انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
نگاهی به سریال‌های نوروز ۱۴۰۰
«ایران» یک‌جاست و «ایرون» جای دیگر
بر بلندای روشنایی
حمله کرونا به سلبریتی‌ها
سوگند خوردن در ایران باستان
درباره رمان «گتسبی بزرگ» اثر «اسکات فیتزجرالد» گتسبی هنوز زنده است
خاطرمان به شما سخت مشغول است!
چرا رمان «نگهبان» یکی از بهترین آثار داستانی دهه 90 است؟
الگوی شرقی در جامعه غربی
جزئیات سفر در دومین نوروز کرونایی
معصومیت در سایه
جزئیات سفر در نوروز ۱۴۰۰
نادیده گرفتن هدیه تهرانی، شوک به مخاطبان جشنواره امسال
جزییات برگزاری جشنواره فیلم فجر زیر سایه کرونا
ممنوعیت سفر به 36 شهر پرخطر
«اسپندارمذ»، روز عشاق به سبک ایرانیان باستان
حاشیه‌های کرونایی آخرین جشنواره فیلم فجر قرن
آقای استاندار مشکلات محله ملارد ویلای جنوبی را رفع کنید
آیا امید به سینما بازمی‌گردد؟
حواشی حضور فیلم‌ساز بدون ماسک در جشنواره فجر!
سخنرانی پروفسور امین در فرهنگسرای رسانه
در نشست رسانه‌ای جشنواره «موسیقی فجر ۳۶» چه گذشت؟
پروتکل‌شکنان سینمایی!
مخالفت اهالی هنر با اختصاص سهمیه واکسن کرونا برای هنرمندان
صداوسیما تبدیل به محلی برای بیزینس مداحان شده است
روایت کارگردان فیلم «خورشید» از تراژدی کودکان کار
خسارت ۲۲ هزار میلیارد تومانی صنعت گردشگری زیر سایه کرونا
بیشتر
کد خبر: 103393 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۲۳ - 00:02
راه برون‌رفت سینماها از بحران کرونا چیست؟
گزارش

راه برون‌رفت سینماها از بحران کرونا چیست؟

اشاره: سینمای ایران در سال ۹۹ ازلحاظ جذب مخاطب و اکران به دلیل شیوع ویروس کرونا سال سخت و عجیبی را پشت سر گذاشت. از طرفی استقبال از فیلم‌های روی پرده چنگی به دل نمی‌زد و از دیگر سو تعطیلی‌های طولانی و پی‌درپی سالن‌های سینما دیگر رمقی برای سالن‌داران و صاحبان آثار باقی نگذاشت. بازگشایی مجدد سالن‌های سینما در حالی از ابتدای هفته در شهرهای موقعیت زرد و آبی در دستور کار قرار گرفت که به نظر می‌رسد سینمای ایران فرصت اکران فیلم را در سال جاری ازدست‌داده است، زیرا صاحبان آثار با توجه به شرایط موجود ترجیح می‌دهند فیلم‌هایشان را نگه‌دارند و تا بهبود وضعیت دست به اکران و اتلاف سرمایه آثار خود نزنند. اتفاقی که البته از سوی تهیه‌کنندگان یک امر طبیعی و منطقی به نظر می‌رسد.

ستاره صبح-

روز یکشنبه محمدرضا صابری سخنگوی انجمن سینماداران با اشاره به بازگشایی مجدد سینماها در شهرهای زرد و آبی گفت: ما در جلسه‌ای که هفته گذشته در خدمت آقای انتظامی و شورای صنفی نمایش بودیم هم این موضوع را مطرح کردیم که تنها راه برون‌رفت از این حالت ورشکستگی سینما این است که باید فیلم خوب اکران کنیم. تا زمانی که شاهد اکران فیلم خوب نباشیم هیچ اتفاقی برای رونق سینما نمی‌افتد.

بهترین مدل حمایت از سوی دولت، 
ضمانت کردن آثار است
اکران فیلم خوب و مخاطب پسند کلیدواژه اصلی نجات سالن‌های سینماست؛ موضوعی که البته از سوی صاحبان آثار با بی‌توجهی همراه است و هیچ‌یک از تهیه‌کنندگان و سرمایه‌گذاران حاضر به اکران فیلمشان در این شرایط نیستند. حتی یکی از تهیه‌کنندگان سینما، این رفتار برخی تهیه‌کنندگان را نوعی بازارگرمی برای گرفتن امتیاز بیشتر از دولت می‌داند. میثم معراجی دراین‌باره به ایلنا گفت: به نظرم این بازارگرمی‌ها بیشتر برای این است که بتوانند از دولت امتیاز بیشتری بگیرند. بهترین مدل حمایت از سوی دولت این بود که آثار را برای اکران گارانتی می‌کرد؛ یعنی هرچقدر که هزینه فیلم شده است دولت همان‌قدر فیلم را گارانتی کند. اگر فیلم بیشتر فروخت چه‌بهتر و اگر کمتر از میزان هزینه فیلم فروخت مابه‌التفاوت فروش تا رسیدن به میزان هزینه را دولت پرداخت کند. با این شکل مطمئن باشید سینماها راه می‌افتد.

تهیه‌کنندگان به دنبال ضمانت دولتی، سینماداران منتظر فیلم‌های بفروش
اما برخی از تهیه‌کنندگان اکران نکردن فیلم‌هایشان را ناشی از ریسک بالای این کار می‌دانند و بی‌توجهی به مقوله اکران را ناشی از واقع‌گرایی صاحبان آثار قلمداد می‌کنند. سینماداران البته در این میان نگاه متفاوتی نسبت به تهیه‌کنندگان دارند و معتقدند حتی یک فیلم با بازیگران مطرح هم می‌تواند در همین شرایط سخت کرونایی مخاطب را به سینما بکشاند.
اگر فیلم خوب اکران شود، مردم 
از آن استقبال می‌کنند
محمد برومند (مدیر پردیس سینمایی هویزه مشهد) با اشاره به بازگشایی مجدد سالن‌های سینما گفت: خوشبختانه با اکران فیلم «دیدن این فیلم جرم است» شاهد استقبال خوب مردم از سینما هستیم و بااینکه از هشت سالن ما تنها یک سالن به اکران این فیلم اختصاص دارد، ظرفیت تماشای آن در سانس‌های مختلف بسیار خوب است و این نشان می‌دهد اگر فیلم خوب و متنوع اکران شود، مردم از آن استقبال می‌کنند. وی در پایان بابیان اینکه سعی می‌کنیم پروتکل‌ها را به‌صورت کامل اجرا کنیم تا مجدد سینماها تعطیل نشود، گفت: برخی از مخاطبان وقتی وارد سالن می‌شوند چون همراه با خانواده هستند، تمایل دارند کنار هم بنشینند که ما تذکر می‌دهیم به دلیل اینکه موارد بهداشتی رعایت شود، هریک بافاصله یک صندلی فیلم را تماشا کنند.

راهکار بازگشت «هنجار سینما رفتن»
منوچهر محمدی، سینمادار معتقد است که شاید درست‌تر بود که سالن‌های سینما با تب‌وتاب جشنواره فجر بازشوند، چون برای برگرداندن هنجار سینما رفتن باید ابتدا اقداماتی انجام شود. او در گفت‌وگو با ایسنا افزود: اگر صاحبان فیلم‌ها رغبتی به اکران فیلم‌های خود ندارند که من در این شرایط به آن‌ها حق می‌دهم، طبعاً باید اقداماتی می‌شد تا دست‌کم دو یا سه فیلم مطرح و قابل‌قبول و پرمخاطب راضی می‌شدند که با کمک و حمایت‌هایی به سمت اکران بیایند. نفس بازگشایی به این شکل که فقط سینماها بازشوند، ممکن است اثر منفی هم داشته باشد؛ بنابراین اگر نظر مشورتی من خواسته شود، خواهم گفت که باید اجازه دهیم هم یک فیلم خوب داشته باشیم و هم شرایطی برای نحوه اکران مناسب وجود داشته باشد. مدیر پردیس سینمایی زندگی و مگامال گفت: یک چرخه در سال ۹۸ و سال‌های قبل از آن وجود داشته که حالا دچار اختلال شده است. اگر بخواهیم هنجارِ سینما رفتن را در مردم ایجاد کنیم نیاز است که اقداماتی صورت گیرد. اینکه فقط سینما را بازکنیم خیلی راهگشا نیست و به‌خصوص بدترین حالت این است که خدای‌ناکرده اوضاع دوباره بدتر شود و آن‌وقت این باز و بسته کردن سینما برای خود سینما، کارکنان و مدیریتش، سرمایه‌گذاران در عرصه سالن و سینماداران پیامدهای منفی بیشتری دارد؛ بنابراین باید تأمل کرد تا به اطمینان و یقین بیشتری رسید و ببینیم وضعیت به سمت ثبات پیش می‌رود یا خیر. محمدی درباره اینکه برخی معتقدند ای‌کاش شرایط به نحوی بود که سینماها یا با فیلم خوب یا با جشنواره فجر بازگشایی می‌شدند، بیان کرد: به نظر من هم فضای جشنواره بسیار می‌تواند کمک کند. سینمادارها و صاحبان فیلم‌ها این‌همه ضرر و خسارت را تحمل کردند، اگر چند هفته دیگر هم صبر می‌کردند که با تب‌وتاب و هیجان جشنواره بازگشایی انجام می‌شد، شاید اتفاق درست‌تری رخ می‌داد. به نظر می‌رسد اکران فیلم‌های پرفروش در هر شرایطی موجب رونق سینماها می‌شود. قرار است از سوی دولت بسته‌های حمایتی به پخش‌کننده‌ها و تهیه‌کنندگان ارائه شود تا بر اساس آن صاحبان آثار برای اکران آثار خود ترغیب شوند. با نزدیک شدن به ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر باید منتظر ماند و دید آیا عزمی برای رونق دوباره سالن‌های سینما در دو ماه پایانی سال وجود دارد؟

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.