انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
میانجیگری فرانسه، فرصت است نه تهدید
صدای دشمن نباید از حنجره مخالف شنیده شود
رویکرد جدیدی نسبت به حمایت از مقاومت و ملت فلسطین شکل گرفته است
ایران از برجام فاصله گرفت
دلایل مخالفت آمریکا با ایران
دلایل مخالفت آمریکا با ایران
واکنش سه صاحب‌نظر به اظهارات عراقچی و گزارش آژانس
صدرالساداتی ، نماینده مجلس خبرگان رهبری و دو برادرش مفقود شدند
روحانی برای مذاکره با ترامپ شرط گذاشت
ابرنفتکش «آدریان دریا-1» در انتهای مسیر
وارد قدرت نشوید
نتیجه مثبت میانجیگری فرانسه میان ایران و آمریکا
نزول شاخص‌های اقتصاد چین تحت تاثیر جنگ اقتصادی
آیا 5 ساعت مذاکره تلفنی روحانی و مکرون یخ تنش‌ تهران- واشنگتن را ذوب می‌کند؟
آیا گام سوم بن بست کنونی را از بین می‌برد؟
واکنش ها به فاصله گرفتن ایران از برجام
خروج از برجام به مصلحت نیست
چراغ سبز روحانی به مذاکره
بیروت: اطلاعی نداریم!
سیاست‌ها و برنامه‌های مصدق، مانع‌تراشی‌ها و جزئیات کودتای 28 مرداد
ایالات‌متحده و ایران و بازخوانی دو پرونده قتل عام در هوا
گزارش آژانس قابل پیش‌بینی بود
دیپلماسی باز هم نتیجه داد
معاهده برجام پیچیده شده و فرصت حفظ آن رو به کاهش است
عدم سرمایه‌گذاری هند در چابهار علی‌رغم معافیت ایالات‌متحده
درخشش دیپلماسی در حاشیه اجلاس جی7
میانجیگری فرانسه مثبت و سازنده است
گزارش؛در برابر گزارش
اسرائیل نگران نزدیکی آمریکا به ایران است
تعلیق پارلمان بریتانیا
گزارش؛در برابر گزارش
پیامد حمله‌های پهبادی حوثی‌ها برای عربستان و امارات
تأثیر نفت «شیل» بر بازار نفت و گاز
دیپلماسی ظریف، عادی نیست ضروری است
ضدونقیض گویـی در روابط خارجـی نتیجه عکس می‌دهد
سرمایه‌گذاری 280 میلیارد دلاری چین در ایران، ضربه‌ای سنگین به واشنگتن
برکناری بولتون، فرصتی برای صلح
لطمه عملکرد فراکسیون امید،دولت و شوراها به اصلاحات
حمله پهبادی به تأسیسات نفتی شرکت آرامکو در عربستان سعودی
مذاکره شاید؛ ملاقات هرگز!
ویژگی‌ها،جاذبه‌های خواندنی منحصربه فرد آیت الله سید علی سیستانی
سیاست تهاجمی یا تعاملی پس از بولتون؟
ترامپ به دنبال مقصر حملات پهبادی به شرکت نفتی آرامکو عربستان
جنگ با ایران بعید است
بیشتر
کد خبر: 20643 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱/۲۰ - 11:03
ترامپ سپاه را در لیست تروریسم قرار داد!
دکتر مهدی مطهر نیا: تروریست خواندن سپاه اعمال فشار به ایران است

ترامپ سپاه را در لیست تروریسم قرار داد!

اشاره: یک تحلیلگر امور بین‌الملل و آینده‌پژوه در رابطه با اعلام چند مقام آمریکایی مبنی بر احتمال ورود نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در لیست سیاه گروه‌های تروریستی با اشاره به این‌که سپاه را هدف گرفته است، گفت: درصد بالایی از احتمال -نه امکان- در ارتباط با این اقدام ایالات‌متحده وجود دارد.

ستاره صبح-دکتر مهدی مطهر نیا درزمینه  احتمال قرار دادن نام سپاه در  لیست گروه‌های تروریستی خارجی آمریکا گفت: پیش از روی کار آمدن ترامپ در گفت‌وگوهایم بر این نکته تأکید داشتم که چه هیلاری کلینتون سرکار بیاید و چه ترامپ، آمریکا بر آن خواهد بود که همکاری‌های بین‌المللی با ایران را محدود کند و به محاصره منطقه‌ای تهران روی آورد.

ترامپ با مطرح کردن خروج از برجام در چارچوب پارادایم آشوب، دکترین بازیگر دیوانه، mega policy یا سیاست کلان ابهام در چارچوب استراتژی جوجیتسو، ایران را تحریک کرد و بعد از تحریک کردن، جاخالی داد و پس از جاخالی دادن از برجام خارج شد. درحالی‌که ایران اعلام کرده بود در صورت خروج آمریکا از برجام و درواقع پاره کردن آن، برجام را آتش خواهد زد، اکنون ما در آستانه یک‌سالگی خروج آمریکا از برجام هستیم.
از طرف دیگر ما بر این معیار در ارتباط با همکاری اروپای متحد با ایران سخن گفتیم که اروپای متحد نمی‌تواند در قالب همکاری‌های اقتصادی بدون توجه به اتحاد خود با ایالات‌متحده در ارتباط با ایران وارد عمل شود. همچنین ترامپ به دنبال ایجاد فضایی برای محدودسازی همکاری بین‌المللی با ایران و محاصره منطقه‌ای تهران به سمت دکترین شدیدتری پیش می‌رود.

تبدیل «چالش» به «دشمن»
مطهر نیا با اشاره به این‌که در سال گذشته بر این نکته تأکید داشتم که ۱۳۹۷، سال تبدیل «چالش» ایران به «دشمن» برای ایالات‌متحده خواهد بود، گفت: اکنون در سند امنیت ملی آمریکا، ایران نه به‌عنوان یک چالش که رسماً به‌عنوان دشمن موردتوجه دولت آمریکا و حمایت اعضای اصلی کنگره چه دموکرات و چه جمهوری‌خواه است. اگرچه آن‌ها بر سر بسیاری از مسائل با یکدیگر تعارض دارند و دموکرات‌ها بر آن هستند که برجام به‌عنوان میراث یکی از محبوب‌ترین روسای جمهور در تاریخ یعنی اوباما است، اما درنهایت و در حوزه تعریف عملیاتی با ترامپ همراهی می‌کنند. از این منظر و با توجه به همگی این نشانگان، این نکته روشن است که ایالات‌متحده به این اقدام دست خواهد زد.
مطهر نیا بابیان این‌که ترامپ در ارتباط با تهران به فروریزش می‌اندیشد، اظهار کرد: او درست می‌گوید؛ ایالات‌متحده  آمریکا به دنبال تغییر نظام ایران نیست. البته به دنبال تغییر رفتار هم نیست بلکه به فروریزش می‌اندیشد و این فروریزش را در چارچوب ایجاد فضای محدودکننده مرگ‌آور برای ایران دنبال می‌کند.

سپاه، ستون فقرات نظام
وی ادامه داد: در همین راستا نیز یکی از مسائلی که آمریکایی‌ها دنبال خواهند کرد، مقابله با ستون اصلی قدرت در ساختار و بافتار سیاسی ایران یعنی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، امروزه تنها یک نیروی نظامی نیست بلکه یک قدرت اقتصادی، یک قدرت بزرگ صنعتی و یک قدرت بزرگ امنیتی در ایران محسوب می‌شود. ایالات‌متحده به سپاه به‌عنوان ستون فقرات نظام حاکم و بافتار قدرت و نه‌تنها ساختار قدرت در ایران می‌نگرد.این استاد دانشگاه تصریح کرد: آنچه در ادبیات مسئولان کنونی آمریکا - ترامپ در کاخ ریاست جمهوری، پومپئو در وزارت امور خارجه، جینا هسپل رئیس CIA، همچنین بولتون به‌عنوان مشاور امنیتی ترامپ و برایان هوک به‌عنوان سخنگوی گروه اقدام علیه ایران- دیده می‌شود، ادبیات بد، خشن و نابودکننده در ارتباط با تهران است.

آمریکا به دنبال فروریزش
مطهر نیا ادامه داد: بر این اساس این معنا را نمی‌توان ازنظر دور داشت که بسیاری از عناصر موجود در وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده  آمریکا، وزارت امور خارجه، وزارت دفاع و در CIA در چارچوب این گروه اقدام باوجود مهم‌ترین عناصر عملیاتی در آمریکا در پی ایجاد فضای فروریزش هستند. از طرف دیگر جریانات منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای در ارتباط با سپاه پاسداران، انگشت اتهامی که آمریکا به‌طور رسمی به‌طرف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نشانه رفته است و نشانگانی که در چارچوب ادبیات آمریکایی‌ها در سال‌های اخیر دیده می‌شود، همگی مقدمه‌ای بر انجام این کار از سوی آن کشور محسوب می‌شود. با توجه به این معانی می‌توان گفت که درصد بالایی از احتمال -نه امکان- در ارتباط با این اقدام وجود دارد.
سپاه به‌مثابه یک دولت
او بابیان این‌که باید این را بپذیریم که سپاه پاسداران در ایران دارای یک قدرت توانمند و بازوهایی متفاوت و دارای توانمندی‌هایی خاص است، گفت: امروز قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء با توجه به جایگاه تعریف‌شده‌اش کارهای متفاوتی را از منظرهای گوناگون به عهده دارد. از طرف دیگر قرارگاه خاتم‌الاوصیا وجود دارد که در مسائل فرهنگی، هنری و رسانه‌ای فعال است. سیستم امنیتی موجود در سپاه پاسداران از سیستم امنیتی موجود در دولت قدرتمندانه‌تر عمل می‌کند و در مسائل عمده، جایگاه ویژه خود را دارد.به گزارش شفقنا این آینده‌پژوه تصریح کرد: امروز نه‌تنها در ایران بلکه در منطقه و جهان به‌طور کامل مشخص‌شده است و به‌صورت یک راز و اخبار سری نیست بلکه در رسانه‌های گوناگون، شبکه‌های اجتماعی و اخبار و دیدگاه‌های متفاوت، این معنا مطرح است. در سیل اخیر نیز این معنا را تا حدودی در مرکز ثقل اهمیت می‌بینیم که بر روی اکران شبکه‌های گوناگون اجتماعی به نمایش درمی‌آید.از این منظر باید بگوییم که اگر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در محدودیت قرار بگیرد، این محدودیت تنها دولت، نهادها و سازمان‌ها و نهادهای دولتی را شامل نخواهد شد بلکه هرگونه همکاری سازمان‌های درونی با سپاه پاسداران در درون خاک ایران نیز می‌تواند موجب محدودیت برای فعالیت بسیاری از شرکت‌های خصوصی باشد که در داخل ایران با سپاه پاسداران همکاری می‌کنند. این امر می‌تواند از منظر حقوقی تبعاتی برای شرکت‌هایی داشته باشد که در داخل ایران به‌عنوان پیمانکار با سپاه پاسداران همکاری و قراردادهای متفاوتی را امضا می‌کنند.مطهر نیا در پایان تصریح کرد: این شرکت‌ها به‌هیچ‌وجه نخواهند توانست در قالب شرکت‌های خود با خارج از ایران مراوده داشته و به خریدوفروش بپردازند. این محدودیت در بیرون از مرزها در همکاری با سپاه پاسداران حتی به درون مرزها تسری پیدا می‌کند و این موضوع می‌تواند پیامدهای بالایی برای سپاه پاسداران به دنبال داشته باشد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.