انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
سکه سود ده‌ترین؛ بورس زیان ده‌ترین بازار مالی
پیامدهای تحریم بانک‌های ایرانی بر بازارها
مشکلات پیش روی وزیر صمت
اولویت‌های اقتصاد کشور در شرایط سخت تحریم‌ها
هدف‌گذاری اقتصاد در سال 1400
شرط بهبود اقتصاد ابزار دیپلماسی و تعامل با دنیاست
افزایـش شکاف طـبقاتی
پشت‌صحنه صعود دوباره قیمت ارز و سکه چیست؟
افزایش حقوق ؛ ۷۷ درصد
آیا ترامپ رفتنی است؟
کاهش قیمت دلار و سکه؛ افت شاخص بورس
بی‌تفاوتی اروپا نسبت به تحریم‌های جدید علیه ایران
کاهش ۶۲ درصدی واردات چین از ایران
واکنش رئیس کمیسیون انرژی مجلس به کارت زرد دادن نمایندگان به وزیر نفت
افزایش ۹۱ درصدی قیمت مسکن در تهران نسبت به شهریور سال گذشته
دلایل افزایش نرخ ارز و راهکارهای کنترل آن
اگر منافع ملي اولویت در سیاست‌ها باشد، تولید و صادرات افزایش می‌یابد
سرچشمه بحران اقتصادی؛ تحریم‌ها و ناکارآمدی تیم اقتصادی دولت
جزییات 282 میلیارد دلار پول پاشی برای کنترل قیمت ارز
افزایش 10درصدی رفاه با حذف تحریم‌ها
مزیت‌های توافق 25 ساله برای ایران و چین
بیشتر
کد خبر: 71186 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۱۱ - 10:04
عملکرد وزارت نفت در آیینه آمار
گزارش

عملکرد وزارت نفت در آیینه آمار

اشاره: طرح استیضاح وزیر نفت در مجلس کلید خورده، ناکارآمدی در انعقاد قراردادهای میدان‌های مشترک نفتی و گازی از جمله دلایل این استیضاح عنوان‌شده است .این در حالی است که دستاوردهای خیره کننده وزارت نفت در طول 6 سال گذشته حتی دشمنان جمهوری اسلامی نیز به آن اذعان داشته اند. گاز رسانی به بیش از 90 درصد روستاها، تولید بنزین یورو 4 و 5، خودکفا شدن کشور در زمینه تولید بنزین، افزایش صادرات نفت در سال های 95،94 و 96 که برجام پابرجا بود، افزایش تولید و صادرات پتروشیمی ها و ... دستاوردهای مهم برای کشور به حساب می آید به همین دلیل رئیس جمهور، وزارت نفت را وزارت نمونه در کابینه اعلام کرد و رهبر انقلاب هم پیش از این از دستاوردهای حوزه نفت و گاز به نیکی یاد کردند.مرور آماری بر فعالیت‌های انجام‌شده در ۶ سال گذشته و مقایسه آمار و ارقام تولیدی در پارس جنوبی و غرب کارون با آنچه در دولت های احمدی نژاد اتفاق افتاد بیانگر آن است که وزارت نفت در حوزه توسعه میدان‌های مشترک و کسب درآمد ارزی عملکردش قابل دفاع و تحسین‌برانگیز است. در حال حاضر ظرفیت تولید روزانه میدان مشترک پارس جنوبی بالغ‌بر ۶۳۰ میلیون مترمکعب و ظرفیت تولید روزانه نفت در میدان‌های مشترک غرب کارون حدود ۳۵۰ هزار بشکه است. وزارت نفت توانست با تمرکز بر توسعه میدان‌های مشترک، رویای برابری با قطر را در پارس جنوبی تحقق بخشد و در سوی دیگر، اگرچه عراق با گسترش تعاملات بین‌المللی و بهره‌مندی از همکاری گسترده شرکت‌های خارجی، به‌سرعت مسیر توسعه صنعت نفت خود را در پیش‌گرفته، اما به‌واسطه اقدام‌های وسیع انجام‌شده طی سال‌های اخیر، ایران در تولید نفت از میدان‌های مشترک غرب کارون نیز نسبت به عراق عقب نیفتاده است.

ستاره صبح-

سال 92
در سال ۹۲ دولت یازدهم در حالی کار خود را آغاز کرد که ظرفیت تولید روزانه گاز در میدان مشترک پارس جنوبی حدود ۲۸۰ میلیون مترمکعب بود و کمی آن‌طرف‌تر در غرب کارون، تولید نفت میدان‌های مشترک این منطقه عملیاتی از ۷۰ هزار بشکه در روز تجاوز نمی‌کرد. در سال ۹۳ بیش از ۵۰ درصد سرمایه‌گذاری‌های نفت به حوزه‌های اکتشاف، توسعه و نگهداشت میدان‌های مشترک نفتی و گازی اختصاص یافت و آمارهای بعدی نیز ادامه این روند را تائید کرد، به‌طور مثال تنها در ۶ ماه نخست سال ۹۴ نیز بیش از ۵۰ درصد سرمایه‌گذاری‌های نفت به میدان مشترک پارس جنوبی اختصاص یافت.

سال 93
اواخر سال ۹۳ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر تصویب شد که بر اساس ماده ۱۲ این قانون، به وزارت نفت اجازه داده شد از طریق شرکت‌های دولتی تابعه برای اجرای طرح‌های نفت و گاز به‌صورت ارزی تا سقف یک‌صد میلیارد دلار یا معادل ریالی آن اقدام به سرمایه‌گذاری، انعقاد قرارداد یا صدور مجوز سرمایه‌گذاری کند. این طرح که برای آغاز به تسهیلات بانکی یا آورده سرمایه‌گذار نیاز داشت، با دریافت منابعی از صندوق توسعه ملی برای اجرا در پروژه‌های مربوط به میدان‌های مشترک پارس جنوبی و غرب کارون کلید خورد.
در سال ۹۳ شرکت ملی نفت ایران با اتکا به منابع داخلی، طرح‌های توسعه‌ای میدان‌های مشترکی مانند یاران جنوبی و آزادگان جنوبی را دنبال می‌کرد. این دو میدان در شهریورماه سال ۹۲ بدون ثبت پیشرفتی به دولت یازدهم تحویل داده‌شده بودند و شرکت ملی نفت ایران، شرکت چینی پیمانکار طرح توسعه آزادگان جنوبی را پس از وقت‌کشی‌ها و بی‌توجهی به اتمامِ‌حجت ۹۰ روزه این شرکت، در سال ۹۳ خلعید کرد. شاید دلواپسانی که بعدها به هر بهانه نفت را به دلیل خلعید شرکت چینی بازخواست کردند، هرگز متوجه نشده باشند اعتراض به این خلعید با تأکیداتشان بر ضرورت اتکا به توانمندی‌های داخلی همخوانی نداشته است. میدان مشترک آزادگان جنوبی از آن روزبه بعد تنها به پشتوانه همین ظرفیت‌های داخلی مسیر توسعه را طی می‌کند.اواخر سال ۹۳ وزارت نفت با تأکید بر ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت‌های داخلی و همراهی در این مسیر، برای نخستین بار در تاریخ صنعت نفت قراردادهای مطالعه فناورانه تعدادی از میدان‌های نفتی را با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی برگزیده کشور منعقد کرد. به این صورت میدان مشترک آزادگان (جنوبی) از خمودگی ناشی از تعلل پیمانکار چینی رها شد و در مسیر توسعه قرار گرفت، بلکه با بهره‌مندی از ظرفیت‌های داخلی در بخش عملیاتی و علمی خبرساز شد. در آخرین روزهای سال ۹۳، فاز ۱۲ پارس جنوبی به‌عنوان بزرگ‌ترین فاز این میدان مشترک در جریان تحریم‌های ظالمانه علیه کشور به بهره‌برداری رسید.

سال 94
در خردادماه ۹۴ برداشت گاز از سکوی فاز ۱۸ پارس جنوبی آغاز شد؛ آبان ماه ۹۴ سکوی ۱۷A  راه‌اندازی شد و تولید گاز فاز ۱۷ پارس جنوبی با ظرفیت روزانه ۱۰ میلیون مترمکعب کلید خورد و اسفندماه همان سال نیز برداشت گاز از فاز ۱۹ پارس جنوبی با ظرفیت روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب آغاز شد. در سال ۹۴، میدان‌های مشترک نفتی آبان و سلمان نیز شاهد افزایش تولید بودند. از سویی دو چاه میدان آبان عملیاتی شد و تولید روزانه نفت این میدان افزایش یافت و از سوی دیگر، میدان سلمان که میزبان فعالیت هم‌زمان سه دکل حفاری بود، بیش از ۱۰ هزار بشکه افزایش تولید را تجربه کرد که افزایش دو برابری میزان تزریق گاز به چاه‌های این میدان در تقویت ضریب بازیافت و افزایش تولید نفت آن نقش بسزایی داشت. هم‌زمان شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق نیز اعلام کرد که در سال‌های ۹۳ و ۹۴، برای نخستین بار برنامه تولیدی در میدان مشترک گازی گن بدلی به‌طور صد درصد تحقق‌یافته است و برداشت حداکثری از این میدان با جدیت دنبال می‌شود.سال ۹۴ نقطه عطفی در اجرای پروژه ساخت سکوهای میدان مشترک نفتی فروزان از سوی شرکت تأسیسات دریایی هم بود به‌نحوی‌که در این سال، ساخت این سکوها بالغ‌بر ۳۴ درصد پیشرفت کرد. زمستان سال ۹۴، تولید آزمایشی نفت در فاز نخست طرح توسعه میدان‌های مشترک یادآوران و آزادگان شمالی آغاز شد.

سال 95
صنعت نفت سال ۹۵ را با رشد و توسعه تعاملات بین‌المللی حاصل از توافق برجم پشت سر گذاشت. در این سال روند فزاینده صادرات نفت ادامه یافت و تفاهم‌نامه‌های متعددی میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های داخلی و خارجی فعال در صنعت نفت باهدف مطالعه میدان‌های نفت و گاز کشورمان منعقد شد که به‌طور طبیعی تعدادی از این تفاهم‌نامه‌ها به مطالعه میدان‌های مشترک (آبان، پایدار غرب، دهلران، آزادگان، یاران، نفت شهر و...) مربوط می‌شد. در سال ۹۵ متوسط تولید روزانه میدان مشترک پایدار غرب به ۳۰ هزار بشکه افزایش یافت، برداشت روزانه نفت از این میدان در سال ۹۱ تنها حدود ۲۰ هزار بشکه بود. همچنین متخصصان ایرانی موفق شدند برای نخستین بار در کشور، عملیات شکافت اسیدی را در چاه شماره ۱۱ میدان مشترک نفتی آذر با موفقیت اجرا کنند. مرحله نخست تولید زودهنگام این میدان مشترک نیز با ظرفیت روزانه ۱۵ هزار بشکه در روزهای پایانی سال ۹۵ آغاز شد. رفع توقیف بسیاری از تجهیزات پارس جنوبی به سبب برجم، به تسریع فرآیند توسعه این میدان مشترک کمک کرد. تیرماه سال ۹۵، سکوی ۱۹C با ظرفیت برداشت روزانه ۵۰۰ میلیون فوت‌مکعب گاز به مدار آمد و آبان ماه همان سال نیز سکوی٥٠٠ میلیون فوت‌مکعبی ۱۸B  پارس جنوبی با ثبت رکوردی جدید در عملیات هوک‌آپ و راه‌اندازی، به بهره‌برداری رسید. آذرماه ۹۵، برداشت روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب گاز سکوی فاز ۲۱ پارس جنوبی آغاز شد و سکوی٥٠٠ میلیون فوت مکعبی ۱۷B  نیز اسفندماه ۹۵ با ثبت رکوردی جدید به بهره‌برداری رسید. هم‌زمان با سالروز ملی شدن صنعت نفت نیز با باز کردن چاه‌های سکوی فاز ۲۰، انجام عملیات استارت‌آپ و ارسال گاز ترش غنی استحصالی به پالایشگاه، تولید گاز از فاز ۲۰ پارس جنوبی هم کلید خورد. در همین تاریخ، مرحله آزمایشی راه‌اندازی و تولید در لایه نفتی مشترک پارس جنوبی نیز آغاز شد. پیش‌تر در بهمن‌ماه ۹۵ نخستین کشتی فراورشی خاورمیانه در مسیر تولید و توسعه لایه نفتی پارس جنوبی وارد آب‌های سرزمینی ایران شده بود.
اما مهم‌ترین رویداد نفتی سال ۹۵، بهره‌برداری رسمی از سه طرح توسعه‌ای نفتی در غرب کارون بود: فاز نخست طرح توسعه میدان مشترک نفتی یادآوران با ظرفیت تولید روزانه ۸۵ هزار بشکه نفت؛ فاز نخست طرح توسعه میدان مشترک آزادگان شمالی با ظرفیت تولید روزانه ۷۵ هزار بشکه نفت و طرح توسعه میدان مشترک یاران شمالی با ظرفیت روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت. به این ترتیب (با احتساب آزادگان جنوبی) تولید میدان‌های مشترک غرب کارون که در سال ۹۲ از حدود ۷۰ هزار بشکه تجاوز نمی‌کرد، در سال ۹۵ به مرز ۲۷۰ هزار بشکه رسید.

سال ۹۶
فروردین‌ماه سال ۹۶، فازهای ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ میدان مشترک پارس جنوبی به بهره‌برداری رسید و با اضافه شدن بالغ‌بر ۱۵۰ میلیون مترمکعب گاز به تولید روزانه گاز این میدان، رویای برابری با قطر در برداشت روزانه گاز از بزرگ‌ترین میدان مشترک گازی جهان تحقق یافت. هم‌زمان طرح توسعه لایه نفتی پارس جنوبی نیز با ظرفیت تولید ۳۵ هزار بشکه نفت در روز افتتاح و قفل تولید این میدان مشترک نیز پس از سال‌ها گشوده شد. در همین روزها بود که شرکت متن نیز اعلام کرد تولید روزانه میدان مشترک آزادگان جنوبی نیز از مرز ۸۰ هزار بشکه گذشته است. بهار ۹۶، ظرفیت تولید نفت در میدان مشترک آذر هم افزایش یافت و به ۳۰ هزار بشکه در روز رسید.
پاییز ۹۶، میدان مشترک یاران جنوبی به تولید رسید و با راه‌اندازی ۶ حلقه چاه این میدان، برداشت روزانه ۱۰ هزار بشکه‌ای نفت از آن محقق شد. آبان ماه ۹۶، جکت سکوی F۱۸ میدان مشترک فروزان نصب شد و سامانه کنترل سکوی نفتی این میدان مشترک نیز بر مبنای یکی از پیشرفته‌ترین سامانه‌های موجود در صنایع نفت و گاز جهان، طراحی، برنامه‌نویسی، نصب و راه‌اندازی شد. مجتمع فرآورش گاز هنگام نیز اسفندماه همین سال با ظرفیت فرآورش ۸۰ میلیون فوت مکعب گاز در روزبه بهره‌برداری رسید.
سال ۹۶ بسیاری از شرکت‌های داخلی و خارجی که برای مطالعه میدان‌های نفت و گاز کشورمان با شرکت ملی نفت ایران تفاهم‌نامه‌هایی امضا کرده بودند، نتایج مطالعات خود را ارائه دادند که از جمله آن می‌توان به ارائه نتایج مطالعات شرکت شل روی میدان‌های مشترک یادآوران و آزادگان اشاره کرد. این سال، سال انعقاد قراردادهای نفتی و گازی بود، به‌طوری که تیرماه ۹۶، قرارداد طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی، میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین (سی‌ان‌پی‌سی) و پتروپارس امضا شد و اسفندماه نیز دو قرارداد منعقد شد؛ یکی قرارداد توسعه میدان‌های مشترک آبان و پایدار غرب بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت زاروبژنفت روسیه و شرکت ایرانی دانا انرژی و دیگری قرارداد توسعه میدان‌های سپهر و جفیر با شرکت ایرانی گسترش انرژی پاسارگاد. به این ترتیب در سال ۹۶، شرکت ملی نفت ایران تکلیف توسعه سه میدان مشترک (فاز ۱۱، آبان، پایدار غرب) خود را روشن کرد.

سال 97
اگرچه فعالیت‌های صنعت نفت ایران در سال ۹۷ تحت تاثیر تحریم‌ها قرار داشت، اما با وجود این، فعالیت‌های توسعه‌ای متوقف نشد. در ابتدای این سال، سند همکاری‌ بین ایران و آذربایجان امضا شد و طرفین برای انجام فعالیت‌های مشترک در بلوک‌های اکتشافی خزر توافقاتی کردند. شرکت ملی نفت ایران که در اوج برجم، طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت را باهدف به‌کارگیری حداکثری ظرفیت‌های ایرانی تدوین کرده بود، در سال ۹۷، ۱۰ قرارداد این طرح را با شرکت‌های داخلی به امضا رساند که یکی از این قراردادها به میدان مشترک نفت شهر مربوط می‌شود.
در سال ۹۷، ظرفیت تولید نفت میدان مشترک یاران جنوبی مقداری افزایش یافت و استفاده از پمپ‌های درون‌چاهی برای افزایش تولید در میدان مشترک یاران شمالی در دستور کار قرار گرفت. روند ظرفیت‌سازی تولید در آزادگان جنوبی نیز ادامه پیدا کرد.

سال۹۸
صنعت نفت از آغاز سال ۹۸ تاکنون روزهای بسیار سخت و طاقت‌فرسایی را پشت سر گذاشته؛ سایه سنگین تحریم‌ها یک طرف، محدودیت‌ها و حرف و حدیث‌های داخلی یک طرف و بروز برخی حوادث طبیعی مانند سیل در مناطق نفت‌خیز کشور نیز از سویی دیگر، همه و همه دست به دست هم دادند و روزهای پرمشقتی را برای صنعت نفت رقم زدند. با این حال تلاش وزارت نفت برای به سرانجام رساندن دو اولویت توسعه‌ای مشترک یعنی پارس جنوبی و میدان‌های غرب کارون ادامه دارد. طی این چند ماه، سومین سکوی تولیدی فاز ۱۴ و ۲ سکوی باقیمانده فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی نصب شدند؛ ضریب بازیافت گاز در سکوی فاز چهار پارس جنوبی با انجام اقدام‌هایی افزایش یافت؛ تولید نفت در میدان نفتی یاران شمالی با نصب پمپ درون‌چاهی افزایش یافت؛ تفکیک‌گر سیار در میدان مشترک یاران جنوبی مستقر شد؛ نخستین چاه جهت‌دار در میدان مشترک آزادگان جنوبی حفر شد؛ ضریب اطمینان تولید این میدان مشترک با فعالیت دستگاه فراورش سیار بیشتر شد و قرارداد توسعه میدان مشترک گازی بلال با شرکت ایرانی پتروپارس به امضا رسید.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.