انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 103364 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۲۰ - 00:07

ستاره صبح-

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ۵۰۰ هزار میلیارد تومان حداقل گردش مالی حوزه صنعت کشور است که از محل وزارت خانه و بنگاه‌های توسعه‌گرا و بخش خصوصی برای تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی کوچک استفاده کنیم که این ایده موردحمایت نمایندگان و بانک‌ها است.
به گزارش شفقنا علیرضا رزم حسینی عصر پنجشنبه در نشست شورای معادن استان کرمان بابیان اینکه اتفاقات خوبی با عنایت رئیس‌جمهوری در معیشت و اقتصاد کشور افتاده افزود: ۱۰ هزار واحد از مجموع ۵۲ هزار واحد موجود در کشور راکد و تعطیل هستند که برای رفع موانع این حوزه‌ها تلاش می‌کنیم.
وی اظهار داشت: پرداخت تسهیلات ۵۲ هزار میلیارد تومانی به پیشنهاد صمت مصوب و به بانک‌ها ابلاغ شد که این اعتبارات برای فعال‌سازی واحدهای نیمه فعال و راکد و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام پرداخت می‌شود. دستگاه‌ها موظف به اجرای مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید شدند.

هجمه رانت‌خواران و مفسدین
رزم حسینی تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در خط مقدم جنگ اقتصادی و معیشت مردم قرار دارد اما مورد هجمه رانت‌خواران و مفسدین قرارگرفته است. وزارت صمت امروز ۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور و ۳۸ درصد اشتغال و معیشت مردم را برعهده‌گرفته و در جنگ اقتصاد نوک حمله بدخواهان قرار دارد. وزارت صمت به‌دوراز ملاحظات سیاسی و اجرای سبکی جدید نیاز به حمایت حکومت دارد و جا دارد در این زمینه از تحولات سه ماه اخیر با حمایت رئیس‌جمهوری قدردانی کنم. وزارت صمت درواقع از چهار وزارت ‌خانه تشکیل‌شده و برای بهبود وضعیت معیشت مردم، تولید، تجارت خارجی، صادرات و واردات کشور نیاز به حمایت حاکمیت دارد.

امکان ۲۵ میلیارد دلار صادرات
رزم حسینی با اشاره به اقدامات وزارت صمت در رفع مشکل تعهد ارزی صادرکنندگان از محل واردات، تأمین کالاهای اساسی، مواد اولیه کارخانه‌ها و سفره مردم از محل صادرات گفت: کشور اکنون امکان ۲۵ میلیارد دلار صادرات دارد. طی یک ماه و نیم گذشته پنج میلیارد دلار ثبت سفارش در سامانه جامع تجارت کشور محقق شده و تهاتر ارز واردات در سامانه جامع تجارت و فرایند ثبت سفارش باز هست.

رهایی از بروکراسی اداری
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه سیاسی‌ترین کار امروز ما معیشت و اقتصاد مردم است افزود: باید دل مردم را نسبت به‌نظام و انقلاب نرم‌تر کنیم. بروکراسی اداری خسته‌کننده است و همه در هر نقطه‌ای باید خود را از آن رها کنند و وزارت صمت در حوزه خود تا جایی که بگذرانند، کارخواهیم کرد. رزم حسینی یادآور شد: قانون را به نفع توسعه کشور خم و منعطف می‌کنیم اما قانون‌شکنی نمی‌کنیم.

افزایش اختلاف طبقاتی و حاشیه‌نشینی
وزیر صمت گفت: معادن راکدی که پروانه اکتشاف گرفتند اما فعالیتی ندارند، طی چند روز آینده به مزایده گذاشته می شوند که این اختیار به شورای معادن سپرده‌شده است.
وی بابیان اینکه حوزه مربوط به تأمین مالی ۹۷۶ هزار میلیارد تومان در سال ۹۸ و ۹۳۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۷ داشتیم گفت: ۶ درصد تسهیلات به واحدهای خرد پرداخت‌شده درحالی‌که ۷۵ درصد اشتغال مربوط به این حوزه است همچنین ۹۰ درصد تسهیلات به ۱۰ درصد واحدها پرداخت‌شده که این پرداخت‌ها به معنی افزایش اختلاف طبقاتی و حاشیه‌نشینی است.
رزم حسینی بیان داشت: ۵۰۰ هزار میلیارد تومان حداقل گردش مالی حوزه صنعت کشور است که از محل وزارت خانه و بنگاه‌های توسعه‌گرا و بخش خصوصی برای تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی کوچک استفاده کنیم که این ایده موردحمایت نمایندگان و بانک‌ها است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.