انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تنش در منطقه
همه‌پرسی ابزار از بین بردن اختلاف و شکاف در جامعه
راهکار جذب سرمایه و سرمایه‌گذار توسط مجلس و دولت
خطر طرح اصلاح قانون انتخابات برای آینده کشور
روایت احمد توکلی از رابطه با آمریکا و پذیرش FATF
اطلاعات از عراق نشان‌دهنده نقشه بهینه‌سازی برای جنگ است
حساسیت افکار عمومی نسبت به لوایح FATF
آیا مردم در انتخابات آزاد به یک قاتل رأی می‌دهند؟
آیا اقدامات خودسرانه برای همه مجاز است؟
فرمانداری تهران حق دخالت در نام‌گذاری خیابان‌ها را ندارد
انتخابات می‌تواند نماد مردم‌سالاری باشد
نقشه‌های آمریکا علیه ایران در خلیج‌فارس
کنگره باید جلوی جنگ احتمالی با ایران را بگیرد
تازه ترین اظهار نظرها درباره FATF
ترامپ دستان بایدن را می‌بندد
روایت فائزه هاشمی از پدرش
آیا غنی‌سازی 20 درصدی به اجماع‌سازی علیه ایران منتهی خواهد شد؟
آیا هدف انقلاب فشار به مردم بود؟
پشت‌صحنه تاخیر در تولید و واردات واکسن کرونا
مراقب تله باش
استفاده اسرائیل از ژنرال میلی برای انتقال پیام به بایدن
تهدید آمریکا و اسرائیل به بهانه بازدارندگی
آیت‌الله مصباح یزدی در ۸۶ سالگی درگذشت
استدلال مخالفان FATF سیاسی و فاقد منطق است
احتمال ماجراجویی نظامی در خلیج‌فارس
چرا ناو هواپیمابر نیمیتز ایالات‌متحده، در خاورمیانه ماند؟
شهناز رمارم صدای فرودستان رئیس شورای استان خراسان رضوی شد
انگیزه تداوم هجمه به هاشمی رفسنجانی چیست؟
تغییر قدرت در آمریکا، فرصت برای حضور ایران در اقتصاد و تجارت جهانی
سردار سلیمانی فرصت طلایی کشور بود
رابطه معنادار آلودگی هوا با افزایش ابتلا به کرونا
همه‌پرسی راه حل رفع چالش‌های کشور است
عدالت یا عَداوت؟
بازگشت به برجام ممکن است گزینه اول بایدن باشد
عیسی شریفی، قائم‌مقام قالیباف در شهرداری تهران محکوم شد
«قانون هوای پاک» را اجرا کنید
ایران با غنی‌سازی 20 درصدی چه در سر دارد؟
عراق و خلیج‌فارس، کانون تنش‌زایی علیه ایران در روزهای پایانی ترامپ
واکسن می‌خریم
پیام دو هشدار اخیر ظریف به آمریکا چیست؟
پیامد اخراج بازرسان آژانس چیست؟
عملکرد ترامپ پرونده حزب جمهوری‌خواه را بست
واکنش ظریف به ادعای پمپئو مبنی بر همکاری ایران با القاعده
آمریکا استثنا نیست، صدای پای فاشیسم به گوش می‌رسد
خطای محاسباتی، هزینه سنگین دارد
اولین محصول اورانیوم غنی‌شده UF۶ تولید شد
اخراج بازرسان آژانس انرژی اتمی ممکن است ایران را دوباره در ذیل بند هفتم منشور ملل متحد قرار دهد
هراس اصولگرایان از ورود «ظریف» به انتخابات
ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی ممنوع
حرکت اوباش در کنگره ایالات‌متحده نشان‌دهنده چیست؟
بیشتر
کد خبر: 83022 | تاریخ : ۱۳۹۹/۸/۲۷ - 23:58
روایت سردار رشید از انقلاب، تعامل ایران و آمریکا و قرار گرفتن ایران ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد
گزارش

روایت سردار رشید از انقلاب، تعامل ایران و آمریکا و قرار گرفتن ایران ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد

اشاره: سید علی کرمانی- محسن رشید، معروف به سردار رشید اول فروردین ۱۳۵۸ وارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد و بیش از ۲۰ سال در دفتر سیاسی و مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ سپاه فعالیت نمود. او همچنین از بنیان‌گذاران فعالیت راویان جنگ بوده ‌است. وی در گفت‌وگویی با جماران ناگفته‌هایی از سقوط سلطنت در سال 57، ریشه‌های شکل‌گیری دیپلماسی میان ایران و آمریکا، تضعیف آمریکاستیزی در افکار عمومی طی چهار دهه گذشته، مقصران ورود ایران به ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد و ضرورت تبعیت حاکمیت از افکار عمومی بیان کرده است که گزیده‌ای از آن را در ادامه می‌خوانیم:

ستاره صبح-

سقوط رژیم پادشاهی حاصل اجماع جهانی بود
سردار محسن رشید، رئیس اسبق مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با جماران با ذکر خاطره‌ای از دوران پهلوی دوم و اشاره به این موضوع که سقوط سلطنت در ایران احتمالاً رخدادی از پیش برنامه‌ریزی شده توسط قدرت‌های جهانی بوده است، گفت: «به یاد دارم در زمان شاه وقتی در زندان بودم مصاحبه‌ای از شاه در تلویزیون پخش شد که فرد مصاحبه کننده به شاه گفت، یک پیشگوی معروف گفته است که شاه در سال 1979 سقوط می‌کند، این سخن تعجب شاه را برانگیخت. او راست می‌گفت، اما این یک پیشگویی نبود، بلکه برنامه‌ای بود که برای شاه تدارک دیده بودند... به عبارتی می‌توان نتیجه گرفت که نتایج حاصل از کنفرانس گوادلوپ در حوادث سال 56 و 57 مؤثر بوده است. دنیای غرب و حقوق بشر کارتری بر اساس یک استراتژی مشخصی به دنبال آن بود که تغییراتی در حاکمیت ایران صورت دهد، اما نه به این شکل که آمریکا و غرب از دامنه نفوذشان کاسته شود و این خلاف برنامه آن‌ها بود؛ آن‌ها می‌خواستند با ایجاد تغییر در ایران ظرفیت‌های جدیدی برای خود ایجاد کنند».

دیپلماسی پنهان ایران و آمریکا
سردار رشید در بخش دیگری از صحبت‌های خود در ارتباط با دیپلماسی پنهان میان ایران و آمریکا گفت: «انفجار مراکز نظامی فرانسوی‌ها و آمریکایی‌ها در بیروت، مشخص کرد که پشتوانه ایران برای چانه‌زنی دیپلماتیک، فقط قدرت مردمی و نظامی در صحنه نبرد با عراق نیست... حوادث لبنان وقتی اتفاق افتاد که ایران در جبهه‌های جنوب در جنگ تحمیلی بعد از عملیات رمضان به بن‌بست رسیده بود و تا عملیات خیبر این بن‌بست ادامه داشت... با این حال بن‌بست شکنی ایرانی‌ها در خیبر، نتایج استراتژیک و منطقه‌ای مؤثری داشت و بعد از آن بود که زمینه گفتگوی مستقیم، اما پنهانی ایران و اردوگاه غرب فراهم شد». رئیس اسبق مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ سپاه پاسداران چگونگی آغاز دیپلماسی پنهان ایران و اردوگاه غرب را اینگونه روایت می‌کند: «ابتدا تورگوت اوزال، نخست‌وزیر وقت ترکیه به ایران آمد و پیشنهاد پنهانی قابل توجهی ارائه داد از جمله اینکه غرب در قبال سازش ایران، برای ترور صدام آمادگی دارد... از قضا حضرت امام هم در همان ایام در دیدار با سفرای ایران در سخنرانی‌هایش تأکید کرد که ایران تنها با اسرائیل و رژیم آفریقای جنوبی که نظام آپارتاید در آن حاکم بود روابط برقرار نمی‌کند... درواقع حضرت امام رابطه با آمریکا را عادی، اما مشروط دانست». در ادامه سردار رشید با اشاره به اینکه هرچند ورود اسرائیل به ماجرای مک فارلین موجب شکست مقطعی دیپلماسی پنهان میان ایران و آمریکا شد، اما در سال‌های بعد از جنگ نیز رابطه پنهانی میان و آمریکا همچنان تداوم یافت. او گفت: «بعد از جنگ و در سال‌های بعد نیز آمریکایی‌ها تعاملاتی با ایران داشتند، هرچند که به صورت رسمی رابطه‌ای وجود نداشت. آن‌ها طی دو جنگ بزرگ دو دشمن عمده ایران یعنی طالبان در افغانستان و صدام در عراق را از سر راه ایران برداشتند. ما در هر دو جنگ تعاملاتی با آمریکایی‌ها داشتیم و آن‌ها از حمایت و کمک‌های ایران بهره بردند...».

ایران و افول قدرت آمریکا
رئیس اسبق مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ سپاه پاسداران بیان داشت: «انقلاب ما بیشترین هزینه را برای افول قدرت و شکست هیمنه آمریکا کرده، هر چند شاید سود متناسب با این هزینه‌ها را برداشت نکرده‌ایم... زمانی مردم در جنگ مایحتاج خود را برای رزمندگان و پشتیبانی جنگ می‌فرستادند، اما زمانی هم وقتی دولت درخواست کرد افراد غیر نیازمند از گرفتن یارانه انصراف دهند، افراد کمی از یارانه خود دست کشیدند... هزینه این تقابل را مردم داده و می‌دهند. آن‌ها زمانی برای تسخیر سفارت آمریکا هورا کشیدند، اما امروز دیگر آن‌طور فکر نمی‌کنند. علی ایّحال از یک نظام مردم‌سالار جز این توقع نمی‌رود که تابع افکار عمومی باشد».

متهمان ردیف اول برجام
سردار رشید همچنین با اشاره به چرایی پدید آمدن برجام گفت: «ما برجام را زمانی پذیرفتیم که زیر بند هفت منشور ملل متحد بودیم آن‌هایی که به برجام انتقاد می‌کنند، عموماً خودشان متهم اصلی هستند؛ آنان که احمدی‌نژاد را بر این کشور حاکم کردند و با رفتارهای او زمینه رفتن ایران در زیر بند 7 منشور سازمان ملل را ایجاد کردند، آنان مقصر اصلی می‌باشند. اگر ما زیر بند 7 منشور سازمان ملل قرار نگرفته بودیم، چه نیازی به امضای برجام داشتیم؟!».

ضرورت تبعیت از افکار عمومی
وی در پایان و با اشاره به ضرورت تبعیت از افکار عمومی در اداره امور کشور اظهار داشت: «نظام مردم‌سالار، اگر تابع افکار عمومی مردمش نباشد، تابلوی مردم‌سالاری را باید پایین بیاورد، اما اگر مردم‌سالار هستیم باید تابع افکار عمومی باشیم؛ یعنی شاخص در تمام امور کشورداری، در یک نظام مردم‌سالار، تبعیت از افکار عمومی و یا متقاعد ساختن مردم است».

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.