انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
سکه سود ده‌ترین؛ بورس زیان ده‌ترین بازار مالی
پیامدهای تحریم بانک‌های ایرانی بر بازارها
مشکلات پیش روی وزیر صمت
اولویت‌های اقتصاد کشور در شرایط سخت تحریم‌ها
هدف‌گذاری اقتصاد در سال 1400
شرط بهبود اقتصاد ابزار دیپلماسی و تعامل با دنیاست
افزایـش شکاف طـبقاتی
پشت‌صحنه صعود دوباره قیمت ارز و سکه چیست؟
افزایش حقوق ؛ ۷۷ درصد
آیا ترامپ رفتنی است؟
کاهش قیمت دلار و سکه؛ افت شاخص بورس
بی‌تفاوتی اروپا نسبت به تحریم‌های جدید علیه ایران
کاهش ۶۲ درصدی واردات چین از ایران
واکنش رئیس کمیسیون انرژی مجلس به کارت زرد دادن نمایندگان به وزیر نفت
افزایش ۹۱ درصدی قیمت مسکن در تهران نسبت به شهریور سال گذشته
دلایل افزایش نرخ ارز و راهکارهای کنترل آن
اگر منافع ملي اولویت در سیاست‌ها باشد، تولید و صادرات افزایش می‌یابد
سرچشمه بحران اقتصادی؛ تحریم‌ها و ناکارآمدی تیم اقتصادی دولت
جزییات 282 میلیارد دلار پول پاشی برای کنترل قیمت ارز
افزایش 10درصدی رفاه با حذف تحریم‌ها
مزیت‌های توافق 25 ساله برای ایران و چین
بیشتر
کد خبر: 71139 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۴ - 10:00
گزارش

جزئیات پول هایی که به بهانه دور زدن تحریم‌ها به جیب دلالان رفت

اشاره: روز گذشته یازدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات علی دیواندرگی و سایر متهمان در شعبه اول ویژه دادگاه رسیدگی به جرائم اقتصادی دادگاه انقلاب اسلامی تهران و ریاست قاضی موحد برگزار شد.قاضی موحد در ابتدای این جلسه، گفت: در پایان جلسه دهم نماینده دادستان پس از دفاعیات علی دیواندرگی در بخش تسهیلات اعطایی به فلاحتیان، مطالبی را بیان کرد که به دلیل پایان وقت دادگاه ناتمام ماند لذا در این جلسه مطالب او را می‌شنویم.قهرمانی نماینده دادستان در خصوص خریدوفروش وون گفت: بعدازاینکه شراکت بابک زنجانی با بانک ملت به هم می‌خورد با توافق دیواندرگی،رئیس وقت بانک ملت و بابک زنجانی مبنی بر خاتمه شراکت، ۱۹۵ میلیارد وون توسط زنجانی به بانک تحویل داده می‌شود و شرکت دال یس مصوبه‌ای می‌گذراد مبنی بر اینکه با توجه به افزایش قیمت دلار و یورو باید وون‌ها را در کره به دلار و درهم تبدیل کنیم تا ضرر نکنیم؛ لذا مصوب می‌شود در اوری بانک کره وون‌ها(واحد پول کره جنوبی) را به درهم تبدیل کنند و سه نفر (نجف زاده، سعادتی و صرافی) مسئول می‌شوند که وون‌ها را تبدیل به درهم کنند.

ستاره صبح-سعادتی و نجف زاده باید در بازار دوبی برای وون‌ها مشتری پیدا می‌کردند که یکی از مشتری‌ها فلاحتیان بوده است، وون‌ها فروخته می‌شود که این کار تا اینجا دور زدن تحریم‌هاست. اما پس از فروش وون‌ها که ۹۰ میلیون درهم آن را فلاحتیان دریافت می‌کند در زمان تحویل درهم او (فلاحتیان) از این کار سرباز می‌زند. ۳۰۰ میلیون دیگر هم اصلاً وون نیست. مصوبه شورای عالی امنیت ملی به بانک پارسیان کتبی اعلام می‌شود که افراد باید استعلام شوند، اما دیواندرگی با آقای نجف زاده قرارداد می‌بندد و پول‌ها جابه‌جا می‌شود و بعد ادعا می‌کند که با وی همکاری نمی‌کرده و نجف زاده فقط نقش مشاوره داشته است. آقای دیواندرگی در دفاعیه‌شان گفته‌اند که سعادتی از آرام درخواست کرد که ارز برای ورق آهن تخصیص داده شود درحالی‌که در متن این‌گونه نوشته‌نشده است. سپس سعادتی به شعبه بانک ملت نامه می‌زند مبنی بر اینکه حدود هشت میلیارد عطف به مذاکرات قبلی مبنی بر آزادسازی منابع خارج از کشور به‌حساب ال‌جی اینترنشنال پول بریزید. زمان پرداخت وجه سعادتی به شعبه نامه می‌زند که نامه قبلی را اصلاح کنید و بعد حساب علی گودرز (فلاحتیان) معرفی می‌شود. آقای آرام به نجف زاده نامه می‌زند که پول‌هایی برای سعادتی نزد شعبه مستقل مرکزی واریز کنید اتفاقاتی که در دادگاه رخ می‌دهد فوق‌العاده عجیب است آقای آرام هیچ دستوری نداده‌ که به‌حساب فلاحتیان پول بریزید پاسخ دهید که چرا درهم‌ها را تحویل نگرفتید؟ ۹۰ میلیون درهم مربوط به وون کره هست و برای ۳۰۰ میلیون درهم دیگر که به‌هیچ‌عنوان به وون کره مربوط نیست توضیح دهید چرا در شرکت مینیون تسهیلات می‌دادید؟قاضی موحد گفت: اگر برای درهم‌ها سود گرفته‌شده با چه کیفیت و چه مبلغی بوده است و چرا به ازای وون درهم نگرفته‌اند؟
قهرمانی تصریح کرد: دو سؤال مهم کماکان باقی است ۱) از دی‌ماه تا مردادماه تمام پول‌ها در مینیون به‌حساب فلاحتیان واریزشده است و فلاحتیان اعلام کرده که سود داده است سودها را چه کسانی دریافت کرده‌اند؟ ۲) در شرکت پاریس به‌حساب فلاحتیان ۲۲۶ میلیون درهم واریزشده که دراین‌بین ۱۱۶ میلیون درهم آن وجود ندارد و باید مستندات خود را ارائه دهید که پول‌ها کجا رفته‌اند. سود ۳۰۰ میلیون درهم فلاحتیان کجاست؟قاضی موحد از نماینده دادستان پرسید: آیا ارتباطی بین بانک‌های بانک زنجانی با بانک تخصیص دهنده ون کره وجود دارد یا خیر؟
قهرمانی پاسخ داد: بابک زنجانی در تاجیکستان و مالزی دو بانک به مبلغ ۱۴ میلیون دلار می‌خرد که بعداً بخشی از آن را می‌فروشد و اعتبار نفتی پیدا می‌کند و ارتباط مستقیم ندارند بلکه به‌طور غیرمستقیم به یکدیگر مرتبط هستند در تاریخ ۵/۵/۹۲ شرکت داریس مصوبه‌ای می‌گذارد و در آن اعلام می‌کند که، چون حساب مینیون متورم شده دیواندرگی و مدیرعامل داریس عضو هیئت‌مدیره مینیون شوند که این مسئله بودار است چرا مدیرعامل بانک عضو یک شرکت کوچک تراستی می‌شود؟ دیواندرگی و آرام در صورتجلسه‌ای اعلام می‌کند که برای ۱۵۰ میلیون درهم عنوان  جرم جدیدی می‌کنم این مصوبه که در اختیار من بود بدون تاریخ است، اما متهم دیواندرگی در لایحه خودش مصوبه را تاریخ‌دار ارائه داده‌ و اگر اصل مصوبه به دستم برسد اعلام‌جرم جعل علیه دیواندرگی می‌نمایم. ۱۵۰ میلیون درهم از ۳۴۰ میلیون درهم را تسهیلات می‌کند و چرا مابقی را تعیین تکلیف نکردید؟ چرا دوباره ۵۰ میلیون درهم به‌حساب فلاحتیان رفته است؟ و تا ۳۸۸ میلیون درهم حساب فلاحتیان پر می‌شود چرا باسعادتی برخورد نکردید؟ در نظام‌نامه آورده شده که اشخاص مشمول نظام‌نامه که نمی‌توانند فعالیت‌های خود را با چارچوب نظام‌نامه تطبیق دهند باید با اسناد و دلایل مراتب را به داریس اعلام نماید.نماینده دادستان خطاب به دیواندرگی گفت: شما مدیرعامل ارشد بانک هستید و تسهیلات صوری داده‌اید بنابراین باید پاسخگوی باشید شما در بانک پارسیان دستور شفاهی پرداخت سود به فلاحتیان را داده‌اید.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.