انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
ابعاد قانونی توهین به رئیس‌جمهور
ضرورت بازسازی و احیای زندان‌های تخریب شده قزل حصاز و قصر
پیامد رفتارهای خودسرانه
زندان‌های تخریب شده قزل حصار و قصر را احیا کنید
استقبال اصلاح‌طلبان؛ مخالفت اصولگرایان
توافق دولت با آژانس هوشمندانه‌ بود
نمایندگان کارت زرد گرفتند
کمک به سرمایه گذاری؛ توسعه و اشتغال
نادران: مدرک مهرداد بذرپاش جعلی است!
چراغ سبز به تصویب FATF
ناکارآمدی و انتخابات 1400
چرا سفر قالیباف به روسیه جنجالی شد؟
نمایندگان مجلس یازدهم؛ با مردم یا بر مردم؟
آیا سفر رئیس مجلس به مسکو منافعی برای کشور دارد یا خیر؟
فرصت دیپلماسی برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا
رفتار شتاب‌زده مجلس، احیای برجام را پیچیده کرده است
خطر موج چهارم کرونا در کمین ایرانیان
واکنش‌ها به کاندیداتوری نظامیان
چرا ایالات‌متحده اسرائیل را به سنتکام اضافه كرد؟
میانجیگری رئیس‌جمهور فرانسه بین ایران وآمریکا
سیاست موازنه بایدن در قبال اسرائیل، عربستان و ایران
احتمال احیای تنش در منطقه بر سر فعالیت هسته‌ای ایران
هزینه‌ی نپیوستن به FATF و عدم احیای برجام، برای اقشار محروم جامعه
آیا بایدن بر سر توافق هسته‌ای ایران اقدام به خودکشی دیپلماتیک می‌کند؟
روز داغ تهران
مجلس نباید بحران سومی بر دو بحران تحریم و کرونا بیفزاید
تازه ترین گمانه زنی ها درباره امکان بازگشت برجام
برداشتن تحریم‌ها
سرنوشت لایحه نظارت بر انتخابات چه شد؟
امکان توافق بین ایران و آمریکا از بین نرفته است
واکنش به توهین به رئیس جمهور و بیانیه پایانی راهپیمایی 22 بهمن
حاشیه‌های سفر قالیباف به روسیه و شعار ناشیانه «مرگ بر روحانی»
اختلاف دولت و مجلس نباید منجر به دوصدایی شود
وقوع تراژدی پیک چهارم کرونا با خرید و سفرهای نوروزی
تندروی نمایندگان نتیجه نداد
بی‌سامانی سیاسی باید درمان شود
سیدحسن خمینی: متحجرین دزدانه بر سر خوان انقلاب نشسته‌اند
مصوبه حذف انتشار آگهی‌های دولتی در روزنامه‌ها خلاف قانون و باید جلوی آن گرفته شود
ظریف علاقه‌مند به بازگشت آمریکا به برجام
شوک به جامعه مطبوعات!
رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین در اقیانوس هند
غیرقابل اجرا بودن سیاست آمریکا در مورد ایران و روسیه
زمان‌بندی برای اجرای مصوبه مجلس، جعل قانون نیست!
تلاش عربستان، اسرائیل و امارات برای شکست برجام
مزیت های خط لوله دوستی ایران ، عراق و سوریه
فضای مجازی عامل توسعه جامعه است و فیلتر کردن آن زیان دارد
ایالات متحده آماده بازگشت به میز مذاکره برجام
علائم حیاتی احیای برجام باوجود کارشکنی‌های مخالفان
پشت صحنه حمله پنتاگون به شرق سوریه چیست؟
بمباران شرق سوریه خلاف وعده‌ی دیپلماسی بایدن است
بیشتر
کد خبر: 83146 | تاریخ : ۱۳۹۹/۹/۱۶ - 00:05
مخالفان روحانی دولت را محاصره کرده‌اند!
ستاره صبح در گفت‌وگو با فریدون مجلسی، رویدادهای جدید را بررسی کرد

مخالفان روحانی دولت را محاصره کرده‌اند!

اشاره: روز گذشته دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با صدور بیانیه‌ای از طرح راهبردی لغو تحریم‌ها که به تصویب مجلس رسید و شورای نگهبان هم در همان روز آن را تأیید کرد، حمایت کرد. پیش از این و سه‌شنبه هفته گذشته علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشستی خبری گفته بود که برجام موضوعی فراقوه‌ای است و تنها شورای عالی امنیت ملی صلاحیت تصمیم‌گیری درباره آن را دارد و شورای نگهبان نیز به دلیل مغایرت اقدام مجلس با اصل 176 قانون اساسی، مصلحت ملی و توجهات لازم را در نظر خواهد داشت. پیش‌بینی سخنگوی دولت اشتباه از آب درآمد. شورای نگهبان برخلاف سخنان ربیعی طرح مجلس را به فوریت تأیید کرد و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نیز با صدور بیانیه‌ای از طرح مجلس حمایت کرد و آن را را لازم‌الاجرا دانست! ستاره صبح در همین راستا گفت‌وگویی با فریدون مجلسی، دیپلمات پیشین انجام داده است که در ادامه می‌خوانید:

ستاره صبح-

روز گذشته دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بیانیه‌ای در راستای حمایت از مجلس شورای اسلامی و طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق مردم» صادر کرد. فریدون مجلسی، تحلیلگر مسائل سیاسی دراین‌باره و با اشاره به اینکه دولت این‌روزها تنهاست گفت: «بیانیه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ثابت کرد که دولت و در رأس آن رئیس‌جمهور تنهاست. نکته قابل تأمل این است که رئیس‌جمهور رئیس شورای عالی امنیت ملی است و با طرح مجلس مخالفت کرده است». این دیپلمات پیشین کشورمان معتقد است مخالفت‌ها در میان جناح‌های سیاسی بیش از آن است که در ظاهر دیده می‌شود. وی دراین‌باره اظهار داشت: «مخالفان روحانی که اکنون به نظر می‌رسد دولت را به محاصره خود درآورده‌اند، هدفشان از ارائه این طرح این است که دست‌وبال دولت برای بهبود وضعیت کشور از طریق تعامل با غرب بسته شود؛ چراکه ممکن است دولت مورد نظر خودشان در سال 1400 وارد تعامل با غرب شود». وی در ادامه گفت: «البته به نظر من مخالفان دولت اگر هم در سال 1400 دولت را در اختیار گیرند، رفتار و سیاستشان به گونه‌ای نیست که بتوانند تعاملی با دنیا ایجاد کنند. از این‌رو به نظر من عده‌ای تلاش می‌کنند در برابر هرگونه احتمال بهبود روابط ایران با غرب و به ویژه آمریکا مانع‌تراشی کنند». این تحلیلگر مسائل سیاسی در تعریف مختصات این عده گفت: «نگاهی به وضعیت این افراد نشان می‌دهد که آن‌ها به منافع ملی و حقوق مردم توجه چندانی ندارند و بیشتر به دنبال گرفتن قوه مجریه هستند تا با همسو شدن مجلس و دولت به زعم خود بتوانند سیاست‌های مورد نظرشان را پیش ببرند». مجلسی در پایان گفت: «آن‌ها علاقه‌ای به برقراری ارتباط با غرب ندارند و در مقایسه با اصلاح‌طلبان به لحاظ در اختیار داشتن جایگاه‌ها دست بالا را دارند. این در حالی است که شرایط کشور و مردم به گونه‌ای است که می‌طلبد اختلافات جناحی و... را کنار بگذاریم و از طریق اجرای سیاست‌های درست در داخل و خارج بار مشکلات را از دوش مردم برداریم. تحقق این مهم فرق نمی‌کند به دست دولت روحانی انجام شود یا دولت بعدی».
بیانیه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی

به گزارش تابناک متن کامل این بیانیه بدین شرح است:
«حدود دو ماه قبل، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی کلیات طرحی را که جمعی از نمایندگان محترم مجلس ارائه و مراحلی از آن نیز طی شده و طراحان نیز بر فوریت تصویب آن اصرار داشتند را در یکی از نشست‌های شورای عالی امنیت ملی برای آگاهی اعضا ارائه نمودند. شورا نیز ضمن استقبال از اصل موضوع و احترام به حق نمایندگان محترم مجلس در ارائه و تصویب طرح‌های مورد نظر، ملاحظاتی را نسبت به جوانبی از موضوع جمع‌بندی و مورد تصویب قرار داد که پس از طی مراحل نهایی به عنوان مصوبه شورا ابلاغ گردید. در این مصوبه همچنین از مجلس شورای اسلامی خواسته شده بود در بررسی و تدوین نهایی طرح با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و وزارت امور خارجه نیز تعامل و همفکری شود. در چارچوب اجرای مصوبه شورای عالی، نمایندگان ریاست محترم مجلس و کمیسیون امنیت ملی مجلس در چند مرحله رایزنی‌ها و ارجاعاتی به دبیرخانه داشتند که ملاحظات دبیرخانه را دریافت و در اغلب موارد، مورد توجه قرار دادند. در مراحلی نیز برخی نگرانی‌های طبیعی و متعارف برای دبیرخانه مطرح بود که با پیگیری از مراجع ذی‌ربط مرتفع گردید. مراحل مختلف تدوین این طرح تا تصویب نهایی آن بر اساس روال و مقررات متعارف و قانونی مجلس انجام شده و دبیرخانه دخالتی در آن نداشته است. روشن است که مجلس محترم نیز الزامی برای اخذ موافقت دبیرخانه و دستگاه‌های دیگر مگر آنچه در چارچوب قانون اساس و شرع مقدس، رعایت آن توصیه گردیده و توسط شورای محترم نگهبان مورد نظارت قرار می‌گیرد، نداشته است. نظر کارشناسی دبیرخانه در خصوص مراحل شکل‌گیری، تکمیل و تصویب قانون «اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و صیانت از حقوق مردم» این است که قانون فوق مسئله خاصی به زیان مصالح ملی ایجاد نمی‌کند و برعکس، آنچه برخلاف مصالح ملی بوده و مورد نگرانی است همین جنجال‌هاست کهشان و جایگاه نهادهای قانونی کشور را مورد خدشه قرار داده و به وحدت و انسجام ملی خسارت وارد می‌کند. بدون شک اظهارنظرها و رفتارهایی که طی روزهای اخیر شاهد آن بودیم، مصالح و منافع ملی را قربانی اغراض و منافع گروهی و جناحی نموده و ضمن آنکه نفعی برای کشور نداشته، پیام و آدرس غلط به دشمنان منتقل می‌کند. در این میان توسل ابزاری به ارزش‌های عالی نظام و انقلاب به ویژه موضوع شهادت دانشمند خدوم و انقلابی شهید محسن فخری‌زاده و دست‌مایه قرار دادن آن در مجادلات سیاسی و جناحی به ویژه از سوی آن‌هایی که انتظار است در موقعیت کنونی، تمام اهتمام خود را مصروف تحکیم وحدت و انسجام ملی و ساماندهی اوضاع کشور نمایند و در تدارک پاسخ کوبنده به دشمن غدار باشند، سؤالات بزرگی را ایجاد نموده و به هیچ‌وجه قابل توجیه نیست. در پایان اعلام می‌نماییم، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در شرایط فعلی با آگاهی نسبت به رویکرد برخی طرف‌هایی که به دنبال گسترش و تداوم هیاهو و تخدیش نقش، جایگاه و عملکرد دبیرخانه هستند، قصد پاسخگویی به آنان را ندارد لیکن ضمن اعتقاد راسخ و توصیه اکید به همه طرف‌ها در خصوص ضرورت پایان دادن به مجادلات بی‌حاصل، هشدار می‌دهیم که اجازه نخواهیم داد منافع و مصالح کشور بازیچه دست سیاست‌بازان قرار گیرد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.