انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
کاهش 10 هزار تومانی نرخ ارز از پیامدهای زودهنگام پیروزی بایدن است
رویدادهای قبل و بعد از برجام نشان داد برخی به دنبال فشار بر مردم هستند
روایت سردار رشید از انقلاب، تعامل ایران و آمریکا و قرار گرفتن ایران ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد
تفاوت استراتژی دموکرات‌ها درباره ایران نسبت به جمهوری‌خواهان
خسارت تبدیل شهرها به قبرستان سنگ‌ها!
قالیباف: آدرس مشکلات اقتصادی پاستور، بهارستان و میرداماد است نه میشیگان و آریزونا
مردم از شعارهای رئیس مجلس و نمایندگان چیزی گیرشان نمی‌آید
پیامدهای ناگوار نتیجه انتخابات آمریکا برای مردم ایران
آیا نظامیان شانس رئیس‌جمهور شدن دارند؟
وضعیت کرونا وحشتناک شده است
شوک بر بازارهای نفت در صورت پیروزی بایدن
منافع ملی قربانی رفتارهای جناحی
درگذشت قاضی حداد براثر کرونا
هشدار ایران به ترامپ
71 شهر کشور در محاصره کرونا
دولت به تنهایی نمی‌تواند مشکلات و بحران‌ها را حل کند
ماجرای فهرست 20 نفره برای ریاست‌جمهوری 1400 چیست؟
خطر ظهور پوپولیسم!
پیامدهای انتخاب بایدن برای دنیا و ایران
واکنش مقامات و اصولگرایان به انتخاب بایدن
مجلس احساسی، ناپخته و سلیقه‌ای عمل می‌کند
جو بايدن و امکان مذاکره با ايران
سیاست رئیس‌جمهور بعدی آمریکا درباره ایران چیست؟
بحران کرونا درسی برای زلزله احتمالی تهران
مشکلات اقتصادی را متخصصان می‌توانند حل کنند، نه نظامیان
آقای روحانی؛ اشتباه چهار سال پیش در ارتباط با انتخابات آمریکا را تکرار نکنید
اجلاس آنلاین سازمان همکاری شانگهای به ریاست روسیه
از بین رفتن برجام با رفتار یک بام و دو هوای اصولگرایان
پشت پرده تأخیر در نتایج انتخابات ایالات‌متحده
انتخابات1400 را از قهر مردم نجات دهید
خوش‌بینی و موانع روابط آمریکا و ایران در دوره ریاست جمهوری بایدن
دلایل روند کاهشی قیمت ارز، طلا و دیگر کالاها پس از انتخاب بایدن
اصلاح‌طلبان از تردید تا حضور در انتخابات 1400
پیروزی بایدن؛ تقویت اصلاح‌طلبان و بهبود اقتصادی
نقش ناکارآمدی سیاست فشار حداکثری ترامپ درباره ایران
اقتصاد مسئله اول کشور است
فرصت‌ها را مردم سوزانده‌اند یا مسئولان؟
من در منزل صادق لاریجانی در آمل بازداشت شدم
آیا جو بایدن سیاست ایالات‌متحده در خاورمیانه را تغییر خواهد داد؟
طعنه رئیس‌جمهور به مخالفان دولت
تمرکز بر رفع تحریم‌ها به‌جای نزاع‌های سیاسی
تعامل با دنیا و تصویب لوایح FATF به رفع مشکلات کمک می‌کند
ضرورت نگاه مثبت به آمدن بایدن به جای ترامپ
راهکار قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، تن دادن به نظرات متخصصان است
هشدارهای تکان‌دهنده رئیس سازمان نظام پزشکی درباره فاجعه کرونا در کشور
کدام کلید می‌تواند قفل بحران کرونا را باز کند؟
داوود فیرحی و مسئله دولت در ایران
بدون تعطیلی شهرها، نمی‌توان موج هجومی کرونا را کنترل کرد
نقش کارتل‌های اقتصادی و شیوع کرونا بر نتیجه انتخابات آمریکا؛ برنده ترامپ یا بایدن؟
روحانی دیکتاتور است!
بیشتر
کد خبر: 82741 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۹ - 10:12
محکومیت 15 دانه درشت 
مفسد اقتصادی
برگزاری دادگاه جرائم سیاسی در آبان ماه

محکومیت 15 دانه درشت مفسد اقتصادی

اشاره: «غلامحسین اسماعیلی» سخنگوی قوه قضاییه در سی و چهارمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه، با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدا، پیرامون آخرین وضعیت پرونده‌های خودرویی، گفت: متأسفانه یکی از گرفتاری‌های ما وضعیت شرکت‌های خودرویی متعددی است که ثبت‌نام‌هایی از مردم انجام داده و کلاه‌برداری کرده‌اند و نتوانسته‌اند به‌موقع به تعهدات خود عمل کنند. این پرونده‌ها شکات متعددی دارد؛ برخی از این پرونده‌ها مانند «شرکت مفتاح نورد» ۱۶۰۰ شاکی دارند؛ یا پرونده «عظیم خودرو» دارای ۱۸۰۰ شاکی است؛ پرونده «رامک خودرو» نیز شکات متعددی دارد. متأسفانه این‌ها کلاه‌برداری‌های سنگینی انجام دادند. با دستور ریاست قوه قضاییه مبنی بر اولویت دادن به پرونده‌های کثیرالشاکی، این پرونده‌ها در اولویت قرارگرفته‌اند. جلسات متعدد دادگاه پرونده عظیم خودرو تاکنون انجام‌شده است دادگاه پیش‌بینی می‌کند طی ۲ الی ۳ جلسه آینده تا قبل از مهرماه این پرونده به صدور حکم منتهی شود. پرونده مفتاح نورد نیز تاکنون چند جلسه آن تشکیل‌شده و برای بعد از پرونده عظیم خودرو در آبان ماه تعیین وقت شده است. پرونده «رامک خودرو» هم برای آبان ماه تعیین وقت شده است. برنامه ما این است که طی مهرماه و آبان ماه سرنوشت این پرونده‌های خودرویی کثیرالشاکی در دادگاه کیفری یک استان تهران مشخص شود.

ستاره صبح-

برگزاری اولین جلسات دادگاه 
جرائم سیاسی در آبان
سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به خبرنگاری که پرسید: بسیاری از احزاب در مناطق مختلف باهدف اصلاح امور کشور علیه نحوه مدیریت و عملکرد برخی از مسئولان بیانیه صادر کرده‌اند و هدف اکثر آن‌ها موضوع نهی از منکر بوده است؛ اما در مواردی این بیانیه‌ها حتی با وصف مجرمانه بودن هم به سخت‌گیرانه‌ترین وجه ممکن رسیدگی می‌شوند و به جای اینکه سیاسی خوانده شوند، امنیتی خوانده می‌شوند و حتی هیئت منصفِ هم در دادگاه حضور ندارد. سؤال اینجاست که احزاب چگونه باید مسئولان را امربه‌معروف یا نهی از منکر کنند و جرم احزاب، سیاسی است یا امنیتی و جرم سیاسی کجا و به چه صورت رسیدگی می‌شود؟ در پاسخ گفت: جرم سیاسی در دادگاه رسیدگی‌کننده به جرائم سیاسی و مطبوعاتی رسیدگی می‌شود. دراین‌ارتباط، هم از سوی ریاست قوه قضاییه ابلاغ صورت گرفت و هم اخیراً بخشنامه‌ای صادر شد. وی بیان کرد: متعاقب بخشنامه ریاست قوه قضائیه برای تعدادی از پرونده‌های مطروحه در دادسرا که می‌توانست مصداق جرم سیاسی باشد با تشخیص فعلی دادسرا کیفرخواست جرم سیاسی صادرشده و به دادگاه کیفری یک ارجاع شده تا با حضور هیئت منصفِ رسیدگی شود. در آبان ماه ما اولین جلسات مربوط به رسیدگی به پرونده‌های جرم سیاسی که با کیفرخواست از دادسرا به دادگاه ارجاع شده را شاهد خواهیم بود.
سخنگوی دستگاه قضایی در ادامه اذعان کرد: امربه‌معروف و نهی از منکر جرم نیست که بخواهد سیاسی باشد یا امنیتی؛ اما باید همان‌گونه که مابین جرم سیاسی و جرم امنیتی فرق قائل هستیم، باید بین امربه‌معروف و نهی از منکر با نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت کشور فرق قائل بود و در این مورد، مصادیق مهم است. گاهی اوقات فرد مرتکب جرمی می‌شود، اما عنوان امربه‌معروف و نهی از منکر را به کار خود می‌دهد. این‌گونه نباشد که به عمل مجرمانه عنوان امربه‌معروف و نهی از منکر دهیم.

احکام جدید دادگاه‌های 
مفاسد اقتصادی
سخنگوی دستگاه قضا جزییات احکام جدید دادگاه‌های مفاسد اقتصادی را تشریح کرد: «قدرت احمدی» کارشناس حوزه معاونت امور صنایع وزارت صمت به جرم مشارکت در اخلال در نظام تولید با اخذ رشوه به مبلغ ده میلیارد ریال، به تحمل ده سال حبس تعزیری، ضبط ده میلیارد ریال به نفع دولت، تحمل شلاق و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم‌شده است. «محمدحسن محمدی» کارمند وزارت صمت به جرم مشارکت در اخلال در نظام تولید به هشت سال حبس، ضبط مبلغ یک میلیارد ریال به نفع دولت، تحمل شلاق و انفصال از خدمات دولتی محکوم‌شده است. همچنین «مسعود رضا» فرزند سعید، معاون اداره صمت لرستان به جرم مشارکت در اخلال در نظام تولید و اخذ رشوه به میزان ۹۱۰ میلیون ریال به تحمل هشت سال حبس، ضبط مبلغ رشوه، شلاق و انفصال از خدمات دولتی محکوم‌شده است. «محسن گودرزی نژاد» به جرم مشارکت در اخلال در نظام تولید به ۹ سال حبس تعزیری، جزای نقدی، شلاق و انفصال از خدمات دولتی محکوم‌شده است. «محسن ناصری گودرزی» به همین جرم به تحمل هفت سال حبس، جزای نقدی، شلاق و انفصال محکوم‌شده است. «ناصر شهبازی» کارمند اداره صمت لرستان به تحمل شش سال حبس، جریمه، شلاق، انفصال از خدمات دولتی محکوم‌شده است. «نادر زادمهر»، کارشناس صنایع پلیمری اداره صمت لرستان به تحمل پنج سال حبس، جزای نقدی، شلاق و انفصال از خدمات دولتی محکوم‌شده است.

احکام مفسدان بانک سرمایه
سخنگوی قوه قضاییه بیان داشت: در ادامه پرونده مربوط به بانک سرمایه، «مجید عادلیان» به جرم اخلال در نظام اقتصادی و پولی کشور به تحمل ۱۰ سال حبس عزیزی، شلاق و محرومیت از استخدام در دستگاه‌های دولتی و رد اصل مال به میزان ۱۳۹۰ میلیارد ریال و «احسان خادم»، شریک جرم همین پرونده به تحمل ۵ سال حبس، شلاق، محرومیت از خدمات دولتی و رد اصل مال به بانک سرمایه محکوم‌شده‌اند. البته در هر دو مورد، قبل از صدور حکم مبلغ بیش از یک هزار میلیارد به بانک سرمایه با پیگیری دستگاه قضایی مسترد شده است.

احکام مدیر سابق گمرک
وی گفت: در پرونده دیگری، «رسول صفریان»، فرزند افراسیاب، مدیر سابق گمرک غرب استان تهران به تحمل پانزده سال حبس، ضبط ۱۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال به‌عنوان جزای مالی محکوم‌شده است. «محمدرضا فاقدی بابا کندی» فرزند خسرو به جرم مشارکت در اخلال در نظام تولیدی کشور و اتهاماتی دیگر مانند مشروبات الکلی و مواد مخدر، به تحمل ۲۰ سال حبس و ضبط هفت میلیارد و هفت‌صد و هفتاد میلیون ریال به‌عنوان جزای نقدی محکوم‌شده است و بابت سایر اتهامات هم محکومیت‌هایی دارد. «محمدرضا گودرزی» به همین جرم به ۵ سال حبس و ضبط مبلغ ۳ میلیارد و ۷۶۲ میلیون ریال به‌عنوان جزای نقدی، «جواد علی بیگی» به همین جرم به ۵ سال حبس و جزای نقدی، «علی‌اصغر خشنودی» به همین جرم به ۵ سال حبس و «عباسقلی مهدی قلی زاده» به جرم تحصیل مال نامشروع به تحمل دو سال حبس و جزای نقدی محکوم‌شده‌اند.

وضعیت پرونده دوم اکبر طبری
اسماعیلی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه آخرین وضعیت پرونده اکبر طبری پس از محکومیت چیست و همچنین آخرین وضعیت پرونده دوم وی به چه صورت است، عنوان کرد: این پرونده بخشی منتهی به رای شده که اعلام شد. در این پرونده افراد متعددی در مظان اتهام قرار گرفتند که در مورد ۲۲ نفر کیفرخواست صادر شد که در خصوص ۱۷ نفر از این تعداد دادگاه رای داد و پنج نفر دیگر را هنوز دادگاه رای نداده است که عمده این‌ها خارج از کشور هستند. البته وضعیت آن‌ها اشتراکاتی با متهم اصلی پرونده هم دارد. این بخش پرونده هنوز در دادگاه مطرح است و در مورد بخشی از آن نیز رای صادرشده است. یک نفر از ایشان، مرحوم منصوری است که فوت کرده و در مورد چند نفر دیگر به لحاظ اینکه در خارج از کشور هستند، دادگاه هنوز تصمیمی نگرفته است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.