انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
صعود بورس؛ سقوط طلا
رکود قیمت ارز و طلا؛ صعود شاخص بورس
استراتژی صنایع بزرگ در شرایط سخت
چرایی ناکارآمدی نظام‌مهندسی کشاورزی
گسترش معنادار فقر و گرسنگی درجهان
روند کاهشی نرخ ارز و طلا در بازار
پس‌لرزه انتخابات ریاست جمهوری بر بازارها
ثبت بزرگ‌ترین ریزش دلار در دنیا
تداوم سقوط قیمت دلار و طلا
سقوط آزاد دلار و سکه
تجمع سهامداران بورس مقابل سازمان بورس و اوراق بهادار
در بیست و دومین نشست وزیران نفت و انرژی مجمع کشورهای صادرکننده گاز چه گذشت؟
واکنش رئیس‌کل بانک مرکزی به سخنان رئیس مجلس
کرونا می‌رود، ما می‌مانیم و به دوران کرونا خواهیم خندید
تداوم افت قیمت دلار و سکه و افزایش شاخص بورس
آیا صعود بورس ادامه دارد؟
شاخص بورس در مدار صعود
افزایش شکاف طبقاتی
ایجاد اشتغال، حفظ محیط‌زیست و رفاه مردم ، برنامه وزارت نفت است
پیامد دلاریزه شدن اقتصاد
حمایت از معیشت خانوارها در محدودیت‌ها
کوچک شدن کیک اقتصاد
تأمین ارز برای کالاهای انباشته‌شده در گمرکات مشروط به درآمد ارزی است که این موضوع خارج از اختیارات بانک مرکزی است
بیشتر
کد خبر: 82748 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۱۲ - 00:37
تفسیرروز

شرط بهبود اقتصاد ابزار دیپلماسی و تعامل با دنیاست

اشاره: سکه سود ده‌ترین و بورس زیان ده‌ترین بازار مالی هفته گذشته بود. بازدهی دلار در هفته گذشته به ۵.۷ و یورو به ۴.۷ درصد رسید و بازار طلا هم شاهد رشد ۷.۴ درصدی و ۹.۴ درصدی سکه بود. اما در این میان شاخص بورس ۶.۷ درصد منفی شد. کارشناسان اقتصادی معتقدند که هر چه قیمت دلار و طلا افزایش یابد، ارزش پول ملی کم شده و تورم افزایش می‌یابد با افزایش تورم سفره خانوار کوچک می‌شود و مردم با فشار اقتصادی روبرو می‌شوند، اما در این میان برخی افراد از این اختلاف قیمت سود می‌برند. محمدقلی یوسفی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی درباره شرایط اقتصادی کشور در گفت‌وگو با انتخاب، گفت: «برخی افراد همواره از بحران اقتصادی کشور سود برده‌اند و خواهان حل مشکلات نبوده و نیستند. این افراد تنها در شرایط بحرانی می‌توانند بدون داشتن صلاحیت لازم مناصب را در اختیار داشته باشند. کسانی که منافعی دارند، سعی می‌کنند، کشور را در مسیری اشتباه پیش ببرند. این افراد نفع خود را بر منافع ملت ترجیح می‌دهند.» وی معتقد است وضعیت ناگوار اقتصادی فعلی کشور نتیجه عملکرد یک دولت و یک شخص نیست، بلکه 40 سال سیاست‌گذاری‌های نادرست و تصمیمات نسنجیده کشور را در دچار بحران اقتصادی کرده است. در ادامه گزیده‌ای از نقطه نظرات وی را می‌خوانید.

ستاره صبح-

محمدقلی یوسفی، کارشناس مسائل اقتصادی و استاد دانشگاه علامه طباطبایی در ارزیابی خود از وضعیت اقتصادی کشور در سال جاری به انتخاب گفت: «ارزیابی شرایط فعلی نشان می‌دهد که ما در وضعیت مناسبی قرار نداریم. قدرت خرید مردم کاهش پیداکرده است. همچنین، فقر و بیکاری، بی‌ثباتی اقتصادی، تورم، نداشتن امنیت اقتصادی همراه با بی‌میلی سرمایه‌گذاران برای هزینه کردن در بخش تولید، نداشتن تعامل سازنده با دنیای خارجی، ازجمله مشکلاتی هستند که موجب درماندگی اقتصاد کشور در شرایط فعلی شده است. آنچه که اکنون با آن مواجه هستیم تصویری از یک اقتصاد بحران‌زده است. اکنون نیز باید توجه داشت که چرا کشور به چنین وضعیتی دچار شده است؟ واقعیت این است که در چهار دهه گذشته اگر درختی کاشته می‌شد، اکنون باید ثمره آن چیده می‌شد. متأسفانه شرایط اقتصادی و سیاسی کشور، در دهه‌های گذشته به‌گونه‌ای بوده که امکان تصمیم‌گیری راهبردی را از مسئولان سلب کرده است. متأسفانه سیاست‌های اقتصادی نادرست گذشته به‌ویژه در سال‌های بعد از جنگ تحمیلی و اختلافات گسترده ایران با نظام جهانی، موجب از دست رفتن زمینه‌ها برای اتخاذ راهبرد توسعه بلندمدت شده است. درمجموع وضعیت کنونی، ناشی از عملکرد یک دولت در چند ماه و چند سال محدود نیست، بلکه انباشتی از مشکلات و بحران‌های است که شرایط موجود را ایجاد کرده است.» این اقتصاددان در ادامه تصریح کرد: «متأسفانه برخی افراد همواره وجود داشته که از بحران در وضعیت اقتصادی کشور سود برده‌اند و هیچ‌گاه خواهان حل مشکلات نبوده‌اند. این افراد تنها در شرایط بحرانی می‌توانند بدون داشتن صلاحیت لازم مناصب را در اختیار داشته باشند. در وضعیت عادی افراد شایسته‌تر در موقعیت تصمیم‌گیری قرار می‌گیرد اما کسانی که منافعی دارند، سعی می‌کنند، همواره کشور را در مسیری اشتباه پیش ببرند. این افراد نفع خود را تحت عناوین مختلف بر منافع ملت ترجیح داده‌اند.»

چرا تحریم‌ شده‌ایم؟
استاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران درباره علت وضعیت فعلی اقتصاد کشور گفت: «در ابتدا باید توجه داشت کرونا بحرانی نیست که ما در ایجاد آن دخیل بوده باشیم اما موضوع تحریم‌ها متفاوت است. باید پرسید که چرا تحریم‌ شده‌ایم و آیا ما خود عامل این روند نبوده‌ایم؟ درهرصورت نباید مشکلات را به دیگران و دیگر کشورها ارتباط داد. وظیفه هر دولت مردی این است که رفاه و آسایش را بر مردم خود ایجاد کند. اینکه بگوییم امور از کنترل ما خارج است، انتظار مردم از دولت این است که دیپلماسی سازنده را با دنیا در پیش بگیریم. ذکر مصیبت هیچ دردی را از جامعه درمان نمی‌کند؛ ذکر مصیب برای مدیریت اقتصادی کشور به‌هیچ‌عنوان صحیح نبوده و نیست.»
تعامل با دنیا
یوسفی اظهار داشت: «اگر مسئولین ما نتوانند تعاملی سازنده با جهان داشته باشند و از طریق گفتگو و تعامل به جهان نشان ندهند که ایران کشوری متمدن است و از بنیان‌گذاران بسیاری از نهادهای بین‌المللی کنونی بوده است. مسئولان باید نشان دهند که ایران کشور قدرتمند است و در حل مسائل بین‌المللی مشارکت می‌کند لذا اختلافات موجود قابل‌حل هستند.»
دموکرات و جمهوری‌خواه تفاوتی ندارد
وی در پایان تصریح کرد: «متأسفانه برخی‌ها در داخل کشور وضعیت کلان اقتصادی کشور و آینده اقتصاد کشورمان را به نتیجه انتخابات سوم نوامبر آمریکا ارتباط می‌دهند. عده‌ای بر این تصور هستند دموکرات‌ها برای ما سفره پهن می‌کنند. مسئولین ما باید عاقلانه فکر کنند که دموکرات و جمهوری‌خواه تفاوتی ندارد و ما باید در پی منافع ملی خودمان باشیم.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.