انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20558 | تاریخ : ۱۳۹۷/۹/۲۵ - 22:36
خبر خوش برای طبیعت دوستان

خبر خوش برای طبیعت دوستان

اشاره: بررسی‌های دانشمندان و متخصصان نشان می‌دهد که دمای کره زمین از زمان انقلاب صنعتی تاکنون حدود 2 درجه بیشتر شده است. این فرایند چنانچه ادامه یابد به‌تدریج یخ‌های موجود بر روی قطب‌های زمین ذوب‌شده و دریاها بالا خواهند آمد. چند سال است که برخی آثار تغییر اقلیم در جهان به‌صورت سونامی و بارش‌های غیرمتعارف ظاهرشده است. گرم شدن زمین باعث نابودی جنگل‌ها و به‌تبع آن نابودی حیوانات و از همه مهم‌تر خطری برای سلامت انسان‌های روی کره زمین خواهد بود. متأسفانه زندگی شهری، افزایش خودرو و دیگر وسایل گرمازا که از انرژی‌های فسیلی استفاده می‌کنند، جهان را به مخاطره انداخته و زندگی را بر انسان‌ها تلخ کرده است. در سال 2015، در کنفرانس پاریس، کشورها تعهد دادند که از میزان گازهای گلخانه‌ای خود بکاهند. در کنفرانس 12 روزه لهستان بار دیگر کشورها تعهد دادند که تا سال 2030 به میزان 50 درصد از میزان تولید گاز گلخانه‌ای در کشورهای دنیا کاسته شود.

ستاره صبح-بیست و چهارمین نشست بین‌المللی تغییرات اقلیمی با عنوان «COP 24» از چهارم دسامبر -13 روز پیش- در شهر "کاتویس" لهستان آغاز شد و به دلیل اختلافات موجود بین کشورهای درحال‌توسعه و توسعه‌یافته درزمینه  کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای یک روز تمدید شد تا درنهایت در توافقی که تعهد جدیدی برای کشورهای حاضر در کنفرانس در پی نداشت، بر سر نقشه راه نحوه اجرای پیمان پاریس توافق حاصل شد.
نمایندگان نزدیک به 200 کشور جهان در پایان دو هفته کنفرانس سازمان ملل برای بررسی تغییرات اقلیمی "cop24" در شهر "کاتوویس" لهستان بر سر نحوه اجرای تعهدات کشورها در قالب پیمان پاریس پس از بحث‌های طولانی و رایزنی، سرانجام به توافق رسیدند.
سی ان ان دراین‌باره گزارش داد: کنفرانس لهستان نتیجه مثبت داشته که خبر خوبی به شمار می‌رود. قرار است تعهدات کشورها در قالب پیمان پاریس از سال 2020 به مورداجرا درآید. مهم‌ترین تعهد کشورها در قالب پیمان پاریس کاهش 1.5 درجه‌ای دمای زمین تا سال 2030 با کاهش تولید 50 درصدی گازهای گلخانه‌ای به‌ویژه مونواکسید کربن است.
در پایان این کنفرانس، توافقات انجام‌شده در قالب آن، در چارچوب یک "کتاب کار" در اختیار نمایندگان کشورهای حاضر قرار گرفت تا این کشورها با استفاده از دستورالعمل‌های این کتاب، تعهدات خود را اجرایی کنند.
توافق نشست لهستان نوعی بازگشت با چراغ خاموش ترامپ به پیمان پاریس محسوب می‌شود، چون نمایندگی آمریکا در این کنفرانس، سند نهایی نشست تغییرات اقلیمی در لهستان را امضا کرده است، که این اقدام مهم برای حامیان محیط‌زیست خبر خوشی به شمار می‌آید.پیمان پاریس در سال 2015 حاصل شد و در چارچوب آن توافق شد کشورها تا سال 2030 به میزان 50 درصد از تولید گازهای گلخانه‌ای خود را کاهش دهند، اما با به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا، او از این پیمان خارج شد.مهم‌ترین توافق و دست آورد کنفرانس "کاتوویس"، موافقت کشورهای عضو برای سنجش میزان تولید گازهای آلاینده خود بر اساس ضوابط و استانداردهای یکسان است.گفتنی است کشورهای توسعه‌یافته و کشورهای درحال‌توسعه درزمینه  نحوه اجرای پیمان پاریس اختلاف‌نظر داشته و دارند. برخی کشورهای درحال‌توسعه معتقدند مشکلات کنونی گرمایش زمین از فعالیت و عملکرد آنها ناشی نمی‌شود درحالی‌که درزمینه  اجرای تعهدات پیمان پاریس همه کشورها یکسان در نظر گرفته‌شده‌اند و این مسئله ممکن است درروند توسعه این قبیل کشورها اخلال
 ایجاد کند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.