انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
اعتراض احمد توکلی به تحویل دناپلاس لوکس و خانه به نمایندگان مجلس
فراخوان انتخاباتی آیت‌الله موسوی‌خوئینی‌ها
۶ شاخص برای انتخاب وزیر صنعت، معدن و تجارت
ایجاد ناامنی در مبارزه با بی‌حجابی عاقلانه و شرعی نیست
فرصت کوتاه خدمت برای وزیر صمت
شجریان و آزادی انتقاد
ضرورت تغییر و به‌روزرسانی استراتژی ایران از «تنش» به «تعامل با نظام بین‌الملل»
ضرورت رفتار هوشمندانه در برابر اقدامات احتمالی ترامپ علیه ایران برای انتخاب دوباره
زندگی با تحریم سخت است و ملت ایران شایسته تحریم نیست
ایران نباید در تله جنگ قره‌باغ بیفتد
قبول قطعنامه 598 از سوی امام مدبرانه بود
توافق هسته‌ای با ایران فاجعه‌بار بود
نظارت بر انتخابات پارلمانی در عراق چگونه خواهد بود؟
واکنش‌ها به وزیر پیشنهادی صمت
چرا آواز و آوازه شجریان ماندگار و درگذر زمان جلوه‌اش بیشتر خواهد شد؟
فرصت‌ انتخابات، بهترین زمان برای تغییر
درس‌هایی از یک‌میلیون مرگ ناشی از کووید-19
نقش ایالات‌متحده در منازعه قفقاز
اصلاح‌طلبان باید به دنبال انتخابات منصفانه باشند
پیداوپنهان سفر ظریف و همتی به چین و عراق برای بازگرداندن پول‌های بلوکه‌شده
ناگفته های جنگ تحمیلی به روایت فرمانده کل سپاه
عدم تصویب لوایح FATF در تحریم‌‌ ۱۸ بانک ایران به ترامپ کمک کرد
طوفان ناتمام در غرب آسیا
اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در میانه شیوع کووید-19
دستاوردهای دولت یازدهم و دوازدهم
تأثیر انتخابات آمریکا و ابتلای ترامپ به کرونا بر بازارهای ایران
خیز اصولگرایان و نظامیان برای انتخابات 1400
مزیت‌ها و معایب تشکیل دادگاه جرایم سیاسی پس از تاخیر 41ساله
نگاه جنسیتی بر حضور زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری حاکم است
تفاوت معنادار سخنرانی رؤسای‌جمهور ایران و چین در سازمان ملل
فشار پمپئو رهبران عراق را در مخمصه قرار داده است
محکومیت 15 دانه درشت مفسد اقتصادی
توصیه‌های مهم فرمانده کل قوا به مسئولان درباره عبور از مشکلات کشور
نگرانی از بالا گرفتن تنش میان تهران و واشنگتن
آیت‌الله‌صانعی صف‌شکن بود
انتقام اردوغان از سوریه در قفقاز
جایگاه والای آیت‌الله سیستانی، کیهان را وادار به عذرخواهی کرد
دفاع سیـد حسـن خمینی از جانشـین فرمانده جنگ و نخست‌وزیردوران دفاع مقدس
عـزل رئیس‌جمهور ...!
چرا امریکا می‌خواهد سفارتش در بغداد را تعطیل کند؟
هزینه عدم تصمیم‌گیری به‌موقع و عجله تندروها برای تصاحب پاستور!
تهدید بازارهای نفت متأثر از درگیری‌های ارمنستان و آذربایجان
توهین ذوالنوری به رئیس‌جمهور، بدتر از آتش زدن برجام در مجلس دهم است!
حضور هدفمند اصلاح‌طلبان در 1400
علت و ریشه افت قیمت ‌ در بازار ارز، طلا و بورس
برخی به خاطر منافع اقتصادی خود، مخالف تصویب FATF هستند
آیا ایالات‌متحده به شبه‌نظامیان در عراق حمله خواهد کرد؟
از پول‌شویی و اخذ تسهیلات بانکی غیرقانونی تا دستبرد به صندوق ذخیره فرهنگیان
تداوم حمله نمایندگان اصولگرا به رئیس‌جمهور
انفجار بمب کرونا در کشور
بیشتر
کد خبر: 82602 | تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۱۴ - 23:19

ستاره صبح-

محمد هاشمی روز جمعه در گفت‌وگو با ایرنا، درباره برخی اقدامات برای تخریب چهره مرحوم هاشمی رفسنجانی و ادعای یک برنامه تلویزیونی درباره تبلیغ اشرافی گری از تریبون نماز جمعه از سوی مرحوم هاشمی رفسنجانی، گفت: محسن هاشمی که مسئول دفتر نشر معارف انقلاب هستند، رسماً در بیانیه‌ای اعلام کرد تمام خطبه‌های نماز جمعه را بررسی کرده است و چنین مطلبی در هیچ خطبه‌ای وجود ندارد و به شکل مستند به این موضوع پاسخ داد و از مدعیان دعوت کرد بجای شعار، مستندات خود را بیان کنند. معاون اجرایی دولت سازندگی در تشریح ویژگی‌های فکری مرحوم هاشمی رفسنجانی، بابیان اینکه رفاه به معنی اشرافی گری نیست، گفت: آیت‌الله هاشمی باور داشت بجای «فقر» باید «رفاه» را میان مردم تقسیم کرد و باید رفاه نسبی به معنای تکلیفی که قانون اساسی بر عهده دولت اسلامی گذاشته برای مردم فراهم شود.عضو مجمع وزیران ادوار جمهوری اسلامی با تشریح ویژگی‌های فکری مرحوم هاشمی رفسنجانی، بابیان اینکه رفاه به معنی اشرافی گری نیست، گفت: مرحوم هاشمی باور داشت بجای «فقر» باید «رفاه» را میان مردم تقسیم کرد. او می‌گفت که باید رفاه نسبی به معنای تکلیفی که قانون اساسی بر عهده دولت اسلامی گذاشته برای مردم فراهم شود.وی ادامه داد: ماده ۳ قانون اساسی ۱۵ بند راجع به وظیفه دولت و نظام جمهوری اسلامی برای فراهم کردن رفاه برای مردم ذکر کرده است بحث مرحوم هاشمی هم در این زمینه بوده است.

از فکر مرحوم هاشمی می‌ترسند
هاشمی یادآور شد: چرا صداوسیما و یا برخی تریبون‌ها هنوز هم به تخریب مرحوم هاشمی می‌پردازند؟ دلیلش این است که آن‌ها از فکر او می‌ترسند. آیت‌الله هاشمی اندیشه‌ای را در کشور پایه‌گذاری کرد، که می‌تواند باعث نجات کشور، حل بحران‌ها، رفاه و آزادی تصریح‌شده در قانون اساسی شود.برادر مرحوم هاشمی رفسنجانی تأکید کرد: آن‌هایی که امروز مرحوم هاشمی را تخریب می‌کنند از اندیشه و فکر او می‌ترسند. بیشتر منتقدان مرحوم هاشمی زمانی برای او مدیحه‌سرایی می‌کردند و حتی برای یک دیدار با او سر و دست می‌شکستند تا بتوانند صحبت یا یک دیدار کوتاهی با او داشته باشند. اکنون همه این افراد مخالف او شده‌اند. به تعبیری آن‌ها «گروه باد» هستند و از هر طرفی باد بوزد همراه آن خواهند بود. آن‌ها ثبات شخصیتی ندارند به همین دلیل است که این‌گونه اقدامات را انجام می‌دهند.

فرش‌های گران‌قیمت کاخ مرمر چه شد؟
عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: بعد از مرحوم هاشمی، مجمع تشخیص مصلحت نظام در اختیار رئیس و دبیر مجمع قرار گرفت و جلسات مجمع در آنجا برگزار می‌شد ولی رئیس بنیاد مستضعفان همه مسائل را به مرحوم هاشمی منتسب کرد. زمانی درباره سرنوشت فرش‌های بسیار گران‌قیمت کاخ مرمر از رئیس بنیاد مستضعفان پرسیدم که هیچ پاسخی نداد. نمی‌دانم با این فرش‌ها که جزو بیت‌المال بود چه کردند. مرحوم هاشمی خدمات بسیاری به کشور کرده است و پس از رحلت او، کاخ مرمر تحویل داده‌شده است. منتها این بی‌انصافی‌ها نسبت به مرحوم هاشمی زیاد انجام می‌شود. ما هم تریبون درستی نداریم که بتوانیم از او دفاع کنیم.
هاشمی و نقش او در پذیرش 
قطعنامه ۵۹۸
هاشمی درباره انتقادها از نقش مرحوم هاشمی رفسنجانی جانشین وقت فرماندهی کل قوا در پذیرش آتش‌بس میان ایران و عراق در چارچوب قطعنامه ۵۹۸ (۲۹ تیرماه ۱۳۶۷) گفت: مرحوم هاشمی و همچنین محسن رضایی فرمانده وقت سپاه پاسداران درباره نیازهای نیروهای مسلح برای ادامه جنگ، نامه‌ای به امام (ره) نوشتند. در آن نامه مطرح‌شده بود که اگر این نیازها تأمین شود با ادامه جنگ، پس از ۵ سال می‌توانیم پیروز شویم. رئیس پیشین سازمان صداوسیما ادامه داد: علاوه بر این درصحنه نبرد هم مساله‌ جدیدی حادث‌شده بود و آن دخالت مستقیم آمریکایی‌ها با سرنگونی مسافربری و شهادت ۲۹۱ تن از شهروندان غیرنظامی ایران در تاریخ ۱۲ تیرماه ۶۷ بود و بعد هم عنوان کردند اشتباه کرده‌اند. در جلسه ۲۷ نفرهای که قبل از پذیرش قطعنامه در دفتر ریاست جمهوری با حضور سران قوا، فرماندهان نظامی، برخی از مدیران عالی کشور، فرزند و نماینده امام (ره) تشکیل شد من هم به‌عنوان رئیس صداوسیما حاضر بودم. همه ابعاد قضیه به‌طور مفصل بررسی شد و کسی در آن جلسه ادامه جنگ را به نفع کشور ندانست. این موضوع که مرحوم هاشمی به امام (ره) گفت که به‌عنوان فرمانده جنگ [پذیرش قطعنامه را اعلام می‌کنم] بعد مرا محاکمه یا اعدام کنید صحت دارد. وقتی امام (ره) ازخودگذشتگی مرحوم هاشمی را مشاهده کردند، در بیانیه‌ای پذیرش قطعنامه را اعلام کردند.

قوانین انتخابات در شرایط کرونا تغییر کند
هاشمی درباره پیش‌بینی‌اش از دولت آینده و اینکه سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ چگونه رقم خواهد خورد، گفت: پیش‌بینی این موضوع بسیار مشکل است. اگر در شرایط کرونا باشیم و بخواهیم بر اساس قانون فعلی انتخابات را برگزار کنیم، مشارکت خیلی کم خواهد بود. اگر برگزارکنندگان انتخابات، خصوصاً شورای نگهبان تفسیری از قانون انجام دهند یا اینکه اجازه‌ای بگیرند تا انتخابات به‌جای یک روز و یا ۱۲ ساعت در یک هفته انجام شود تا مردم بتوانند بدون ترس از ابتلا به کرونا در انتخابات حضور پیدا کنند، آن موقع شرایط تغییر می‌کند. بر اساس تجربه ۳۰ تا ۴۰ ساله؛ ضریب نفوذ جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا حدود ۲۰ درصد می‌دانم، این ضریب برای اعتدال‌گراها حدود ۳۰ درصد است و معمولاً در انتخابات ائتلاف میان دو جریان که بیشتر هم میان اصلاحات و اعتدال‌گرایان بوده است برنده نهایی را مشخص می‌کند. تا به‌ امروز انتخابات ریاست‌جمهوری این‌گونه بوده است ولی حالا شرایط کرونایی و موضع شورای نگهبان مسائلی است که باید مشخص شود. بنابراین چون شرایط مبهم است نمی‌توان پیش‌بینی کرد که پیروزی از آن کدام جناح است. تابه‌حال ائتلاف‌ها موجب پیروزی بوده است و اگر همین سیاق و هم روال باشد بازهم ائتلاف پیروز می‌شود. اگر شرایط انتخابات و صحنه تغییر کند باید ببینیم که چه اتفاقی می‌افتد.

برجام زنده است
هاشمی در پاسخ به پرسشی درباره پیروزی دیپلماتیک و تاریخی ایران و سکوت منتقدان برجام پس از ناکامی آمریکا در ارائه قطعنامه پیشنهادی‌اش در شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، گفت: علت رد این قطعنامه، برجام است. حتی خود تحلیلگران و رسانه‌های آمریکایی می‌گویند که ترامپ می‌خواست ایران را منزوی کند ولی خودش منزوی شد یا ایران، آمریکا را منزوی کرد و یا این پیروزی از نتایج برجام است. برجام یک سند بین‌المللی است که در آن این پیش‌فرض وجود دارد که ایران به تعهداتش عمل کرده است. کشورهای اروپایی هم‌پیمان آمریکا در این قضیه در کنار ایران قرار گرفتند به این دلیل که می‌خواهند برجام را زنده نگه‌دارند. البته خود مخالفان یا منتقدان هم به این واقعیت پی برده‌اند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.