انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تنش در منطقه
همه‌پرسی ابزار از بین بردن اختلاف و شکاف در جامعه
راهکار جذب سرمایه و سرمایه‌گذار توسط مجلس و دولت
خطر طرح اصلاح قانون انتخابات برای آینده کشور
روایت احمد توکلی از رابطه با آمریکا و پذیرش FATF
اطلاعات از عراق نشان‌دهنده نقشه بهینه‌سازی برای جنگ است
حساسیت افکار عمومی نسبت به لوایح FATF
آیا مردم در انتخابات آزاد به یک قاتل رأی می‌دهند؟
آیا اقدامات خودسرانه برای همه مجاز است؟
فرمانداری تهران حق دخالت در نام‌گذاری خیابان‌ها را ندارد
انتخابات می‌تواند نماد مردم‌سالاری باشد
نقشه‌های آمریکا علیه ایران در خلیج‌فارس
کنگره باید جلوی جنگ احتمالی با ایران را بگیرد
تازه ترین اظهار نظرها درباره FATF
ترامپ دستان بایدن را می‌بندد
روایت فائزه هاشمی از پدرش
آیا غنی‌سازی 20 درصدی به اجماع‌سازی علیه ایران منتهی خواهد شد؟
آیا هدف انقلاب فشار به مردم بود؟
پشت‌صحنه تاخیر در تولید و واردات واکسن کرونا
مراقب تله باش
استفاده اسرائیل از ژنرال میلی برای انتقال پیام به بایدن
تهدید آمریکا و اسرائیل به بهانه بازدارندگی
آیت‌الله مصباح یزدی در ۸۶ سالگی درگذشت
استدلال مخالفان FATF سیاسی و فاقد منطق است
احتمال ماجراجویی نظامی در خلیج‌فارس
چرا ناو هواپیمابر نیمیتز ایالات‌متحده، در خاورمیانه ماند؟
شهناز رمارم صدای فرودستان رئیس شورای استان خراسان رضوی شد
انگیزه تداوم هجمه به هاشمی رفسنجانی چیست؟
تغییر قدرت در آمریکا، فرصت برای حضور ایران در اقتصاد و تجارت جهانی
سردار سلیمانی فرصت طلایی کشور بود
عدالت یا عَداوت؟
رابطه معنادار آلودگی هوا با افزایش ابتلا به کرونا
همه‌پرسی راه حل رفع چالش‌های کشور است
بازگشت به برجام ممکن است گزینه اول بایدن باشد
عیسی شریفی، قائم‌مقام قالیباف در شهرداری تهران محکوم شد
«قانون هوای پاک» را اجرا کنید
ایران با غنی‌سازی 20 درصدی چه در سر دارد؟
عراق و خلیج‌فارس، کانون تنش‌زایی علیه ایران در روزهای پایانی ترامپ
واکسن می‌خریم
پیام دو هشدار اخیر ظریف به آمریکا چیست؟
پیامد اخراج بازرسان آژانس چیست؟
عملکرد ترامپ پرونده حزب جمهوری‌خواه را بست
واکنش ظریف به ادعای پمپئو مبنی بر همکاری ایران با القاعده
آمریکا استثنا نیست، صدای پای فاشیسم به گوش می‌رسد
خطای محاسباتی، هزینه سنگین دارد
اولین محصول اورانیوم غنی‌شده UF۶ تولید شد
اخراج بازرسان آژانس انرژی اتمی ممکن است ایران را دوباره در ذیل بند هفتم منشور ملل متحد قرار دهد
هراس اصولگرایان از ورود «ظریف» به انتخابات
ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی ممنوع
حرکت اوباش در کنگره ایالات‌متحده نشان‌دهنده چیست؟
بیشتر
کد خبر: 83057 | تاریخ : ۱۳۹۹/۹/۳ - 00:02
منافع ملی قربانی رفتارهای جناحی
ستاره صبح در گفت‌وگو با علی بیگدلی، کارشناس روابط بین‌الملل بررسی کرد:

منافع ملی قربانی رفتارهای جناحی

اشاره: سید علی کرمانی- ایران نخستین بار در دوران دولت ملی محمد مصدق، پس از آن در پی اشغال سفارت آمریکا (13 آبان 58) و در ادامه به دلیل پیشبرد برنامه هسته‌ای مورد تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفت. تحریم‌هایی که سفره مردم را کوچک کرد و انزوای جهانی را برای کشور به دنبال داشت. یکی از عاملان اصلی این تحریم‌ها تندروهای داخلی هستند که با رویکرد تهاجمی با دنیا امکان تعامل با جهان را کاهش داده‌اند. مجتبی ذوالنور که پیش از این خواستار اعدام رئیس‌جمهور شده بود در تازه‌ترین اظهار نظر گفته است: «برجام بدبختی بود و ادامه‌اش بدبختی بیشتری برای مردم فراهم می‌کند». در همین ارتباط ستاره صبح در گفت‌وگو با دکتر علی بیگدلی، نظر او را درباره اینکه چگونه می‌شود با دنیا تعامل و برجام را احیا کرد جویا شده است که در ادامه می‌خوانید:

ستاره صبح-

تحریم ماحصل تقابل با دنیا
نخستین باری که ایران مورد تحریم قرار گرفت، به دوران دولت ملی دکتر محمد مصدق بازمی‌گردد که در پی مبارزه ملت ایران به رهبری مصدق در جهت ملی کردن صنعت نفت، دولت بریتانیا در اقدامی تقابلی ایران را تحریم اقتصادی کرد. پس از کودتای 28 مرداد سال 32 و انحلال دولت ملی و دموکراتیک محمد مصدق، تحریم‌ها علیه کشور برداشته شد، اما بار دیگر و پس از انقلاب سال 57 و به دنبال آن تسخیر سفارت آمریکا در تهران، تحریم‌های وسیعی علیه کشورمان وضع شد. با این حال مهم‌ترین تحریم‌هایی که تاکنون علیه ایران وضع شده به برنامه هسته‌ای بازمی‌گردد. فارغ از آنکه تاکنون چه بخش‌هایی از اقتصاد کشور تحریم شده و چه آثاری بر معیشت مردم و گردش چرخ اقتصاد کشور داشته، واکاوی رفتار اشخاص و جریان‌هایی که به انزوای ایران در جامعه جهانی و تشدید تحریم‌ها دامن می‌زنند حائز اهمیت است. مهم‌ترین جریانی که در این بین نامش مطرح است، جریان اصولگراست. فعالان این جریان طی چند دهه گذشته و به طرق مختلفی تقابل با دنیا را کلید زده‌اند که اوج آن به دولت‌های نهم و دهم محمود احمدی‌نژاد بازمی‌گردد که تحریم‌ها و قطعنامه‌های ضد ایرانی را کاغذپاره می‌خواندند. کاغذ پاره‌هایی که البته بلای جان جامعه شد و سفره مردم را به اندازه‌ای کوچک کرد که بخش عمده‌ای از کشور را به زیر خط فقر برد.

ادعای تازه مجتبی ذوالنور
مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم ازجمله کسانی است که طی سال‌های گذشته و هر زمان کشور در آستانه لغو تحریم‌ها و تعامل با دنیا قرار گرفته، مواضعی تقابلی داشته است. او به پیروی از همفکران خود بارها گفته است که تحریم‌ها اثری بر اقتصاد کشور ندارد، اما از سوی دیگر دولت‌های میانه‌رو و اصلاح‌طلب را بابت تحریم‌ها سرزنش می‌کند. وی در تازه‌ترین اظهارات خود با بیان اینکه کسی در مجلس یازدهم مخالف برداشتن تحریم‌ها نیست، راه امتیازگیری از ایالات‌متحده را حفظ عزت و قدرت در مقابل این کشور دانست. البته او توضیح نداده است که مقصودش از حفظ عزت و قدرت چیست؟ چراکه او برجام را که به شهادت خود مقامات آمریکایی بیشترین فواید را برای ایران داشت، بی‌استفاده می‌داند و حتی آن را در صحن مجلس آتش می‌زند. به گزارش ایسنا، مجتبی ذوالنور در تذکری در جلسه علنی مجلس با متهم کردن دولت به پهن کردن فرش قرمز برای دشمن و امنیتی و سیاسی‌ترین کابینه بعد از انقلاب خواندن این دولت، اظهار کرد: «این را می‌دانید که اگر از موضع ضعف و سستی برخورد کنید، میدان امتیازگیری را از دست دادید و پیشاپیش زمینه امتیازگیری را برای دشمن فراهم کردید؟ شاعر درست گفته که اظهار عجز پیش ستمگر ابلهی است/ اشک کباب باعث طغیان آتش است». وی افزود: «به حضرت عباس به کسی که شما قبول دارید هیچ‌کس در این مجلس مخالف برداشتن تحریم نیست، اما از موضع اقتدار و عزت ورود کنید که حق مردم را تضییع نکنید؛ از همین اول از موضع عجز شروع نکنید که برجام بدبختی بود و ادامه‌اش بدبختی بیشتری برای مردم فراهم می‌کند. از موضع عزت و قدرت ورود کنید و از اصول و ارزش‌ها و حقوق ملت عقب‌نشینی نکنید و محکم بایستید». نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس‌جمهور مدعی شد: «یعنی چه که دوروبری‌های شما هر کدام در تمجید آمریکا و در حل این موضوع که می‌خواهیم تحریم‌ها را برداریم تمام حملات‌شان به نیروهای منتقد داخلی است؟ شما در امتیازگیری از طرف مقابل متمرکز شوید، نه اینکه مرتب فریاد ننه من غریب سر بدهید».

منافع ملی زیر سایه رفتارهای جناحی
در همین رابطه به سراغ یکی از صاحب‌نظران روابط بین‌الملل، دکتر علی بیگدلی رفته‌ایم تا از او بپرسیم چگونه می‌توان هم مخالف تحریم بود و هم تمام‌قد علیه تعامل با دنیا ایستاد؟ او در پاسخ به این پرسش می‌گوید: «کشورها برای آنکه بتوانند سهم بیشتری در فضای بین‌المللی به خود اختصاص دهند، ناچار به تعامل با دنیا و همسایگان خود هستند». بیگدلی با گریز به بنیان فکری مسلط بر کشور طی چهار دهه گذشته معتقد است تئوری خلق مکتبی میان «کاپیتالیسم» و «سوسیالیسم» شکست خورده و دیگر نمی‌توان برای آن هزینه کرد. او ادامه این روند را برای موجودیت کشور خطرناک می‌داند و می‌گوید: «نرمش قهرمانانه که نتیجه‌اش برجام شد، کشور را از ذیل بند 7 منشور ملل متحد خارج کرد. امروز هم نیاز است تا این نرمش قهرمانانه با وسعتی بیشتر صورت گیرد». از بیگدلی درباره موانع سر راه تعامل با دنیا پرسیدیم و او با اشاره به رقابت‌های نابه‌جای جناحی در حوزه تأمین منافع ملی گفت: «متأسفانه یکی از مشکلات این است که جناح‌های سیاسی در داخل در حوزه تأمین منافع ملی که موضوعی فراجناحی است، جناحی رفتار کرده و هر یک می‌خواهد خودش حلال مشکلات باشد. به همین خاطر اکنون که دولت روحانی بر سر کار است، اصولگرایان تلاش می‌کنند تا دولت او در رفع مشکلات موفق نباشد». این صاحب‌نظر روابط بین‌الملل در پایان و با هشدار نسبت به وضعیت کنونی کشور اظهار داشت: «باید مراقب باشیم اگر مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری 1400 به اندازه انتخابات مجلس یازدهم و یا حتی بیشتر از آن پایین باشد، دولتی بر سر کار خواهد آمد که از پشتوانه مردمی برخوردار نخواهد بود و درنتیجه چانه‌زنی این دولت در برابر قدرت‌های جهانی دشوار خواهد شد».

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.