انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
سکه سود ده‌ترین؛ بورس زیان ده‌ترین بازار مالی
پیامدهای تحریم بانک‌های ایرانی بر بازارها
مشکلات پیش روی وزیر صمت
اولویت‌های اقتصاد کشور در شرایط سخت تحریم‌ها
هدف‌گذاری اقتصاد در سال 1400
شرط بهبود اقتصاد ابزار دیپلماسی و تعامل با دنیاست
افزایـش شکاف طـبقاتی
پشت‌صحنه صعود دوباره قیمت ارز و سکه چیست؟
افزایش حقوق ؛ ۷۷ درصد
آیا ترامپ رفتنی است؟
کاهش قیمت دلار و سکه؛ افت شاخص بورس
بی‌تفاوتی اروپا نسبت به تحریم‌های جدید علیه ایران
کاهش ۶۲ درصدی واردات چین از ایران
واکنش رئیس کمیسیون انرژی مجلس به کارت زرد دادن نمایندگان به وزیر نفت
افزایش ۹۱ درصدی قیمت مسکن در تهران نسبت به شهریور سال گذشته
دلایل افزایش نرخ ارز و راهکارهای کنترل آن
اگر منافع ملي اولویت در سیاست‌ها باشد، تولید و صادرات افزایش می‌یابد
سرچشمه بحران اقتصادی؛ تحریم‌ها و ناکارآمدی تیم اقتصادی دولت
جزییات 282 میلیارد دلار پول پاشی برای کنترل قیمت ارز
افزایش 10درصدی رفاه با حذف تحریم‌ها
مزیت‌های توافق 25 ساله برای ایران و چین
بیشتر
کد خبر: 71127 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۲ - 11:31
ویژگی‌های شخصیتی «آنگلا مرکل»
گزارش

ویژگی‌های شخصیتی «آنگلا مرکل»

اشاره: آنگلا مرکل در سال ۱۹۵۴ میلادی در هامبورگ به دنیا آمد. او در آلمان شرقی تحت حکومت کمونیست بزرگ شد. وی به دلیل هوش سرشاری که داشت در آلمان شرقی به‌عنوان دانشمند و محقق مشغول به کار شد. او درباره آن دوره تاریخی می‌گوید: «همیشه پیاده به خانه می‌رفتم و از اینکه دیوار برلین زندگی‌ام را محدود کرده بود، احساس یأس و دلسردی می‌کردم.» مرکل ۳۵ سال نخست زندگی خود را در آن‌طرف یکی از ۲ نیمه آلمان گذراند، اما آینده روشن خود را در آلمان متحد و یکپارچه می‌دانست، وی دراین‌باره می‌گوید: «‌چیزی در جمود و عدم‌تغییر وجود ندارد. هر چیزی که به نظر غیر قابل‌تغییر و دگرگونی بیاید، قابل‌تغییر است.» آنگلا مرکل سیاستمدار عمل‌گرا و غیرقابل‌پیش‌بینی است. او صدراعظمی است که به‌عنوان رهبر بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا، دنیا را مبهوت خودکرده و بارها از طرف نهادهای مختلف لقب «قدرتمندترین زن جهان» را به خود اختصاص داده است. وی در حال حاضر ۱۳ سال است که کرسی صدراعظمی آلمان را در اختیار دارد. به مناسبت سالروز نخستین دوره صدراعظمی آنگلا مرکل که روز ۲۲ نوامبر ۲۰۰۵ میلادی است، ‌زندگی زنی را که به دلیل توانایی‌هایش دنیا را متعجب کرده است، مرور می‌کنیم.

ستاره صبح-

زن مقتدر، سیاستمدار و باهوش
مرکل به‌عنوان یک زن مقتدر، سیاستمدار و باهوش در ژانویه ۱۹۹۱ میلادی توسط «هلموت کول» -صدراعظم وقت آلمان- وزیر بانوان و جوانان آلمان شد. در سال‌های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۸ میلادی نیز وزارتخانه محیط‌زیست در اختیار آنگلا مرکل بود. آنگلا مرکل که سال‌ها به حزب دموکرات مسیحی آلمان پیوسته بود به‌عنوان عضوی مؤثر در حزب شناخته می‌شد. این حزب در انتخابات ۱۹۹۸ میلادی شکست خورد و در ۱۹۹۹ میلادی به علت رسوایی‌های مالی موردانتقاد گرفت. مرکل با نقدهای تندی که به رهبری حزب وارد آورد، موفق شد در ۲۰۰۰ میلادی به‌عنوان نخستین زن در تاریخ این حزب، سکان آن را به‌عنوان رهبر به دست گیرد. مرکل در دسامبر ۱۹۹۰ میلادی، موفق به کسب جایگاهی در مجلس فدرال آلمان شد و زندگی سیاسی خودش را آغاز کرد. او در ۲۰۰۵ میلادی صدراعظم آلمان شد که تغییرات اساسی را برای این کشور به ارمغان آورد. او در دوران ۱۴ ساله حکومت‌داری، آلمان را تحت تأثیرش قرار داده؛ تا حدی که نوجوانان آلمانی او را به‌عنوان رهبر آلمان می‌شناسند. آلمان که تا سال ۲۰۰۵ میلادی به‌عنوان مرد بیمار اروپا شناخته می‌شد، با رهبری این زن قدرتمند به ماشین رشد اقتصادی این قاره تبدیل شد. به‌مرورزمان بیکاری در آلمان کاهش و عواید مالیاتی افزایش یافت. در دوران مرکل، اقدام آلمان در ۲۰۰۹ میلادی برای داشتن بودجه متوازن و توقف قرضه دولتی به‌عنوان یک الگو محسوب شد و این کشور از کسری بودجه به مازاد بودجه رسید.

مُدل رهبری
آنگلا مرکل چشم‌اندازهای تازه‌ای را در آلمان خلق کرد. او با مدرنیزه کردن جامعه‌ آلمان، ظرفیت‌های نوینی را به‌ویژه برای زنان آن جامعه فراهم آورد. مرکل به برابری جنسیتی اهمیت می‌دهد و این موضوع در انتخاب نزدیک‌ترین و قابل‌اعتمادترین مشاوران زن نمود عینی دارد. آنگلا مرکل مهارت خاصی در دیپلماسی، داشتن پشتکار، عزم و اراده و انجام‌وظیفه دارد. او به گردآمدن مردم در کنار هم اعتقاد دارد و همان‌طور که خودش گفته: «من بیشتر به دنبال در کنار هم بودن هستم تا رو درروی هم بودن.» او معتقد است که سیستم چندجانبه می‌تواند در سالم‌تر و مرفه‌تر شدن و بهره‌مندی از تحصیلات بهتر به مردم کمک کند. آنگلا مرکل در طول 13 سال از همکاری‌های بیشتر و رویارویی‌های کمتر حمایت کرده و ازاین‌رو شایسته لقب «قدرتمندترین زن جهان» است.

هدف، دستیابی به توافق همگانی
پشتکار وی در دیپلماسی و حل مشکل به شیوه‌ای روشمند است و مشکل را به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌کند، نقاط ضعف و قوت آن را می‌سنجد و مانند یک صنعت‌گر، راه‌حلی را به‌صورت گام‌به‌گام خلق می‌کند و مذاکرات را در مسیری درست پیش می‌برد. هدف مرکل همیشه دستیابی به توافق همگانی است. آنگلا مرکل در مراحل نخستین بحران مالی جهانی به جورج دبلیو بوش رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا گفت که بحران بین‌المللی این‌چنینی، نیازمند پاسخ بین‌المللی است، همچنین عزم و اراده‌ تزلزل‌ناپذیر مرکل در گروه بیست اقتصاد بزرگ جهان بانام ۲۰ G باعث شد، جهان بتواند برای پیشگیری از یک رکود اقتصادی بزرگ دیگر، راه‌حلی بیابد. از بزرگ‌ترین بحران‌هایی که آلمان در زمان حکومت مرکل با آن مواجه بود، بحران‌های اقتصادی محسوب می‌شود که اروپا در آن گرفتار بود. بحران‌هایی که یونان را به کشوری ورشکسته تبدیل ساخت و اسپانیا را تا مرز نابودی کشاند. باوجود دشواری‌ها، مرکل بر سر حفظ اتحاد اروپا ایستادگی کرد و بااراده‌ای محکم این نظام را از این بحران بیرون کشید.

آزمون بزرگ مرکل
آزمون بزرگ او در هنگام بحران بدهی‌های مستقل منطقه‌ یورو بود؛ بحرانی که گفت‌وگوهای بی‌پایان و خبرهای مالی و اقتصادی منفی را در پی داشت. مرکل چنین بحرانی را به بودن در اتاقی تاریک توصیف کرد، اتاقی تاریک که در آن حتی اگر دست‌هایتان را جلوی صورتتان نگه می‌داشتید هم نمی‌توانستید آنها را ببینید. در آن زمان او به شکل‌گیری اقدامات مشترک برای حمایت از کشورهای بحران‌زده تأکید بیشتری داشت و این‌گونه قوانین مالی تقویت شدند و مؤسسه‌های تازه‌نفسی احداث شدند که به سازوکار ثبات اروپا کمک کرد. در تمامی این مسائل آنچه آشکار است عزم و اراده، پشتکار و دیپلماسی خوش‌آهنگ آنگلا مرکل برای مواجهه با چنین چالش‌هایی بود. به گفته خودش «برخی مسائل امورات قلبی هستند.» برای او، اروپا درنهایت امری قلبی است و ازاین‌رو سرنوشت آلمان به اروپایی صلح‌آمیز و کامروا بستگی دارد. همان‌طور که خودش می‌گوید: «بگذارید از خودمان نپرسیم که چه شده است یا اینکه همیشه چگونه بوده است؟ بگذارید در ابتدا بپرسیم که چه چیزی امکان‌پذیر است و به دنبال راه‌حلی باشیم که تاکنون وجود نداشته است.»

مدیر مجرب حل بحران‌
صدراعظم آلمان توانست حزب محافظه‌کار اتحاد دموکرات مسیحی را مدرن سازد و بر دیگر زنان جوان عضو حزب تأثیر گذاشت تا جایی که همگی آنها امروز در جایگاه‌های بالایی قرار گرفتند. مرکل با لغو خدمت نظامی اجباری و خارج کردن آلمان از تولید انرژی هسته‌ای، تصویر محافظه‌کارانه حزبش را کنار گذاشت. هنگامی‌که اتحادیه اروپا برای اقدام‌های قاطع در بحران منطقه یورو، کمک مالی به یونان و الحاق شبه‌جزیره کریمیا به روسیه تقلا می کرد، ‌این آنگلا مرکل بود که با میزبانی از سران دولت‌های مختلف و تحت تأثیر قرار دادن رسانه‌های محلی توانست آلمان را به مرکز دیپلماسی اروپا تبدیل کند. همین عامل سبب شد تا او را مدیر مجرب برای حل بحران‌ها بخوانند.
حمایت علنی از برجام
یکی از ویژگی‌های سیاست مرکل بر آلمان، گرایش او به سمت آمریکا است. وی در طول دوران رهبری‌اش بر آلمان از همسایه‌ و متحد سنتی‌ خود فرانسه، فاصله گرفت و به سمت آمریکا گرایش نشان داد تا جایی که آلمان حتی از حمله نظامی آمریکا به عراق حمایت کرد که با مخالفت‌هایی از طرف احزاب داخلی نیز روبه‌رو شد. در طول مذاکرات هسته‌ای با ایران، آنگلا مرکل از مهم‌ترین حامیان این توافق بود که درنهایت به برجام انجامید. وی حتی پس از خروج آمریکا از این توافق نیز، حمایت خود را علناً و رسماً از این معاهده اعلام کرد و آن را الگویی مناسب برای گسترش به دیگر نقاط جهان دانست.

وضعیت بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا؟ 
به نقل از رویترز، بانک مرکزی آلمان در گزارش جدید خود از وضعیت اقتصادی این کشور پیش‌بینی کرد که عملکرد ضعیف ماه‌های اخیر تا پایان سال نیز ادامه یابد، به‌گونه ای که رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه پایانی امسال تنها ۰.۱ درصد پیش‌بینی شده است. بانک مرکزی آلمان در گزارش خود آورده است: «رشد در سطح ضعیفی قرار دارد، اما احتمال وخیم‌تر شدن وضعیت کم است و احتمالا شاهد ثبات نسبی در وضعیت کنونی تا پایان سال خواهیم بود.»
بانک مرکزی آلمان در گزارش خود از جنگ تجاری بین آمریکا و چین، مساله برگزیت و کاهش رشد اقتصادی در سطح منطقه یورو به عنوان مهم‌ترین عوامل خارجی کاهش رشد اقتصادی بزرگ ترین اقتصاد اروپایی نام برده است.بانک مرکزی آلمان با تاکید بر نقش بازار داخلی در جلوگیری از وقوع رکود اقتصادی در این کشور گفته است سیاست گذاری‌ها بیش‌تر باید مبتنی بر تقاضای مصرفی داخلی برای تقویت رشد باشد چراکه با توجه به پایین باقی ماندن نرخ بیکاری و تداوم روند افزایش حداقل سطح دستمزدها انتظار می‌رود درآمد خانوارها به میزان مطلوبی افزایش یابد.طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، اقتصاد آلمان که پس از ۹ سال رشد مثبت اقتصادی متوالی در نیمه نخست امسال با رشد منفی مواجه شد، در سه ماهه سوم سال تنها ۰.۱ درصد رشد کرد که پایین‌ترین سطح رشد به ثبت رسیده در سطح منطقه یورو بوده است. در سه ماه منتهی به ژوئن رشد اقتصادی این کشور، منفی ۰.۱ درصد بوده است. آلمان یک سوم کل حجم تولیدات ناخالص داخلی منطقه یورو را در اختیار دارد اما سال گذشته رشد اقتصادی ضعیفی را به ثبت رساند، به گونه‌ای که تنها ایتالیا رشد کمتری از آلمان را تجربه کرد.برای نخستین بار از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸، دولت آلمان تصمیم گرفته است تا سیاست تراز بودجه‌ای خود را افزایش دهد. اولاف شولتس- وزیر دارایی آلمان - پیش‌تر گفته بود که دولت برای تقویت رشد اقتصادی یک بسته محرک ۵۰ میلیارد یورویی را در نظر گرفته است و احتمال افزایش این مخارج در صورت لزوم وجود دارد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.