انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
سکه سود ده‌ترین؛ بورس زیان ده‌ترین بازار مالی
پیامدهای تحریم بانک‌های ایرانی بر بازارها
مشکلات پیش روی وزیر صمت
اولویت‌های اقتصاد کشور در شرایط سخت تحریم‌ها
هدف‌گذاری اقتصاد در سال 1400
شرط بهبود اقتصاد ابزار دیپلماسی و تعامل با دنیاست
افزایـش شکاف طـبقاتی
پشت‌صحنه صعود دوباره قیمت ارز و سکه چیست؟
افزایش حقوق ؛ ۷۷ درصد
آیا ترامپ رفتنی است؟
کاهش قیمت دلار و سکه؛ افت شاخص بورس
بی‌تفاوتی اروپا نسبت به تحریم‌های جدید علیه ایران
کاهش ۶۲ درصدی واردات چین از ایران
واکنش رئیس کمیسیون انرژی مجلس به کارت زرد دادن نمایندگان به وزیر نفت
افزایش ۹۱ درصدی قیمت مسکن در تهران نسبت به شهریور سال گذشته
دلایل افزایش نرخ ارز و راهکارهای کنترل آن
اگر منافع ملي اولویت در سیاست‌ها باشد، تولید و صادرات افزایش می‌یابد
سرچشمه بحران اقتصادی؛ تحریم‌ها و ناکارآمدی تیم اقتصادی دولت
جزییات 282 میلیارد دلار پول پاشی برای کنترل قیمت ارز
افزایش 10درصدی رفاه با حذف تحریم‌ها
مزیت‌های توافق 25 ساله برای ایران و چین
بیشتر
کد خبر: 82664 | تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۲۴ - 23:42
کوچک شدن 3.5 درصدی اقتصاد ایران در طول 3.5ماه

کوچک شدن 3.5 درصدی اقتصاد ایران در طول 3.5ماه

اشاره: این روزها وضعیت بازارها در تلاطم است. قیمت طلا و سکه روز گذشته، با پیروی از رشد بهای طلای جهانی، افزایش یافت و بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به 13 میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید. موضوعی که به نظر می‌رسد بی‌ارتباط با بحران جهانی کرونا نباشد. خبرگزاری رویترز نوشته بانک‌های مرکزی بزرگ جهان امسال تدابیر محرک مالی کم‌سابقه‌ای را به اجرا گذاشته و نرخ‌های بهره را باهدف تحرک بخشیدن به رشد اقتصادهای آسیب‌دیده از شیوع ویروس کرونا به‌شدت کاهش داده‌اند. این اقدامات جایگاه طلا به‌عنوان دارایی امن را تقویت کرده و باعث رشد چشمگیر این فلز گران‌بها شده است. همچنین هر دلار آمریکا در بازار آزاد روز گذشته، ۲۶ هزار و۹۵۰ تومان‌ معامله شد. قیمت یورو هم 31 هزار و 300 تومان شد. برخی بر این باورند که مشکلات واردکنندگان در تأمین ارز از سامانه نیما در رشد قیمت دلار نقش داشته است. برخی از صاحب‌نظران نیز، ورود تقاضا از بازار موازی سهام به بازار سکه و دلار را عامل افزایشی شدن قیمت‌ها می‌دانند. دراین‌ارتباط حسین سلاح‌ورزی، نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران در یادداشتی در کانال تلگرامی خود به تحلیل رونق و رکود بازارها پرداخته که در ادامه به نقل از خبر آنلاین می‌خوانید.

ستاره صبح-

شامخ یا همان شاخص مدیران خرید (PMI) شاخصی شناخته‌شده در سطح بین‌المللی است که در بیش از ۴۰ کشور دنیا محاسبه و انتشار می‌یابد. طبق نظرسنجی انجام‌شده از بیش از ۵۰۰  بنگاه اقتصادی کشور، شاخص مدیران خرید برای کل اقتصاد ایران در مردادماه ۴۶.۴۳ به‌دست‌آمده است که نسبت به تیرماه (۴۵.۴۷) افزایش بسیار جزئی داشته‌است. نتایج نشان می‌دهد که بخش صنعت و خدمات در مردادماه در وضعیت رکودی (زیر ۵۰) و بخش ساختمان در وضعیت رونق (بالای ۵۰) به سر برده‌اند که البته با توجه به سهم بالای بخش خدمات در  اقتصاد کشور، طبیعی است که وضعیت کل اقتصاد متأثر از این بخش خواهد بود.

اقتصاد کوچک شده
گزارش اخیر مرکز آمار ایران نیز نشان می‌دهد که در سه‌ماهه نخست امسال، کل اقتصاد به میزان ۵/۳ درصد کوچک‌شده یا به تعبیر دیگر دارای رشد منفی است. موضوعی که قبلاً توسط اتاق ایران در قالب گزارش‌ها شامخ کل اقتصاد در سه‌ماهه اول سال منتشر شد نیز نشان می‌داد که رقم شاخص کل اقتصاد در فروردین، اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۹ به ترتیب ۲۸.۶۸، ۵۰.۱۷  و ۴۸.۴۱ بوده‌اند که نتیجه اصلی آن  ایجاد وضعیت رکودی در اقتصاد است. البته وضعیت اشتغال (۵۰.۳۲) در این ماه بدون تغییر نسبت به ماه قبل ارزیابی شد ولی در مورد تولید محصولات (۴۷.۵۸)، میزان سفارش‌های جدید مشتریان (۴۱.۵۳) و موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری‌شده (۴۰.۲۴) کاهش قابل‌توجه نسبت به تیرماه گزارش‌شده است.

مشکلات اقتصادی
شاید بتوان مهم‌ترین مشکلات مربوط به‌کل اقتصاد کشور در این ماه را در دو حوزه اصلی برشمرد یکی کاهش موجودی (۴۰.۲۴)  و دیگری افزایش  قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم خریداری‌شده (۹۰.۲7). در مردادماه شدت کاهش در فعالیت‌ها در بخش‌های خدمات، کشاورزی و ساختمان نسبت به تیرماه کمتر بوده است، اما بخش صنعت با کاهش شدیدتر در میزان تولید روبرو بوده ‌است. بر اساس داده‌های به‌دست‌آمده از بنگاه‌های بخش صنعت، شامخ صنعت در مرداد، ۴۸.۰۶ است که نسبت به ماه قبل (۵۵.۲۵) کاهش قابل‌توجهی را به ثبت رسانده ‌است. این شاخص که طی ۴ ماه گذشته به کمترین مقدار خود رسیده است، نشان می‌دهد اکثر بنگاه‌های اقتصادی این بخش در مردادماه وضعیت کسب‌وکار خود را بدتر از تیرماه ارزیابی کرده‌اند. کاهش در فعالیت‌ بنگاه‌های اقتصادی از یک‌سو، تحت تأثیر کاهش تقاضای مشتریان که طی افزایش قیمت‌های ماه‌های گذشته رخ‌داده و