انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
نتایج کنکور و نحوه مواجهه والدین
تفاوت سیاست‌های ترامپ و بایدن در قبال ایران
آتش افروخته در بیشه اندیشه‌ها
ریشه مشکلات کشور کجاست؛ تهران یا واشنگتن؟
دلایل ثبت قیمت تاریخی ارز و طلا
پیامدهای تحریم بانک‌های ایرانی بر بازارها
نتیجه و حاشیه‌های مناظره جنجالی 2 کاندیدای ریاست جمهوری امریکا
زنده‌باد خاکستری!
شجریان، صدای مردم ایران بود
نامیــرا
راهکار کاهش قیمت ارز
دکتر مجید رضاییان، روزنامه‌نگار و استاد علوم ارتباطات
شجريان نماد موسيقي فاخر و هنر مستقل
افزایش قیمت ارز؛ سیاسی یا اقتصادی؟
درس‌هایی که باید از شجریان بیاموزیم
پیوند شعر و موسیقی و یاد حافظ و شجریان
پیامدهای پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران
دلایل افزایش قربانیان کرونا
چه واژه‌هایی برای رأی دهندگان 1400 جاذبه دارد؟
سقوط آزاد ارز، طلا و بورس
راهکارهای کنترل بازار ارز و طلا
سکوت و بی‌تفاوتی زیست‌محیطی
عقب نشینی معنادار از استیضاح رئیس‌جمهور
«شناور» شدن واژ‌ه‌های زبان و رابطه آن با دموکراسی
سکوت عارف شکست
عوامل تأثیرگذار بر سقوط قیمت ارز و طلا
خردمندی چیست؟
واکنش‌ها به اظهارات امام‌جمعه اصفهان درباره حجاب
فراتر از شهرت و محبوبیت
نام شجریان با ایران پیوند خورده‌است
ضرورت حفظ قیمت ارز در شرایط تحریم‌
کرونا و تأثیر آن بر نهاد خانواده
راز بزرگ شجریان
دلیل نوسان بازارهای اقتصادی ایران و جهان
ریشه‌ مشکلات اقتصادی کشور کجاست؟
پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران؛ نشانه کارایی برجام
تعلل کره جنوبی درپرداخت پول نفت ایران
بیشتر
کد خبر: 82613 | تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۱۵ - 23:38
عملکرد مجلس یازدهم پس از 100 روز
ستاره صبح نظر چند صاحب‌نظر سیاسی را بررسی کرد

عملکرد مجلس یازدهم پس از 100 روز

اشاره: در دنیای مدرن عملکرد دولت‌ها، مجالس، احزاب و حتی مدیران بنگاه‌های بزرگ اقتصادی در صد روز اول شروع به کار توسط رسانه‌ها و کنشگران موردنقد و بررسی قرار می‌گیرد (First hundred days). در ایران هم این اصطلاح در دولت اول روحانی موردتوجه قرار گرفت و رئیس‌جمهور، گزارش صدروزه ارائه کرد. کنشگران و صاحب‌نظران بر این باورند که کارکرد یک دولت یا پارلمان در صد روز اول، نمایانگر آن است که عملکرد آن تا پایان 1460روز چه سمت و سویی خواهد داشت. بسیاری از نمایندگان مجلس یازدهم که پیش از انتخابات، در انتقادها و هجمه‌ها به دولت و مجلس دهم از یکدیگر سبقت می‌گرفتند، در صد روز گذشته بدون این‌که طرح یا راه‌کاری منطقی برای برون‌رفت کشور از وضعیت کنونی در حوزه های اقتصاد، سیاست، روابط خارجی، فرهنگ، ارتباطات و... ارائه کنند، تلاش کردند به دولت بتازند. از توهین و تهمت به محمدجواد ظریف، تا نامه (112 نماینده و بعدتر 200امضا) به سران قوا برای برکناری بیژن نامدار زنگنه، وزیر کلیدی کابینه و طرح سوال از رئیس جمهور. پس از گذشت صد روز از آغاز به کار یازدهمین دوره مجلس گذشته، زمان مناسبی است تا ببینیم قوه مقننه در این مدت چه عملکردی داشته است. ستاره صبح که روز گذشته در گزارشی ضمن بررسی گزیده‌ای از رفتارها و طرح‌های مجلس یازدهم، به بررسی نظرات نمایندگان ادوار مجلس درباره عملکرد 100 روزه مجلس یازدهم پرداخته بود، امروز هم در گزارشی نظر تعدادی دیگر از نمایندگان ادوار و نماینده فعلی را درباره عملکرد اصولگراترین مجلس پس از انقلاب بررسی کرده که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی هفتم خردادماه ۹۹ با حضور نمایندگان مردم از سراسر ایران آغاز شد. مجلسی که خود را انقلابی نامید و در بیانیه‌ای اقتصاد و فرهنگ را مهم‌ترین اولویت‌های کشور و مجلس اعلام کرد. اکنون باگذشت بیش از صد روز از آغاز به کار این مجلس می‌توان به‌مرور مهم‌ترین اقدامات آن در ۱۰۰ روز اخیر از نگاه نمایندگان ادوار و فعالان سیاسی پرداخت. حمید ابوطالبی مشاور رئیس‌جمهور در توئیتی با انتقاد از تلاش‌های صورت گرفته برای تغییر ساختار مجلس شورای اسلامی نوشت: «اولویت نخست واصلی‌ترین دلیلِ تشکیل مجلس، قانون‌گذاری است؛ و نظارت، وفقِ قانون اساسی مختص سازمان بازرسی کل کشور در قوه‌ قضائیه است. یک‌بار دیگر قانون اساسی را بخوانید، شاید راه را اشتباه آمده باشید. تبدیل مجلس قانون‌گذاری به مجلسِ نظارتی، همان هدفی است که مشروعه‌ خواهان دنبال می‌کردند.»

حسین انصاری راد
حجت‌الاسلام حسین انصاری‌راد، رئیس کمیسیون اصل نود مجلس ششم در گفت‌وگو با ستاره صبح گفت: «رد صلاحیت‌ها در انتخابات مجلس از دور چهارم شروع شد و به‌خصوص از دوره هفتم به شکلی ادامه یافت که خارج از قانون و برخلاف قانون بود. بسیاری از شخصیت‌های معتبر کشور به همین صورت رد صلاحیت شدند. در دوره هفتم سه هزار و پانصد نفر رد صلاحیت شدند و این موارد به‌جز در استثناهایی برخلاف قانون بود. درحالی‌که رد صلاحیت‌ها بر اساس استنباط شورای نگهبان است و این شورا برخلاف صریح این قانون انتخابات عمل می‌کند. در دوره اخیر و در مجلس یازدهم این رد صلاحیت‌ها به شکل وسیع و بسیار گسترده‌ای انجام گرفت و یک جناح معتبر سیاسی از عرصه انتخابات اخراج شد. مجلسی که بر این اساس تشکیل می‌شود نمی‌تواند کاری را انجام بدهد که بایسته و شایسته است. یکی از کارهای مجلس تحقیق و تفحص است. یکی از اختیارات نمایندگان اظهارنظر درباره جمیع مسائل کشور است و نباید به دلیل این اظهارنظر تحت پیگرد باشند. این حقوق از مجلس سلب شده است و چنین مجلسی در کار ناتوان خواهد بود. چون نمی‌تواند نقش نظارتی خود در خصوص جلوگیری از فساد را ایفا کند. از طرفی بخش اعظم مشکلات درون کشور حاصل عمل جماعتی است که به نام ولایت و اسلام و مذهب، درگذشته اقداماتی انجام دادند که در عمل به نفع منافع ملی نبوده است، یا در طول این سال‌ها شعارهایی در مجلس سر داده و می‌دهند، و حتی معاهده برجام را که یک دستاورد بزرگ و یک پیروزی مهم برای ایران بود، در صحن مجلس آتش زدند و مدام تخریب کرده و می‌کنند.»

محمدرضا باهنر
محمدرضا باهنر، نماینده ادوار مجلس درباره عملکرد مجلس یازدهم به ایرنا گفت: «اصولاً بیشتر وقت مجالس در چند ماه اول صرف تشکیل ساختارهای آن می‌شود و نباید از مجلس خیلی توقع داشت که کار اساسی انجام دهد. اما یک مشکل وجود دارد این‌که نمایندگان متأسفانه تا قبل از انتخابات نمی‌دانند که اختیارات نماینده مجلس چیست و چه‌کارهایی می‌توانند بکنند. بعضی‌ها فکر می‌کنند هرچه پرخاشگرتر باشند خیلی مشهورتر می‌شوند و سرزبان‌ها می‌افتند و زمان انتخابات یک سری وعده‌های عجیب‌وغریب به مردم می‌دهند.   نماینده تازه‌واردی در مجلس نهم می‌گفت که در ۸ دوره گذشته هیچ کاری در مملکت نشده و هیچ اتفاقی نیفتاده است. اما او باگذشت چندماه متوجه می‌شود که نه این خبرها هم نیست. این‌طور نیست که یک نماینده تصمیم بگیرد کل مملکت آباد یا خراب شود. بالاخره یک سری عوامل محیطی و امکانات وجود دارد. نماینده بلند می‌شود به یک وزیر توهین می‌کند. او فکر می‌کند شجاعت یعنی این‌که به یک مسئول بدوبیراه بگوید. خود حضرت آقا هم متذکر شدند این اقدامات انقلابی‌گری نیست. مهم این است که مجلس به مسیر اصلی خود بیفتد و یکسری کارهای شدنی را دنبال کند. مثلاً معلم متدین، خوب و محبوبی با شعار بهبود حقوق معلمان رأی می‌آورد و به مجلس می‌رود. بعد می‌بیند بودجه عمومی ۴۰ درصد کسری دارد. او چطور می‌تواند وعده خود را عملی کند؟ حقوق معلمان که با حرف درست نمی‌شود.  بعد از ۵ تا ۶ ماه کسانی که به او رأی دادند می‌گویند که عجب آدم دروغ‌گویی بود! البته او را دروغ‌گو نمی‌دانم چراکه بسیاری از نمایندگان از روی ناآگاهی وعده‌هایی به مردم می‌دهند که امکان‌پذیر نیست. بنابراین نباید از الان انتظار کار خاصی از مجلس داشت. باید بپذیریم مملکت را سه قوه باهم اداره می‌کنند. اداره کشور در وضعیتی که سه قوه علیه هم باشند امکان‌پذیر نیست.»

احمد سالک
حجت‌الاسلام احمد سالک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و عضو جامعه روحانیت مبارز در گفتگو با خبرآنلاین نمایندگان را به پرهیز از رفتار هیجانی فراخواند و تأکید کرد: «عملکرد این مجلس در پیروزی یا شکست اصولگراها در انتخابات 1400 تأثیر خواهد گذاشت. از زمانی که منتخبین مردم پا به مجلس می‌گذارند، باید رسالت نمایندگی خود را بدون دخالت بیرونی انجام دهند. ما انتظار داریم که مجلس یازدهم در مسیر احیای مطالبات نظام جمهوری اسلامی که همان مطالبات «رهبر انقلاب»، «قانون» و «مردم» است، گام بردارد. نمایندگان مجلس باید فرمایشات رهبر انقلاب در پیام آغاز به کار مجلس جدید و دیدار ویدئوکنفرانسی نمایندگان با ایشان را موردتوجه قرار داده و آن‌ها را به مرحله اجرا برسانند. توقعات از مجلس فعلی بسیار بالا است، اما بنده همچنان معتقدم نمی‌توان برآورد صحیحی از مجلس کنونی ارائه کرد و باید منتظر ماند و دید که آیا نمایندگان فعلی در مسیر رفع مشکلات کنونی گام مؤثر برمی‌دارند. اگر نمایندگان فعلی عملکرد بدی از خود نشان بدهند، این احتمال وجود دارد که جریان اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده متضرر شود. مجلس باید به‌سرعت به موضوع معیشت مردم و مقابله با گرانی‌های افسارگسیخته ورود کند. نمایندگان باید توصیه رهبر انقلاب در خصوص پرهیز از رفتارهای هیجانی را جدی بگیرند و با استفاده از بدنه کارشناسی خود و با همراهی سایر قوا مسائل موجود را حل‌وفصل کنند.»

وهاب عزیزی
وهاب عزیزی، دبیرکل جبهه جهادگران ایران اسلامی و کنشگر سیاسی اصول‌گرا در گفت‌وگو با ایلنا، به عملکرد خارج از قانون مجلس یازدهم انتقاد کرد و گفت: «بایستی به نمایندگان مجلس یازدهم تذکر دهیم که فضای انتخابات و متهم کردن مجلس دهم تمام‌شده است و زمان آن است که شما از عملکرد خودتان دفاع کنید. چند ماه از انتخابات مجلس یازدهم گذشته، اما متأسفانه تعدادی از منتخبان مجلس یازدهم در حال و هوای پیش از انتخابات سیر می‌کنند. به‌جای اینکه برای مشکلات کشور برنامه و راه‌حل ارائه کنند؛ هنوز از توهین به مجلس دهم لذت می‌برند. من بنای دفاع از مجلس دهم را ندارم، هر کار و سخنی زمان و مکان خودش را دارد. شاید بررسی عملکرد مجلس دهم برای جریان حامی خودش مطلوب فایده باشد و حتی مجلس یازدهم نیز از باب استفاده از تجربیات تلخ و شیرین آن ورود پیدا کند اما توهین به مجلس دهم با الفاظ "مجلس بی‌کفایت" توسط نمایندگان مجلس یازدهم جای سؤال دارد.  حتی سید ناصر موسوی لارگانی عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز به رفتار یکی از نماینده‌ها واکنش نشان داده و گفته که شایسته نیست که نمایندگان مجلس دهم را بی‌کفایت خطاب کنیم. توهین به مجلس دهم توهین به همه نمایندگان انقلابی است که در آن حضور داشتند. نمایندگان مجلس یازدهم توجه کنند که بعدازاین، عملکرد آن‌ها مورد بازخواست مردم و رسانه‌ها قرار خواهد گرفت. لذا بهتر است به‌جای فرافکنی، کارنامه خودشان را ترمیم کنند.»

ابراهیم امینی
سید ابراهیم امینی، نماینده پیشین مجلس و نایب‌رئیس کنونی شورای شهر تهران با اشاره به عملکرد دوماهه مجلس یازدهم و تأکید بر تقدم مصالح ملی بر مصلحت‌های فردی و گروهی، به ایرنا گفت: «ادامه رفتار نمایندگان مجلس یازدهم با همین شیوه، شانس پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را افزایش می‌دهد. این مجلس در شعار دادن و عمل نکردن جا پای دولت احمدی‌نژاد گذاشته است. برخورد دوگانه نمایندگان در هفته‌های اخیر تردیدها را به خط فکری این نمایندگان افزایش داده است. آیا عمل نمایندگان مجلس واقعاً آن‌گونه که مدعی‌اند با شعارهای خودشان مطابقت دارد؟ این مسئله آن‌چنان پررنگ است که اخیراً یکی از نمایندگان مجلس در مصاحبه‌ای گفته که امیدی به این مجلس نیست. اداره کشور با شعار ممکن نیست. باید هم پاک دست و کاردان باشیم و  هم کار را به اهلش بسپاریم و مصلحت ملی را بر مصالح فردی و گروهی ترجیح دهیم. برخوردی که نمایندگان با محمدجواد ظریف کردند باعث شد رهبر انقلاب وارد میدان شود و بیانات ایشان خطاب به نمایندگان باعث جلوگیری از ادامه این نوع تنش‌ها در مجلس شد. ادامه رفتار نمایندگان مجلس با همین شیوه، شانس پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری را افزایش می‌دهد.»

حسین میرزایی
شمارش معکوس تا انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، رکوردداری قالیباف در کاندیداتوری و رفتارهای او اکثریت را با این سؤال مواجه کرده است که آیا سفرهای استانی قالیباف پیش‌زمینه انتخابات ۱۴۰۰ است؟ حجت‌الاسلام حسین میرزایی، عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس یازدهم به خبرگزاری ایلنا گفته: «رئیس مجلس نباید با سفرهای استانی، سفرهای انتخاباتی ریاست جمهوری را کلید بزند. اگر ایشان خدای‌ناکرده سفرهای انتخاباتی ریاست جمهوری را کلید زده باشند که جای تأسف دارد؛ چراکه مجلس اولویت‌های مهم‌تری دارد که از رئیس آن انتظار می‌رود به آن‌ها بپردازد. مشکلات معیشتی، ماجراهای بورس و بازگشایی مدارس از اولویت‌های امروز مجلس شورای اسلامی است. اگر ایشان قصد ورود به انتخابات ریاست جمهوری را داشته باشند، صدمات جبران‌ناپذیری به مجلس خواهند زد.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.