انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 81880 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱/۲۵ - 00:34
مخالفـت سازمـان نظام پـزشـکی
 با آزادسازی پلکانی فعالیت مشاغل

مخالفـت سازمـان نظام پـزشـکی با آزادسازی پلکانی فعالیت مشاغل

اشاره: روز گذشته رییس جمهور اعلام کرد که محدودیت هایی که در استان ها وجود داشت لغو شد. براساس تصمیم ستاد مقابله با کرونا از این پس اعمال محدودیت تردد درون استان ها مانعی ندارد. روحانی افزود محدودیت بین استانی نیز از 30 فروردین برداشته خواهد شد. این تصمیم در حالی است که متخصصان نگران اوج گیری شیوع گسترده کرونا از روز بازگشایی دوباره ادارات هستند. کارشناسان بر این عقیده اند که نتیجه سیاست پلکانی ظرف روزهای آینده مشخص خواهد شد. در این ارتباط سازمان نظام پزشکی که وظیفه اش حفظ جان مردم است به اعمال سیاست بازگشایی فعالیت مشاغل هشدار داد و احتمال داد که ابتلا به کرونا اوج گیرد. در ادامه بیانیه هشدار آمیز سازمان نظام پزشکی و توصیه های فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران را می خوانید.

ستاره صبح-

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: تاکنون ۷۱هزار و ۶۸۶ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۱۷ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۴۴۷۴ نفر رسیده است.کیانوش جهانپور روز یکشنبه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از آن در کشور افزود: تا ظهر روز گذشته بر اساس گزارش آزمایشگاه ها و دانشگاه های علوم پزشکی ۱۶۵۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و با در نظر گرفتن موارد جدید، مجموع بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در کشور به ۷۱ هزار و ۶۸۶ نفر رسید.رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ادامه داد: در طول ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۷ بیمار دیگر مبتلا به کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و از زمان شیوع این بیماری در کشور تاکنون ۴۴۷۴ نفر جان خود را از دست داده اند.جهانپور بیان کرد: بر اساس این گزارش ها تا کنون ۴۳هزار و ۸۹۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در کشور  بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده اند و ۳۹۳۰ نفر از این بیماران نیز در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون ۲۶۳ هزار و ۳۸۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.سخنگوی ستاد ملی مدیریت کرونا افزود: از مردم می خواهیم همچنان در خانه بمانند تا بتوانیم در زمان مناسب این اپیدمی را مهار کنیم.

فاصله گذاری هوشمند؛ 
نیازمند کنترل و نظارت جدی است
سازمان نظام پزشکی در بیانیه ای ضمن اعلام نگرانی درباره شرایط اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند اعلام کرد که بدون در نظر گرفتن لوازم علمی و اجرایی این طرح، زحمات گذشته همه مردم و مسئولین و کادر پزشکی به هدر رفته و تهدیدهای جدی در مورد اوج گرفتن مجدد بیماری پیش‌رو خواهد بود.به گزارش ایسنا، در بیانیه سازمان نظام پزشکی درباره ادامه کنترل و مدیریت کووید-۱۹ در کشور، آمده است:« سازمان نظام پزشکی کشور بنا به رسالتی که قانون بر عهده‌اش نهاده است، وظیفه خود می‌داند روند اقدامات حوزه سلامت را که یک‌سوی آن جامعه پزشکی و سوی دیگر آن مردم قرار دارند را دائماً رصد کرده و پیگیر هدف والای سلامت مردم باشد. این روزها کنترل و مدیریت ویروس کرونا در کشور می‌رود تا با سیاست «فاصله‌گذاری هوشمند» وارد فاز جدید خود شود و پر واضح است که انتظار نخبگان و قاطبه مردم آن باشد که هر سیاستی به کنترل مناسب‌تر و مدیریت مؤثرتر این بیماری انجامیده و دغدغه‌های مردمی و کارکنان بخش درمان را برای کارکرد مناسب‌تر کمتر نماید. اعتقاد ما بر آن است که مدل فاصله‌گذاری هوشمند نیاز به آموزش تمام پرسنل و افرادی دارد که از این مدل بهره‌مند می‌شوند و همچنین نیاز مبرم به آموزش مردمی دارد که با این شرایط مواجه خواهند شد و بدیهی است این مدل و هر مدل فاصله‌گذاری دیگر علاوه بر آموزش‌های فراگیر، نیاز به کنترل جدی، ابزار مشخص برای نظارت و اعمال محدودیت‌های لازم دارد.از دیگر سو به این مهم نیز واقفیم که اگر چه‌ راه‌اندازی فعالیت‌های اقتصادی هدف اصلی اعلام فاصله‌گذاری هوشمند بوده است، ولی بدون در نظر گرفتن لوازم علمی و اجرایی، زحمات گذشته همه مردم و مسئولین و کادر پزشکی به هدر رفته و تهدیدهای جدی در مورد اوج گرفتن مجدد بیماری پیش‌رو خواهد بود.در ارزیابی‌های علمی و اپیدمیولوژیک، اجرای این مدل وقتی ممکن و مفید است که تعداد و آمار واقعی مبتلایان به حدی کم باشد که قابل رصد و ارزیابی نه تنها افراد، بلکه خانواده‌ها با تست‌های دقیق آزمایشگاهی و کنترل فعال موارد، میسر باشد.بدیهی است با توجه به موارد فوق‌الذکر برای همه کشور و شهرهای مختلف نمی‌توان نسخه واحدی نوشت. ارائه یک دستورالعمل برای همه شهرهای کشور، بدون توجه به تفاوت شیوع و آمار واقعی مبتلایان و لوازم نظارتی، ضروری و دقیق امکان افزایش و تسری بیماری را در همه شهرها افزایش خواهد داد. اعلام نگرانی سازمان نظام پزشکی به دلیل شرایط اجرایی پیش‌رو است چندان که در شهر تهران که هنوز مشمول این مدل نشده این روزها بسیاری از مراکز خرید و میادین میوه و تره‌بار و پارک‌ها، محل تجمع کنترل نشده و بدون ضابطه‌های بهداشتی افراد شده است و نیز این نگرانی به دلیل فاصله زیادی است که چه در مورد آمار اعلامی وزارت بهداشت و چه با توجه به آمار واقعی مبتلایان با حد علمی پذیرش فاصله‌گذاری هوشمند وجود دارد.این در حالیست که علی رغم ثبت مشاغل بازگشایی شده در سامانه وزارت بهداشت، در مورد امکان اجرایی اعمال نظارت و کنترل اصول بهداشتی تردید جدی وجود دارد.توصیه اخیر سازمان جهانی بهداشت و بسیاری از کشورهایی که شرایط مشابه ایران دارند، تمدید کنترل‌های مؤثر و اعمال نظارت‌ها برای مدت زمان بیشتر تا رسیدن به حد قابل قبول شیوع برای اعمال فاصله‌گذاری هوشمند و حداقل تا ۱۲ اردیبهشت بوده است. امید است در این شرایط خطیر اتخاذ تصمیم‌های صحیح و با توجه به همه ابعاد و اثرات این بحران و با رعایت اولویت قطعی اصل سلامت مردم مورد توجه مسئولین محترم قرار گیرد.»

اعلام خطر درباره برگزاری مهمانی
فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران در واکنش به خبر برگزاری میهمانی‌ با انجام تست کرونای خصوصی، اظهار کرد: از آنجاکه در تست‌های کنونی منفی کاذب نسبتا بالاست، بنابراین هیچ تضمینی برای ایمن شدن میهمانی با اخذ تست کرونا، پیش از ورود به میهمانی وجود ندارد.دکتر علیرضا زالی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه برگزاری محفل‌های خصوصی با انجام تست کرونا، آسیب بزرگی به سلامت افراد وارد می‌کند، گفت: انجام تست کرونا قبل از ورود به میهمانی هیچ تضمینی برای پیشگیری از بیماری ایجاد نمی‌کند، چراکه بسیاری از تست‌های فعلی اگر بر مبنای آنتی ژن باشد، گاهی بین 30 تا 50 درصد منفی کاذب است، به این معنا که فرد احتمالا مبتلا بوده ولی پاسخ تست منفی می‌شود. ضمن اینکه گاهی اوقات برای شکل‌گیری بیماری تا مثبت شدن تست فاصله‌ای وجود دارد، یعنی ممکن است فرد در شروع بیماری و بروز علایم باشد، ولی پاسخ تست منفی باشد.وی با هشدار نسبت به خطرات این اقدام، ادامه داد: این حرکت یعنی اخذ تست کرونا پیش از ورود به مهمانی، یک امنیت کاذب گذرا ایجاد می‌کند که به شدت خطرناک است، چراکه ممکن است فردی به دلایلی آلوده بوده، ولی جواب تست منفی باشد، به همین دلیل افراد با خیال راحت وارد میهمانی شده و در پی آن تمام اختلاط‌های تجمعی شکل گرفته و به شیوع و انتقال بیماری دامن می‌زند.فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران با ابراز امیدواری نسبت به عدم برگزاری چنین میهمانی‌هایی در سطح شهر، عنوان کرد: اینکه این مساله تا چه میزان در شهر تهران مصداق داشته و متواتر است، هنوز اطلاع دقیقی نداریم، با اینحال به فرض اگر موارد آن اندک باشد نیز مساله خطرناکی است.زالی با بیان اینکه اگر امروز سالن‌های سینما، تئاترو مکان‌های اجتماع تعطیل شده به خاطر حفظ حقوق و سلامت خود افراد است، اظهار کرد: طبیعی است که حضور در اجتماعات می‌تواند به صورت تصاعدی افزایش قابل توجه ابتلا به بیماری کووید 19 را به دنبال داشته باشد.وی با بیان اینکه این بیماری به شدت مسری و در نوع خود بالقوه خطرناک است، مطرح کرد: اعمال این محدودیت‌های مدنی برای حفظ سلامتی شهروندان است، بنابراین اگر خود مردم نیز برای سلامت خود، خانواده، اقوام، دوستان و همکاران خود ارزش و اهمیت قائل هستند، باید تمکین این موضوعات و محدودیت‌ها را مدنظر قرار دهند، چراکه منفعت این مساله قبل از هر چیز به خود آنان برمی‌گردد.وی با اشاره به یکی از مشکلاتی که این روزها با آن روبرو هستیم، اظهار کرد: مشکل این است که متاسفانه بخش زیادی از مردم فکر می‌کنند که شاید این سخت گیری‌ها و محدودیت‌ها مهم نبوده و اهمیتی ندارد، متاسفانه برخی این بیماری را ساده گرفته‌اند و با همین نگاه عمل می‌کنند و متاسفانه برخی از مهمانی‌ها و دورهمی‌ها با همین نگاه شکل می‌گیرند.

رابطه سن و جنسیت در ابتلا به کرونا 
بررسی موارد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ طی ۷۲ ساعت گذشته در کشور نشان می دهد که میانگین سنی ابتلا به این بیماری در کشور ۵۴.۱ سال بوده است. همچنین مردان بیش از زنان به این بیماری مبتلا شده اند. به طوری که میزان ابتلا در مردان ۵۱.۹ درصد و در زنان ۴۸.۱ درصد بوده است.همچنین ۲۷.۱ درصد بیماران مبتلا به کووید-۱۹ دارای حداقل یک بیماری زمینه ای بوده اند. ۱۰.۶ درصد از کل بیماران بستری، در بخش های مراقبت ویژه بوده و ۱۸.۰ درصد بیماران مبتلا نیز در زمره موارد شدید بیماری قرار می گیرند.  بیماران با پیامد فوت، بیماران تحت لوله گذاری نای و بیمـاران نیـازمنـد بســـتری در بخش هـای ویژه، بـه عنوان موارد شـــدیـد بیمـاری در نظر گرفته شده اند.از طرفی بررسی موارد فوت مبتلایان به کووید-۱۹ در هفته گذشته، نشان می دهد که میانگین سنی فوت شدگان ناشی از این بیماری ۷۰.۵ سال بوده است و ۸۱.۲ درصد  افراد فوت شده سن بالای ۶۰ سال داشته اند. در میان فوت شدگان نیز نسبت مردان بیش از زنان است؛ به طوری که میزان فوت ناشی از کووید-۱۹ در مردان ۵۸.۲ درصد و در زنان ۴۱.۸ درصد بوده است. همچنین ۴۵.۱ درصد موارد فوتی دارای حداقل یک بیماری زمینه ای بوده اند و ۹۰.۲ درصد موارد فوتی با سن بالای ۶۰ سال بوده و یا دارای حداقل یک بیماری زمینه ای بوده اند.

چگونه ژاپن کرونا را مهار کرد؟ 
بنابر اعلام گزارش اپیدمیولوژی روزانه بیماری کرونا که از سوی وزارت بهداشت منتشر شد، ژاپـن کشـوری در منطقه غربی اقیانوس آرام با مساحت ۳۶۴.۵۵۵ کیلومترمربع و جمعیتی بالغ بر ۱۲۶.۴۷۶.۴۶۱ نفر است. اپیدمی کووید-۱۹ در این کشور از اول بهمن ماه ۱۳۹۸ آغاز شد. اگرچه ژاپن از همسایگان چین که کانون شروع اپیدمی بوده و جمعیت بالایی دارد، اما کمتر تحت تأثیر قرار گرفته و اقدامات انجام شده توسط این کشور موفقیت آمیز بوده است. در این کشور تا کنون ۳.۹۰۶ مورد تأییدشده بیماری با ۹۳ مورد مرگ شناسایی شده است. محدودیت های شدید آنگونه که در بسیاری از کشورها وجود دارد، در زندگی عمومی ژاپنی ها ایجاد نشد. به عنوان مثال، افرادی که مقررات ماندن در خانه را نقض می کردند، جریمـه نشدند. برخی از تجارب و اقدامات انجام شده در این کشور شامل موارد زیر است:
-  واکنش سریع به اپیدمی و مسدودکردن تمامی مرزهای هوایی، زمینی و دریایی
- وضع قانون قرنطینه اجباری مسافران به مدت ۱۴ روز
- ردیابی تماس ها از زمان شروع اپیدمی
- سختگیری در ترددها و اجتماعات در مناطق دارای موارد ابتلا با اعمال قرنطینه نسبی
- روحیه بالای مدنی و اطاعت از قوانین توسط مردم
- طرح بزرگ کمک های اقتصادی حدود هزار میلیارد دلار برای مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا از جمله تأمین هزینه و دستمزد در خانه مانده ها
- لغو ویزای سفر از کشورهای آلوده
کابینه ژاپن همچنین سیاستی را اتخاذ کرد که دولت را قادر ساخت روادید کسانی که از چین و کره جنوبی به این کشور می آمدند را باطل کند. بر این اساس ژاپن روادید ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار چینی و ۱۷ هزار شهروند اهل کره جنوبی را لغو کرد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.