انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
سکه سود ده‌ترین؛ بورس زیان ده‌ترین بازار مالی
پیامدهای تحریم بانک‌های ایرانی بر بازارها
مشکلات پیش روی وزیر صمت
اولویت‌های اقتصاد کشور در شرایط سخت تحریم‌ها
هدف‌گذاری اقتصاد در سال 1400
شرط بهبود اقتصاد ابزار دیپلماسی و تعامل با دنیاست
افزایـش شکاف طـبقاتی
پشت‌صحنه صعود دوباره قیمت ارز و سکه چیست؟
افزایش حقوق ؛ ۷۷ درصد
آیا ترامپ رفتنی است؟
کاهش قیمت دلار و سکه؛ افت شاخص بورس
بی‌تفاوتی اروپا نسبت به تحریم‌های جدید علیه ایران
کاهش ۶۲ درصدی واردات چین از ایران
واکنش رئیس کمیسیون انرژی مجلس به کارت زرد دادن نمایندگان به وزیر نفت
افزایش ۹۱ درصدی قیمت مسکن در تهران نسبت به شهریور سال گذشته
دلایل افزایش نرخ ارز و راهکارهای کنترل آن
اگر منافع ملي اولویت در سیاست‌ها باشد، تولید و صادرات افزایش می‌یابد
سرچشمه بحران اقتصادی؛ تحریم‌ها و ناکارآمدی تیم اقتصادی دولت
جزییات 282 میلیارد دلار پول پاشی برای کنترل قیمت ارز
افزایش 10درصدی رفاه با حذف تحریم‌ها
مزیت‌های توافق 25 ساله برای ایران و چین
بیشتر
کد خبر: 82659 | تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۲۴ - 23:31
کسب رتبه نخست ایران در اکتشافات نفت و گاز در سال ۲۰۱۹
مؤسسه بین‌المللی «وود مکنزی» منتشر کرد

کسب رتبه نخست ایران در اکتشافات نفت و گاز در سال ۲۰۱۹

اشاره: اقتصاد کشور به دلایل مدیریتی و سیاسی، تداوم تحریم‌ها، عدم تصویب لوایح FATF توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام، کاهش ارزش پول ملی، شیوع کرونا و ... با چالش روبروست. در این شرایط متخصصان کاربلد صنعت نفت افتخار آفریدند و نام ایران را سربلند کردند. مؤسسه بین‌المللی وود مکنزی گزارش داد: «شرکت ملی نفت ایران در جایگاه نخست کشف نفت و گاز در بین کشورهای نفتی جهان قرارگرفته است.» این در حالی است که وزارت نفت به دلیل تحریم‌ها امکان فروش نفت را ندارد. این در حالی است که گروهی از نمایندگان اصولگرای مجلس و روزنامه‌های اصولگرا تیر خود را به سمت وزارت نفت نشانه رفته‌اند. معلوم نیست اینان چرا با وزارت خانه‌ای که کارنامه موفق دارد برخورد می‌کنند؟ آیا می‌خواهند امثال بابک زنجانی که پایشان از این وزارتخانه قطع‌شده دوباره باز شود؟ گفتنی است پس‌ازآنکه برجام تصویب شد در سال‌های 95 و 96 وزارت نفت روزانه نزدیک به 3 میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد که آثارش در رشد اقتصادی سال‌های 94، 95و 96 دیده می‌شد.

ستاره صبح-

شرکت ملی نفت ایران ازنظر مجموع حجم اکتشافات نفت و گاز در سال ۲۰۱۹ با کشف ۴.۹۷۳ میلیارد بشکه معادل هیدروکربن مایع ذخیره قابل‌برداشت، جایگاه نخست را در بین شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا اعم از شرکت‌های نفت ملی و بین‌المللی به خود اختصاص داد.
به گزارش شانا، سید صالح هندی، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در نامه‌ای به مسعود کرباسیان، مدیرعامل این شرکت، اعلام کرد: «باکمال مسرت اعلام می‌شود بنا بر گزارش مؤسسه بین‌المللی وود مکنزی در خصوص اکتشافات منابع هیدروکربنی جهان در سال ۲۰۱۹ میلادی، شرکت ملی نفت ایران در جایگاه نخست کشف نفت و گاز در جهان قرارگرفته است.»بر اساس گزارش موسسه معتبر بین‌المللی وود مکنزی که با عنوان «اکتشافات جهانی ۲۰۱۹ - استمرار سودآوری» منتشرشده است، شرکت ملی نفت ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی ازنظر مجموع حجم اکتشافات انجام‌شده (نفت و گاز) با کشف ۴.۹۷۳ میلیارد بشکه معادل هیدروکربن مایع ذخیره قابل‌برداشت، جایگاه نخست را در بین شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا اعم از شرکت‌های نفت ملی و بین‌المللی به خود اختصاص داده است. این رقم معادل ۳۱ درصد از مجموع حجم هیدروکربن کشف‌شده دنیا در سال ۲۰۱۹ میلادی است.

کشف میادین نفت جدید 
در این گزارش کشف میدان ارم با ذخیره قابل‌برداشت معادل ۲.۷ میلیارد بشکه (معادل ۲۰ درصد کل گاز کشف‌شده در جهان) و میدان نام‌آوران با ذخیره قابل‌برداشت ۲.۳ میلیارد بشکه (معادل ۱۰.۵ درصد از کل نفت کشف‌شده در جهان) به ترتیب جایگاه‌های اول و سوم اکتشافات صورت گرفته در جهان در سال ۲۰۱۹ میلادی را به خود اختصاص داده‌اند.

دو برابر شدن اکتشافات نفتی   
در بخش دیگری از این گزارش آمده است: میزان اکتشافات جهانی در سال ۲۰۱۹ میلادی معادل ۲۱.۲ میلیارد بشکه قابل‌برداشت بوده است که این میزان حدود ۲ برابر سال ۲۰۱۸ و بیشترین مقدار بعد از سال ۲۰۱۵ میلادی بوده است، همچنین در سال ۲۰۱۹ در سراسر جهان حدود ۶۰۰ چاه اکتشافی، حفاری و تکمیل‌شده که منتج به کشف حدود ۲۲۰ میدان هیدروکربنی شده است. در این دوره زمانی دو چاه اکتشافی و توصیفی در ایران حفاری و تکمیل‌شده است.

افزایش اکتشاف گاز 
بر مبنای این گزارش، بسیاری از اکتشاف‌های عمده انجام‌شده در سال ۲۰۱۹ به گاز دست‌یافته است، به‌گونه‌ای که دوسوم از اکتشاف‌های هیدروکربنی انجام‌شده در سال ۲۰۱۹ یعنی معادل ۱۰.۸ میلیارد بشکه با ۸۲ تی‌سی‌اف از اکتشاف‌های انجام‌شده مربوط به گاز بوده است. ۹ اکتشاف بزرگ در سال ۲۰۱۹ در کشورهای ایران، روسیه، موریتانی، قبرس، سوریه‌ام آفریقای جنوبی و مالزی اتفاق افتاده و ۲۰ کشف بزرگ اول، معادل ۷۵ درصد حجم هیدروکربن کشف‌شده در دنیا را به خود اختصاص می‌دهد. ۱۳ کشف از ۲۰ کشف بزرگ دنیا در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز ذخیره قابل‌برداشتی کمتر از ۵۰۰ میلیون بشکه دارند.

رتبه اول شرکت ملی نفت ایران
شرکت ملی نفت ایران با مجموع ۴.۹۷ میلیارد بشکه معادل هیدروکربن مایع، با اختلاف قابل‌توجه با شرکت گازپروم روسیه (رتبه دوم با ۳.۱۸ میلیارد بشکه معادل هیدروکربن مایع)، شرکت نفت بریتانیایی BP (رتبه سوم با ۱.۴ میلیارد بشکه معادل هیدروکربن) و شرکت اکسون موبیل ایالات‌متحده (رتبه چهارم با ۰.۹ میلیارد بشکه معادل هیدروکربن)، در رتبه اول قرارگرفته است. در این رتبه‌بندی بین ۱۵ شرکت برتر، شرکت فرانسوی توتال رتبه ششم، شرکت ایتالیاییانی رتبه هشتم و شرکت چندملیتی شل رتبه سیزدهم را اتخاذ کرده است.
هندی در پایان این گزارش، در نامه به کرباسیان از تلاش همه همکاران خود در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، قدردانی کرده است.

modiseh سرویس مدرسه

ار