انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گزینه‌های پیشنهادی جایزه صلح نوبل چه کسانی هستند؟
دیپلماسی به‌جای مشت‌آهنین
«بن‌سلمان» ولیعهد عربستان آمر قتل خاشقچی
پشت‌صحنه اعتراضات دانشجویی در ترکیه چیست؟
دیدار رهبر کاتولیک‌های جهان با مرجع شیعیان جهان
در چهارمین جلسه استیضاح دوم ترامپ چه گذشت؟
شب ناآرام در اربیـل
استیضاح ترامپ شکست خورد
نامه ی سرگشاده عباس آخوندی به نمایندگان مجلس درباره برجام
نگرانی جهانی از اوضاع میانمار
خیز دیوان لاهه برای محکومیت اسرائیل
بالا گرفتن تنش میان روسیه و اروپا
قطـر؛ میانجی جدید تهران-واشنگتن
سرکوب شدید معترضان به کودتای میانمار
در کنفرانس امنیتی مونیخ چه گذشت؟
بازگشت رسمی آمریکا به توافق اقلیمی پاریس
بلوا و اعتصاب در میانمار
تقابل نفس‌گیر دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان
سیاست تهاجمی پوتین زیـر تیغ غـرب
«انیس نقاش» براثر ابتلا به کرونا درگذشت
حمله تند ترامپ به بایدن
اعتراض گزارشگر سازمان ملل به برخورد نرم آمریکا با بن‌سلمان
تغییر رویکرد آمریکا نسبت به عربستان‌سعودی
فرار مالیاتی ممنوع؛ حتی شما آقای ترامپ!
عبـور چیـنی‌ها از فقـر
نبرد شبکه‌های اجتماعی با کودتاگران میانمار
در دیدار دو رهبر دینی چه گذشت؟
بیشتر
کد خبر: 103463 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱۱/۶ - 00:07
خیزش روس‌ها علیه پوتین
گزارش خبری تحلیلی

خیزش روس‌ها علیه پوتین

اشاره: (مصطفا صباغ، روزنامه‌نگار) -- روسیه این روزها شاهد موجی از اعتراضات تاریخی مردم علیه دستگاه حکومتی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور است. پوتین که سابقه عضویت در سرویس امنیتی «کاگ‌ب» در دوران شوروی سابق را در کارنامه خود دارد، سال 1999 توسط بوریس یلتسین، رئیس‌جمهور وقت روسیه به نخست‌وزیری رسید و یک سال بعد در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد. از آن زمان تاکنون یعنی طی 21 سال گذشته، پوتین همواره پست ریاست‌جمهوری یا نخست‌وزیری روسیه را در اختیار داشته‌است؛ اما روز شنبه ده‌ها هزار نفر از روس‌ها در سرمای شدید هوا به کف خیابان‌ها آمدند و برای آزادی ناوالنی و استعفای پوتین شعار دادند. این در حالی بود که دمای هوا در برخی شهرها به منفی 50 درجه سانتی‌گراد می‌رسید و هوا چنان سرد بود که عکس‌های منتشرشده نشان می‌دهد موی سر برخی معترضان یخ‌زده است. در این اعتراضات که در 21 سال گذشته بی‌سابقه بوده، نیروهای امنیتی و پلیس بیش از ۲۵۰۰ نفر از معترضان را که ترسی نداشتند، بازداشت و روانه زندان کردند. اتحادیه اروپا و آمریکا نیز در بیانیه‌های جداگانه به بازداشت معترضان روس اعتراض کردند و روند برخوردهای اخیر را نگران‌کننده خواندند. مردم روسیه علیه فساد حاکم بر دستگاه قدرت اعتراض دارند. بسیاری از جوانان حاضر در تظاهرات‌ سراسری روز گذشته خواستار یک روسیه آزاد و دموکراسی و پایان دادن به سرکوب‌های خشونت‌بار بودند. آلکسی ناوالنی شناخته‌شده‌ترین منتقد پوتین است که می‌خواست در انتخابات ۲۰۱۸ نامزد شود، اما به خاطر محکومیت به اختلاس که خود می‌گوید اتهامی سیاسی بوده است، ردصلاحیت شد. او سال‌هاست که در رابطه با فساد درون حاکمیتی پوتین و نزدیکانش در حال افشاگری است. در تازه‌ترین نمونه، ناوالنی و تیمش فیلمی از یک کاخ مجلل ۱.۳۷ میلیارد دلاری در حاشیه دریای سیاه منتشر کرده‌اند و مدعی شده‌اند که این کاخ عظیم که ۳۹ برابر شاهزاده‌نشین موناکو مساحت دارد، متعلق به پوتین است و به گفته آن‌ها از محل «بزرگ‌ترین رشوه تاریخ» تأمین‌شده‌ که رئیس کاخ کرملین و دوستانش از کنسرن‌های دولتی دریافت کرده‌اند. این ویدیو تا شب گذشته در شبکه‌های اجتماعی بیش از 80 میلیون بازدیدکننده داشته است.

ستاره صبح-

در تظاهرات سراسری بی‌سابقه در روسیه برای آزادی ناوالنی و علیه پوتین بیش از ۲۵۰۰ نفر بازداشت شدند. مردم شعار می‌دادند «پوتین برو گم شو!» و «پوتین یک دزد است». مقامات اتحادیه اروپا و آمریکا خواستار آزادی بازداشت‌شدگان هستند. روسیه شاهد موجی از اعتراضات تاریخی علیه دستگاه حکومتی ولادیمیر پوتین، رئیس کاخ کرملین است. مسئله تنها بر سر آزادی آلکسی ناوالنی، مخالف سرسخت پوتین و علیه فساد حاکم بر دستگاه قدرت کرملین نیست. بسیاری جوانان حاضر در این تظاهرات سراسری خواستار یک روسیه آزاد و دموکراسی و پایان دادن به سرکوب‌های خشونت‌بار هستند. به گزارش خبرگزاری آلمان، در این موج اعتراضی تاکنون بی‌نظیر در روز شنبه ۲۳ ژانویه (چهارم بهمن) ده‌ها هزار نفر از شهروندان در سراسر روسیه برای آزادی آلکسی ناوالنی و علیه ولادیمیر پوتین به خیابان‌ها آمدند. درده‌ها شهر روسیه تظاهرکنندگان معترض شعار می‌دهند: «آزادی برای ناوالنی» و «پوتین برو گم شو!».

موج گسترده اعتراضات
این موج اعتراضات، که از نهایت شرق کشور تا کالینین‌گراد در حاشیه دریای بالتیک واقع در غرب کشور عظیم روسیه را در برگرفته، متوجه پیگردهای سیاسی علیه دگراندیشان است. شعار مشترک «پوتین یک دزد است» در بسیاری از شهرها از شرق تا غرب کشور را در برگرفته است. در مسکو میان نیروهای پلیس و تظاهرکنندگان درگیری صورت گرفت که ده‌ها نفر مجروح شدند. تنها در پایتخت بیش از ۸۰۰ نفر دستگیرشده‌اند. بر اساس آخرین خبرها تاکنون بیش از ۲۵۰۰ نفر از معترضان در بیش از ۱۰۰ شهر روسیه دستگیرشده‌اند. در کلان‌شهر سن‌پترزبورگ شمار بازداشت‌شدگان بیش از ۳۰۰ بوده است. یولیا، همسر الکسی ناوالنی و همکار او، لیوبول سوبول، برای اولین بار در تظاهرات مسکو دستگیر شدند. در شامگاه روز شنبه در مسکو، شمار زیادی از معترضان در برابر بازداشتگاهی که الکسی ناوالنی در آن زندانی است تجمع کردند که به دستگیری شمار زیادی منجر شد. در برلین نیز حدود دو هزار نفر در برابر سفارت فدراسیون روسیه دست به تظاهرات اعتراضی زدند و خواستار آزادی الکسی ناوالنی شدند. در شهر دوسلدورف آلمان نیز حدود ۲۰۰ نفر در میدان اصلی شهر تجمع کردند. آن‌ها نیز خواستار آزادی مخالف پوتین از زندان مسکو شدند.

افشاگری بزرگ علیه پوتین
شعار مشترک معترضان در بیش از ۱۰۰ شهر «پوتین یک دزد است» تنها در رابطه با به سرقت بردن آزادی‌های دموکراتیک نیست که بسیاری می‌گویند: «روسیه آزاد خواهد شد!». پوتین به این دلیل از سوی معترضان متهم به سرقت است، زیرا او و دستگاه قدرت او متهم به فساد است. آلکسی ناوالنی سال‌هاست که در رابطه با زدوبندهای درون دستگاه پوتین در حال افشاگری است و به همین دلیل دشمنان بسیاری در میان هیئت رهبری روسیه دارد. ناوالنی و تیم او در آخرین ویدئویی که با عنوان «یک کاخ برای پوتین» منتشر کرده‌اند، برای نخستین بار تصاویر و گزارش شاهدان عینی و اسنادی را درباره صاحب عظیم‌ترین ثروت خصوصی روسیه افشا کرده‌اند. تیم ناوالنی در این ویدئو نشان می‌‌دهد که کاخ و «ثروت تزاری» پوتین که سر به میلیاردها می‌زند  تشکیل‌شده است از یک تالار بزرگ هاکی روی یخ، محل نشست و پرواز بالگرد، کازینو و دیسکوی آبی که حول یک کاخ متعلق به پوتین بناشده‌اند. گروه ناوالنی در این ویدئو می‌گوید هزینه این «ثروت تزاری» پوتین از پول‌ رشوه‌هایی تأمین‌شده‌اند که رئیس کرملین و دوستانش از کنسرن‌های دولتی و اولیگارش‌ها مافیایی دریافت کرده‌اند. مقامات کرملین تمام این اتهامات را رد کرده‌اند. چند روز است که از انتشار این ویدئو با ۷۰ میلیون بازدیدکننده می‌گذرد و تاکنون هیچ‌کس خود را معرفی نکرده که این کاخ توصیف‌شده در ویدئو که در حاشیه دریای سیاه واقع است، متعلق به اوست. به گفته جامعه‌شناسان، انتشار این ویدئو بسیاری از شهروندان روسیه را خشمگین کرده و آن‌ها را که بسیاری‌شان جوان هستند، به خیابان‌ها کشانده است.

انتقاد اروپا و آمریکا
دولت جدید آمریکا به رهبری جو بایدن «روش خشن» نیروهای امنیتی روسیه با معترضان را موردانتقاد شدید قرارداد. وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که روز شنبه ۲۳ ژانویه منتشر شد آورده است که ایالات‌متحده شانه‌به‌شانه متحدان خود از حقوق بشر دفاع می‌کند «چه در روسیه و یا هر نقطه دیگر جهان». وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی الکسی ناوالنی و بازداشت‌شدگان شده است. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در شبکه توییتر برخورد خشن نیروهای امنیتی روسیه را در قبال اعتراضات مسالمت‌آمیز شهروندان روسیه موردانتقاد قرارداد. او گفت که «روند رویدادهای روسیه نگرانی‌آور است». او گفت که اتحادیه اروپا خواستار آزادی الکسی ناوالنی و بازداشت‌شدگان است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.