انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 103441 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۱/۱ - 00:01
بانک‌های کره جنوبی باید خسارت ایران را جبران کنند
رئیس‌کل بانک مرکزی در گفت‌وگو با «بلومبرگ» عنوان کرد

بانک‌های کره جنوبی باید خسارت ایران را جبران کنند

ستاره صبح-

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: ما اعتقادداریم که بانک‌های کره‌ای باید خسارت جمهوری اسلامی ایران در طی این دو سال را جبران کنند؛ البته میزان این خسارت یک مسئله فنی است و باید توسط متخصصان بانکی و مالی تعیین شود.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در گفت‌وگو با خبرگزاری «بلومبرگ» توضیحاتی را در خصوص منابع مسدود شده ایران در کره جنوبی و نیز دیدار اخیر خود در تهران با هیئت کره جنوبی، ارائه کرده است.

*شما گفتید که حدود هفت میلیارد دلار منابع موجود ایران در کره جنوبی سود تعلق بگیرد، برآورد می‌کنید چه مقدار سود در دو سال گذشته انباشته‌شده باشد؟
به خاطر همکاری بانک‌های کره‌ای باسیاست فشار حداکثری ایالات‌متحده علیه ایران، جمهوری اسلامی ایران تاکنون نتوانسته است از منابع خود نزد بانک‌های کره‌ای استفاده کند. این سیاست برخلاف قوانین بین‌الملل و با اصول حقوقی توجیه‌ناپذیر است. بنابراین ما اعتقادداریم که آن بانک‌های کره‌ای باید خسارت جمهوری اسلامی ایران در طی این دو سال را جبران کنند. میزان این خسارت یک مسئله فنی است و باید توسط متخصصان بانکی و مالی تعیین شود.

*آیا هیئت کره جنوبی اشاره‌ای بر آزادسازی سریع منابع انجام داد یا چارچوب زمانی خاصی برای حل این موضوع تعیین کرد؟
هیئت کره جنوبی اظهار داشت که آن‌ها اراده سیاسی برای حل موضوع و ایجاد امکان استفاده ایران از منابع رادارند اما مسئله آنجاست که آن‌ها هم‌زمان می‌خواهند از سیاست‌ها و مقررات ایالات‌متحده پیروی کنند.

*آیا آن‌ها مشخص کردند که چه چیزی آن‌ها را از آزادسازی منابع بازمی‌دارد؟
چند مانع بر سر راه استفاده از منابع متعلق به جمهوری اسلامی ایران وجود دارد. بانک‌های ایرانی و مؤسسات مالی آن ازجمله بانک مرکزی در فهرست تحریم‌های خزانه‌داری ایالات‌متحده قرار دارند. متأسفانه دولت کره تسلیم این فشارها شده است و برخلاف دیگر کشورها از همکاری با ایران امتناع می‌ورزد. شرکای دیگر ما توانستند راه‌هایی را بیابند تا ما بتوانیم از منابع خود برای واردات کالاهای اساسی استفاده کنیم اما دولت کره هیچ پیشنهاد قابل‌اتکایی در این زمینه ارائه نکرد. منابع ایران نزد آن بانک‌های کره‌ای هستند که با بانک‌های آمریکایی کار می‌کنند و آن‌ها این بهانه را مطرح ساخته‌اند که منابع به تاوَن کره هستند و نمی‌توان آن را مستقیماً به یورو تبدیل کرد.

*آیا کره جنوبی هیچ قولی برای انجام تلاش‌های جدید و آزادسازی پول‌ها داد؟
مقامات کره‌ای وعده دادند که آن‌ها هرچه در توان دارند برای آزادسازی منابع انجام می‌دهند، اما این اولین باری نیست که آن‌ها چنین قولی می‌دهند.

*آیا موضوع نفتکش کره‌ای و ارتباط توقیف آن با منابع مسدود شده ایرانی موردبحث قرار گرفت؟
خیر

*آیا این امکان وجود دارد که حدود ۷ میلیارد دلار منابع مسدود شده ایران در کره جنوبی به سازوکار اینستکس هدایت شود؟
انتقال منابع به اینستکس یا کانال سوئیس از گزینه‌های ممکن اما در گام دوم است. ما باید شاهد اراده سیاسی بانک‌های کره‌ای برای آزادسازی منابع و همکاری آن‌ها با بانک‌های ایرانی باشیم اما تاکنون چنین اراده سیاسی را مشاهده نکرده‌ایم. علاوه بر این لازم است یادآوری کنیم که اینستکس تاکنون کاربردی نداشته است و عمدتاً تحت تأثیر همان تحریم‌های ایالات‌متحده قرار دارد. ازاین‌رو اینستکس آن گونه که ما انتظار داشتیم نتوانست روابط تجاری ما با اروپا را فارغ از تحریم‌های امریکا، پوشش دهد، زیرا اروپایی‌ها شجاعت کافی برای اعمال حاکمیت اقتصادی خود را نداشتند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.