انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 103376 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - 00:02
حذف ارز یارانه‌ای شوک در بازارها ایجاد می‌کند
رئیس‌کل بانک مرکزی:

حذف ارز یارانه‌ای شوک در بازارها ایجاد می‌کند

اشاره: نمایندگان مجلس در تلاش هستند تا ارز دولتی را حذف کنند. هرچند ازنظر بسیاری از اقتصاددانان و رئیس‌کل بانک مرکزی ارز 4200 تومانی به دلیل اجرای نادرست و عدم نظارت کافی ایجاد رانت کرده و سود هنگفتی به جیب دلالان رفته است، اما باید توجه داشت که حذف ارز یارانه‌ای می‌تواند به اقتصاد خانوار شوک جدیدی وارد کند، زیرا در حال حاضر بسیاری از کالاهای اساسی با ارز دولتی وارد کشور می‌شوند. اگر این ارز حذف شود بسیاری از کالاهای اساسی گران‌تر خواهد شد. بنابر گزارش وزارت صمت از 100 کالای اساسی بررسی‌شده 95 کالا نسبت به سال گذشته گران‌تر شده است.

ستاره صبح-

عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با حضور در جمع خبرنگاران، گفت: در این جلسه درباره اصلاح قانون چک بحث و بررسی شد. اجرای این مسئله و زیرساخت‌های آن مقداری طولانی شده است و حق مجلس بود که این موضوع را پیگیری کند تا پایان سال اقدامات لازم را در جهت قانون جدید چک انجام خواهیم داد.
رئیس‌کل بانک مرکزی تصریح کرد: مردم از سال آینده صدور چک از طریق سیستم انجام دهند و ما از این به بعد چک حامل نخواهیم داشت؛ ضمن اینکه شفافیت حداکثری هم در این رابطه وجود دارد.
وی تصریح کرد: تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا آن بود بخش‌هایی از اجرای قانون چک را تا پایان سال به تعویق بیندازد. از روز گذشته هم صدور چک‌های جدید به‌صورت داوطلبانه آغازشده است، ولی تا پایان سال اطلاع‌رسانی لازم برای اجرای قانون جدید چک را خواهیم داشت.

ارز 4200 تومانی خوب یا بد؟
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی تاکنون با ایجاد زمینه رانت به دست مصرف‌کننده واقعی نرسیده و نظر شما نسبت به حذف این ارز یارانه‌ای در لایحه بودجه سال آینده چیست؟ گفت: مجلس شورای اسلامی در این زمینه هر مصوبه‌ای داشته باشد، ما اجرا خواهیم کرد، پیش‌ازاین هم اعلام کرده‌ام ازنظر تخصصی ارز ۴۲۰۰ تومانی را قبول ندارم. دولت در شرایطی که کشور دچار افزایش جدی نرخ ارز به دلیل تحریم‌های سنگین و بی‌سابقه‌ای شده بود، چاره‌ای جز تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تأمین کالاهای اساسی و داروی مردم و کنترل قیمت‌ها نداشت، تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی در مقاطعی خوب عمل کرد.
همتی تأکید کرد: معتقدم اگر همین ارزی که به‌خوبی اجرا و توزیع نشده را مجلس بخواهد، تغییر دهند حتماً در قیمت کالاها تأثیر خواهد گذاشت و باید به‌نوعی حذف ارز یارانه‌ای جبران شود. بنابراین این موضوع یک تصمیم دوگان‌هاست زیرا ارز ۴۲۰۰ تومانی ازیک‌طرف کمک به مردم بوده و از سوی دیگر با اجرای نادرست رانت‌هایی را به وجود آورده است.رئیس‌کل بانک مرکزی در ادامه اظهار کرد: امیدواریم با همفکری دولت و مجلس بتوانیم معضل پیش‌آمده درزمینه  ارز یارانه‌ای را اصلاح کنیم و به سمتی برویم که ارز تک‌نرخی شود، من معتقد به ارز چند نرخی نیستم اما اکنون باید مراقب شوک حاصل از حذف ارز یارانه‌ای در جامعه باشیم و باتدبیر اقدامات لازم را انجام دهیم تا اتفاقی نیفتد.

خرید واکسن کرونا 
تابع وزارت بهداشت
رئیس‌کل بانک مرکزی گفت:‌ بانک مرکزی بدون سفارش وزارت بهداشت هیچ اقدامی را برای خرید واکسن انجام نمی‌دهد، اقدامی را هم که تاکنون انجام داده براساس قراردادی بوده که وزارت بهداشت با سازمان بهداشت جهانی برای خرید واکسن مشترک «کواکس» داشته است.
همتی افزود: پیش‌پرداخت واکسن با تلاش بسیار به دلیل موانعی که آمریکا ایجاد کرده بود، انجام شد و به‌وسیله چند بانک، آن را در اختیار سازمان بهداشت جهانی قراردادیم.
رئیس‌کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد:‌ این موضوع که آیا همین روند ادامه‌دار است یا خیر، موضوعی است که وزارت بهداشت باید تائید کند و ما هم تابع فرمایشات رهبر معظم انقلاب هستیم.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.