انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
نتایج کنکور و نحوه مواجهه والدین
تفاوت سیاست‌های ترامپ و بایدن در قبال ایران
آتش افروخته در بیشه اندیشه‌ها
ریشه مشکلات کشور کجاست؛ تهران یا واشنگتن؟
دلایل ثبت قیمت تاریخی ارز و طلا
پیامدهای تحریم بانک‌های ایرانی بر بازارها
نتیجه و حاشیه‌های مناظره جنجالی 2 کاندیدای ریاست جمهوری امریکا
زنده‌باد خاکستری!
شجریان، صدای مردم ایران بود
نامیــرا
راهکار کاهش قیمت ارز
دکتر مجید رضاییان، روزنامه‌نگار و استاد علوم ارتباطات
شجريان نماد موسيقي فاخر و هنر مستقل
افزایش قیمت ارز؛ سیاسی یا اقتصادی؟
درس‌هایی که باید از شجریان بیاموزیم
پیوند شعر و موسیقی و یاد حافظ و شجریان
پیامدهای پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران
دلایل افزایش قربانیان کرونا
راهکارهای کنترل بازار ارز و طلا
چه واژه‌هایی برای رأی دهندگان 1400 جاذبه دارد؟
سقوط آزاد ارز، طلا و بورس
سکوت و بی‌تفاوتی زیست‌محیطی
«شناور» شدن واژ‌ه‌های زبان و رابطه آن با دموکراسی
عقب نشینی معنادار از استیضاح رئیس‌جمهور
سکوت عارف شکست
خردمندی چیست؟
عوامل تأثیرگذار بر سقوط قیمت ارز و طلا
واکنش‌ها به اظهارات امام‌جمعه اصفهان درباره حجاب
فراتر از شهرت و محبوبیت
نام شجریان با ایران پیوند خورده‌است
ضرورت حفظ قیمت ارز در شرایط تحریم‌
کرونا و تأثیر آن بر نهاد خانواده
راز بزرگ شجریان
دلیل نوسان بازارهای اقتصادی ایران و جهان
ریشه‌ مشکلات اقتصادی کشور کجاست؟
پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران؛ نشانه کارایی برجام
تعلل کره جنوبی درپرداخت پول نفت ایران
بیشتر
کد خبر: 82598 | تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۱۲ - 23:57
سفر غیرمنتظره ماکرون به عراق
رئیس‌جمهور فرانسه به دیدار آیت‌الله سیستانی رفت

سفر غیرمنتظره ماکرون به عراق

اشاره: امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه که برای بررسی آخرین وضعیت لبنان پس از انفجار مهیب بیروت به این کشور سفر کرده بود، روز گذشته به‌صورت غیرمنتظره و در اولین سفر رسمی خود به عراق، وارد بغداد شد و با برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق؛ مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر؛ محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق؛ و نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق دیدار و درباره همکاری میان دو کشور و جنگ علیه تروریسم و حمایت از ثبات منطقه بحث و تبادل‌نظر کرد. او همچنین با آیت‌الله سید علی سیستانی، مرجع عالی‌قدر شیعیان در نجف اشرف دیدار کرد. ماکرون در توئیتی درباره این سفر نوشت «برای ارائه حمایت از عراق در زمان چالش‌ها به این کشور سفر کردم.» وی پیش‌ازاین در پایان دومین سفرش به بیروت، با اشاره به این‌که برای سومین بار به لبنان بازخواهد گشت، اعلام کرد طرف‌های سیاسی در لبنان متعهد شده‌اند ظرف 15 روز آینده دولت جدید این کشور را تشکیل دهند.

ستاره صبح-

رئیس‌جمهوری فرانسه در کنفرانس خبری با همتای عراقی خود گفت که مسئولان عراقی باید حاکمیت کشورشان را بسازند. به گزارش اسکای نیوز، برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق در کنفرانس خبری با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه تصریح کرد: ما یک کشور دارای حاکمیت هستیم که به همسایگان و جامعه بین‌الملل احترام می‌گذارد. وی عنوان داشت: در مقابل ما چالش‌های بزرگی برای پایان دادن به تروریسم قرار دارد. برهم صالح اظهار کرد: ما خواهان این هستیم که روابطمان را با فرانسه جهت ایجاد یک شراکت استراتژیک، تقویت کنیم. وی عنوان داشت: ما خواهان این نیستیم که کشور ما به صحنه‌ای برای نزاع‌های دیگران تبدیل شود. رئیس‌جمهوری فرانسه نیز گفت: مسئولان در عراق باید حاکمیت کشورشان را بسازند. ماکرون گفت: عراق با مداخله‌های خارجی مواجه است که این مداخله‌ها از چند سال قبل آغازشده است. وی ادامه داد: جنگ علیه داعش پایان نیافته است، حتی اگر ما داعش را در میدان نبرد شکست داده باشیم. ماکرون تصریح کرد، مسئولان عراقی باید مرحله انتقالی را هدایت کرده و یک حاکمیت عراقی مهم برای منطقه را بسازند. وی با بیان اینکه عراق از چالش‌های اقتصادی و امنیتی عبور می‌کند و جنگ علیه داعش هنوز پایان نیافته است، اظهار کرد: به نفع جامعه بین‌الملل است که از عراق حمایت کند. پیش‌ازاین کنفرانس خبری نیز، روسای جمهور، دولت و پارلمان عراق با رئیس‌جمهوری فرانسه نشست مشترکی برگزار کردند.

اصلاحات در لبنان
امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی پس از دیدارش با نمایندگان احزاب و جریان‌های سیاسی ضمن اعلام آمادگی برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی حمایت از لبنان گفت: احزاب لبنانی متعهد شدند که ظرف دو هفته دولت را تشکیل دهند. ماکرون با اشاره به این‌که برای سومین بار به لبنان بازخواهد گشت تصریح کرد طرف‌های سیاسی بدون استثنا ملزم شده‌اند که تا دو هفته آتی و نهایتاً ۱۵ روز دولت جدید را تشکیل دهند و وی با مسئولان لبنان بر سر نقشه راهی که ضامن اصلاحات فوری باشد به توافق رسیده است. وی گفت از میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان و مصطفی ادیب، نخست‌وزیر و نبیه بری، رئیس پارلمان و دیگر احزاب سیاسی برای شرکت در کنفرانس پاریس در ماه اکتبر درباره ارزیابی دستاوردهای مقامات لبنانی دعوت کرده است. ماکرون همچنین از لزوم تشکیل دولتی با مأموریت مشخص و چهره‌های دارای صلاحیت که از حمایت طرف‌های سیاسی برخوردار باشد سخن گفت. رئیس‌جمهور فرانسه گفت کشورش نیمه دوم ماه اکتبر نشست بین‌المللی جدیدی را در حمایت از لبنان با همکاری سازمان ملل برگزار می‌کند. وی اظهار داشت که نقش فرانسه «ایجاد حمایت بین‌المللی» است.

فرانسه و لبنان
ماکرون گفت: «نقشه راه لبنان چک سفیدی نیست که به مقامات لبنانی داده‌شده باشیم. اگر وعده‌ها در ماه اکتبر محقق نشوند، عواقبی به دنبال خواهد داشت. این‌یک خواسته مشخص با جدول زمانی است که از شش تا هشت هفته ادامه دارد.» وی افزود: من مکانیزمی را برای ماه‌های آینده پیشنهاد دادم. تا زمانی که اصلاحات انجام نشود پول‌ها را آزاد نمی‌کنیم. من هرگز درباره این طبقه سیاسی در لبنان آسان نمی‌گیرم. پارلمان از سوی مردم انتخاب‌شده است و نمی‌توانم بگویم باید طبقه سیاسی حاکم به‌طور کامل تغییر کند. انتخابات پارلمانی وجود دارد و مردم باید واقعیت سیاسی جدیدی را انتخاب کنند. ماکرون گفت: بین لبنان و فرانسه برادری وجود دارد. فرانسه وظیفه‌ای در قبال جوانان لبنانی از طریق دادن فرصت برای تحقق آرزوهایشان دارد. لبنان الگوی همزیستی و تسامح و کثرت‌گرایی است. فرانسه هرگز از لبنان دست نمی‌کشد. همچنین رئیس‌جمهوری لبنان در جریان مراسم ۱۰۰ سالگی تأسیس کشور لبنان در حضور امانوئل ماکرون اظهار کرد: امید ما امروز بر تشکیل دولت جدید دوخته‌شده که قادر به آغاز اصلاحات ضروری به‌منظور خروج کشور از بحران کنونی باشد. امید ما این است که دردهای ما انگیزه‌ای باشند که ما را به دولتی مدنی سوق دهند به‌طوری‌که شایستگی معیار بوده و قانون همان ضامن برابری حقوق باشد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.