انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گزینه‌های پیشنهادی جایزه صلح نوبل چه کسانی هستند؟
«بن‌سلمان» ولیعهد عربستان آمر قتل خاشقچی
پشت‌صحنه اعتراضات دانشجویی در ترکیه چیست؟
دیدار رهبر کاتولیک‌های جهان با مرجع شیعیان جهان
در چهارمین جلسه استیضاح دوم ترامپ چه گذشت؟
شب ناآرام در اربیـل
استیضاح ترامپ شکست خورد
نامه ی سرگشاده عباس آخوندی به نمایندگان مجلس درباره برجام
بالا گرفتن تنش میان روسیه و اروپا
قطـر؛ میانجی جدید تهران-واشنگتن
سرکوب شدید معترضان به کودتای میانمار
در کنفرانس امنیتی مونیخ چه گذشت؟
بازگشت رسمی آمریکا به توافق اقلیمی پاریس
بلوا و اعتصاب در میانمار
تقابل نفس‌گیر دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان
سیاست تهاجمی پوتین زیـر تیغ غـرب
«انیس نقاش» براثر ابتلا به کرونا درگذشت
حمله تند ترامپ به بایدن
اعتراض گزارشگر سازمان ملل به برخورد نرم آمریکا با بن‌سلمان
عبـور چیـنی‌ها از فقـر
تغییر رویکرد آمریکا نسبت به عربستان‌سعودی
فرار مالیاتی ممنوع؛ حتی شما آقای ترامپ!
نبرد شبکه‌های اجتماعی با کودتاگران میانمار
در دیدار دو رهبر دینی چه گذشت؟
آمریکایی‌ها زیر چتر حمایت دولتی
رشد اقتصادی و ایجاد رفاه عمومی
بیشتر
کد خبر: 82385 | تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۱ - 00:29
توافق بر سر بسته حمایتی 750 میلیارد یورویی برای مقابله با کرونا
جدال چهار روزه سران ۲۷ کشور اتحادیه اروپا نتیجه داد

توافق بر سر بسته حمایتی 750 میلیارد یورویی برای مقابله با کرونا

اشاره: رهبران ۲۷ کشور اتحادیه اروپا سرانجام پس از چهار شب مذاکره و جدال در بروکسل، پایتخت بلژیک، بر سر ارائه یک بسته کمک‌های مالی به ارزش ۷۵۰ میلیارد یورو برای مقابله با تأثیرات اقتصادی شیوع ویروس کرونا توافق کردند. هرچند هنوز جزئیات این توافق به بیرون درز نکرده اما امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه گفت «این یک روز تاریخی است». شارل میشل، رئیس شورای اروپا نیز این توافق را «لحظه‌ای مهم» در تاریخ این اتحادیه توصیف کرد. یکی از بخش‌های اصلی این توافق، برنامه کمک مالی به ارزش ۳۹۰ میلیارد یورو به کشورهایی است که بر اثر شیوع شدید کرونا با آسیب فراوانی روبرو شدند. گفتنی است در طول ۲۰ سال گذشته این طولانی‌ترین ‌نشست اتحادیه اروپا به شمار می‌رود که چهار روز معادل حدود ۹۰ ساعت به طول انجامید.

ستاره صبح-

رهبران و سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در همایش عالی خود در بروکسل بر سر بسته کمک‌های مالی کرونایی به توافق رسیدند. افزون بر آن، بر سر بودجه هفت‌ساله این اتحادیه نیز توافق حاصل شد. ناظران از توافقی تاریخی سخن می‌گویند. به گزارش دویچه وله، مذاکرات رهبران و سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا درمجموع بیش از چهار روز به طول انجامید. طولانی‌تر از هر همایش عالی دیگر این اتحادیه.

توافق تاریخی
در  نخستین ساعات بامداد روز سه‌شنبه ۲۱ ژوئیه (۳۱ تیر) شارل میشل، رئيس شورای اروپا با انتشار یک پست توییتری خبر از این توافق تاریخی داد. اینکه مذاکرات رهبران و سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیش از چهار روز به طول انجامد، امری بسیار نادر است. آخرین بار، چنین همایش طولانی‌ای در شهر نیس و در سال ۲۰۰۰ برگزار شده بود. موضوع بر سر صدها میلیارد یورو بود. از آن بین، بسته کمک‌های مالی اتحادیه اروپا برای شتاب بخشیدن به  رشد اقتصادی و مقابله با پیامدهای مخرب کرونا برای کشورهای عضو این اتحادیه نیز باید به توافق و تصویب می‌رسید. برای نخستین بار در تاریخ اتحادیه اروپا، رهبران و سران کشورهای عضو این اتحادیه بودجه و بسته مالی بالغ بر ۱۸۰۰ میلیارد یورو را به تصویب رساندند.
۷۵۰ میلیارد علیه کرونا
یکی از موارد اصلی مشاجره و اختلاف بین رهبران و سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر تخصیص بودجه‌ای معادل ۷۵۰ میلیارد یورو برای کمک به اقتصاد کشورهایی بود که در اثر بحران کرونا آسیب دیده بودند. فرانسه و آلمان، اسپانیا و ایتالیا خواستار آن بودند که مبلغ ۵۰۰ میلیارد یورو از این مبلغ به‌عنوان کمک‌های بلاعوض در اختیار این دسته از کشورها قرار گیرد. این در حالی است که برخی دیگر از کشورها و ازجمله اتریش و هلند مخالف اختصاص چنین بودجه‌ای بودند. پس از چهار روز بحث و مذاکره کشورهای عضو این اتحادیه بر سر اختصاص ۳۹۰ میلیارد یورو کمک بلاعوض به توافق رسیدند. افزون بر آن، قرار شده است که ۳۶۰ میلیون یورو دیگر نیز در رابطه با کمک‌های مالی کرونایی به شکل وام در اختیار کشورهای متقاضی قرار گیرد.

تصویب بودجه هفت‌ساله
از سوی دیگر، کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر بودجه هفت‌ساله اتحادیه به توافق رسیدند. بودجه‌ای بالغ بر ۱۰۴۰ میلیارد یورو. نشست‌های دوجانبه و چندجانبه در حاشیه همایش عالی رهبران و سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا برگزار شد. قرار بر این است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا در راستای ایجاد اقتصادی همساز با نیازهای زیست‌محیطی و همچنین اقتصاد دیجیتالی گام بردارند. تصویب درمجموع ۱۸۰۰ میلیارد یورو بسته مالی در اجلاس عالی رهبران و سران کشورهای عضو این اتحادیه، از حیث حجم در طول تاریخ این اتحادیه امری بی‌سابقه بوده است. تصویب این بسته مالی کلان تنها از طریق توافق جمعی اعضای اتحادیه بر سر استقراض دسته‌جمعی ممکن شده است. کشورهای دریافت‌کننده وام تا سال ۲۰۵۸ فرصت دارند، وام  دریافتی را پرداخت کنند.

یک توافق و دو رویکرد
کشورهای اتریش و هلند ازجمله کشورهایی بودند که خواستار مشروط کردن پرداخت کمک‌های مالی کرونایی به پایبندی کشورهای عضو به تعهدات و ارزش‌های سیاسی اتحادیه اروپا شده بودند. این موضوع با مخالفت کشورهای شرق اروپا و ازجمله مجارستان و لهستان روبه‌رو شده بود. حال سخن از آن می‌رود که در دوران پس از توافق هرگاه کشوری به تعهدات خود و ازجمله به ارزش‌های سیاسی و حقوقی تعیین‌شده از سوی اتحادیه اروپا پایبند نماند، پرداخت این کمک‌ها و وام‌ها می‌تواند به فراخور آن کاهش یابد. موضوع بر سر تصویب برخی از قوانین در کشورهای لهستان و مجارستان است که به باور دیگر کشورهای عضو این اتحادیه با موازین یک دولت قانون‌مدار و ارزش‌های سیاسی و حقوقی مغایرت دارند. رسانه‌های لهستان پس از اعلام خبر توافق اتحادیه اروپا تعیین چنین شرطی در توافق ناظر بر کمک‌های مالی کرونایی را تکذیب کرده‌اند. رسانه‌های مجارستان نیز توافق اتحادیه اروپا را پیروزی بزرگ ویکتور اوربان خوانده‌اند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.