انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71108 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۱ - 21:04
پشت‌صحنه اعتراضات
سخنگوی دولت تشریح کرد

پشت‌صحنه اعتراضات

اشاره: مرحله نخست پرداخت مبالغ حمایت معیشتی به خانوارهای ایرانی دیشب انجام ‌شد که بر اساس اعلام رئیس‌جمهوری سه مرحله ۲۰ میلیون نفری را شامل خواهد شد. قرار است مبالغ حمایت معیشتی در سه مرحله واریز شود که مرحله نخست در ۲۷ آبان (دیشب)، مرحله دوم در ۳۰ آبان (پنجشنبه) و مرحله سوم در ۲ آذر (شنبه) پرداخت می‌شود.

ستاره صبح-

علی ربیعی دوشنبه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با موضوع اصلاح قیمت بنزین بابیان اینکه حساب معترضان از اغتشاشگران جداست، گفت: «اغتشاشگران می‌خواهند فضایی درست کنند که صدای به‌حق معترضان دلسوز هم شنیده نشود. خوشبختانه به‌سرعت مرزها مشخص‌شده و به همین دلیل مردم صفشان را جدا کردند. در شرایط حاضر که کشور با بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها و فشارها روبه‌رو شده است، اصلی‌ترین دلیل برای اصلاح قیمت‌ها، ایجاد عدالت اجتماعی یا حرکت به سمت آن است. اقشار با دهک پایین جامعه تحت‌فشار هستند و دولت خود را موظف به حمایت از این فشار می‌داند.»

هدف طرح
دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهور گفت: «می‌خواهیم هرچقدر می‌توانیم به قدرت خرید این خانواده‌ها بیفزاییم. باید این مسئله از محلی تأمین می‌شد. درآمدهای دولت به خاطر کاهش فروش نفت، کاهش‌یافته و تأمین منابع درآمدی دولت از طریق فروش نفت و مالیات یکی از هنر‌های است که دولت داشته و حتی کارهای زیربنایی و ساخت‌وسازها معطل نمانده است.»ربیعی بابیان اینکه تأمین منابع برای حمایت معیشتی از منابع حاصل از اصلاح قیمت‌ها است، تصریح کرد: «یکی از راه‌ها برای این کار مالیات است اما با توجه به‌ضرورت تولید و ایجاد اشتغال شاید ایجاد فشار بیشتر به تولیدگران کار منطقی و علمی نبود بنابراین بهترین منابع حمایت از اقشار پایین، توقف یارانه به اقشار برخوردار و اختصاص آن به اقشار پایین بود.»وی با تأکید بر اینکه اقشار برخوردار بیشترین بهره‌مندی از یارانه بنزین را داشته‌اند، خاطرنشان کرد: «خانواده‌های برخوردار ۲۳ برابر از این یارانه‌ها بهره‌مند می‌شدند و لذا منطقی‌ترین راه ممکن اصلاح قیمت بنزین بود. در ۶۰ سال اخیر در خصوص بیماری اقتصاد ایران بحث‌های زیادی شده است. یکی از دلایل این بیماری، یارانه‌های پنهان و عدالت نابرابر در جامعه بوده است.»سخنگوی دولت افزود: «در خصوص برداشتن یارانه بنزین بارها در دولت‌های مختلف بحث شده است. خیلی‌ها معتقدند یکی از دلایل بیماری اقتصاد همین یارانه سوخت است. دولت‌های زیادی هم دراین‌باره تلاش‌هایی را انجام دادند.»

رئیس‌جمهور خود را فدای مردم 
و مصالح کشور کرد
ربیعی بابیان اینکه این تصمیمات از نوع تصمیمات دشوار و سخت است، ابراز داشت: «چون آثار مثبت این تصمیمات در میان‌مدت و درازمدت مشخص می‌شود، در کوتاه‌مدت نیازمند آن بودیم همراه با این اصلاحات از زندگی مردم مراقبت کنیم بنابراین ضمن اصلاح ساختار یارانه‌ها، منابع حاصل از این یارانه‌ها را نه به همه کشور بلکه به ۶۰ میلیون نفری که دچار مشکل شده بودند، اختصاص داده شدند.وی بابیان اینکه دولت واقف بود در این شرایط اصلاح ساختار تبعاتی برای دولت و محبوبیتش خواهد داشت، عنوان کرد: «من فکر می‌کنم رئیس‌جمهوری خود را فدای مردم و مصالح کشور کرد. دولت با شجاعت تصمیم گرفت و اصلاح قیمت بنزین با رایزنی با قوای سه‌گانه، بخش‌های مختلف و کارشناسان را اتحاد کرد و تمامی درآمدهای آن برای حمایت از اقشار پایین تخصیص‌یافته است.»این عضو دولت تدبیر و امید اضافه کرد: «این سؤال وجود دارد که آیا این سیاست درستی بود؟ من بارها شنیدم که می‌گویند شما بازهم منابع این یارانه‌ها را به مردم بازپرداخت می‌کنید. ما علاوه بر عادلانه کردن سیاست، منابع این یارانه‌ها را به همه مردم اختصاص نمی‌دهیم. جهت‌گیری نسبت به ۶۰ میلیون جامعه ایرانی در حقیقت یک سیاست عادلانه کردن و برخورداری عادلانه از درآمدهای کشور را در بطن خود دارد.»

صادرات بنزین
سخنگوی دولت بابیان اینکه علاوه بر مبارزه با قاچاق سوخت، چرا باید یارانه استفاده از سوخت را در کشورهای دیگر بدهیم، گفت: «مدیریت مصرف امکان صادرات را فراهم می‌کند و همین‌طور جلوگیری از فساد و رانت‌های نهفته در دل آن، آثار مثبتی خواهد داشت.»
حمایت شجاعانه رهبری
وی تأکید کرد: «خوشحال هستیم که این مصوبه با توجه به تائید سران سه قوه مورد موافقت رهبری هم قرار گرفت. رهبر معظم انقلاب هم به همین دلیل و علم اینکه تصمیم‌گیری برای صلاح ساختاری و تصمیم‌گیری در سران سه قوه تصویب رسیده، شجاعانه از آن دفاع و حمایت کردند و همگان را بر حمایت از آن فراخواندند.»

اغتشاش نامتعارف
ربیعی درعین‌حال خاطرنشان کرد: «اتفاقاتی تأسف‌برانگیزی در سه روز گذشته روی داد. اینکه اعتراضات از جنس نگرانی و دل‌شوره داشتن برای معیشت و اعتراض به یک تصمیم نبود بلکه متأسفانه دیدیم برخی به بهانه اجرای مصوبه، به اغتشاش‌های نامتعارف مانند آتش زدن بانک‌ها، حمله به مراکز نظامی و انتظامی، حمله به زیرساخت‌ها مانند گاز و حمله به اموال خصوصی مردم اقدام کردند. در برخی موارد گزارش‌هایی داریم که به‌طور مکرر از سلاح گرم و سرد استفاده کردند و تعدادی از مأموران امنیتی و انتظامی را موردحمله قراردادند از گروگان‌گیری تا کشتن آنها که به خانواده‌هایشان تسلیت می‌گوییم.

جدایی معترضان از اغتشاشگران
سخنگوی دولت گفت: «درخواست‌های زیادی در شهرها از پلیس برای پیشگیری از این حرکت‌ها جلوگیری از این حرکت‌ها و ایجاد آرامش به شهرها و جلوگیری از غارت‌ها صورت گرفته است. حساب معترضان ما چیزی جز خدمت به آنها نداریم و برای آنها آمده‌ایم، و حساب آن‌هایی که نگران معیشت وزندگی خودشان هستند، باکسانی که با سلاحی که وقتی مطالعه شده گلوله‌ این سلاح‌ها از گلوله‌های متعارف مورداستفاده دولتی نیست و سلاح‌هایی که از جاهای مختلف تهیه‌شده و دست به تیراندازی زدند، جدا هست. رفتارهای آنها باسیاست‌های تروریست‌های قدیمی که در کشور داشتیم و همواره سال‌ها با عملیات تروریستی به دنبال شکستن و کوچک شدن ایران نشسته‌اند با این سیاست‌ها و نسخه‌هایی که علیه ما پیچیده‌اند، منطبق عمل می‌کنند.»
اعتراض حق مردم است
ربیعی یادآور شد: «در حوادث روزهای اخیر مردم گزارش داده‌اند که عده‌ای با ماسک یا پوشاندن صورت خود و به‌صورت حرفه‌ای، خشونت بالایی به خرج می‌دهند. همین‌جا اعلام می‌کنم نظام جمهوری اسلامی ایران و دولت ایران اعتراض را حق همه مردم می‌داند اما معترض با اغتشاشگر متفاوت است. اغتشاش‌گرانی که با اسلحه تخریب می‌کنند و اموال آتش می‌زنند قطعاً با معترضان که می‌خواهد اعتراض مدنی داشته باشد متفاوت است خدا را شکر مردم شریف و هوشیار ایران، صف خود را از این افراد جدا کرده‌اند. هیچ پیوستگی حتی از افرادی که احتمالاً اگر تصور زیانی هم بود، آنها باید داشتند در میان این افراد مشاهده نکردیم.ربیعی بابیان این‌که اغتشاشگران می‌خواهند فضایی را درست کنند که صدای به‌حق معترضان دلسوز هم شنیده نشود، گفت: «به‌سرعت مرزها مشخص‌شده و به همین دلیل مردم صفشان را جدا کرده‌اند و فکر می‌کنم امروز بیش از ۸۰ درصد نسبت به دیروز، وضعیت آرامی داشتیم.»ربیعی در ادامه گفت: سخن گفتن بیشتر با مردم به معنای شنیدن صدای مردم خواهد بود. در هیاهوی تیراندازی‌ها، عربده‌کشی‌ها و حمله‌ها صدای به‌حق مردم هم متأسفانه کمتر شنیده خواهد شد. در این میان و عجیب این‌که آمریکا و مقامات این کشور که بزرگ‌ترین جنایت را با اعمال فشارهای حداکثری و ظالمانه‌ترین تحریم‌ها انجام دادند به مردم ایران پیام می‌دهند که ما از این اعتراضات حمایت می‌کنیم.ربیعی یادآور شد: «شواهد ما نشان می‌دهد که از دیروز حتی برخی از افرادی که به‌طور هیجانی در برخی این موارد حضور داشتند، آنها هم دیگر حضور ندارند و کسانی امروز درصحنه و خیابان‌ها حتی حضور هیجانی هم داشته باشند به آنها هم احترام قائلیم. آنها هم حق‌دارند نوع اعتراض خود را داشته باشند.»
 
کشور نیازمند اصلاحات ساختاری اقتصاد است
سخنگوی دولت گفت: «کشور ما چه با تحریم چه بی تحریم نیازمند اصلاحات ساختار اقتصادی است و در همین زمان‌ها است که شجاعت افراد و مسئولیت‌پذیری اشخاص، جریان‌ها و جناح‌های سیاسی و بیداری و بصیرت و هوشیاری ملت نمایان می‌شود. در این ایام سخت است که چه کسانی پای منافع ملی ایستاده‌اند و حاضرند برای آن هزینه دهند و چه کسانی به دنبال کار خود هستند و سعی می‌کنند از درون حوادث برای خود منافع کوچک جناحی و یا محبوبیت‌های گذرا کسب کنند.»ربیعی در پاسخ به سؤال دیگری درباره عدم اطلاع‌رسانی در خصوص اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین گفت: «تجربه به ما نشان می‌دهد انتشار زودهنگام خبر آغاز سهمیه‌بندی جز هدر رفتن منابع، اختلال در نظم عمومی، فعال شدن قاچاقچیان سوخت و زد و بندها پیامد دیگری نداشته است. از طرف دیگر متأسفانه تجارب تلخ دیگری هم داشتیم.»

عادی‌سازی اینترنت
سخنگوی دولت همچنین در خصوص قطعی و محدودیت اینترنت گفت: «وقتی اعتراضات صورت گرفت، مشکل اینترنت نداشتیم اما زمانی که با هدایت شبکه‌های معاند برخی اغتشاش‌گران در بزرگراه سنگ خالی کرده و راه را مسدود کردند، شورای امنیت کشور تصمیم گرفت و به اپراتورها ابلاغ کرد برای جلوگیری از سوءاستفاده اغتشاشگران اینترنت محدود شود.» ربیعی با تأکید بر این‌که زندگی مردم نباید مختل شود، گفت: «دولت نیز در این زمینه تلاش کرد و اکنون شبکه نظام بانکی و تاکسی‌های اینترنتی مشکلی ندارند. به گفته سخنگوی دولت، ‌جاهایی که بازندگی روزمره مردم در ارتباط هستند مشکلات آنها حل‌شده است و تلاش می‌کنیم مشکلات ظرف امروز و فردا در سایر استان‌ها نیز به حالت عادی برگردد.»

کاهش تجمعات
سخنگوی دولت با اشاره به تجمعات ۲ روز گذشته در برخی شهرهای کشور، گفت: «تجمعات نسبت به‌روز گذشته ۸۰ درصد کاهش داشته است، اگر روز اول تعداد مردم نگران هم در تجمعات بودند اما از دیروز به این‌طرف، مردم نگران عادی را نمی‌بینیم. از دیروز شیوه‌ها تغییر کرده است، گروهی با سلاح سرد و گرم به خیابان آمده‌اند و به‌جای شعار دادند و اعتراض کردن حمله به مراکز نظامی انجام شروع شد.»ربیعی بیان کرد: «به قطعیت اعلام می‌کنم هیچ‌کس در اعتراض خیابانی مجروح نشده است، بلکه در حمله به مراکز تأسیسات انتظامی و نظامی بوده است که تعدادی هم با تیراندازی بوده که از اسلحه‌ای است که بیرون آمده است.»وی اظهار داشت: «برای اعلام آمار نهایی مجروحان نیازمند گذر زمان هستیم، پیش‌بینی می‌کنیم که این تجمعات دریکی دو روز آینده کاهش پیدا خواهد کرد البته ممکن است موارد متفرقه‌ای وجود داشته باشد، اما تا دو روز آینده تعداد مجروحان و آسیب دیدگان و خسارت‌ها را اعلام می‌کنیم.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.