انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 83016 | تاریخ : ۱۳۹۹/۸/۲۷ - 00:21
بحران سیاسی و آشوب در پرو
پس از استعفای رئیس‌جمهور موقت صورت گرفت

بحران سیاسی و آشوب در پرو

اشاره: (مصطفا صباغ، روزنامه‌نگار) پس از تظاهرات گسترده مردمی در شهر لیما، پایتخت پرو، مانوئل مرینو، رئیس‌جمهور موقت این کشور روز یکشنبه ۱۵ نوامبر (۲۵ آبان) استعفای خود را اعلام کرد. مرینو هفته گذشته پس از برکناری رئیس‌جمهور مارتین ویسکارا توسط کنگره، ریاست موقت دولت را تا زمان برگزاری انتخابات آینده پذیرفته بود. ویسکارا که دو سال پیش با شعار پیکار با فساد در مبارزات انتخاباتی شرکت کرده و پیروز شده بود، از سوی نمایندگان کنگره متهم به دست داشتن در فساد مالی و بی‌کفایتی اخلاقی شد که این موضوع به برکناری وی انجامید. بااین‌حال وی به خاطر تمایل به اصلاحات اقتصادی از محبوبیت ویژه‌ای در میان شهرنشینان پرو برخوردار بوده است. به همین دلیل در روزهای اخیر هزاران نفر از طرفداران ویسکارا به خیابان‌ها آمدند و اعتراض کردند. تاکنون در اعتراضات لیما دو مرد جوان توسط مأموران پلیس کشته و بیش از ۱۰۰ نفر زخمی شده‌اند. ماریو بارگاس یوسا، نویسنده سرشناس بین‌المللی اهل پرو و برنده جایزه نوبل ادبی، از خشونت پلیس انتقاد کرد و گفت رفتار مأموران «احمقانه» است و «این سرکوب باید متوقف شود»! گفتنی است پرو در حالی در وضعیت بحران سیاسی و آشوب اجتماعی قرارگرفته که در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین کشورهای قربانی کرونا در جهان به شمار می‌رود. این کشور ۳۲ میلیونی با مجموع بیش از ۳۵ هزار و ۲۳۰ جان‌باخته، ازنظر سرانه مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در جهان اول است.

ستاره صبح-

بحران سیاسی در پرو، این کشور بدون رئیس‌جمهوری را به آستانه هرج‌ومرج و آشوب رسانده، به‌طوری‌که در این نخستین هفته، هنوز معلوم نیست چه کسی مدیریت کشور را در دست دارد. مانوئل مرینو، رئیس‌جمهوری موقت پرو روز یکشنبه ۱۵ نوامبر (۲۵ آبان) زیر فشار اعتراضات عمومی از سمت خود استعفا داد. بعدازآن، نمایندگان کنگره (مجلس) این کشور نیز پس از برگزاری یک نشست اضطراری چندساعته در پشت درهای بسته، در نخستین ساعات روز دوشنبه اعلام کردند که درباره انتخاب رئیس‌جمهوری موقت جدید به نتیجه نرسیده‌اند. مرینو روز ۹ نوامبر (۱۹ آبان) یعنی یک روز پس از برکناری مارتین ویسکارا، رئیس‌جمهوری پیشین توسط کنگره هدایت دولت تا زمان برگزاری انتخابات را پذیرفته بود. او تا پیش از آن ریاست کنگره را بر عهده داشت.

برکناری ویسکارا
کنگره پرو از ماه سپتامبر روند استیضاح ویسکارا را آغاز کرده و درنهایت با اکثریت قاطع به برکناری او رأی داد. ویسکارا به دلیل مبارزه با فساد و اعمال برخی اصلاحات اقتصادی در کشور از محبوبیت خاصی برخوردار بود اما نمایندگان کنگره که غالباً مخالف او هستند، او را به «فساد» و «بی‌کفایتی اخلاقی» متهم کردند. تاکنون هیچ‌گونه اتهام رسمی و پرونده قضایی علیه ویسکارا تشکیل نشده و خود او نیز این اتهامات را درکرده است. اما نمایندگان کنگره می‌گویند او درزمانی که استاندار یک استان کوچک بوده، در دو قرارداد پروژه عمرانی، ۶۳۰ هزار دلار رشوه گرفته است. ویسکارا دو سال پیش با شعار مبارزه در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شده بود. بسیاری از نمایندگان کنگره متهم به فساد و پول‌شویی هستند و ویسکارا قصد داشت تا با ایجاد برخی اصلاحات، مصونیت قضایی آن‌ها را لغو کند.

کشتار معترضان
اقدام کنگره در استیضاح ویسکارا از حدود یک هفته پیش موجی از خشم و اعتراض شدید را در این کشور آمریکای لاتین برانگیخته است. هزاران نفر برای اعتراض به این تصمیم به خیابان‌های پایتخت، لیما آمده و درنتیجه این اعتراضات و در جریان درگیری با پلیس چند نفر از معترضان کشته و زخمی شدند. پلیس پرو تاکنون اعتراضات را با خشونت بسیاری سرکوب کرده است. انتخاب مرینو نیز مرهمی بر زخم پرو نبود، زیرا بسیاری از شهروندان پرویی به برخی انتصاب‌های او در کابینه به‌شدت اعتراض داشتند. تنها در شامگاه شنبه در لیما دو نفر به دست مأموران کشته و بیش از ۱۱۰ نفر زخمی شدند. یکی از کشته‌شدگان جوانی به نام جک پینتادو، ۲۲ ساله بود که ۱۱ گلوله به سرش اصابت کرد و دیگری جردن سوتلو ۲۴ ساله بود که با چهار تیری که به سینه‌اش خورد، کشته شد. ماریو بارگاس یوسا، نویسنده معروف جهانی و برنده جایزه نوبل با انتشار پیامی در توییتر، ضمن محکوم کردن سرکوب اعتراض مسالمت‌آمیز مردم به دست پلیس گفت: «دو جوان به شکلی احمقانه، به خاطر هیچ و پوچ و ناعادلانه قربانی شدند. این سرکوب که علیه تمام پرو است باید متوقف شود».

ناکامی سیلوا
قرار است کنگره پرو در نشست روز دوشنبه بار دیگر درباره جانشینی موقت رئیس‌جمهوری برکنار شده تصمیم بگیرد. بر اساس قانون اساسی پرو دو سناریو برای انتخاب رئیس‌جمهوری موقت در نظر گرفته می‌شود. نخست آن‌که کنگره درنهایت در مورد انتخاب یک نفر به جمع‌بندی برسد و دیگر آن‌که در صورت به نتیجه نرسیدن کنگره، دیوان عالی کشور در مورد انتخاب رئیس‌جمهوری موقت رأساً تصمیم بگیرد. نمایندگان ابتدا روسیو سیلوا، یک وکیل، شاعر و سیاستمدار چپ‌گرا را برای ریاست جمهوری موقت کشور پیشنهاد دادند، اما از ۱۱۹ قانون‌گذار تنها ۴۲ نفر به او رأی دادند. اگر او رأی می‌آورد، نخستین زنی می‌شد که در پرو به بالاترین مقام سیاسی این کشور می‌رسید. با آشوب و اعتراض گسترده‌ای که در حال حاضر در پرو جریان دارد، تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که احتمالاً ممکن است هیچ انتخابی آتش خشم معترضان را فروننشاند. آن‌ها می‌گویند نمایندگان کنگره خودشان فاسدند و برای منفعت خودشان رئیس‌جمهوری را برکنار کردند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.