انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گزینه‌های پیشنهادی جایزه صلح نوبل چه کسانی هستند؟
دیپلماسی به‌جای مشت‌آهنین
«بن‌سلمان» ولیعهد عربستان آمر قتل خاشقچی
پشت‌صحنه اعتراضات دانشجویی در ترکیه چیست؟
دیدار رهبر کاتولیک‌های جهان با مرجع شیعیان جهان
در چهارمین جلسه استیضاح دوم ترامپ چه گذشت؟
شب ناآرام در اربیـل
استیضاح ترامپ شکست خورد
نامه ی سرگشاده عباس آخوندی به نمایندگان مجلس درباره برجام
نگرانی جهانی از اوضاع میانمار
خیز دیوان لاهه برای محکومیت اسرائیل
بالا گرفتن تنش میان روسیه و اروپا
قطـر؛ میانجی جدید تهران-واشنگتن
سرکوب شدید معترضان به کودتای میانمار
در کنفرانس امنیتی مونیخ چه گذشت؟
بازگشت رسمی آمریکا به توافق اقلیمی پاریس
بلوا و اعتصاب در میانمار
تقابل نفس‌گیر دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان
سیاست تهاجمی پوتین زیـر تیغ غـرب
«انیس نقاش» براثر ابتلا به کرونا درگذشت
حمله تند ترامپ به بایدن
اعتراض گزارشگر سازمان ملل به برخورد نرم آمریکا با بن‌سلمان
تغییر رویکرد آمریکا نسبت به عربستان‌سعودی
فرار مالیاتی ممنوع؛ حتی شما آقای ترامپ!
عبـور چیـنی‌ها از فقـر
نبرد شبکه‌های اجتماعی با کودتاگران میانمار
در دیدار دو رهبر دینی چه گذشت؟
بیشتر
کد خبر: 103359 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۲۰ - 00:07
چهارشنبه سیاه در آمریکا
گزارش خبری تحلیلی ستاره صبح

چهارشنبه سیاه در آمریکا

اشاره: روز چهارشنبه (بامداد پنج‌شنبه به‌وقت‌تهران) درست در شبی که اعلام شد با پیروزی دو نامزد حزب دموکرات (ازجمله یک سیاهپوست) در ایالت جورجیا، سنای آمریکا به‌دست دموکرات‌ها افتاده، هم‌زمان با برگزاری جلسه تأیید نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، صدها هوادار دونالد ترامپ، از قُرق پلیس گذشتند و به ساختمان مجلس سنا حمله کردند و این جلسه را نیمه‌تمام گذاشتند. ترامپ پیام ویدیویی داد و از هواداران‌اش خواست از کنگره بیرون بیایند اما در آن ویدیو گفت «دوست‌تان دارم». منتقدان‌اش گفتند این کار تحریک دیگری است. توییتر، فیس‌بوک و اینستاگرام، اکانت‌های دونالد ترامپ را مسدود کردند. شهردار واشنگتن وضعیت فوق‌العاده و منع آمدوشد اعلام کرد و از این ماجرا چهار یا پنج کشته از میان هواداران ترامپ و پنج زخمی برجا ماند. وضعیت فوق‌العاده تا ۲۱ژانویه و پس‌از سوگند یادکردن جو بایدن ادامه دارد. حتی در برخی محافل و رسانه‌ها شنیده شد که وزیران دولت ترامپ هم می‌خواهند استعفا کنند و شاید کابینه پیش‌از ۲۰ژانویه و پایان کار دولت، ترامپ را خلع ید کنند و مایک پنس معاون او کشور را اداره کند. بسیاری چهره‌های سیاسی ارشد آمریکا، مثل جو بایدن (رئیس‌جمهور منتخب)، باراک اوباما، جورج بوش و بیل کلینتون (رئیس‌‌جمهورهای پیشین)، نانسی پلوسی (رئیس مجلس نمایندگان) و دیگران، حمله به سنا را زشت و زننده خواندند، و تحریک‌ این ماجرا را به ترامپ نسبت دادند. برخی رهبران دنیا مثل نخست‌وزیران کانادا و بریتانیا و رئيس‌جمهور فرانسه هم این ماجرا را محکوم کردند و آن را حمله ‌به اصل دمکراسی و انتخابات در یکی‌از قدیمی‌ترین دمکراسی‌های جهان خواندند. پس‌ازاین اتفاقات، درخواست‌ها برای استیضاح و برکناری ترامپ در کنگره بالاگرفته است. ترامپ هم مجبور شد این حملات را محکوم کند و بگوید که قصد دارد قدرت را به‌صورت مسالمت‌آمیز به بایدن منتقل کند.

ستاره صبح-

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی ویدئویی گفته است که در روز ۲۰ ژانویه «دولتی تازه سوگند خواهد خورد» و افزود که او اکنون بر انتقال «آرام، قانونمند و روان قدرت» تمرکز دارد. این پیام ویدئویی درحالی منتشر شد که درخواست‌ها برای استیضاح و برکناری او در کنگره بالاگرفته است. او در این پیام «حمله زننده» به ساختمان کنگره در روز چهارشنبه را محکوم کرد و گفت: «من هم مثل همه آمریکایی‌ها از خشونت‌ها و بی‌قانونی و هرج‌ومرج خشمگین هستم.» او یک روز قبل در پیامی به هوادارانش که پس از سخنرانی او در واشنگتن به کنگره یورش بردند گفته بود «به خانه برگردند» اما افزود که «آن‌ها را دوست دارد.» او در سخنرانی تازه گفت که به‌سرعت گارد ملی را برای ایجاد امنیت و بیرون راندن مهاجمان مستقر کرد و افزود: «آمریکا کشور نظم و قانون است و خواهد بود.»

پذیرش نتایج انتخابات
پلیس واشنگتن گفته که چهار غیرنظامی جان‌باخته‌اند که یکی به دلیل تیراندازی پلیس در داخل کنگره بود و سه نفر دیگر به دلایل «اورژانسی» درگذشته‌اند. ترامپ گفت کسانی که دست به خشونت زدند و قانون را شکستند «هزینه آن را خواهند داد.» او گفت: «ما تازه یک انتخابات فشرده را پشت سر گذاشته‌ایم و احساسات جریحه‌دار است اما حالا باید بر اعصاب خود مسلط شویم و آرامش را برگردانیم و به کار مردم آمریکا رسیدگی کنیم.» او گفت هدف کمپین او از شکایت به دادگاه در مورد نتایج انتخابات «فقط اطمینان از سلامت رأی‌گیری بود» و او با این کار «از دمکراسی در آمریکا دفاع کرد». او اضافه کرد حالا که کنگره نتایج انتخابات را تصدیق کرده روز ۲۰ ژانویه یک دولت تازه سرکار خواهد آمد. رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «تمرکز من اکنون انتقال آرام، قانونمند و روان قدرت خواهد بود. اکنون وقت التیام و آشتی‌جویی است. ۲۰۲۰ سالی پر از سختی برای مردم بود. یک همه‌گیری آزارنده زندگی مردم را زیرورو کرده، میلیون‌ها نفر را در خانه منزوی کرده، به اقتصاد ما ضربه زده و جان تعداد بی‌شماری را گرفته.» او سپس خواستار همکاری ملی برای شکست این همه‌گیری و بازسازی اقتصاد شد: «ما باید پیوندهای مقدس عشق و وفاداری که ما را به‌عنوان یک خانواده ملی به هم وصل می‌کند احیا کنیم.»

رویدادهای چهارشنبه سیاه
هواداران آقای ترامپ روز چهارشنبه درست بعد از سخنرانی آتشین او در رد نتایج انتخابات به کنگره این کشور که سعی داشت نتایج کالج انتخاباتی را تأیید کند یورش بردند. دونالد ترامپ از هفته‌ها پیش، ششم ژانویه را روز تسویه‌حساب معرفی کرده بود. او از طرفدارانش خواسته بود که در این روز به واشنگتن بروند و برای نپذیرفتن نتیجه انتخابات ماه نوامبر و باقی ماندن قدرت در دست خودش به اعضای کنگره - و معاونش مایک پنس - فشار بیاورند. سپس شخص رئیس‌جمهور از تجمع‌کنندگانی که با اشاره خودش شعارهای «مانع دزدی شوید» سر می‌دادند خواست که از کاخ سفید تا ساختمان کنگره راه‌پیمایی کنند. او گفت «ما هرگز دست بر نخواهیم داشت. هرگز شکست را نخواهیم پذیرفت. تحمل کشور ما به پایان رسیده است. دیگر تحمل نخواهیم کرد.» با یورش جمعیت خشمگین به کنگره روند تأیید نتایج انتخابات معلق شد بااین‌حال بعد از پاک‌سازی کنگره از مهاجمان، جلسه مشترک سنا و مجلس نمایندگان عصر چهارشنبه کار خود را از سر گرفت و در ساعات نخست صبح پنجشنبه پیروزی جو بایدن در انتخابات را تأیید کرد.

فشار برای استیضاح
در پی این حوادث نانسی پلوسی و چاک شومر، رهبران دموکرات‌ها در کنگره، ماندن آقای ترامپ در کاخ‌سفید را خطرناک دانسته و خواستار برکناری او با استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی این کشور شده‌اند. خانم پلوسی و آقای شومر تهدید کرده‌اند که اگر معاون رئیس‌جمهوری و کابینه با استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی برای خلعید از دونالد ترامپ اقدام نکنند، کنگره از قدرت خود برای استیضاح او استفاده خواهد کرد. عصر پنجشنبه گزارش می‌شود این دو در بیانیه‌ای نوشتند: «امروز صبح ما با مایک پنس معاون رئیس‌جمهور تماس گرفتیم تا او را به فعال کردن متمم ۲۵ قانون اساسی ترغیب کنیم... ولی جوابی دریافت نکرده‌ایم.» روز پنجشنبه دو وزیر حمل‌ونقل و آموزش پرورش استعفا داده‌اند. خانم الن چائو که همسر میچ مک کانل، رئیس مجلس سنا هم هست در متن استعفای خود که خطاب به همکارانش در وزارت حمل‌ونقل آمریکا نوشته‌شده، تلویحاً حمله به کنگره را نتیجه تحریک دونالد ترامپ در سخنرانی صبح چهارشنبه او ارزیابی کرده و آن را «کاملاً قابل‌پیشگیری» دانسته است. بتسی دیواس وزیر آموزش‌وپرورش هم گفت به دلیل نقش دونالد ترامپ در تحریک آن حمله استعفا می‌دهد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.