انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
سکه سود ده‌ترین؛ بورس زیان ده‌ترین بازار مالی
پیامدهای تحریم بانک‌های ایرانی بر بازارها
مشکلات پیش روی وزیر صمت
اولویت‌های اقتصاد کشور در شرایط سخت تحریم‌ها
هدف‌گذاری اقتصاد در سال 1400
شرط بهبود اقتصاد ابزار دیپلماسی و تعامل با دنیاست
افزایـش شکاف طـبقاتی
پشت‌صحنه صعود دوباره قیمت ارز و سکه چیست؟
افزایش حقوق ؛ ۷۷ درصد
آیا ترامپ رفتنی است؟
کاهش قیمت دلار و سکه؛ افت شاخص بورس
بی‌تفاوتی اروپا نسبت به تحریم‌های جدید علیه ایران
کاهش ۶۲ درصدی واردات چین از ایران
واکنش رئیس کمیسیون انرژی مجلس به کارت زرد دادن نمایندگان به وزیر نفت
افزایش ۹۱ درصدی قیمت مسکن در تهران نسبت به شهریور سال گذشته
دلایل افزایش نرخ ارز و راهکارهای کنترل آن
اگر منافع ملي اولویت در سیاست‌ها باشد، تولید و صادرات افزایش می‌یابد
سرچشمه بحران اقتصادی؛ تحریم‌ها و ناکارآمدی تیم اقتصادی دولت
جزییات 282 میلیارد دلار پول پاشی برای کنترل قیمت ارز
افزایش 10درصدی رفاه با حذف تحریم‌ها
مزیت‌های توافق 25 ساله برای ایران و چین
بیشتر
کد خبر: 71173 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۱۰ - 09:10
قفل تجارت با اینستکس باز می شود؟
گزارش‌تحلیلی

قفل تجارت با اینستکس باز می شود؟

اشاره: کشورهای بلژیک، دانمارک، سوئد، فنلاند، نروژ و هلند در بیانیه‌ای مشترک ضمن حمایت از برجام اعلام کردند در فرایند پیوستن به اینستکس برای تجارت با ایران هستند. این کشورها بر اهمیت حفظ و اجرای کامل آن (برجام) که میان ایران و پنج قدرت جهانی بسته‌شده، تأکید کردند. در این بیانیه آمده: «توافق هسته‌ای (برجام) به‌اتفاق آرا به تائید شورای امنیت سازمان ملل رسیده و عنصری مهم در رژیم منع گسترش (هسته‌ای) جهان است و نقشی عمده در ثبات منطقه‌ای دارد.» عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه در واکنش به پیوستن شش کشور دیگر اروپایی به اینستکس گفت: «امیدواریم پیوستن این کشورها به این سازوکار مالی، یک انرژی جدید به اینستکس بدهد و منجر به عملیاتی شدن آن شود.» در شرایطی که کشور زیر ضرب تحریم ها قرار دارد عملی شدن سازوکار جدیدو پیوستن شش کشور اروپایی می تواند روزنه تجارت تجار ایرانی با تجار اروپایی را فراهم کند، از این رو باید این اقدام را یک گام مثبت تلقی کرد.

ستاره صبح-

عباس عراقچی که به دعوت همتای چینی و به‌منظور ادامه مشورت‌های سیاسی بین دو کشور در خصوص برجام به پکن سفرکرده است روز شنبه در گفت‌وگو با ایرنا گفت: «اینکه کشورهای اروپایی کماکان جدیت دارند که اینستکس را به‌عنوان یک سازوکار تجاری برای حفظ روابط اقتصادی با ایران داشته باشند و در حقیقت روشی را ادعا کنند که ایران بتواند به‌رغم تحریم‌های آمریکا با کشورهای اروپایی تبادل تجاری داشته باشد فی‌نفسه ارزشمند است و این اراده نیز کماکان باقی است. هرچند کشورهای جدیدی از اتحادیه اروپا به سازوکار اینستکس به‌عنوان سهامدار می‌پیوندند ارزشمند است اما کارایی این مکانیزم و سازوکار آن بحث دیگری است.»

سهامداران اینستکس به 9 کشور افزایش یافت
عراقچی گفت: «کشورهای اروپایی بدون اینکه وارد یک تجارت معقول با ایران شوند و در حوزه‌های مختلف خودشان را درگیر کنند تا تجارت راه بیافتد طبیعتاً کاری برای اینستکس نخواهند کرد ما امیدواریم پیوستن شش کشور جدید به این سازوکار، یک انرژی جدید به اینستکس بدهد و منجر به عملیاتی شدن هرچه بیشتری آن شود. اینستکس مراحل آخر عملیاتی شدن را می‌گذراند و با پیوستن کشورهای جدید، تعداد سهامداران اینستکس به 9 کشور افزایش‌یافته است و امیدواریم این سازوکار بتواند وضعیت عملیاتی جدی‌تری به خود بگیرد.» 
عراقچی اظهار کرد معتقد هستم حتی در شرایط تحریم، اینستکس می‌تواند نزدیک به ۲۰ درصد روابط اقتصادی ایران را پوشش دهد و در مرحله بعدی به وضعیت بهتری هم برسیم.وی گفت: «اینستکس یک سازوکار تهاتری است که می‌تواند بین ایران و هر کشور دیگری یا هر مجموعه کشورهای دیگر هم‌شکل بگیرد این سازوکار را با چین و روسیه و برخی کشورهای دیگر هم داریم.  
همکاری‌های اقتصاد و تجاری با کشورهای مختلف ازجمله چین به یک وضعیت باثبات رسیده و روزبه‌روز نیز بهتر می‌شود.

برگزاری کمیسیون مشترک 
برجام در وین
معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مورد نشست هفته آینده کمیسیون برجام در وین نیز اظهار داشت کمیسیون مشترک برجام طبق برنامه از پیش تعین شده روز جمعه آینده برگزار می‌شود لذا لازم بود قبل از این کمیسیون، دستور کار این نشست را با دوستانمان در وزارت امور خارجه چین مرور و تلاش کنیم مواضع نزدیک‌تری در این کمیسیون داشته باشیم. در کمیسیون مشترک برجام که قرار است در سطح معاونان وزیر برگزار شود آخرین تحولات مربوط به اجرای برجام ازجمله اقدامات ایران برای توان‌بخشی به تکالیفش از سوی آنها مطرح و اقدامات آنها نیز در انجام تعهداتشان بررسی می‌شود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.