انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تحریم مانع صادرات مازوت
گرانی ترمز بریده
نرخ تورم سالانه آذر ۳۰.۵ درصد
صعود بورس و نفت؛ سقوط ارز و طلا
زنگ خطر مصرف بالای گاز به صدا درآمد
سخنان بی‌پرده وزیر اقتصاد از خصوصی‌سازی، وضعیت صندوق‌های بازنشستگی و بورس
FATF را تصویب کنید
خطر اقتصاد جزیره‌ای با نپیوستن به FATF
فعالان اقتصادی کشور موافق پیوستن به FATF هستند
سقوط بازار‌ها
کوچک شدن ۴۰ درصدی سفره مردم
هفته سبز برای بورس
سهم هر خانوار 36 درصد از درآمد
چهارستون برای ایجاد توسعه، رفاه و عدالت اجتماعی
جزییات فرمول شورای رقابت
افت دلار، سکه و بورس
حلقه گمشده آلودگی هوا چیست؟
کاهش انتظارات تورمی با توقف رشد پول در آذرماه
۹۰ درصد تسهیلات به ۱۰ درصد واحدها پرداخت‌شده است
نزول قیمت‌ها
حذف ارز یارانه‌ای شوک در بازارها ایجاد می‌کند
رشد اقتصادی ایران سال آینده به۳,۱۲+ درصد خواهد رسید
دو برابر شدن قیمت دلار و افزایش ۱۴۵ درصدی قیمت طلا
تولید نفت ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت
پولدارها پولدارتر؛ فقرا فقیرتر
مشهد در زمینه نوآوری پیشروتر از تهران
افت دلار و سکه
بیشتر
کد خبر: 82759 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۱۳ - 00:17
واکنش رئیس کمیسیون انرژی مجلس 
به کارت زرد دادن نمایندگان  به وزیر نفت
گزارش

واکنش رئیس کمیسیون انرژی مجلس به کارت زرد دادن نمایندگان به وزیر نفت

اشاره: ایران در حالی در پنج ماهه اول امسال بیش از یک میلیارد دلار بنزین صادر کرده که در سال ۸۵ به طور میانگین روزانه حدود ۲۷.۳ میلیون لیتر بنزین (سالانه حدود ۱۰ میلیارد لیتر) به کشور وارد می‌کرد. به گفته مسولان وقت در سال ۸۵ به طور میانگین روزانه حدود ۲۷ میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر بنزین با وجود ۹ پالایشگاه نفتی به کشور وارد می شد و میلیون‌ها دلار ارز صرف واردات بنزین می‌شد. اما امروز با توسعه صنعت پالایش کشور و تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی به رقم دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است. در همین حال متخصصان حوزه انرژی معتقدند عملکرد وزارت نفت در دولت تدبیر و امید چشمگیر و موفقیت آمیز بوده است، اما برخی از نمایندگان اصولگرای مجلس به دلیل منافع جریانات سیاسی در پی زیر سوال بردن عملکرد بیژن زنگنه هستند. حال پرسش این است که نمایندگان در سال پایانی دولت با تحت فشار قرار دادن وزیر نفت و چوب لای چرخ گذاشتن صنعت نفت، اهداف چه گروهایی را دنبال می کنند که در جهت توسعه کشور باشد؟

ستاره صبح-

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره کارت زرد مجلس به وزیر نفت به دلیل تأخیر در توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: در حوزه پارس جنوبی حتی باید به عملکرد وزارت نفت امتیاز داده می‌شد، اما گویا قرار بود آقای زنگنه کارت زرد بگیرد.
فریدون عباسی در حاشیه بازدید از طرح‌های صنعت نفت در استان ایلام، در گفت‌وگو با شانا درباره کارت زرد مجلس شورای اسلامی به وزیر نفت گفت: نظر بنده به‌عنوان یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس این بود که در زمینه توسعه فاز ۱۴ هیچ تأخیری متوجه عملکرد وزیر نفت نبوده است. آقای زنگنه هم دراین‌باره در مجلس توضیحات قانع‌کننده‌ای ارائه دادند و حتی می‌شد در این زمینه به وزارت نفت امتیاز داد، چراکه با اولویت‌بندی فازها در پارس جنوبی به نحوی عمل شد که ایران در توسعه این میدان گازی به عملکرد قابل‌قبول‌تری نسبت به قطر دست‌یافت. وی عنوان کرد: اعضای کمیسیون انرژی هم عمدتاً همین نظر را داشتند، به‌این‌ترتیب ما در کمیسیون برای اینکه سؤال به صحن نرود و نماینده محترم (سؤال‌کننده) قانع شود، مدیر کنسرسیوم راهبر توسعه فاز ۱۴ و کارشناسان مربوطه را نیز دعوت کردیم و آن‌ها توضیحات مبسوطی درباره علل فنی تأخیر در توسعه این فاز ارائه دادند که هیچ‌یک از موارد، قصوری را متوجه آقای زنگنه نمی‌کرد، بااین‌حال بازهم نماینده قانع نشد.

قرار بود آقای زنگنه کارت زرد بگیرد
وی با یادآوری اینکه بحث توسعه پارس جنوبی بحثی ملی است و نه استانی، درباره کلیت فرآیند طرح سؤال توضیح داد: طرح سؤال از مهندس زنگنه توسط یکی از نمایندگان استان بوشهر انجام شد که در چنین شرایطی، وزیر باید طبق آیین‌نامه به مجلس بیاید و ابتدا در کمیسیون مربوطه (انرژی) پاسخ دهد. به‌عبارت‌دیگر، کمیسیون انرژی شرایط سؤال و جواب را برای طرفین فراهم می‌کند، اما طبق آیین‌نامه نمی‌تواند در این زمینه نظر دهد. عباسی ادامه داد: اگر نماینده سؤال‌کننده بعد از طرح سؤال و جواب در کمیسیون قانع نشود، سؤال باید به صحن ارجاع داده شود، به‌طوری‌که نماینده سؤال‌کننده و وزیر، هر یک ۱۵ دقیقه صحبت کنند و اگر بازهم نماینده بعد از ارائه توضیحات وزیر قانع نشود، موضوع به رأی‌گیری گذاشته خواهد شد که این مسئله درباره توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی نیز مطرح شد. او با تأکید مجدد بر اینکه بررسی علمی و فنی این کمیسیون نشان می‌داد قصوری متوجه وزیر نفت نبوده است، گفت: گویا قرار بود ایشان کارت زرد را دریافت کند، زیرا خیلی به استدلال‌ها و حرف‌ها توجهی نمی‌شد.

کارت زرد دوم
عباسی در ادامه بابیان اینکه احتمال دارد کارت زرد دیگری این بار با موضوع مناقشه گازی ترکمنستان درراه باشد، توضیح داد: باوجوداینکه بحث اختلاف با ترکمنستان را در کمیسیون انرژی حل کردیم و نماینده سؤال‌کننده اظهار کرد که قانع شده است، اما باز تعدادی از نمایندگان این سؤال را مطرح کرده‌اند، حال‌آنکه در کمیسیون نگفته بودند قانع نشده‌اند! این موضوع اختلاف‌نظرهایی را به وجود آورد و درنهایت سبب شد با طرح این مسئله که «یا سؤال را به صحن بفرست یا شکایت می‌کنیم»، از بنده به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان شکایت شود. من طبق آیین‌نامه مجاز نبودم سؤال را به صحن بفرستم، چراکه هدف کمیسیون، دفاع از آقای زنگنه نبود، بلکه هدف ارائه دیدگاه فنی و در موضع عدالت از سوی کمیسیون بود، اما یکی از نمایندگان تهدیدهایی مبنی بر اینکه مصاحبه می‌کند، یا در فضای مجازی مطالبی منتشر می‌کند و به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان شکایت می‌کند را مطرح و درنهایت به این هیئت شکایت کرد. عباسی افزود: هیئت نظارت بررسی‌های خود را انجام داده و تا اینجا حق را به ما داده است. به این معنا که سؤال نباید به صحن ارسال می‌شد، اما دوباره دراین‌باره در مجلس سؤال طرح‌شده و ازآنجاکه سؤال حق نماینده است، وزیر هم باید دوباره پاسخگو باشد. وی متذکر شد: پرونده مناقشه گازی با ترکمنستان نیز بحثی ملی است و به دلیل اهمیت این بحث، ما از سفیر ترکمنستان نیز دعوت کردیم.
رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه اگر جریانات سیاسی بگذارند، مجلس می‌تواند با اتکا به نظرات کارشناسی گام‌های خوب و مؤثری بردارد، گفت: ما در شرایط فعلی کشور نیاز به وحدت و هم‌نظری داریم. همچنین عملکرد رئیس‌جمهور در ایجاد این آرامش و وحدت مؤثر است. ایشان نیز متقابلاً باید به نظرات مجلس بها دهد، در غیر این صورت‌مجلس با ایشان برخورد خواهد کرد و کرونا هم نمی‌تواند مانع این برخورد شود.

بنزین در صدر کالاهای صادراتی
عباسی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در واکنش به‌قرار گرفتن بنزین در صدر کالاهای صادراتی کشور در نیمه نخست امسال که از سوی رئیس‌کل گمرک اعلام شد، عنوان کرد: این آمار قابل‌تحسین، نتیجه مدیریت صحیح و عملکرد خوب کارکنان صنعت نفت است. وی ابراز امیدواری کرد که وزارت نفت با استقبال از همفکری‌ها، بهره‌مندی از نظرات بدنه کارشناسی نفت با سلایق مختلف جناحی و سیاسی را در دستور کار قرار دهد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.