انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
میانجیگری فرانسه، فرصت است نه تهدید
صدای دشمن نباید از حنجره مخالف شنیده شود
رویکرد جدیدی نسبت به حمایت از مقاومت و ملت فلسطین شکل گرفته است
ایران از برجام فاصله گرفت
دلایل مخالفت آمریکا با ایران
دلایل مخالفت آمریکا با ایران
واکنش سه صاحب‌نظر به اظهارات عراقچی و گزارش آژانس
صدرالساداتی ، نماینده مجلس خبرگان رهبری و دو برادرش مفقود شدند
روحانی برای مذاکره با ترامپ شرط گذاشت
ابرنفتکش «آدریان دریا-1» در انتهای مسیر
وارد قدرت نشوید
نتیجه مثبت میانجیگری فرانسه میان ایران و آمریکا
نزول شاخص‌های اقتصاد چین تحت تاثیر جنگ اقتصادی
آیا 5 ساعت مذاکره تلفنی روحانی و مکرون یخ تنش‌ تهران- واشنگتن را ذوب می‌کند؟
آیا گام سوم بن بست کنونی را از بین می‌برد؟
واکنش ها به فاصله گرفتن ایران از برجام
خروج از برجام به مصلحت نیست
چراغ سبز روحانی به مذاکره
بیروت: اطلاعی نداریم!
سیاست‌ها و برنامه‌های مصدق، مانع‌تراشی‌ها و جزئیات کودتای 28 مرداد
ایالات‌متحده و ایران و بازخوانی دو پرونده قتل عام در هوا
گزارش آژانس قابل پیش‌بینی بود
دیپلماسی باز هم نتیجه داد
معاهده برجام پیچیده شده و فرصت حفظ آن رو به کاهش است
عدم سرمایه‌گذاری هند در چابهار علی‌رغم معافیت ایالات‌متحده
درخشش دیپلماسی در حاشیه اجلاس جی7
میانجیگری فرانسه مثبت و سازنده است
گزارش؛در برابر گزارش
اسرائیل نگران نزدیکی آمریکا به ایران است
تعلیق پارلمان بریتانیا
گزارش؛در برابر گزارش
پیامد حمله‌های پهبادی حوثی‌ها برای عربستان و امارات
تأثیر نفت «شیل» بر بازار نفت و گاز
دیپلماسی ظریف، عادی نیست ضروری است
ضدونقیض گویـی در روابط خارجـی نتیجه عکس می‌دهد
سرمایه‌گذاری 280 میلیارد دلاری چین در ایران، ضربه‌ای سنگین به واشنگتن
برکناری بولتون، فرصتی برای صلح
لطمه عملکرد فراکسیون امید،دولت و شوراها به اصلاحات
حمله پهبادی به تأسیسات نفتی شرکت آرامکو در عربستان سعودی
مذاکره شاید؛ ملاقات هرگز!
ویژگی‌ها،جاذبه‌های خواندنی منحصربه فرد آیت الله سید علی سیستانی
سیاست تهاجمی یا تعاملی پس از بولتون؟
ترامپ به دنبال مقصر حملات پهبادی به شرکت نفتی آرامکو عربستان
جنگ با ایران بعید است
بیشتر
کد خبر: 20652 | تاریخ : ۱۳۹۸/۲/۲۴ - 11:38
موگرینی: برجام ستون‌ امنیتی منطقه است
در جلسه وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره ایران چه گذشت؟

موگرینی: برجام ستون‌ امنیتی منطقه است

اشاره: شورای عالی امنیت ملی چهارشنبه گذشته با صدور بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو برجام اعلام کرد ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، از ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی تعهدات خود در توافق برجام را متوقف می‌کند. در بیانیه شورای عالی امنیت ملی همچنین به کشورهای باقیمانده در برجام ۶۰ روز برای اجرای تعهدات خود فرصت داده شد. در همین ارتباط رئیس‌جمهور هم نامه‌ای به سران کشورهای فرانسه، آلمان، انگلیس، چین و روسیه نوشت. این اقدام پس از آن صورت گرفت که با وجود گذشت یک سال از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های نفتی و بانکی، اروپایی‌ها اقدام چندانی در راستای تحقق مفاد برجام از خود نشان ندادند. با این وجود بیانیه ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی‌اش با واکنش اعضای اروپایی برجام مواجه شد و سران اتحادیه اروپایی خواهان باقی ماندن ایران در برجام شدند و مهلت 60 روزه ایران را نامطلوب توصیف کردند. برای این منظور وزیران خارجه اتحادیه اروپا در نشستی گرد یکدیگر آمدند تا درمورد تصمیم ایران درباره برجام گفت‌وگو و رایزنی کنند.

ستاره صبح-مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که اروپا کماکان از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کند. فدریکا موگرینی که برای شرکت در نشست وزیران امورخارجه این اتحادیه در بروکسل به سر می‌برد، پیش از آغاز نشست در جمع خبرنگاران تصریح کرد که اروپا همچنان از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حمایت می‌کند. وزیران امورخارجه اتحادیه اروپا در نشست خود درباره تلاش‌ها برای نگه داشتن ایران در برجام بحث و رایزنی کردند. این اولین دیدار آن‌ها از زمان اعلام تصمیم ایران برای کاهش تعهدات برجامی‌اش است. موگرینی در پاسخ به سؤال خبرنگاران درباره وضعیت پیرامون برجام اظهار داشت: همان‌طور که از موضع اتحادیه اروپا مطلع هستید ما کماکان از این توافق و اجرای کامل آن حمایت می‌کنیم. من در حاشیه این نشست دیداری با وزیران امورخارجه انگلیس و فرانسه و آلمان خواهم داشت تا درباره چگونگی ادامه حمایت از اجرای این توافق گفت‌وگو کنیم. وی ادامه داد: از نظر ما برجام یکی از ستون‌های امنیتی منطقه است و عنصری کلیدی در معماری عدم اشاعه جهان و منطقه بوده است.

مشاور موگرینی
مشاور فدریکا موگرینی در گفت‌وگویی ضمن اشاره به اهمیت برجام و همچنین اشاره به بی‌نتیجه بودن رویکردهای جنگ‌طلبانه دولت آمریکا تأکید کرد که اروپا مانند آمریکا اهداف پنهانی ندارد و حداقل ۱۲۰ روز زمان نیاز است تا بتواند حسن نیت خود درباره پایبندی به تعهدات برجامی‌اش را به ایران نشان دهد. توچی تصریح کرد: برجام نشان می‌دهد چندجانبه گرایی، دیپلماسی چندجانبه و قانون بین‌المللی به واقع قابل اجراست و هنوز هم می‌تواند اجرا شود. او گفت: واقعیت این است که تمدید نشدن برخی معافیت‌های تحریم‌های ایران از سوی آمریکا، پایبندی به برجام را برای ایران غیرممکن می‌سازد. ناتالی توچی درباره نظر برخی که می‌گویند هدف آمریکا و به ویژه جان بولتون آغاز یک جنگ با ایران است، توضیح داد: من فکر نمی‌کنم که چنین چیزی ممکن باشد؛ چراکه صادقانه بگویم فکر نمی‌کنم آمریکا توان نظامی این را داشته باشد که واقعاً یک جنگ در ایران برپا کند.

آلمان
هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان هنگام ورود به محل جلسه شورای روابط خارجی وزیران اتحادیه اروپا به خبرنگارها توضیح داد: ما در اروپا اتفاق‌نظر داریم که این توافق برای امنیت ما ضروری است. هیچ‌کسی نمی‌خواهد که ایران بمب هسته‌ای داشته باشد و این [جلوگیری از دستیابی ایران به بمب هسته‌ای] هدف این توافق است که تاکنون با موفقیت در راستای آن عمل کرده‌ایم. به همین دلیل به مذاکرات درباره اجرای این توافق ادامه خواهیم داد و دوباره مذاکراتی دقیقاً دراین‌باره خواهیم داشت.

اتریش
وزیر خارجه اتریش ضمن تأکید بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای گفت که نباید به شایعات گوش داد و صرفاً باید به بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی در این زمینه توجه کرد. کارین کنایسل در پاسخ به سؤالی درباره اعزام ناو هواپیمابر آمریکایی به منطقه و افزایش تنش‌ها میان تهران و واشنگتن گفت: این اولین باری نیست که چنین اتفاقی می‌افتد. من به اندازه‌ای سن دارم که به یاد بیاورم در دهه ۱۹۸۰ بین دو کشور عضو اوپک، یعنی ایران و عراق جنگ بود و همه نگران بودند و می‌گفتند که اوپک نابود شده است. من تحولات منطقه را در چهل سال گذشته خوب به خاطر دارم اما مضطرب نیستم.

انگلیس
وزیر خارجه انگلیس با ابراز نگرانی درباره افزایش تنش‌ها میان تهران و واشنگتن گفت: ضروری است از قرار گرفتن ایران در مسیر هسته‌ای شدن جلوگیری کنیم. جرمی هانت گفت: ما به شدت نگران خطر وقوع یک تنش ناخواسته هستیم. هانت افزود: ما درباره این نگرانی‌هایمان با همتایان اروپایی و در صورت امکان با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت‌وگو خواهیم کرد.

هلند
وزیر خارجه هلند در جمع خبرنگاران در بروکسل ضمن تأکید بر اهمیت مذاکره درباره وضعیت برجام اظهار کرد شرط‌های جدید مطرح شده از سوی ایران عاقلانه نیست. نمایندگی هلند در اتحادیه اروپا در صفحه رسمی توییتری آن به نقل از استف بلاک، وزیر امور خارجه این کشور که برای شرکت در نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا به بروکسل رفته است، نوشت: مذاکره اهمیت بسیاری دارد. ایران شرط‌های مضاعفی مطرح کرده که عاقلانه نیست. وی افزود: مهم است که ایران به توافق پایبند باشد. ما اقداماتی را برای ادامه مذاکرات شروع کرده‌ایم.

فرانسه
وزیر خارجه فرانسه با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا علیه ایران به نفع اروپا نیست، گفت: اولتیماتوم ایران درخصوص برجام نیز برای ما مناسب نیست. ژان ایو لودریان با ابراز نگرانی درباره بیانیه اخیر کشورمان درخصوص کاهش تعهدات برجامی‌اش افزود: درست است که موضع آمریکا برای افزایش فشار و تحریم‌ها به نفع ما نیست، اما این نوع از اولتیماتوم ایران هم مناسب نیست.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.