انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تنش در منطقه
همه‌پرسی ابزار از بین بردن اختلاف و شکاف در جامعه
راهکار جذب سرمایه و سرمایه‌گذار توسط مجلس و دولت
خطر طرح اصلاح قانون انتخابات برای آینده کشور
روایت احمد توکلی از رابطه با آمریکا و پذیرش FATF
اطلاعات از عراق نشان‌دهنده نقشه بهینه‌سازی برای جنگ است
حساسیت افکار عمومی نسبت به لوایح FATF
آیا مردم در انتخابات آزاد به یک قاتل رأی می‌دهند؟
آیا اقدامات خودسرانه برای همه مجاز است؟
فرمانداری تهران حق دخالت در نام‌گذاری خیابان‌ها را ندارد
انتخابات می‌تواند نماد مردم‌سالاری باشد
نقشه‌های آمریکا علیه ایران در خلیج‌فارس
کنگره باید جلوی جنگ احتمالی با ایران را بگیرد
تازه ترین اظهار نظرها درباره FATF
ترامپ دستان بایدن را می‌بندد
روایت فائزه هاشمی از پدرش
آیا غنی‌سازی 20 درصدی به اجماع‌سازی علیه ایران منتهی خواهد شد؟
آیا هدف انقلاب فشار به مردم بود؟
پشت‌صحنه تاخیر در تولید و واردات واکسن کرونا
مراقب تله باش
استفاده اسرائیل از ژنرال میلی برای انتقال پیام به بایدن
تهدید آمریکا و اسرائیل به بهانه بازدارندگی
آیت‌الله مصباح یزدی در ۸۶ سالگی درگذشت
استدلال مخالفان FATF سیاسی و فاقد منطق است
احتمال ماجراجویی نظامی در خلیج‌فارس
چرا ناو هواپیمابر نیمیتز ایالات‌متحده، در خاورمیانه ماند؟
شهناز رمارم صدای فرودستان رئیس شورای استان خراسان رضوی شد
انگیزه تداوم هجمه به هاشمی رفسنجانی چیست؟
تغییر قدرت در آمریکا، فرصت برای حضور ایران در اقتصاد و تجارت جهانی
سردار سلیمانی فرصت طلایی کشور بود
همه‌پرسی راه حل رفع چالش‌های کشور است
عدالت یا عَداوت؟
رابطه معنادار آلودگی هوا با افزایش ابتلا به کرونا
بازگشت به برجام ممکن است گزینه اول بایدن باشد
عیسی شریفی، قائم‌مقام قالیباف در شهرداری تهران محکوم شد
«قانون هوای پاک» را اجرا کنید
ایران با غنی‌سازی 20 درصدی چه در سر دارد؟
عراق و خلیج‌فارس، کانون تنش‌زایی علیه ایران در روزهای پایانی ترامپ
واکسن می‌خریم
پیام دو هشدار اخیر ظریف به آمریکا چیست؟
پیامد اخراج بازرسان آژانس چیست؟
عملکرد ترامپ پرونده حزب جمهوری‌خواه را بست
واکنش ظریف به ادعای پمپئو مبنی بر همکاری ایران با القاعده
آمریکا استثنا نیست، صدای پای فاشیسم به گوش می‌رسد
خطای محاسباتی، هزینه سنگین دارد
اولین محصول اورانیوم غنی‌شده UF۶ تولید شد
اخراج بازرسان آژانس انرژی اتمی ممکن است ایران را دوباره در ذیل بند هفتم منشور ملل متحد قرار دهد
هراس اصولگرایان از ورود «ظریف» به انتخابات
ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی ممنوع
حرکت اوباش در کنگره ایالات‌متحده نشان‌دهنده چیست؟
بیشتر
کد خبر: 82908 | تاریخ : ۱۳۹۹/۸/۱۱ - 00:22
71 شهر کشور در محاصره کرونا
گزارش خبری و تحلیلی

71 شهر کشور در محاصره کرونا

اشاره: فراگیری موج سوم کرونا و ثبت رکوردهای روزانه تعداد مبتلایان و فوتی‌ها باعث شده تا ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیت‌های جدیدی را اعمال کند. هرچند مدیرانی که عامل و مسئول برگزاری تجمعات، بازگشایی زودهنگام مدارس و عدم اعمال محدودیت برای سفرهای تابستانی بودند، همچنان پاسخگو نیستند و بدون برنامه مشخص زمانی که پیک‌های نمودارها به قله رکورد زدن نزدیک می‌شوند، تازه به فکر اعمال محدودیت‌های جدید می‌افتند، در حقیقت نوشدارو بعد از مرگ سهراب چه تأثیری برای 34000 خانواده‌ عزادار دارد. ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیت‌هایی را تصویب می‌کند، اما نظارت بر اجرای محدودیت‌ها در جامعه ضعیف است. اکنون هرچند به‌صورت دیرهنگام رئیس‌جمهوری اعلام کرد: «از روز چهارشنبه 14 آبان به مدت ۱۰ روز محدودیت‌های تازه‌ای در مرکز ۲۵ استان و ۴۶ شهرستان کشور اعمال خواهد شد.» پرسش این است که چرا عدم اعمال دستورات حکومتی تاکنون نتوانسته از شدت موج کرونا بکاهد؟ تجربه کشورهای اروپایی نشان می‌دهد هرچند تعداد آمار مبتلایان به کرونا بالاست، اما تعداد مرگ‌ومیر نسبت به ایران کم است! این پرسشی است که مسئولان مقابله با کرونا باید به آن پاسخ دهند.

ستاره صبح-

حسن روحانی صبح روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: دولت به معنی عام کلمه وظایفی دارد و بهداشت و درمان به‌عنوان بخشی که در میدان این مبارزه است، وظایف خاصی دارد. بنابراین بخشی از این وظایف بر عهده دولت است.
به گزارش ایرنا، روحانی بابیان اینکه بخش دیگر از کاربر عهده مردم است، تصریح کرد: اگر مردم با همه توان به صحنه نیامده و همکاری نکنند، در برابر این بیماری موفق نمی‌شویم. مهم‌ترین مسئله همکاری و همراهی مردم و مراعات و اجرای پروتکل‌ها و دستورالعمل‌هاست.

لزوم نظارت بر اجرای پروتکل‌ها
به گفته رئیس‌جمهور، یکی از نواقصی که درگذشته داشتیم این بود که مصوبات مهم و خوبی که در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب و ابلاغ می‌شد ولی خوب و دقیق اجرا نمی‌شد یا اصلاً اجرا نمی‌شد. به همین خاطر، مقام معظم رهبری دستور دادند قرارگاه عملیاتی که تمامی مصوبات تا در مراحل نهایی دنبال و اجرا کند و آنجایی که نیازمند ضمانت‌های اجرایی دارد، توسط ضابطین قوه قضاییه و مأموران نظارتی انجام شود.روحانی با اشاره به‌ضرورت اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا تأکید کرد: باید نظارت شود که این مصوبات در بخش‌های دولتی و در جامعه به‌خوبی اجرا می‌شود؛ آیا با متخلفان در هرکدام از این بخش‌ها برخورد می‌شود؛ آیا مبتلایان که باید در قرنطینه باشند و رعایت نمی‌کنند و در جامعه حضور پیدا می‌کنند، برخورد می‌شود؟رئیس‌جمهوری تصریح کرد: در ستاد ملی کرونا تصویب کردیم که متخلفان کرونایی باید جریمه شوند که باید پیگیری شود چند نفر جریمه‌شده‌اند چه افرادی این وظیفه را به دوستان دارند و چگونه باید به مامور اطلاع‌رسانی شود؛ آیا مبتلایان حتماً قرنطینه می‌شوند؟ که این مسائل باید در قرارگاه عملیاتی پیگیری شود که فرد مبتلا و افراد نزدیک به او که در تماس بودند بررسی، شناسایی و آزمایش شوند.رئیس‌جمهوری بابیان اینکه باید بررسی و پیگیری کنیم گروه‌های آسیب‌پذیر و سالمندان و آن‌هایی که بیماری زمینه‌ای دارند در چه وضعیتی هستند، گفت: در جلسه بحث شد و میان مبتلایان و فوتی‌ها در ایران و کشورهای دیگر مقایسه صورت گرفت و ما دیدیم کشورهایی که نسبت به سالمندان و بیماری‌های زمینه‌ای کار ویژه‌ای انجام داده‌ و کنترل کردند، تعداد مرگ‌ومیر در آن‌ها بسیار پایین است.

اعمال حاکمیت در کنار انضباط و مسئولیت اجتماعی
روحانی افزود: آمار ما هم نشان می‌دهد که ۸۸ درصد فوتی‌ها از سالمندان و یا افرادی هستند که دارای بیماری زمینه‌ای دارند. در اینجا می‌توانیم بگوییم که غیر از انضباط اجتماعی و مسئولیت اجتماعی، اعمال حاکمیت هم باید در کنار آن قرار بگیرد.وی تصریح کرد: ما نمی‌توانیم فقط به اینکه جامعه ما انضباط دارد یا مردم ما احساس مسئولیت می‌کنند، اکتفا کنیم و کار دیگری را انجام ندهیم مخصوصاً الآن در ایامی که با آن مواجه هستیم و از دوران ماه محرم، صفر و ایام عزا عبور کرده‌ایم و بیشتر مجالس جشن، سرور، دور همی‌ها، عروسی‌ها برقرار می‌شود این مقررات باید دقیق اجرا و پیاده شود.

ضرورت رهگیری بیماران
رئیس‌جمهوری تصریح کرد: یکی از مسائل مهمی که داشتیم این بود که می‌بایست اطلاعات و زنجیره اطلاعات در کنار هم قرار بگیرد و تکمیل شود. چگونه باید کسی که مبتلا می‌شود و باید قرنطینه ‌شود را کنترل کنیم، الآن کجاست، آیا در محل قرنطینه است یا بیرون آمده یا به مسافرت رفته است. در این زمینه ره‌گیری لازم است و این ره‌گیری و مراقبت بر دوش امکاناتی است که وزارت ارتباطات دارد و الآن با همکاری‌هایی که میان وزارت بهداشت و درمان و وزارت ارتباطات به وجود آمده، این کار می‌تواند صورت بگیرد.

حمایت از افراد قرنطینه شده
 وی ادامه داد: افرادی که به آن‌ها که می‌گوییم، که شما باید ۱۵ روز در خانه بمانید، فردی است که کار روزمره انجام می‌دهد و این ۱۵ روزی که وی را قرنطینه می‌کنیم برای زندگی دچار مشکل می‌شود. در اینجا ما باید بیمه‌های ویژه‌ای را برای این‌گونه افراد تعریف کنیم، افرادی که از فعالیت‌ها بازداشته می‌شوند و بتوانیم آن‌ها را یاری و کمک کنیم.رئیس‌جمهوری بیان کرد: ۴٣ شهرستان قبلی که برای آن‌ها محدودیت قائل شده بودیم، تمدید شد و برای ٢۵ مراکز استان تصمیماتی گرفته شد که از روز چهارشنبه این هفته تا جمعه بعدازآن به مدت ١٠ روز برای مراکز این استان‌ها اعمال می‌شود.روحانی گفت: در این محدودیت‌ها آن دسته از فعالیت‌های گروه ٣ و ۴ که عمدتاً آموزشی و محل تجمع است برای آن ١٠ روز ممنوع می‌شود و همه این موارد توسط سخنگوی ستاد ملی کرونا برای مردم تشریح می‌شود.

کرونا جان ۳۸۶ نفر دیگر 
را در ایران گرفت
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با فوت ۳۸۶ بیمار دیگر مبتلابه کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان‌باختگان بیماری کووید ۱۹ در کشور به ۳۴ هزار و ۸۶۴ نفر رسید و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا هستند.سیما سادات لاری روز شنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس گفت: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر روز دهم آبان ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، هفت هزار و ۸۲۰ بیمار جدید مبتلابه کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و دو هزار و ۴۱۷ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۶۱۲ هزار و ۷۷۲ نفر رسید.سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۴۸۱ هزار و ۹۳۰ نفر از بیماران، بهبودیافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۵۱۸۵ نفر از بیماران مبتلابه کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون چهار میلیون و ۹۲۹ هزار و پنج آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام‌شده است.لاری افزود: استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند و استان‌های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.سخنگوی وزارت بهداشت افزود: امیدواریم با همیاری مردم با مسئولان بهداشتی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و نظارت و اجرای دقیق مصوبات ستاد ملی کرونا توسط مسئولان استان کردستان شاهد توقف شیوع گسترده بیماری کووید ۱۹ در این استان باشیم.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.