انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تاثیر تحریم بر درآمد سرانه و افزایش شکاف فقیر و غنی
سقوط آزاد دلار
مقایسه دستاوردهای صنعت نفت در دولت تدبیر و امید با دولت قبل
هشدار رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره کاهش درآمدهای ارزی
جزییات اصلاحات در نرخ ارز، تعرفه گمرک و حقوق
سکاندار سازمان تجارت جهانی از رهبران اصلاح‌طلب اقتصاد در نیجریه است
وجود ۳۰ هزار پلاک و ۲۴۹ گود خطرساز در پایتخت
صعود دلار و بورس؛ سقوط طلا
تحریم و FATF مانع جذب سرمایه
حمایت بازار سرمایه از فعالیت نوآوران
ریزش قیمت دلار و طلا
پشت‌صحنه کاهش قیمت دلار و سکه چیست؟
دلارهای بلوکه‌شده در راه ایران
افزایش قیمت‌ها در بهمن نسبت به دی‌ماه
سقوط بازارها در هفته گذشته
رشد ۹۰ درصدی قیمت مسکن طی یک سال
مردم خوشحال؛ مافیا نگران
آزادسازی منابع ارزی بلوکه‌شده ایران در عراق
سیگنال مثبت بازارها به آزادسازی ارزهای بلوکه‌شده
جزئیات افزایش حقوق‌ در سال آینده
دو لایحه پالرمو و CFT برای روابط بانکی، شفافیت و مقابله با پول شویی در ایران مهم است
گشایش در فروش نفت
بیشتر
کد خبر: 82759 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۱۳ - 00:17
واکنش رئیس کمیسیون انرژی مجلس 
به کارت زرد دادن نمایندگان  به وزیر نفت
گزارش

واکنش رئیس کمیسیون انرژی مجلس به کارت زرد دادن نمایندگان به وزیر نفت

اشاره: ایران در حالی در پنج ماهه اول امسال بیش از یک میلیارد دلار بنزین صادر کرده که در سال ۸۵ به طور میانگین روزانه حدود ۲۷.۳ میلیون لیتر بنزین (سالانه حدود ۱۰ میلیارد لیتر) به کشور وارد می‌کرد. به گفته مسولان وقت در سال ۸۵ به طور میانگین روزانه حدود ۲۷ میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر بنزین با وجود ۹ پالایشگاه نفتی به کشور وارد می شد و میلیون‌ها دلار ارز صرف واردات بنزین می‌شد. اما امروز با توسعه صنعت پالایش کشور و تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی به رقم دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است. در همین حال متخصصان حوزه انرژی معتقدند عملکرد وزارت نفت در دولت تدبیر و امید چشمگیر و موفقیت آمیز بوده است، اما برخی از نمایندگان اصولگرای مجلس به دلیل منافع جریانات سیاسی در پی زیر سوال بردن عملکرد بیژن زنگنه هستند. حال پرسش این است که نمایندگان در سال پایانی دولت با تحت فشار قرار دادن وزیر نفت و چوب لای چرخ گذاشتن صنعت نفت، اهداف چه گروهایی را دنبال می کنند که در جهت توسعه کشور باشد؟

ستاره صبح-

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره کارت زرد مجلس به وزیر نفت به دلیل تأخیر در توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: در حوزه پارس جنوبی حتی باید به عملکرد وزارت نفت امتیاز داده می‌شد، اما گویا قرار بود آقای زنگنه کارت زرد بگیرد.
فریدون عباسی در حاشیه بازدید از طرح‌های صنعت نفت در استان ایلام، در گفت‌وگو با شانا درباره کارت زرد مجلس شورای اسلامی به وزیر نفت گفت: نظر بنده به‌عنوان یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس این بود که در زمینه توسعه فاز ۱۴ هیچ تأخیری متوجه عملکرد وزیر نفت نبوده است. آقای زنگنه هم دراین‌باره در مجلس توضیحات قانع‌کننده‌ای ارائه دادند و حتی می‌شد در این زمینه به وزارت نفت امتیاز داد، چراکه با اولویت‌بندی فازها در پارس جنوبی به نحوی عمل شد که ایران در توسعه این میدان گازی به عملکرد قابل‌قبول‌تری نسبت به قطر دست‌یافت. وی عنوان کرد: اعضای کمیسیون انرژی هم عمدتاً همین نظر را داشتند، به‌این‌ترتیب ما در کمیسیون برای اینکه سؤال به صحن نرود و نماینده محترم (سؤال‌کننده) قانع شود، مدیر کنسرسیوم راهبر توسعه فاز ۱۴ و کارشناسان مربوطه را نیز دعوت کردیم و آن‌ها توضیحات مبسوطی درباره علل فنی تأخیر در توسعه این فاز ارائه دادند که هیچ‌یک از موارد، قصوری را متوجه آقای زنگنه نمی‌کرد، بااین‌حال بازهم نماینده قانع نشد.

قرار بود آقای زنگنه کارت زرد بگیرد
وی با یادآوری اینکه بحث توسعه پارس جنوبی بحثی ملی است و نه استانی، درباره کلیت فرآیند طرح سؤال توضیح داد: طرح سؤال از مهندس زنگنه توسط یکی از نمایندگان استان بوشهر انجام شد که در چنین شرایطی، وزیر باید طبق آیین‌نامه به مجلس بیاید و ابتدا در کمیسیون مربوطه (انرژی) پاسخ دهد. به‌عبارت‌دیگر، کمیسیون انرژی شرایط سؤال و جواب را برای طرفین فراهم می‌کند، اما طبق آیین‌نامه نمی‌تواند در این زمینه نظر دهد. عباسی ادامه داد: اگر نماینده سؤال‌کننده بعد از طرح سؤال و جواب در کمیسیون قانع نشود، سؤال باید به صحن ارجاع داده شود، به‌طوری‌که نماینده سؤال‌کننده و وزیر، هر یک ۱۵ دقیقه صحبت کنند و اگر بازهم نماینده بعد از ارائه توضیحات وزیر قانع نشود، موضوع به رأی‌گیری گذاشته خواهد شد که این مسئله درباره توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی نیز مطرح شد. او با تأکید مجدد بر اینکه بررسی علمی و فنی این کمیسیون نشان می‌داد قصوری متوجه وزیر نفت نبوده است، گفت: گویا قرار بود ایشان کارت زرد را دریافت کند، زیرا خیلی به استدلال‌ها و حرف‌ها توجهی نمی‌شد.

کارت زرد دوم
عباسی در ادامه بابیان اینکه احتمال دارد کارت زرد دیگری این بار با موضوع مناقشه گازی ترکمنستان درراه باشد، توضیح داد: باوجوداینکه بحث اختلاف با ترکمنستان را در کمیسیون انرژی حل کردیم و نماینده سؤال‌کننده اظهار کرد که قانع شده است، اما باز تعدادی از نمایندگان این سؤال را مطرح کرده‌اند، حال‌آنکه در کمیسیون نگفته بودند قانع نشده‌اند! این موضوع اختلاف‌نظرهایی را به وجود آورد و درنهایت سبب شد با طرح این مسئله که «یا سؤال را به صحن بفرست یا شکایت می‌کنیم»، از بنده به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان شکایت شود. من طبق آیین‌نامه مجاز نبودم سؤال را به صحن بفرستم، چراکه هدف کمیسیون، دفاع از آقای زنگنه نبود، بلکه هدف ارائه دیدگاه فنی و در موضع عدالت از سوی کمیسیون بود، اما یکی از نمایندگان تهدیدهایی مبنی بر اینکه مصاحبه می‌کند، یا در فضای مجازی مطالبی منتشر می‌کند و به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان شکایت می‌کند را مطرح و درنهایت به این هیئت شکایت کرد. عباسی افزود: هیئت نظارت بررسی‌های خود را انجام داده و تا اینجا حق را به ما داده است. به این معنا که سؤال نباید به صحن ارسال می‌شد، اما دوباره دراین‌باره در مجلس سؤال طرح‌شده و ازآنجاکه سؤال حق نماینده است، وزیر هم باید دوباره پاسخگو باشد. وی متذکر شد: پرونده مناقشه گازی با ترکمنستان نیز بحثی ملی است و به دلیل اهمیت این بحث، ما از سفیر ترکمنستان نیز دعوت کردیم.
رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه اگر جریانات سیاسی بگذارند، مجلس می‌تواند با اتکا به نظرات کارشناسی گام‌های خوب و مؤثری بردارد، گفت: ما در شرایط فعلی کشور نیاز به وحدت و هم‌نظری داریم. همچنین عملکرد رئیس‌جمهور در ایجاد این آرامش و وحدت مؤثر است. ایشان نیز متقابلاً باید به نظرات مجلس بها دهد، در غیر این صورت‌مجلس با ایشان برخورد خواهد کرد و کرونا هم نمی‌تواند مانع این برخورد شود.

بنزین در صدر کالاهای صادراتی
عباسی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در واکنش به‌قرار گرفتن بنزین در صدر کالاهای صادراتی کشور در نیمه نخست امسال که از سوی رئیس‌کل گمرک اعلام شد، عنوان کرد: این آمار قابل‌تحسین، نتیجه مدیریت صحیح و عملکرد خوب کارکنان صنعت نفت است. وی ابراز امیدواری کرد که وزارت نفت با استقبال از همفکری‌ها، بهره‌مندی از نظرات بدنه کارشناسی نفت با سلایق مختلف جناحی و سیاسی را در دستور کار قرار دهد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.