انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
قاضی منصوری از دادسرای فرهنگ و رسانه تا سنگ‌فرش‌های بخارست!
پاسخ به منتقدان دولت به روایت آمارها
پیامدهای پرهزینه ارجاع دوباره پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت
ادامه اما و اگرها درباره مرگ قاضی منصوری در بخارست
آیا گزارش آژانس علیه ایران، پرونده هسته‌ای را به شورای امنیت خواهد برد یا خیر؟
پرد‌ه برد‌اری از رشوه 200 میلیارد‌ تومانی
عدم همکاری با بازرسان
شفافیت، زمینه‌های فساد را از بین می‌برد
جزییات تازه درباره متهمان فراری پرونده اکبر طبری
آیا برای ایران، رئیس‌جمهور دموکرات یا جمهوری‌خواه فرق دارد؟
برجـام، قربانـی زیاده‌خواهی دوسویه شد!
چه باید کرد تا پرونده ایران به شورای امنیت نرود؟
مرگ مشکوک غلامرضا منصوری قاضی فراری در بخارست
نتیجه «مذاکره» در روابط خارجی، بهتر از تهدید است
چرا قضاتی مثل منصوری و قاسم‌زاده‌، «قانون‌گریز» و «قانون‌ستیز» شدند؟
دور تازه رویارویی
تأثیر کووید -19 برافزایش خطر جنگ بین کشورها
ارتش باید هوشیار و بدون هیاهو باشد
دستگاه دیپلماسی نباید نسبت به پیشنهاد تازه مذاکره ترامپ بی‌تفاوت باشد
استفاده از ماسک در مناطق قرمز اجباری می شود
یک هفته برای لغو خرید خودرو خارجـی مهلت اصـلاح داریـد
مبارزه با فساد بدون ملاحظه ادامـه یابد
مذاکره با ایران؛ برگ برنده و حلقه نجات ترامپ
افزایش فـشاردیپلماتیک
تلاش ایران برای گسترش نفوذ در اقیانوس هند
دستورات مهم رئیس جمهور در خصوص کنترل ارز، مسکن و کرونا
راه‌حل عبور از بحران‌ها و تحریم‌ها، سیاسی است یا اقتصادی؟
روسای کمیسیون‌های مجلس شمشیر علیه دولت را از رو بسته‌اند
حرکت پمپئو در سازمان ملل متحد علیه ایران ناکام می‌ماند
ایالات‌متحده و ایران و بازخوانی دو پرونده قتل عام در هوا
مهمانی‌ها، عروسی‌ها و تجمعات منشا گرفتاری ابتلا به کروناست
در جنگ احتمالی سوم لبنان، اسرائیل با موشک‌های مرگبار حزب‌الله روبرو می‌شود
احتمال حذف قاضی منصوری توسط یک باند مخوف در قوه قضائیه
جزییات تازه از سقوط هواپیمای اوکراینی
هزینه نافرمانی در اجرای پروتکل‌های درمانی کرونا، جبران‌ناپذیر است
آیا اعضای دائم شورای امنیت از قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه ایران حمایت خواهند کرد یا خیر؟
تهاتر ملک ؛ پرداخت رشوه
نباید به روسیه و چین و نتیجه انتخابات آمریکا دل بست
واکنش‌ها به حادثه سایت اتمی نطنز
ایران هنوز فرصت‌های زیادی برای مذاکره دارد
روحانـی و ظریـف زیر تیـغ مجلـس
پول‌شویی میلیاردی؛ جعل اسناد
اگر اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری 1400 حضور به هم نرسانند، حذف خواهند ‌شد
پس‌لرزه‌های رفتار تازه‌واردها به مجلس علیه وزیر خارجه
تهد‌ید‌ علیه کشور را می‌توان با تغییر سیاست‌ها د‌ر د‌اخل و خارج د‌ور کرد‌
استعفای عارف کار درستی بود
هزینه رفتار مخالفان دیپلمات برجسته ایرانی برای حاکمیت
مخالفان دولت موضع خود را درباره پیامدهای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت مشخص کنند
واریز ۲۳۱ میلیون تومان به‌حساب نمایند‌‌گان!
هشدارهای حسام الد‌ین آشنا
بیشتر
کد خبر: 71081 | تاریخ : ۱۳۹۸/۸/۱۹ - 09:33
پشت پرده اظهارات اردوغان درباره اعتراضات منطقه چیست؟
گزارش خبری تحلیلی ستاره صبح

پشت پرده اظهارات اردوغان درباره اعتراضات منطقه چیست؟

اشاره: اعتراضات مردمی در عراق و لبنان، چندی است که توجهات جهانی را به خود جلب کرده و حتی برخی تحولات در خاورمیانه را تحت‌الشعاع قرار داده است. البته تظاهرات در عراق بیشتر از لبنان به سمت خشونت گرایش یافته و رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته است. دیدگاه‌های مختلفی در مورد منشأ این اعتراضات وجود دارد. باوجود آن‌که اغلب عراقی‌ها و لبنانی‌ها در اعتراضات خود بر مشکلات معیشتی و اقتصادی، بیکاری و فساد تأکید داشته‌اند، اما به دنبال بروز برخی خشونت‌ها در طول هفته‌های گذشته، برخی صاحب‌نظران معتقدند که این اعتراضات از سوی برخی کشور‌ها و گروه‌های داخلی وابسته به آن‌ها منحرف‌شده و به محلی برای زورآزمایی منطقه‌ای تبدیل‌شده است. شاید به همین دلیل بتوان دلیل اظهارات رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه را که متهم به پاکسازی قومی در سوریه است، واضح‌تر دانست. روز جمعه، رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه هدف ناآرامی‌ها در عراق، «ایجاد شکاف در جهان اسلام» است، گفت که حدس می‌زند چه کسی پشت این ناآرامی‌هاست. ممکن است اشاره اردوغان به عربستان باشد که روابط کشورش با سعودی‌ها در یک سال گذشته و پس از قتل جمال خاشقچی، تیره‌تر شده است. البته رئیس‌جمهور ترکیه که در یک ماه اخیر به دلیل اقدام نظامی در شمال سوریه تحت‌فشارهای بین‌المللی قرارگرفته بود، در سخنانش گفته که مواضع منفی اخیر عراق و ایران علیه کشورش بی‌ارتباط با همین موضوع نیست. وی هفته پیش تاکید کرد که از موضع تهران درخصوص عملیات نظامی ترکیه در سوریه «ناراحت شده» و انتظار حمایت از سوی ایران را داشته است. اردوغان که چهارشنبه برای گفت‌وگو با رئیس‌جمهوری آمریکا به واشنگتن سفر می‌کند، همچنین گفته که ایالات‌متحده به وعده‌اش برای حذف شبه‌نظامیان کرد از منطقه مرزی سوریه عمل‌نکرده و او در جریان دیدارش با دونالد ترامپ این مسئله را مطرح خواهد کرد. گزارش پیش رو به این موضوع اختصاص دارد.

ستاره صبح-

راغب سویلو، خبرنگار میدل‌ایست‌آی در ترکیه نوشته است: اردوغان درباره ناآرامی‌ها در عراق گفت: «چه کسانی پشت این تظاهرات‌ هستند؟ ما حدس‌هایی می‌زنیم. فکر می‌کنیم ممکن است به ایران کشانده شود. هدف آن ایجاد شکاف در جهان اسلام و ایجاد اختلاف میان یکدیگر است. فکر کنید در عراق بعضی اظهارات علیه ترکیه مطرح‌شده و حتی ایران نیز مواضعی منفی علیه ما اتخاذ کرد.» به نوشته تابناک، رئیس‌جمهور ترکیه در بخش دیگری از سخنانش به موضوع عملیات کشورش در شمال سوریه و روابط ترکیه با آمریکا پرداخته و مشخص کرده که غیر از شخص ترامپ، سخنان فرد دیگری را در دولت او جدی نمی‌گیرد. او گفت: «من نظراتم را بر اساس سخنان ترامپ مطرح می‌کنم. به اینکه افراد مادون او چه می‌گویند، توجه نمی‌کنم.» او همچنین خاطرنشان کرد: «ترکیه عملیات علیه تروریست‌های YPG/SDF را تا زمانی که آن‌ها منطقه را ترک نکنند ادامه خواهد داد.»

انگشت اتهام به عربستان
اعتراضات در عراق از ابتدای ماه اکتبر آغاز و به دلیل ایام زیارت اربعین حسینی برای چند روز متوقف و از بیست و پنجم اکتبر از سر گرفته شد. طبق گفته کمیته حقوق بشر پارلمان، تاکنون بیش از 250 تن در جریان اعتراضات خیابانی که برخی از آنان به گلوله افراد مسلح ناشناس کشته‌شده‌اند، جان‌باخته‌اند. حال سؤال این است که اردوغان چه کشوری را هدف اظهارات خود و عامل ایجاد شکاف در جهان اسلام معرفی کرده است؟ به نظر می‌رسد، اشاره اردوغان به عربستان سعودی باشد؛ کشوری که ازنظر وی، عامل اصلی بسیاری از اختلافات در جهان اسلام است، حال‌آنکه چندی پیش نیز چاووش اوغلو در گفت‎وگو با شبکه الجزیره، سیاست‌های منطقه‌ای امارات و عربستان را موردانتقاد قرار داده و گفته بود: «دلیل دلخوری ریاض و ابوظبی از ترکیه، توجه آنکارا به مسائل کشور‌های اسلامی، بیش از آن چیزی است که این دو کشور انتظار دارند. ما با عربستان و امارات مشکلی نداریم، اما شاهدیم که آن‌ها با ما مشکل‌دارند.»

رابطه ترکیه با کشورهای منطقه
روابط ترکیه و عربستان در پی قتل جمال خاشقچی، ستون نویس واشنگتن‌پست و منتقد عربستان در کنسولگری این کشور در «استانبول» وارد دوره پرتنشی شد؛ اما نکته جالب‌توجه دیگر در اظهارات اردوغان، ادعای او در مورد کشیده شدن اعتراضات از عراق به ایران بود. حال هدف از این ادعا چه بوده، چندان مشخص نیست، اما دور از انتظار نیست که اردوغان قصد دارد با حساس کردن ایران به تحرکات عربستان در عراق، اختلافات میان دو کشور را بیش‌ازپیش عمیق‌تر کند. درواقع، کاهش تنش‌ها میان ریاض و تهران مطلوب ترکیه اردوغان نخواهد بود.

عقب‌نشینی از سوریه
رئیس‌جمهور ترکیه تأکید کرد: «نمی‌توانیم درخواست برخی برای اخراج سوری‌ها از کشورمان را بپذیریم.» به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی،‌ رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه طی سخنانی گفت: «برخی‌ می‌گویند سوری‌ها بروند. هرگز نمی‌توانیم چنین درخواستی را قبول کنیم. برادری اسلامی و وجه جهان‌شمول آن مرز نمی‌شناسد. کسی نمی‌تواند بین ما بذر جدایی بپاشد. فریاد ایتام و مادران داغ‌دیده از بلاد اسلام که قرن‌ها دیار صلح و آرامش بوده‌ است، به گوش می‌رسد. مسلمانان روزهای پردردی را سپری می‌کنند.» رئیس‌جمهوری ترکیه در اظهاراتی در جریان بازگشت از سفر به مجارستان گفت: «کشورش هرگز قبل از عقب‌نشینی کشورهای دیگر از سوریه خارج نخواهد شد. ترکیه به حملات خود در مرزها علیه کردها تا زمانی که همه آن‌ها از منطقه بروند، ادامه خواهد داد.»

عدم تحقق وعده‌ها
رئیس‌جمهوری ترکیه روز پنج‌شنبه گفت: «ایالات‌متحده به وعده‌اش برای حذف شبه‌نظامیان کرد از منطقه مرزی سوریه عمل‌نکرده و او در جریان دیدار با دونالد ترامپ این مسئله را مطرح خواهد کرد.» به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ماه گذشته ترکیه با کمک شورشیان سوری یک عملیات بروی مرزی علیه نیروهای یگان‌های مدافع خلق کرد (ی‌پ‌گ) در سوریه به راه انداخت و پیش از آن در توافقی با آمریکا آن‌ها را از این منطقه دور کرد. رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌جمهوری ترکیه قصد دارد اجرای این توافق را در سفر ۱۳ نوامبر (چهارشنبه) به واشنگتن با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در میان بگذارد. پیش‌ازاین زمزمه‌هایی درباره احتمال لغو سفر او به آمریکا وجود داشت اما این سفر پس از تماس تلفنی هفته گذشته رهبران آمریکا و ترکیه به تأیید رسید. اردوغان با اشاره به ضرب‌الاجلی که ماه گذشته در توافقنامه درج شد، در یک کنفرانس مطبوعاتی تأکید کرد: «درحالی‌که ما این رایزنی‌ها و مذاکرات را داشتیم، آن کسانی که به ما قول دادند تا ی‌پ‌گ ظرف ۱۲۰ ساعت خارج خواهند شد، به قولشان عمل نکردند.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.