفت:  هفته گذشته سند تحول قضایی که مرام‌نامه حکمرانی قضایی در دوره تحول است منتشر شد. سند تحول قضایی سند تحقق عدالت و سند خدمت به مردم و سند اعتماد به شهروندان و استمداد از آن‌ها در برپایی عدالت و دادگستری است. وی در پاسخ به سؤالی درباره پرونده روح‌الله زم و اینکه آیا رسیدگی به پرونده همدستان او ازجمله شیرین نجفی به نتیجه رسیده است یا خیر؟ گفت: این پرونده ابعاد گسترده‌ای  دارد. بخشی منتهی به رأی شده، اما پرونده به اتمام نرسیده است. اخیراً از ناحیه دادگاه بعد از صدور کیفرخواست در مورد ۶ نفر دیگر از متهمان دیگر حکم صادرشده و ۶ نفر به محکومیت حبس دو تا ۱۰ سال محکوم شدند. خانم نجفی نیز در زمره افرادی است که دستگیر و تحت تعقیب قرار گرفت و حکم درباره وی صادر و محکوم‌شده است، اما چون حکم قطعی نشده از بیان عناوین اتهامی معذورم. در مورد نفر دیگر در پرونده کیفرخواست صادرشده و هفته آینده دادگاه برگزار می‌شود.

شناسایی عوامل ترور شهید سلیمانی
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤالی درباره پیگیری حقوقی پرونده ترور شهید سلیمانی و نقش آلمان در این ترور و همچنین آخرین وضعیت پرونده پیگیری ترور شهید فخری زاده گفت: پرونده مربوط به جنایت تروریستی منجر به شهادت شهید سلیمانی و همراهان ایشان از آغازین روزهای این حادثه تلخ در دادسرای ویژه امور بین‌الملل تهران تشکیل‌شده و تحقیقات جامع و مفصلی در ارتباط با فرایند عملیات منتهی به شهادت این شهید عزیز انجام و نیابت‌هایی قضایی به کشورهای مختلف ارسال شد. از برخی از این کشورها اسناد خوبی به دست ما رسیده است و یکایک عوامل یعنی ۴۸ نفر از رئیس‌جمهور امریکا که عامل اصلی ترور بود تا فرماندهان و مقامات مختلف شناسایی شدند. با قید اینکه هرکدام از این‌ها در این جنایت چه نقشی داشتند اعلان قرمز صادر و به پلیس بین‌الملل ارسال شد.

پرونده بابک زنجانی به کجا رسید؟
وی درباره پرونده بابک زنجانی گفت: پرونده مشهور بابک زنجانی را  مکرراً توضیح داده‌ایم.  به مجازات کیفری و استرداد اموال محکوم شد، اموال داخل کشور شناسایی و توقیف شد و در اختیار سیستم بانکی و وزارت نفت قرار گرفت. حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان از اموال بابک زنجانی در داخل شناسایی شد و تلاش در خصوص سایر اموال او که ادعا می‌شود در خارج است انجام می‌شود. در بخش اموال خارجی و بازگشت آن به داخل کشور  هنوز تلاش‌های ما ادامه دارد.

رسیدگی به پرونده‌های فساد
اسماعیلی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه رسیدگی به فسادها چگونه است؟ گفت: اخیراً شاهد بودیم در استان تهران و برخی استان‌های دیگر در واحدهای قضایی و در واحدهای ثبتی افرادی به‌عنوان متهم شناسایی و تحت تعقیب قرار گرفتند.  این پرونده‌ها در حال رسیدگی است و  بیشتر موارد مرتبط با استان تهران است و  بیشتر افراد اعلام‌شده در بازداشت هستند.

توقیف حساب قماربازان
وی در پاسخ به سؤالی درباره برخورد قوه قضائیه با شرط‌بندی و قمار گفت: رها بودن میدان فضای مجازی، فضایی را برای این‌گونه فعالیت‌ها فراهم کرده است و بارها گفتیم که نیازمند ساماندهی این فضا هستیم و امیدواریم متولیان اقداماتی در این رابطه انجام دهند. در رابطه با پدیده مجرمانه شرط‌بندی و قمار اقدامات خوبی از ناحیه دستگاه قضا انجام‌شده است. افراد شناسایی‌شده به سه گروه تقسیم شدند و  برای برخی‌ها پیامک‌های هشدار ارسال‌شده است. برای گروه دوم که فعالیت بیشتری داشته و فعالیت مجرمانه داشتند و سودی هم‌کسب کردند، حساب‌های آنان شناسایی و توقیف‌شده است. برای گروه دیگر که سردمداران و سر شبکه‌ها بودند، پرونده تشکیل‌شده و برای رسیدگی به این پرونده‌ها شعبه ویژه‌ای اختصاص‌یافته است.

پرونده طبری
وی در پاسخ به سؤالی درباره «آخرین وضعیت پرونده حسن رعیت؛ یکی از رابطین بابک زنجانی که یک سال قبل بازداشت شد» و همچنین پاسخ به این سؤال که آیا دیوان عالی کشور نسبت به پرونده اکبر طبری اعلام نظرکرده و پرونده دیگر طبری در دادسرا به کجا رسیده است؟ گفت: بخش دوم پرونده با ۲۲ متهم که یکی از متهمان فردی است که نام‌برده شده  منتهی به صدور کیفرخواست و به دادگاه ارسال‌شده و به‌زودی جلسات ۲۲ نفر برگزار می‌شود. اصل  پرونده هم در دیوان عالی است و پرونده صدور رأی نهایی را نداشته است.

توقیف یک سریال خانگی
اسماعیلی در پاسخ به سؤالی درباره علت توقیف یکی از سریال‌های نمایش خانگی گفت: در ارتباط با عدم پخش یا پخش یک سریال، وزارت فرهنگ و ارشاد تصمیم می‌گیرد. فارغ از اینکه این‌یک سریال است ابهامی دریکی از پرونده‌های کیفری در رابطه با منشأ مالی تأمین‌کننده اعتبار این فیلم مطرح‌شده بود. در حال رصد مالی دریکی از پرونده‌ها بودیم که دیدیم بخشی از پول در مسیر دیگری هزینه شده است. اگر فساد مالی بود موجب تضییع اموال نشود و با اخذ تأمین و تدابیر مناسب برای حفظ حقوق مالی، این سریال پخش می‌شود و ما هم رسیدگی‌های خودمان را انجام می‌دهیم.
اسماعیلی درباره آخرین وضعیت پرونده عیسی شریفی گفت: این پرونده در دادگاه رسیدگی و حکم صادرشده است. حکم مربوطه به افراد ذی‌ربط پرونده چه مؤسسات شاکی و چه محکومان ابلاغ‌شده است و از این حکم فرجام‌خواهی صورت گرفته و پرونده در دیوان عالی کشور است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.