انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
کوچک شدن کیک اقتصاد
پیامدهای شعار «مرگ بر روحانی»
بودجه 1400 در محاق
پیامد رفتارهای خودسرانه
چشم‌انداز احیای برجام
خطر موج چهارم کرونا برای مردم
پیامد و هزینه خروج از پروتکل الحاقی
چشم‌انداز مثبت بازارها
تأثیر استیضاح ترامپ بر آینده جمهوری خواهان
آیا کلاف سردرگم FATF بازشدنی است یا خیر؟
استفاده از فرصت دیپلماسی برای بهبود زندگی مردم
ستاره صبح در گفت‌وگو با دکتر علی بیگدلی، تحلیلگر روابط بین‌الملل بررسی کرد
آیا رئیس‌جمهور دادگاهی می‌شود؟
عده‌ای در داخل‌و‌خارج مایل به خروج ایران از برجام‌ هستند
دیپلماسی نتیجه می‌دهد« نَه» توپ‌وتشر
توافق ایران و آژانس هوشمندانه بود
«قورباغه»؛ فیلم‌نامه‌ای ضعیف با اجرایی جذاب
دیپلماسی جایگزین ندارد
ایران بهتر است از مذاکره با 1+4 استقبال کند
هزینه‌ مالی نپذیرفتن لوایح FATF
نپیوستن به FATF؛ گشایش یا انسداد اقتصادی و معیشتی؟
خطر درگیـری در منطقه
«آن شب»؛ شمایلی از ژانر وحشت
کاهش تحریم‌ها و تصویب FATF، قیمت دلار را به زیر 20 هزارتومان می‌رساند
اشتباه راهبردی قالیباف در سفر به مسکو
پیامد رفتارهای خودسرانه
پیام رزمایش دریایی مشترک ایران و روسیه چیست؟
واکنش‌ها به پیروزی حقوقی ایران در دادگاه لاهه
اهداف پیداوپنهان سفر امروز مدیرکل آژانس به تهران چیست؟
انتقادهای نمایندگان از رفتار پادگانی رئیس مجلس!
واکنش حدادعادل به شایعه دست‌بوسی فرح پهلوی
دیپلماسی مانع تصویب قطعنامه شورای حکام علیه ایران شد
عده‌ای خودشان را صاحب‌اختیار و مالک کشور می‌دانند
دلیل نفوذ آیت‌الله سیستانی در عراق، مواضع خردمندانه، خیرخواهانه و اصلاح‌طلبانه است
اعلام کاندیداتوری علی مطهری برای انتخابات 1400
«دیپلماسی» مانع صدور قطعنامه در شورای حکام
بیشتر
کد خبر: 103412 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۲۶ - 23:58
واکنش‌ها به احتمال کاندیداتوری سیدحسن‌خمینی
ستاره صبح بررسی می‌کند

واکنش‌ها به احتمال کاندیداتوری سیدحسن‌خمینی

اشاره: سیدحسن خمینی، فرزند سیداحمد خمینی و نوه امام خمینی است که هم‌اکنون تولیت حرم و مؤسسه‌ تنظیم‌ و نشر آثار امام‌ را برعهده دارد. او اگرچه در طول سال‌های اخیر فعالیت سیاسی داشته، اما عضو هیچ حزبی نبوده است. در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۹۲، سیدحسن خمینی به همراه اکبر هاشمی رفسنجانی، سید محمد خاتمی و علی‌اکبر ناطق نوری طی بیانیه‌ای از کاندیداتوری حسن روحانی حمایت کرد. او همچنین در سال ۹۴ برای شرکت در پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری ثبت‌نام کرد، اما شورای نگهبان به دلیل عدم شرکت در آزمون اجتهاد، صلاحیت وی را احراز نکرد؛ این در حالی بود که همان زمان برخی رسانه‌ها نوشتند وی از سوی برخی روحانیون برجسته و مراجع تقلید همچون آیات وحید خراسانی، محقق داماد، موسوی اردبیلی، ابراهیم امینی و... اجازه اجتهاد دارد و هاشمی رفسنجانی هم او را «آیت‌الله» خطاب کرد. این روزها گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر احتمال کاندیداتوری سیدحسن خمینی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 به گوش می‌رسد. اگرچه خود او تاکنون در این زمینه اظهارنظر مستقیم نکرده اما هفته گذشته در مراسم سالگرد هاشمی رفسنجانی در سخنانی قابل‌تأمل گفت: «اگر جامعه به کسی نیاز پیدا کرد، نباید نسبت به مسئولیت شانه خالی کند.» (منبع: جماران). روزنامه اعتماد روز سه‌شنبه 23 دی در گزارشی به‌احتمال کاندیداتوری سیدحسن خمینی پرداخت و نوشت: «تا 1408 با یادگار امام؟» روزنامه شرق هم عکس یک خود را به این موضوع اختصاص داد و نوشت: «سیدحسن خمینی می‌تواند نامزد اجماعی باشد؟» در واکنش به این گزارش‌ها، روزنامه کیهان روز پنج‌شنبه 25 دی در ستون خبر ویژه خود در مطلبی با تیتر «بازی تازه نشریات زنجیره‌ای با فرزند یادگار امام(ره)» نوشت: «وی فاقد کمترین سابقه اجرایی به‌عنوان شرط ضروری برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است.»

کیهان روز پنج‌شنبه 25 دی در ستون خبر ویژه خود در مطلبی با تیتر «بازی تازه نشریات زنجیره‌ای با فرزند یادگار امام(ره)» نوشت: «بازی رسانه‌ای نشریات اصلاح‌طلب بانام سیدحسن خمینی به‌عنوان نامزد اصلاح‌طلبان در حالی است که وی فاقد کمترین سابقه اجرایی به‌عنوان شرط ضروری برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است.» روزنامه کیهان همچنین در ادامه تصریح کرد: روزنامه‌های شرق و اعتماد در یک فضاسازی هماهنگ، تیترهایی مانند «سیدحسن خمینی می‌تواند نامزد اجماعی باشد؟» و «تا 1408 با یادگار امام؟»(!) را برای گزارش‌های خود انتخاب کردند.

امکان اجماع
شرق دراین‌باره نوشت: خبر دیگر انتخاباتی در جبهه اصلاحات بالارفتن احتمال نامزدی سیدحسن خمینی است؛ به‌نحوی‌که غلامعلی دهقان، از اعضای حزب اعتدال و توسعه (حزب نزدیک به حسن روحانی) در گفت‌وگو با «نامه نیوز» گفته است: «تنها کسی که می‌تواند اجماع را شکل دهد آقای سیدحسن خمینی است. او مورد تأیید اصلاح‌طلبان سنتی و پیش رو، اعتدالیون و اصولگرایان معتدل است. به نظر می‌رسد اگر آقای سیدحسن خمینی ورود کند، باعث تعالی نظام سیاسی کشور می‌شود؛ چون او یک مجتهد آگاه به دو مقوله مکان و زمان است و می‌تواند راهی را که امام خمینی، رهبر فقید انقلاب، در فقه سیاسی شیعه ایجاد کردند، استمرار ببخشد و بسیاری از چالش‌های فکری، فرهنگی و فلسفی را حل کند. باعث امیدواری بخشی از جامعه ایرانی می‌شود که ما به آن‌ها نواندیشان دینی می‌گوییم.»

عدم فعالیت حزبی
روزنامه اعتماد هم نوشته است: احزاب در حال رايزني براي دعوت از شخصيت‌هاي برجسته براي ورود به اين مهم‌ترين رقابت سياسي 1400 هستند و حالا بار ديگر نام سيدحسن خميني، توليت آستان امام خميني(ره) لابه‌لاي اين گمانه‌زني‌ها به گوش مي‌رسد. جريان اصلاحات و سيدحسن خميني رابطه خوبي دارند. هرچند يادگار امام رسماً عضو هيچ گروه و حزبي نيست، اما روابط نزديكش باشخصیت‌های برجسته جريان اصلاحات به‌ويژه سيدمحمد خاتمي باعث شده تا بسياري او را ازجمله اصلاح‌طلبان بشناسند. اعتماد از قول اسماعیل گرامی مقدم عضو حزب اعتمادملی نوشت: اصلاح‌طلبان و خط امامی‌ها و اصولگرایان میانه‌رو از سیدحسن خمینی حمایت می‌کنند.

احتمال رد صلاحیت
کیهان همچنین نوشت: «این فضاسازی در حالی انجام می‌شود که بنا بر برخی اخبار موثق، ترغیب افراد مشابه برای نامزدی- با احتمال رد صلاحیت شدن- مورد تأکید پدرخوانده‌های طیف مدعی اصلاح‌طلبی قرارگرفته تا با قربانی شدن آن‌ها، بتوان برای نامزد نهایی این طیف فضاسازی کرد و به‌جای پاسخگویی به کارنامه بسیار منفی اصلاح‌طلبان در دولت یازدهم و دوازدهم، مجلس دهم و همچنین شورای شهر تهران، به مظلوم‌نمایی درباره رد صلاحیت‌ها پرداخت.» روزنامه کیهان با یادآوری شرایط ریاست جمهوری در اصل 115 قانون اساسی، نوشت: صرف‌نظر از میزان انطباق یا عدم انطباق سیدحسن خمینی با بخش عمده‌ای از این شرایط، محرز است که وی فاقد کمترین سابقه اجرایی (حتی در حد اداره یک شهر و اداره کوچک) برای احراز شرط مدیر و مدبر بودن است. تنها فعالیت او تولیت آستان امام خمینی(ره) و مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام(ره) می‌باشد. سیدحسن خمینی پیش‌ازاین باوجود ثبت‌نام برای انتخابات مجلس خبرگان، از حضور در آزمون علمی نامزدهای این انتخابات منصرف شد.»

روایت جدید چهره‌ها
یک فعال رسانه‌ای مدعی رایزنی‌ها با سیدحسن خمینی برای کاندیداتوری در سال ۱۴۰۰ شد. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فرید مدرسی فعال رسانه‌ای در توئیتی نوشت؛  «رایزنی‌ها با سیدحسن خمینی جدی‌تر شده است. حاضران گفته‌اند او صحبت‌ها را می‌شنود و  سخنی در رد و تأیید نظرات نمی‌گوید. البته درباره تحلیل‌ها و روایت‌ها از آینده و امروز سؤالاتی می‌پرسد.» همچنین رسول منتجب نیا، دبیر کل حزب جمهوریت در پاسخ به‌احتمال کاندیداتوری سیدحسن خمینی در انتخابات ریاست جمهوری به مدارا گفت: «اعضای بیت امام خمینی (ره) قطعاً وارد صحنه انتخابات و عهده‌دار مسئولیت اجرایی نمی‌شوند. این گمانه‌زنی بعضی‌ها است که نام یادگار امام سیدحسن خمینی را می‌برند وگرنه بعید می‌دانم تصور این موضوع را کرده باشند.» احمد زیدآبادی، فعال سیاسی نیز در گفت‌وگو با فردانیوز گفت: «سیدحسن خمینی احتمالاً رد صلاحیت می‌شود؛ او حرفی زده است که احتمال نامزدی را به وجود آورده است». همچنین سیدمصطفی هاشمی‌طبا در گفتگو با نامه‌نیوز گفت: «احتمال کاندیداتوری او را صفر می‌دانم؛ بنابراین بحث اجماع هم معنا ندارد.»

واکنش احزاب
سخنگوی حزب ندای ایرانیان گفت: حزب ندا هیچ صحبتی با سیدحسن خمینی نداشته است. به گزارش برنا، «شهاب طباطبایی»، سخنگوی حزب ندای ایرانیان، درباره برخی شنیده‌ها مبنی بر اینکه حزب ندا در حال رایزنی با سیدحسن خمینی نوه امام است، گفت: حزب ندا هیچ صحبتی با سیدحسن خمینی نداشته است. او درباره بحث کاندیدا شدن عباس آخوندی و سیدحسن خمینی و حمایت حزب ندا از آن‌ها تأکید کرد: «با هیچ‌کدام از کاندیداها در مورد کاندیداتوری‌شان صحبتی نشده است. به‌هرحال ممکن است یک حزب سیاسی با افراد زیادی مذاکره و رایزنی کند این‌ها بدین معنا نیست که در رابطه با کاندیداتوری‌شان صحبت کرده باشند.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.