انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
کد خبر: ۴۱۷۲۶ | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۱/۱۰ - شماره: 1023
گمانه‌زنی‌ها درباره :

عفو عمومی

اشاره: عفو عمومی معمولاً در موارد خاص که به نفع کشورها و ملت‌ها باشد از سوی دولت‌ها اعلام می‌شود. این عفو به‌ویژه برای کسانی که مرتکب قتل، سرقت، کلاه‌برداری نشده‌اند باعث رضایت‌مندی افکار عمومی می‌شود. انقلاب اسلامی این روزها در آستانه 40 سالگی است و در عرف جامعه ما و برخی جوامع دیگر عدد 40 نشانه بلوغ، خردورزی و مصلحت‌گرایی است. به همین دلیل کنشگران و گروهی از نمایندگان مجلس تاکنون به دنبال سازوکار عفو عمومی بوده و هستند. این اقدام به‌ویژه برای مجرمان سیاسی می‌تواند خشنودی مردم را به دنبال داشته باشد. مطابق اصل 110 قانون اساسی فقط رهبری می‌تواند با استفاده از اختیارات خود اعلام عفو عمومی کند. دراین‌ارتباط رئیس قوه قضاییه خبر داد که در آستانه 40 سالگی انقلاب عفو گسترده در راه است.

* گرجی: معنای 40 سالگی یک انسان و یک نظام سیاسی، رسیدن به بلوغ است و اقداماتی مانند عفو عمومی در یک نظام سیاسی زمینه افزایش مشروعیت و کارآمدی بیشتر را فراهم می‌کند

عفو عمومی معمولاً در موارد خاص که به نفع کشورها و ملت‌ها باشد از سوی دولت‌ها اعلام می‌شود. این عفو به‌ویژه برای کسانی که مرتکب قتل، سرقت، کلاه‌برداری نشده‌اند باعث رضایت‌مندی افکار عمومی می‌شود. انقلاب اسلامی این روزها در آستانه 40 سالگی است و در عرف جامعه ما و برخی جوامع دیگر عدد 40 نشانه بلوغ، خردورزی و مصلحت‌گرایی است. به همین دلیل کنشگران و گروهی از نمایندگان مجلس تاکنون به ...

 رئیس قوه قضاییه در نشست روسای کل دادگستری‌های سراسر کشور و دادستان‌های مراکز استان‌ها با بیان یک خبر خوش از گستردگی دامنه شمول عفو در آستانه چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی خبر داد و گفت: افزایش زندانی به نفع کشور نیست.وی افزود: تعداد قابل‌توجهی از زندانیان مورد عفو قرار خواهند گرفت. البته آن استثناهایی که در عفوهای دیگر وجود دارد برای این عفو جدید نیز مطرح می‌شود، اما تلاش ما این است که با انجام بررسی‌های دقیق، تعداد بیشتری مشمول شرایط شوند.با توجه به موافقت رهبر معظم انقلاب با اصل موضوع به‌زودی جزییات آن اعلام خواهد شد. 
علی‌اکبر گرجی، معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری به ایرنا گفت: نخستین معنای 40 سالگی یک انسان و یک نظام سیاسی، رسیدن به بلوغ است و اقداماتی مانند عفو عمومی در یک نظام سیاسی زمینه افزایش مشروعیت و کارآمدی بیشتر را فراهم می‌کند.
وی ادامه داد: عفو در نظام‌های سیاسی و حقوقی علاوه بر جنبه اخلاقی جنبه مصلحت و منفعت عمومی دارد. نظام حکمرانی گاهی با بررسی‌ها و ارزیابی‌هایی در چارچوب مصالح عمومی و منافع ملی با هوشمندی و برخورداری از حکمت تصمیم به بخشش می‌گیرد.گرجی اظهار داشت: عفو مشروعیت و محبوبیت نظام‌های سیاسی را افزایش می‌دهد. این اقدام حرکت در مسیر خواست عمومی مردم و تأمین رضایت آنها است.
وی یادآور شد: پایه‌های نظام ایران، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است. در این نظام نباید شخصی به دلیل فعالیت سیاسی، فعالیت انتقادی یا مخالفت با نهادها و مقامات سیاسی و اداری محبوس شود زیرا به نفع و مصلحت نظام نیست. امیدواریم عفو و بخشودگی شامل آن دسته از شهروندانی باشد که به هر دلیل با نظام سیاسی و مدیریت کشور نقد دارند. اگر این عفو شامل منتقدان شود و در گام بزرگ‌تر برای ایرانیانی که خارج از کشور زندگی می‌کنند و از بازگشت به کشور و توبیخ بیم دارند، رخ دهد. به آنها اجازه دهند تا به کشور بازگردند و در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران در وطن خود زندگی کنند، موجب همبستگی هر چه بیشتر ملت و دولت می‌شود.این حقوقدان با اشاره به بند 11 اصل 110 قانون اساسی گفت: در این بند اختیاری که به رهبری نظام داده شده است، اختیار عفو یا تخفیف مجازات محکومان است یعنی کسانی که اتهام آنها در دادرسی کیفری ثابت شده است و در حال تحمل مجازات هستند. این موارد عفو خصوصی و موردی هستند که البته می‌تواند پرشمار باشد و هیچ محدودیت عددی ندارد.گرجی افزود: رهبری می‌توانند در یک اقدام مشفقانه و در راستای تحکیم نظام و همبستگی دولت و ملت به عفو گسترده‌ای اقدام کنند.گرجی اظهار داشت: امیدواریم رئیس قوه قضاییه تدبیری بیندیشند و زمینه عفو محکومان سیاسی و امنیتی را فراهم کنند البته عفو به معنای عفو عمومی اقدامی است که مجلس شورای اسلامی می‌تواند انجام دهد و این اقدام هم می‌تواند در قالب مصوبه‌ای باشد که عنوان مجرمانه را از یک عمل بردارد یا عفوی باشد که شامل توقف تعقیب شود.

عفو در اختیار قوه قضاییه است 
بهمن کشاورز، حقوقدان و وکیل دادگستری درباره سخنان رئیس قوه قضائیه گفت: آنچه در گفتار رئیس قوه قضاییه و سایر مسئولان قضایی کشور منعکس شده است، به طور معمول عفو خصوصی است که به طور خاص و در مورد افراد معین و با احتساب شرایط مشخص اعطا می‌شود و همان است که تاکنون به مناسبت‌های مختلف به طور منظم انجام شده است. برای داوری در خصوص مصادیق و وسعت و عمق عفوهایی که قرار است، اعلام شود که نشانه‌ای از سیاست قضایی و کیفری کشور خواهد بود، باید منتظر اعلان جزئیات بمانیم.این وکیل دادگستری یادآور شد: رئیس قوه قضاییه پس از دریافت گزارش کمیسیون عفو و بخشودگی، فهرست کسانی را که شرایط استفاده از عفو را دارند به مقام معظم رهبری تقدیم می‌کند و در صورت موافقت ایشان این افراد حسب مورد، آزاد یا مشمول تخفیف‌هایی می‌شوند.عفو یک محکوم به مجازات، آثار و تبعات ناهنجار اعمال مجازات را بر خانواده محکوم و به‌تبع در جامعه تخفیف می‌دهد و هر چه دایره مشمولان عفو بیشتر باشد، گسترده تأثیر مثبت و تخفیف آثار منفی مجازات بیشتر خواهد بود. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد