انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82692 | تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۳۱ - 22:52
آغاز پیش‌خرید واکسن کرونا
با اوج‌گیری کرونا در کشور صورت گرفت

آغاز پیش‌خرید واکسن کرونا

اشاره: روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۱۳ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد. بنا بر اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا در ایران، روند بروز کووید - ۱۹ در کشور و در هفته منتهی به ۲۸ شهریورماه، صعودی بوده و ۱۰ استان نیز شاهد شروع پیک بیماری هستند. شمار مبتلایان به کروناویروس در جهان تا روز گذشته به ۳۱ میلیون و ۲۴۰ هزار و ۳۴۷ نفر رسید و مرگ ۹۶۵ هزار و ۷۱ نفر نیز در اثر این بیماری تأیید شد. در ایران نیز تا روز گذشته مجموع بیماران کووید ۱۹ به 425 هزار و 481 نفر رسید و متأسفانه ۲۴ هزار و 478 نفر از هم وطنانمان نیز جان باختند. با توجه به اینکه هنوز واکسن یا داروی مؤثر این بیماری ساخته نشده، توصیه متخصصان برای در امان ماندن از ابتلا به این بیماری، رعایت پروتکل‌های بهداشتی شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی و شست و شوی مرتب دست‌ها است.

ستاره صبح-

کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا در وزارت بهداشت روز گذشته تحلیل وضعیت استان‌ها درزمینه این بیماری در هفته منتهی به ۲۸ شهریورماه را اعلام کرد. بر اساس این گزارش درروند کشوری بیماری، روند صعودی دیده می‌شود. در ۱۰ استان لرستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، قم، البرز، تهران، کرمانشاه، همدان، کرمان و کردستان روند صعود یا شروع پیک مشاهده شد. روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی در ۹ استان اصفهان، مرکزی، زنجان، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، مازندران، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و گلستان مشاهده شد. همچنین در هفت استان هرمزگان، فارس، قزوین، یزد، خوزستان، بوشهر و اردبیل روند ثبات با تغییرات مختصر و نامنظم وجود داشته است. درعین‌حال دو استان کهگیلویه و بویر احمد و گیلان اخیراً یک پیک را پشت سر گذاشته‌اند. در جهان نیز کشورهای آمریکا، هند و برزیل رتبه اول تا سوم را ازنظر میزان ابتلا به کرونا به خود اختصاص داده‌اند. ایران نیز در رتبه سیزدهم این جدول قرار دارد.

ثبت‌نام ایران برای پیش‌خرید 
واکسن کرونا
دکتر سیماسادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت روز گذشته در نشست خبری ویدئوکنفرانسی در استودیو سلامت وزارت بهداشت در پاسخ به سؤال ایسنا درباره اقدامات ایران برای خرید واکسن کووید-۱۹ و جزییات آن، گفت: در کشور خودمان گروه‌هایی مشغول‌اند و دارند کار انجام می‌دهند و وزیر بهداشت نیز این موضوع را رصد می‌کند. درمجموع ایران نیز پا به‌ پای دنیا در زمینه تولید واکسن کرونا فعالیت می‌کند. درعین‌حال منطقی نیز آن بود که ما هم سبد خود را برای خرید واکسن بگذاریم. در این زمینه مجمعی به نام کووکس فعال است که ۱۸۰ کشور در آن ثبت‌نام کرده‌اند و ۱۸ سازمان و شرکت در زمینه تولید واکسن در آن مشارکت دارند. ایران هم در لیست این ۱۸۰ کشور است؛ اما شرط این شرکت‌ها برای فروش واکسن آن بوده که کشور متقاضی ۱۵ درصد پیش‌پرداخت برای این واکسن داشته باشد و اگر موفق هم نشدند، این پول به ما عودت نمی‌شود. درعین‌حال در آخرین جلسه ستاد ملی مقرر شد که این ۱۵ درصد پرداخت شود. درمجموع ما نیز سبدمان را برای خرید واکسن کووید-۱۹ گذاشتیم و ثبت‌نام کردیم؛ واکسن آکسفورد، چند شرکت چینی و شرکت‌های مختلفی که معتبرند در این گروه قرار دارند؛ اما باز همه تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد نگذاشتیم. همان‌طور که وزیر بهداشت گفتند، با یک فرد ایرانی‌الاصل در هند نیز برای خرید واکسن مذاکره کردیم. البته استراتژی ما برای خرید بیشتر انتقال تکنولوژی است و به‌نوعی قرارداد می‌بندیم که بتوانیم انتقال دانش تولید واکسن را داشته باشیم. البته برآوردها نشانگر این است که قطعاً زودتر از شش ماه دسترسی به واکسن نخواهیم داشت و این واکسن هم شامل گروه‌های آسیب‌پذیر می‌شود. این موضوع در همه دنیا هست و باید همچنان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم.

۲.۵ درصد قربانیان کرونا در ایران
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه تقریباً 7 ماه است کشور درگیر بیماری کروناست، گفت: این در حالی است که سایر دنیا نیز وضعیتی مشابه با ما دارند. تاکنون ۹۶۵ هزار نفر در دنیا قربانی این بیماری شده‌اند که ۲.۵ درصد آن‌ها در کشور ما بوده است. این در حالی است که بیماری همچنان روند رو به افزایش خود را در پیش‌گرفته و با شرایطی که واکسن و داروی قطعی برای آن وجود ندارد، بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا، رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ماسک است.

افراد آسیب‌پذیر در اولویت دریافت واکسن آنفلوانزا
سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره تمهیدات وزارت بهداشت برای تأمین واکسن آنفلوانزا گفت: در بهترین حالت واکسن آنفلوانزا نیز ۳۰ تا ۶۰ درصد ایمنی‌زایی می‌کند. اولویت دریافت واکسن با افراد آسیب‌پذیر است. بر اساس جمله‌ای که سازمان بهداشت جهانی نقل می‌کند واکسن برای همه دنیا هست، ولی نه برای همه مردم.

۱.۵ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا واردشده است
وی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار بر این بود که ۲.۵ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا در اختیار معاونت بهداشتی قرار گیرد تا به شکل رایگان برای گروه هدف شناسایی‌شده توزیع شود. همچنین بنا داشتیم بیش از ۱۰ میلیون دوز نیز در اختیار داروخانه‌ها قرار دهیم. در حال حاضر ۱.۵ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا در اختیار معاونت بهداشتی قرارگرفته است که این میزان نیز با اولویت خانم‌های باردار در مناطق روستایی تزریق خواهد شد. لاری با اشاره به تحریم‌ها و مشکلات ارزی که سبب بروز مشکل در تأمین واکسن آنفلوانزا شد، گفت: نمی‌توانیم از این مشکلات غافل باشیم. هنوز تا هدف ۲.۵ میلیون دوز برای معاونت بهداشتی فاصله‌داریم. واکسن فعلی که در اختیار این معاونت قرارگرفته هلندی بوده و اولویت بعدی پس از خانم‌های باردار با افراد مسن، کادر بهداشت و درمان با اولویت‌بندی مراکز پرخطر، مراکز وابسته به بهزیستی، نیروهای مسلح شاغل در مراکز بهداشتی و ... است.

پاساژها، نانوایی‌ها و فرودگاه‌ها، مکان‌های خطرناک 
وی در پاسخ به سؤالی درباره چرایی عدم اعمال محدودیت‌های بیشتر افزود: همه جهان اکنون به سمت بازگشایی‌ها حرکت می‌کنند. آنچه مهم است رعایت پروتکل‌های بهداشتی است. اعمال محدودیت‌های کرونایی باید در ستاد کرونا مورد تصمیم‌گیری واقع شود. آنچه ما در وزارت بهداشت اعلام می‌کنیم این است که هر تجمعی می‌تواند آمار مبتلایان به کرونا را افزایش دهد، اما هر تصمیمی که در ستاد کرونا گرفته شود باید برای آن دستورالعمل بنویسیم و آن دستورالعمل خط قرمز ما باشد. در حال حاضر بدترین جاها در رعایت پروتکل‌های بهداشتی پاساژها، نانوایی‌ها و فرودگاه‌ها هستند که سازمان‌ها و ادارات مربوطه باید این موضوع را جدی‌تر بگیرند و قانون نیز از این پروتکل‌ها حمایت کند.

آمار کرونا در ایران؛ ۳۳۴۱ ابتلا و ۱۷۷ فوتی در طول 24 ساعت
سخنگوی وزارت بهداشت روز گذشته گفت: از روز یکشنبه (30 شهریور 99) تا دیروز (دوشنبه ۳۱ شهریور 99) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 3 هزار و ۳۴۱ بیمار جدید مبتلا‌به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۴۹۴ نفر از آن‌ها بستری شدند و مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۴۲۵ هزار و ۴۸۱ نفر رسید. به گفته وی، متأسفانه در طول این مدت، ۱۷۷ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۲۴ هزار و ۴۷۸ نفر رسید. خوشبختانه تاکنون ۳۶۱ هزار و ۵۲۳ نفر از بیماران، بهبودیافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. لاری افزود: ۳۹۱۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. همچنین تاکنون 3 میلیون و ۷۷۳ هزار و ۳۰۰ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام‌شده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.