انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 103392 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۲۳ - 00:02
تولید نفت ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت
خبر خوش وزیر نفت برای ایرانیان

تولید نفت ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت

اشاره: قراردادهای مرحله سوم طرح نگاهداشت و افزایش توان تولید نفت به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و شرکت نفت فلات قاره دیروز با حضور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران امضا شد. این پروژه‌ها باارزشی افزون بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، ۱۰۰ هزار بشکه در روزبه تولید نفت کشور اضافه می‌کنند که درآمدی معادل یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در سال ایجاد خواهند کرد. وزیر نفت در این آیین گفت: ظرفیت‌های جدید فروش و صادرات نفت در شرایط تحریم ایجادشده است و ایران درزمینه صادرات و فروش نفت با قبل از سال ۹۷ قابل‌مقایسه نیست. بیژن نامدار زنگنه درباره صادرات مازوت نیز گفت: ما توانایی صادرات مازوت راداریم.

ستاره صبح-

ایجاد ظرفیت‌های جدید فروش 
و صادرات نفت
بیژن زنگنه در مراسم امضای قرارداد مرحله سوم نگاهداشت تولید گفت: یک درصد از افزایش ضریب تولید نفت خام معادل هفت میلیارد می‌شود که با نفت ۴۰ دلاری درآمدی ۳۰۰ میلیارد دلاری به دنبال خواهد داشت، بنابراین افزایش ضریب بازیافت باید به خواست و توقع ملی تبدیل شود. به گزارش ایرنا، وزیر نفت گفت: در شرایط تحریم ظرفیت‌های زیادی در حوزه نفت ایجاد شد و ایران درزمینه صادرات و فروش نفت با قبل از سال ۹۷ قابل‌مقایسه نیست.

افزایش تولید
وزیر نفت سرمایه‌گذاری در حوزه افزایش ضریب بازیافت را الزامی برشمرد و افزود: در این مرحله یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری انجام می‌شود که ۱۰۰ هزار بشکه در روزبه تولید نفت اضافه کرده و درآمدی معادل یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در سال ایجاد خواهد کرد، بنابراین سرمایه‌گذاری در کمتر از یک سال بازمی‌گردد. زنگنه تأکید کرد: همه این قراردادها فقط با پیمانکاران ایرانی منعقدشده و ۷۲ درصد ارزشی تجهیزات نیز ساخت داخل است، همچنین تمام منابع از بازار سرمایه تأمین می‌شود و این برای نخستین بار است. وی بابیان اینکه پیش از این میلیاردها دلار هزینه شد اما افزایش تولید اتفاق نیافتاد، گفت: در این قراردادها پیمانکار پول خود را از محل افزایش تولید دریافت می‌کند، همه این قراردادها نیز با انجام مناقصه واگذارشده و فقط یکی دو مورد بدون انجام مناقصه به قرارگاه خاتم‌الانبیا واگذارشده است.

ظرفیت‌های تحریم
وزیر نفت ادامه داد: چهار درصد هزینه‌های هر طرح صرف فعالیت‌های اجتماعی می‌شود و این موضوع به‌طور رسمی در کشور پذیرفته شد. وی با اشاره به اینکه انعقاد این قراردادها در شرایط تحریم‌ها اتفاق افتاد، افزود: تلاش کردیم در شرایطی که به دلیل تحریم ۱۴.۵ درصد سهم وزارت نفت از صادرات نفت از بین رفت، اما برای پیمانکاران کار درست‌شده و امید و اشتغال ایجاد کنیم. زنگنه تأکید کرد: در دوران تحریم بسیار سختی کشیدیم اما درس‌های بزرگی آموختیم و ظرفیت‌های بزرگی ایجاد شد. وی با تأکید بر اینکه تحریم‌ها مردنی هستند اما ما از ظرفیت‌هایی که به وجود آمده دست نمی‌کشیم و از این ظرفیت‌ها بعد از تحریم استفاده خواهیم کرد، گفت: ظرفیت برای فروش و صادرات نفت با قبل از تحریم‌ها قابل‌مقایسه نیست، اگر شرکت‌های خارجی بیایند همکاری می‌کنیم اما ظرفیت‌های خود را کنار نمی‌گذاریم و از این موضع قدرتمندتر مذاکره می‌کنیم. وزیر نفت ادامه داد: در طرح‌های میدان محور توسعه مبتنی بر چاه محور را دنبال می‌کنیم تا با استارتاپ ها احیا شوند، این کار برای ایجاد ظرفیت جدید فناوری دانش بنیان برای خدمات حفاری و نفتی است. وی افزود: در تلاشیم تا این ایده تبدیل به طرح شود و پس از صحبت‌های رهبر معظم انقلاب این ایده پیگیری شده است.

صرفه‌جویی در مصرف انرژی
زنگنه با اشاره به اینکه انرژی زیادی در کشور هدر می‌رود و این در حالی است که دانش‌آموخته‌های زیادی در این زمینه‌داریم، گفت: ایده این است که انرژی صرفه‌جویی شده توسط شرکت‌های دانش بنیان خریداری شود. به گفته وزیر نفت، در سال ۹۹ مصرف سوخت مایع ۱.۵ میلیون بشکه در روز است و مصرف گاز معادل پنج میلیون بشکه در روز برآورد می‌شود.وی ادامه داد: اگرچه امسال نسبت به پارسال تولید گاز کشور معادل ۲.۵ فاز پارس جنوبی اضافه‌شده، اما باز هم برای تأمین گاز مشکل‌داریم زیرا ۱۲ درصد مصرف گاز خانگی اضافه‌شده است.زنگنه افزود: باید تأکید اصلی را بر بهینه‌سازی مصرف انرژی بگذاریم، اما مردم فکر می‌کنند اگر پنجره‌ها باز باشد کرولا می‌رود، درحالی‌که مصرف را افزایش می‌دهد و برای خانه لازم نیست که پنجره باز شود و نقشی در کنترل کرولا ندارد.

توانایی صادرات مازوت
وزیر نفت گفت: گاز خانگی را نمی‌توانیم قطع کنیم و فشار به صنایع می‌آید، البته در استان‌های تهران، البرز و قم هیچ مازوتی مصرف نمی‌شود.زنگنه با انتقاد از برخی اظهارنظرها که مصرف مازوت را به دلیل ناتوانی در صادرات عنوان می‌کنند، ادامه داد: برخی افراد که از مسئولان هستند می‌گویند که این‌ها به این دلیل مازوت مصرف می‌کنند که توان صادرات ندارند، همین جا اعلام می‌کنم که اگر ۳۰ میلیون لیتر مازوت هم بدهند توان صادرات داریم و حتی مدیر بین‌الملل نفت تقاضای مازوت برای صادرات دارد.وی افزود: بعد می‌گویند شرکتی معرفی می‌کنیم که مازوت ببرند و اتوبوس بدهند. آن کشور اگر قصد کمک دارد، پول‌های بلوکه‌شده نفت ایران را آزاد کند. چرا در کار هم دخالت می‌کنیم؟زنگنه ادامه داد: با ادارات دولتی پر مصرف برخورد کردیم و گاز تعدادی از آنها نیز قطع شد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.