انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
صعود بورس؛ سقوط طلا
رکود قیمت ارز و طلا؛ صعود شاخص بورس
استراتژی صنایع بزرگ در شرایط سخت
چرایی ناکارآمدی نظام‌مهندسی کشاورزی
گسترش معنادار فقر و گرسنگی درجهان
روند کاهشی نرخ ارز و طلا در بازار
پس‌لرزه انتخابات ریاست جمهوری بر بازارها
ثبت بزرگ‌ترین ریزش دلار در دنیا
تداوم سقوط قیمت دلار و طلا
سقوط آزاد دلار و سکه
تجمع سهامداران بورس مقابل سازمان بورس و اوراق بهادار
در بیست و دومین نشست وزیران نفت و انرژی مجمع کشورهای صادرکننده گاز چه گذشت؟
واکنش رئیس‌کل بانک مرکزی به سخنان رئیس مجلس
کرونا می‌رود، ما می‌مانیم و به دوران کرونا خواهیم خندید
تداوم افت قیمت دلار و سکه و افزایش شاخص بورس
آیا صعود بورس ادامه دارد؟
شاخص بورس در مدار صعود
افزایش شکاف طبقاتی
ایجاد اشتغال، حفظ محیط‌زیست و رفاه مردم ، برنامه وزارت نفت است
پیامد دلاریزه شدن اقتصاد
حمایت از معیشت خانوارها در محدودیت‌ها
کوچک شدن کیک اقتصاد
تأمین ارز برای کالاهای انباشته‌شده در گمرکات مشروط به درآمد ارزی است که این موضوع خارج از اختیارات بانک مرکزی است
بیشتر
کد خبر: 82775 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۱۴ - 23:38
پشت‌صحنه صعود دوباره قیمت ارز و سکه چیست؟
گزارش خبری تحلیلی

پشت‌صحنه صعود دوباره قیمت ارز و سکه چیست؟

اشاره: انتشار خبر ابتلا رئیس‌جمهور آمریکا به بیماری کرونا و کاهش سطح تنش بین تهران و واشنگتن آثار روانی‌اش به‌گونه‌ای بود که قیمت ارز و سکه و کالاهای وارداتی را تحت تأثیر قرارداد و قیمت‌ها پایین آمد. به‌طوری‌که قیمت دلار از روز شنبه روند کاهشی به خود گرفت و به کانال 26000 تومان سقوط کرد، اما دیروز با انتشار خبر اینکه وضعیت جسمانی ترامپ وخیم نیست و در روزهای آینده از بیمارستان مرخص می‌شود، بازهم آثار روانی ایجاد کرد و قیمت دلار به کانال 29000 تومان صعود کرد. از سوی دیگر بااینکه قیمت انس طلا در بازارهای جهانی با کاهش 5 دلار همراه بود، اما در ایران به دلیل افزایش نرخ ارز قیمت طلا هم دوباره افزایش یافت و قیمت سکه تمام بهار آزادی در کانال 14 میلیون تومان قرار گرفت. در همین حال روز گذشته شاخص بورس دوباره با ریزش ۲۷ هزار واحد به رقم یک‌میلیون و ۴۹۵ هزار واحد سقوط کرد. قیمت کالاهای وارداتی مانند موبایل نیز از ابتدای هفته کاهشی شد، اما دوباره با افزایش قیمت ارز روند افزایشی به خود گرفت. دراین‌ارتباط رئیس اتاق ایران و چین در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین یکی از راه‌های کنترل بازار ارز را نظارت و کنترل دقیق بانک مرکزی بر تراکنش‌های ریالی دانست و گفت: «ابزار بانک مرکزی برای کنترل بازار ایجاد تناسب بین عرضه و تقاضا است.» در ادامه جزییات بیشتر درباره صعود قیمت ارز و سکه و افت بورس را می‌خوانید.

ستاره صبح-

صعود ارز
روند نزولی قیمت ارز در دو روز ابتدایی هفته جاری، نتوانست به مسیر خود ادامه دهد و دیروز بازار شاهد افزایش قیمت‌ها بود. هم‌اکنون صرافی‌های بانکی دلار را باقیمت ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان به فروش می‌رسانند. البته روز گذشته بازار در ساعاتی شاهد افت شدید قیمت دلار و یورو بود. صرافی‌های بانکی در ابتدای روز دلار را ۳۰۰ تومان ارزان‌تر از آخرین بهای دلار در روز یکشنبه به قیمت ۲۶ هزار و ۹۵۰ تومان، قیمت‌گذاری کردند. اما به‌سرعت پس از شروع معاملات این قیمت روند افزایشی از خود نشان داد و در ساعت ۱۴ دلار در صرافی‌های بانکی به بهای ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شد. یعنی دلار ۱۰۰۰ تومان گران‌تر از قیمت روز یکشنبه فروخته شد. مشاهدات بازار غیررسمی ارز هم حاکی از بازگشت قیمت دلار به کانال ۲۹ هزار تومان است. در ساعات پایانی روز دلار ۲۹ هزار و ۳۵۰ تومان خریدوفروش شد. قیمت طلا دیروز در بازار جهانی با کاهش ۵.۵ دلاری مواجه شد.

سکه در کانال 14 میلیون تومان
قیمت سکه تمام بهار آزادی روز دوشنبه به کانال ۱۴ میلیون تومانی بازگشت و تأثیر کاهش قیمت‌های روز گذشته را از میان برد. به گزارش ایرنا، باوجود پیش‌بینی ادامه روند کاهش قیمت در بازار طلا و سکه، اما دیروز بازار طلا شاهد شیب صعودی قیمت‌ها بود. بر این اساس، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید دیروز به کانال ۱۴ میلیون تومانی بازگشت و در ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه، به بهای ۱۴ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان در حال معامله است. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز شاهد افزایش قیمت ۶۰۰ هزارتومانی بوده و در حال حاضر باارزش ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. همچنین نیم‌سکه به بهای هفت میلیون و ۸۵۰ هزار تومان، ربع‌سکه به قیمت پنج میلیون و ۵۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز به ارزش دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معامله شد. علاوه بر این در بازار طلا نیز بهای یک گرم طلای خام ۱۸ عیار با ۴۳ هزار تومان افزایش قیمت به ارزش یک‌میلیون و ۳۴۰ هزار تومان فروخته شد و هر مثقال طلا نیز با افزایش ۱۸۵ هزارتومانی، رقم پنج میلیون و ۸۰۵ هزار تومان را ثبت کرد. قیمت انس جهانی طلا نیز دیروز میل کاهشی از خود نشان داد و به قیمت یک هزار و ۸۹۹ دلار معامله شد.

ریزش شاخص بورس
بورس تهران در شروع معاملات دیروز بازهم با ریزش ۲۷ هزار واحدی شاخص کل روبه‌رو شد و به رقم یک‌میلیون و ۴۹۵ هزار واحد کاهش یافت. به گزارش خبر آنلاین، معاملات بازار سرمایه با ریزش شاخص بورس آغاز شد؛ به‌طوری‌که شاخص کل بورس در پی ریزش روز یکشنبه خود در کانال ۱.۵ میلیون واحدی، دیروز در نیم ساعت ابتدایی معاملات با افت ۲۸ هزار واحدی به کانال ۱.۴ میلیون واحد افت کرد. به‌این‌ترتیب با این ریزش، شاخص کل روی یک‌میلیون و ۴۹۵ هزار واحد قرار گرفت.
شاخص هم‌وزن (قیمت) نیز ۲۳۵۶ واحد منفی بوده و در رقم ۳۹۶ هزار واحد متوقف‌شده است. همه نمادهای شاخص ساز در معاملات آغازین دیروز رشد منفی داشتند و نمادهای فارس، فملی تاپیکو، فولاد و شب ندر با اثرگذاری منفی ۲ تا ۵ هزار واحدی، از مهم‌ترین نمادهای مؤثر درافت شاخص محسوب می‌شوند. مجموع ارزش سهام ۷ نماد ابتدای صفوف خرید و با بیشترین تقاضا ۶۳۶ میلیارد تومان و ارزش سهام آماده عرضه در صفوف فروش برای ۷ نماد ابتدای این صف، هزار و ۴۴۴ میلیارد تومان است.
دلایل افزایش نرخ ارز
رئیس اتاق ایران و چین ضمن برشمردن دلایل مؤثر برافزایش نرخ ارز گفت: یکی از راه‌های کنترل بازار ارز، نظارت و کنترل دقیق بانک مرکزی بر تراکنش‌های ریالی است. مجید رضا حریری در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین درباره دلایل مؤثر برافزایش نرخ ارز گفت: افزایش نرخ ارز طی روزهای گذشته نتیجه تقاضاهای غیرتجاری است که در بازار رسمی تأمین نشده و با ورود به بازار آزاد، منجر به جهش قیمت‌ دلار و یورو شده است. در این میان دولت سعی کرد با اقداماتی جلوی رشد نرخ ارز را بگیرد و حتی سامانه نیما هم برای پر کردن فاصله‌ با بازار آزاد مجبور شد نرخ را تا 27 هزار تومان بالا ببرد؛ اما درواقع تا زمانی که نتوانیم تقاضا‌های غیر‌رسمی را مهار یا تأمین کنیم، مقابله با افزایش نرخ ارز ممکن نیست.

تأثیر ممنوعیت واردات برافزایش نرخ ارز
حریری ممنوعیت واردات و افزایش فشار تقاضای این بخش به بازار آزاد را دیگر عامل تأثیرگذار بر روند صعودی نرخ ارز عنوان کرد و گفت: اعمال ممنوعیت واردات برای برخی کالا‌ها باعث شده تا این کالاها به‌صورت قاچاق واردشده و ارز موردنیاز آن نیز از بازار غیررسمی تأمین شود؛ لذا این موضوع هم باعث تشدید فشار تقاضا به بازار غیر‌رسمی و رشد نرخ ارز شده است. ضمن اینکه ما در شش‌ماهه اول سال حدود 14 میلیارد دلار درآمد حاصل از صادرات غیرنفتی داشتیم که در مقایسه با سال‌ها قبل کمتر بوده و این موضوع نیز برافزایش قیمت دلار مؤثر بوده است.

افزایش قیمت دلار سیاسی است
رئیس اتاق ایران و چین عوامل سیاسی را دیگر پارامتر مؤثر بر رشد نرخ ارز دانست و تصریح کرد: در این میان نباید از تأثیر اتفاقات سیاسی درروند افزایشی نرخ ارز غافل شد چراکه مسلماً می‌دانیم که این روز‌ها قیمت دلار تحت تأثیر اتفاقات اقتصادی بالا نرفته؛ بر همین اساس عده‌ای بر این باورند که نتیجه انتخابات آمریکا ممکن است بر نرخ ارز تأثیر مثبتی بگذارد چراکه یکی از دلایل عمده‌ افزایش قیمت دلار طی روز‌های گذشته ناشی از جو روانی اتفاقات سیاسی بوده است. به گفته این فعال بخش خصوصی، اقتصاد ما لایه‌های پنهان پرقدرتی دارد که باعث بر هم خوردن آرامش بازار ارز شده است و در این راستا تنها ابزار بانک مرکزی برای کنترل شرایط فعلی، ایجاد تناسب بین عرضه و تقاضا است که البته این کار به‌راحتی قابل انجام نیست، هرچند خوشبختانه رئیس فعلی بانک مرکزی اعتقادی به پول پاشی و یا عرضه بی‌حدوحصر ارز به بازار جهت کنترل نرخ ندارد.

نظارت بر تراکنش ریال
حریری بیان کرد: سیاست‌گذار ما ابزار کنترلی قوی برای بازار ارز ندارد لذا بهتر است تمرکز خود را بر تراکنش‌های ریالی بیشتر کند چراکه تمام خروج سرمایه‌ها و مبادلات تجاری در چرخه غیررسمی، از طریق تبدیل ریال به دلار و با استفاده از سیستم بانکی انجام می‌شود، بنابراین این تراکنش‌ها قابل‌بررسی و کنترل است و سیاست‌گذار باید بدون استثنا و کاملاً بی‌رحمانه این رقم‌ها را رصد کند. البته عده‌ای معتقدند که دولت نباید بر این بخش تسلط داشته باشد، درحالی‌که اگر بانک مرکزی قصد دارد بازار ارز را کنترل کند یکی از راه‌های مؤثر، نظارت دقیق بر تراکنش‌های ریالی است و در این راه نباید تسلیم هیاهوی افرادی شود که می‌گویند دولت نباید در حساب‌های مردم دخالتی داشته باشد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.