انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 20363 | تاریخ : ۱۳۹۷/۷/۱ - 06:23
جزئیات حمله تروریستی

جزئیات حمله تروریستی

اشاره: ایران دیروز روز تلخی را گذراند و گروه تروریستی «الاحوازیه» در سالروز آغاز جنگ تحمیلی (سال 59) 29 نفر از هم‌وطنان را در اهواز به شهادت رساند و 60 نفر نیز زخمی شدند. در پی این حمله تروریستی 4 فرد مسلح به حاضران مراسم رژه نیروهای مسلح حمله کردند و مراسم با شکوه رژه را به خاک و خون کشیدند. سخنگوی سپاه پاسداران دراین‌باره گفت: افرادی که در جریان رژه نیروهای مسلح اقدام به تیراندازی به مردم و نیروهای مسلح کردند وابسته به جریان «الاحوازیه» هستند. جنبش الاحوازیه، در سال ۱۳۷۶ برای اولین بار اعلام موجودیت کرد. این گروه مدعی استقلال خوزستان از ایران و تعلق جزایر سه‌گانه خلیج‌فارس به «خوزستان» و همچنین «عربی» بودن «خلیج‌فارس» است. تروریست‌ها از پارک پشت جایگاه مراسم اقدام به حمله کردند که با واکنش نیروهای حفاظت مواجه شد. ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح از هلاکت هر 4 تروریست خبر داد. رئیس‌جمهور نیز در پی حادثه تروریستی در اهواز گفت: «پاسخ ایران به کوچک‌ترین تهدید، کوبنده خواهد بود». محمدجواد ظریف، هم در واکنش به این حادثه گفت: «به‌سرعت و قاطعانه پاسخ خواهیم داد». راب ماکر سفیر انگلیس در ایران با انتشار پیامی در توییتر، حادثه تروریستی اهواز را تکان دهنده خواند و نوشت: «تروریسم در هرکجا که رخ می‌دهد، بایستی محکوم شود». گزارش‌ها حاکی است که موج محکومیت این عمل در سطح ملی ایجادشده و مردم یک‌صدا اقدامات تروریستی را محکوم می‌کنند. در ادامه واکنش‌ها و جزئیات ماجرا را می‌خوانید:

ستاره صبح-

پیام رهبر انقلاب
درپی حادثه تروریستی اهواز، رهبر معظم انقلاب در پیامی با تسلیت به خانواده شهدای این حادثه تلخ و تأسف‌بار تأکید کردند: دستگاه‌های مسئول اطلاعاتی موظف‌اند با سرعت و دقت دنباله‌های جنایتکاران را تعقیب و آنان را به سرپنجه  مقتدر قضائی کشور بسپارند. به گزارش فارس، در متن پیام رهبر انقلاب آمده است: «حادثه  تلخ و تأسف‌بار شهادت جمعی از مردم عزیزمان در اهواز به دست تروریست‌های مزدور، یک‌بار دیگر قساوت و خباثت دشمنان ملت ایران را آشکار ساخت. این مزدوران قسی‌القلب که به روی زن و کودک و مردم بی‌گناه آتش می‌گشایند وابسته به همان مدعیان دروغ‌گو و ریاکارند که پیوسته دم از حقوق بشر می‌زنند. دل‌های پرکینه  آنان نمی‌تواند تجلّی اقتدار ملی در نمایش نیروهای مسلح را تحمل کند. جنایت این‌ها ادامه  توطئه  دولت‌های دست‌نشانده  آمریکا در منطقه است که هدف خود را ایجاد ناامنی در کشور عزیز ما قرار داده‌اند. به کوری چشم آنان ملت ایران راه شرافتمندانه و افتخارآمیز خود را ادامه خواهد داد و مانند گذشته بر همه  دشمنی‌ها فائق خواهد آمد. این‌جانب تسلّا و همدردی خود را به خانواده‌های این شهیدان عزیز عرض می‌کنم و صبر و سکینه  الهی را برای آنان و علوّ درجات برای شهیدان مسئلت می‌نمایم. دستگاه‌های مسئول اطلاعاتی موظف‌اند با سرعت و دقت دنباله‌های این جنایتکاران را تعقیب کنند و آنان را به سرپنجه  مقتدر قضائی کشور بسپارند».

ماجرای حادثه
به گزارش ایسنا، ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح با اشاره به حمله تروریستی در بلوار قدس اهواز گفت: 4 نفر تروریست از چند روز قبل از برگزاری رژه نیروهای مسلح در اهواز در نزدیکی محل برگزاری رژه سلاح‌هایی مخفی کرده بودند و امروز در پوشش مردمی خود را نزدیک به محل برگزاری رژه (پارکی در نزدیکی جایگاه رژه) کردند. وی با بیان اینکه سلاح این تروریست‌ها کلاشینکف بوده، ادامه داد: این 4 تروریست با سلاح خود به سمت جایگاه رژه تیراندازی و مردم را به رگبار بستند که تعدادی از این تیرها به رژه روندگان و تماشاچیان حاضر در محل برگزاری رژه اصابت کرد و منجر به شهادت و مجروح شدن عده‌ای از این افراد شد که در میان این افراد دختری خردسال و یک جانباز دیده می‌شوند.سخنگوی ارشد نیروهای مسلح همچنین با اشاره به عکس‌العمل نیروهای امنیتی حاضر در محل برگزاری رژه خاطرنشان کرد: تروریست‌ها با عکس‌العمل خیلی سریع و قاطع نیروهای امنیتی مواجه شدند و این نیروها باوجود اینکه تعداد زیادی از مردم در محل حادثه حضور داشتند و در این شرایط محدودیت‌هایی برای مقابله با تروریست‌ها وجود داشت که بلافاصله با دقت و سرعت عمل بسیار بالا سه تن از تروریست‌ها را درجا به درک واصل کردند و یک نفر را نیز مجروح و دستگیر کردند که این فرد نیز پس از انتقال به بیمارستان به دلیل جراحات وارده به درک واصل شد.

واکنش سخنگوی گروهک الاحوازیه
به گزارش ایسنا، یعقوب حر التسطری سخنگوی گروهک تروریستی الاحوازیه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال حمله تروریستی در رژه نیروهای مسلح در اهواز را پاسخی به سرکوب عرب‌های اهوازی خواند و گفت: ما راهی جز مقاومت نداریم. مقاومت ملی اهواز، عملیات را علیه سپاه و نیروهای نظامی جمهوری اسلامی انجام داد.وی در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی بر این‌که آیا الحوازیه مسئولیت این حمله را بر عهده می‌گیرد، گفت: من می‌گویم که مقاومت ملی اهواز این کار را انجام داد.
او در این گفت‌وگو مدعی شد که فعالیت این گروه‌های تروریستی تنها علیه سپاه و درجاهایی بوده که غیرنظامیان در آن نبوده‌اند. این در حالی است که در میان آسیب دیدگان این حمله تعداد زیادی شهروند غیرنظامی شامل کودکان به چشم می‌خورند. این سخنگو گفت که هدف اولیه آن‌ها حمله به جایگاه مقامات حاضر در رژه بوده است.
به گزارش ایرنا، حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن اقدام شبکه ایران اینترنشنال در پخش مصاحبه سخنگوی گروهک تروریستی که مسئولیت حادثه مرگبار در اهواز را برعهده‌گرفته است «بی‌شرمانه» خواند و گفت که از این شبکه تلویزیونی در انگلیس شکایت خواهد کرد. بعیدی نژاد با انتشار پیامی در توییتر نوشت: شبکه ایران اینترنشنال در اقدامی بی‌شرمانه مصاحبه‌ای از سخنگوی گروه تروریستی که افراد زیادی را به خاک و خون کشید، پخش کرد.رهبران این گروهک تروریستی هرچند داعیه دفاع از خلق عرب را دارند، اما مانند داعش، تعصبات دینی و قومی و تندروی‌های تروریستی را مورد تأکید قرار داده و اکنون می‌خواهند با حمله به کشورمان و عملیات تروریستی، زمینه را برای تضعیف اقتدار ایران فراهم آورند.

بازتاب حمله تروریستی در رسانه‌های جهان
 روزنامه‌ها و رسانه‌های انگلیس دیروز این حادثه را بازتاب دادند. نشریه فایننشیال تایمز در گزارشی توییت وزیر امور خارجه ایران درباره دست داشتن یک رژیم خارجی در این حادثه را به اختلاف میان ایران و عربستان نسبت داد و عنوان کرد: ایران و عربستان سال‌هاست که در منطقه درگیر جنگ قدرت هستند.نشریه گاردین نیز در گزارشی با اشاره به ویژگی نفت‌خیز بودن شهر اهواز عنوان کرد گروه‌های جدایی‌طلب درگذشته به خطوط لوله نفت حمله کرده‌اند.علاوه بر تارنمای روزنامه‌های انگلیس، شبکه‌های خبری اسکای نیوز و بی.بی.سی نیز ضمن بازتاب این حادثه یادآور شدند که این حادثه هم‌زمان با رزمایش مشترک ارتش و سپاه به مناسبت هفته دفاع مقدس صورت گرفته است. رسانه‌های چین و ژاپن حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز را به صورت گسترده بازتاب دادند.
 «سی سی تی وی» تلویزیون مرکزی چین و شینهوا خبرگزاری رسمی این کشور به صورت جداگانه گزارش کردند، گروهی به نام الاحوازی که ایران آن را یک گروهک تروریستی و جدایی طلب می‌داند، مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.بنا به گزارش رسانه‌های چین در جریان حمله افراد ناشناس سیاهپوش به رژه، ده‌ها نفر کشته و زخمی شده‌اند، اما آمار دقیق هنوز اعلام نشده است.تارنماهای چاینا ارگ و انگلیش نیوز چین نیز گزارش کردند شماری از زخمی شدگان از نیروهای سپاه هستند که در رژه شرکت داشتند. رسانه‌های چین افزوده‌اند که از دیدگاه کارشناسان ایران، این گروه تروریستی و جدایی طلب از سوی عربستان سعودی حمایت می‌شود.رسانه‌های ژاپنی از جمله شبکه‌های خبری«کیودو» و «ان اچ کی» و تارنماهای «ژاپن تودی» و« ژاپن نیوز»  نیز اخبار مربوط به این حمله تروریستی را بازتاب داده و آورده‌اند تصاویر منتشر شده فرار زنان و کودکان و زمین گیر شدن شماری از افراد در نتیجه این اقدام تروریستی را نشان می‌دهد.

واکنش گستاخانه مشاور
ولیعهد ابوظبی

به گزارش تابناک، در همین ارتباط، «عبدالخالق عبدالله» مشاور ولیعهد ابوظبی نسبت به این حادثه تروریستی واکنش نشان داد و آشکارا از گروه الاحوازیه حمایت کرد. «عبدالخالق عبدالله» در توییتی نوشت: حمله نظامی به هدف نظامی، تروریستی نیست. مشاور ولیعهد ابوظبی که رویکرد ضد ایرانی دارد، با گستاخی نوشت: انتقال نبرد به داخل ایران، یک تصمیم علنی است و در آینده افزایش خواهد یافت. یکی از کاربران توییتر نیز با گذاشتن کامنتی در زیر پست توییتری او نوشت: این به رسمیت شناختن، دخالت مستقیم شما و پشتیبانی نظامی از این اقدام است.

آمادگی برای مبارزه با تروریسم
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در پیامی به رئیس‌جمهورایران شهادت تعدادی از هم‌وطنان در حادثه تروریستی اهواز را تسلیت گفت. همچنین «ریانووستی» گزارش داد که مسکو در این پیام برای افزایش همکاری با ایران درزمینه  مبارزه با تروریسم اعلام آمادگی کرده است. سفیر اتریش در ایران هم به خانواده قربانیان حمله تروریستی در اهواز تسلیت گفت.«استفان شولتز»، در توییتر نوشت:‌ اتریش، به خانواده قربانیان حمله ترویستی ناگوار در اهواز صمیمانه تسلیت می‌گوید. من نیز خالصانه آرزوی بهبودی سریع مجروحان رادارم.

اقتدار نیروهای مسلح
علی نجفی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی نیز با محکوم کردن حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح گفت: این‌که حمله تروریستی هم‌زمان با رژه نیروهای مسلح و سالگرد هفته دفاع مقدس انجام‌شده نشانگر تلاش مذبوحانه‌ای برای به چالش کشیدن اقتدار نیروهای مسلح است که البته توان و آمادگی نیروهای مسلح، همبستگی مردم و حضور آن‌ها قطعاً این اقدامات را خنثی خواهد کرد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.