انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
سکه سود ده‌ترین؛ بورس زیان ده‌ترین بازار مالی
پیامدهای تحریم بانک‌های ایرانی بر بازارها
مشکلات پیش روی وزیر صمت
اولویت‌های اقتصاد کشور در شرایط سخت تحریم‌ها
هدف‌گذاری اقتصاد در سال 1400
شرط بهبود اقتصاد ابزار دیپلماسی و تعامل با دنیاست
افزایـش شکاف طـبقاتی
پشت‌صحنه صعود دوباره قیمت ارز و سکه چیست؟
افزایش حقوق ؛ ۷۷ درصد
آیا ترامپ رفتنی است؟
کاهش قیمت دلار و سکه؛ افت شاخص بورس
بی‌تفاوتی اروپا نسبت به تحریم‌های جدید علیه ایران
کاهش ۶۲ درصدی واردات چین از ایران
واکنش رئیس کمیسیون انرژی مجلس به کارت زرد دادن نمایندگان به وزیر نفت
افزایش ۹۱ درصدی قیمت مسکن در تهران نسبت به شهریور سال گذشته
دلایل افزایش نرخ ارز و راهکارهای کنترل آن
اگر منافع ملي اولویت در سیاست‌ها باشد، تولید و صادرات افزایش می‌یابد
سرچشمه بحران اقتصادی؛ تحریم‌ها و ناکارآمدی تیم اقتصادی دولت
جزییات 282 میلیارد دلار پول پاشی برای کنترل قیمت ارز
افزایش 10درصدی رفاه با حذف تحریم‌ها
مزیت‌های توافق 25 ساله برای ایران و چین
بیشتر
کد خبر: 71098 | تاریخ : ۱۳۹۸/۸/۲۴ - 23:00
مزیـت‌هـای 
سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزیـن
ستاره صبح افزایش قیمت بنزین را بررسی می‌کند

مزیـت‌هـای سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزیـن

اشاره: ایران و ونزوئلا کشورهایی هستند که قیمت بنزین در آنها نسبت به 200 کشور دیگر دنیا پایین‌تر است. کشورهای پیشرفته به‌تدریج قیمت‌های حامل‌های انرژی و کالاهای دیگر را واقعی کرده‌اند در ایران هم دولت دفاع مقدس سازندگی و اصلاحات در این راستا گام‌های مثبت برداشتند، اما دولت نهم و دهم و مجالس اصولگرا مانع واقعی شدن قیمت‌ها شدند. ارزان بودن قیمت بنزین از یک‌سو مصرف را بیشتر می‌کند و از سوی دیگر محیط‌زیست را آلوده می‌کند. موضوعی که در قضیه پرداخت یارانه پنهان به حامل‌های انرژی وجود دارد این است که دولت در عمل از سهم کسانی که فاقد خودرو هستند برمی‌دارد و به کسانی که دارای خودرو هستند، سالانه بیش از 900 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌کند. انتظار از دولت روحانی این بود که در همان ماه های اول شروع به کار قیمت حامل‌های انرژی را به‌صورت پلکانی مثل دولت‌های اصلاحات و سازندگی انجام می‌داد که نداد. به‌هرحال شرایط به‌گونه‌ای پیش رفت که هرچند دولت یک‌بار قیمت بنزین را 600 تومان و بار دیگر 1000 تومان تعیین کرد و 4 سال قیمت بنزین ثابت بود، اما در شورای اقتصادی سران قوا قیمت بنزین سهمیه‌بندی 1500 تومان و غیر سهمیه‌بندی 3000 تومان تعیین شد. این اقدام دیرهنگام، اما مثبت است. ستاره صبح در طول 6 سال گذشته همواره بر واقعی کردن حامل‌های انرژی تأکید کرده و ادامه خواهد داد، زیرا واقعی کردن قیمت‌ها به نفع فرودستان است.

ستاره صبح-

حسن روحانی روز گذشته در دیدار با برخی اعضای دولت و مسئولان کشور به مناسبت میلاد پیامبر گرامی اسلام (ص) و امام جعفر صادق(ع)، به اقدام اخیر دولت در افزایش نرخ بنزین که اشاره کرد و گفت: «دولت مدت‌ها به دنبال آن بود تا از طریقی بتواند از  اقشار ضعیف کشور که به‌واسطه شرایط اقتصادی در فشار هستند، حمایت و به آنها کمک کند، اما به دلیل کمبود منابع درآمدی و بودجه توان اجرای آن وجود نداشت.»

60 میلیون نفر تحت‌فشار اقتصادی  
به گزارش ایرنا، رئیس‌جمهوری بابیان این‌که دولت باوجود مشکلات اقتصادی، هرگز قصد برداشت از درآمد افزایش قیمت بنزین را ندارد و همه آن میان حدود ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود، گفت: «اقدام دولت در افزایش نرخ بنزین به نفع مردم و برای کمک به اقشار تحت‌فشار جامعه است.»وی با یادآوری اینکه امروز اقشاری در جامعه هستند که در زندگی خود با مشکلات مواجه هستند، یادآور شد: «فشارهای اقتصادی شدید در سال ۹۷ و ۹۸ به زندگی مردم وارد شد و دولت می‌خواهد در حد تأمین نیازمندی‌های ضروری، حمایتی از مردم کرده و به خانواده‌هایی که احساس می‌کنیم در فشار بیشتر هستند کمکی کرده باشیم.»

واریز اولین بسته حمایتی در آذر
رئیس‌جمهوری بابیان اینکه می‌توانیم جامعه را به دو بخش تقسیم کنیم، گفت: «حدود ۷۵ درصد مردم در شرایط فشار قرار دارند و حدود ۲۵ درصد هم شرایط زندگی‌شان خوب است و بر مبنای محاسبات ۱۸ تا ۱۹ میلیون خانوار و جمعیتی در حدود ۶۰ میلیون نفر مشمول طرح حمایتی دولت خواهند بود و  این مبلغ هم کمک به فرد نبوده و کمک به خانوار به شمار می‌رود. تلاش ما این است بتوانیم این مبلغ را ماهیانه به‌حساب خانوارها پرداخت کنیم و در اوایل آذرماه اولین نوبت آن پرداخت شود. این اقدام برای اقشار مستضعف جامعه کمک کوچکی به شمار می‌رود و درمجموع اصل این کار ضروری است.

مخالفت با بنزین 5 هزارتومانی 
رئیس‌جمهوری ادامه داد: «برخی معتقد بودند که قیمت انرژی در ایران باقیمت آن در کشورهای منطقه فاصله زیادی دارد که البته این موضوع موجب ایجاد مفاسدی ازجمله قاچاق خواهد بود و اگر بخواهیم این معضل را از بین ببریم باید به‌گونه‌ای قیمت را افزایش دهیم که تقریباً باقیمت انرژی در کشورهای همسایه برابری داشته باشد و ما با آن مخالفت کردیم. البته این اقدام از سوی دولت انجام نشد به خاطر این بود که معتقد بودیم این افزایش قیمت به نرخ‌هایی مثل ۵ هزار تومان برای هر لیتر بر زندگی مردم تأثیر مستقیم داشته و موجب افزایش تورم خواهد بود.»

افزایش قیمت بنزین پس از 4 سال 
روحانی برشدت مصرف انرژی در کشور و تأثیر آن بر آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: «انرژی که در ایران مصرف می‌شود با سایر کشورهای دنیا متفاوت و مقدار زیادی است که اصلاح این کار البته نیاز به فرهنگ‌سازی و تولید خودروی خوب دارد. هدف اصلی از این اقدام این بود که ازیک‌طرف فشار زیاد به مردم وارد نشود و از سوی دیگر برای کسانی که مصرف روزانه معمول دارند نرخ بنزین گران نشود. به همین دلیل ۶۰ لیتر را با یک نرخ و نرخ آزاد را به گونه دیگر تعیین کردیم. چهار سال است که دولت نسبت به تغییر نرخ بنزین اقدامی نکرده است و امروز بعد از چهار سال این اقدام انجام‌شده است.»

پول بنزین به خزانه نمی‌رود
روحانی خاطرنشان کرد: «باید این را برای مردم توضیح دهیم که این اقدام به نفع آنان خواهد بود و دولت علیرغم مشکلات اقتصادی که دارد هرگز قصد برداشت از این پول را نداشته و هر چه درآمد از این محل عاید شود به خانوارها بازخواهد گشت.»رئیس قوه مجریه افزود: «هیچ‌کس تصور نکند چون شرایط اقتصادی دولت سخت شده دست به این اقدام زده است تا بخواهد بودجه خود را جبران کند؛ هرگز این‌طور نیست و ریالی از این پول به خزانه نخواهد رفت.این کار به نفع مردم و اقشار تحت‌فشار جامعه بوده و می‌تواند مفید و مؤثر باشد.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.