انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
کد خبر: ۴۱۷۲۹ | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۱/۱۰ - شماره: 1023
ویژه 40 سالگی انقلاب

نقش مساجد در پیروزی انقلاب

مسجد در طول تاریخ به منزله مرکز فرماندهی و بسیج نیروها بوده و هست

فعالیت و کارکرد مساجد در پیروزی انقلاب اسلامی ایران چشمگیر بوده است. علت این امر به‌واسطه نبود احزاب قدرتمند در کشور بود، به همین دلیل مساجد و دانشگاه‌ها کنون مبارزه علیه رژیم شده بود. این نقش مساجد هم در قدیم که وسایل ارتباط‌جمعی وجود نداشت و هم در زمان حاضر و در عصر رسانه‌های گروهی مهم است. در جریان انقلاب اسلامی، مردم ایران به اخباری که از مساجد ...

اشاره: فعالیت و کارکرد مساجد در پیروزی انقلاب اسلامی ایران چشمگیر بوده است. علت این امر به‌واسطه نبود احزاب قدرتمند در کشور بود، به همین دلیل مساجد و دانشگاه‌ها کنون مبارزه علیه رژیم شده بود. این نقش مساجد هم در قدیم که وسایل ارتباط‌جمعی وجود نداشت و هم در زمان حاضر و در عصر رسانه‌های گروهی مهم است. در جریان انقلاب اسلامی، مردم ایران به اخباری که از مساجد پخش می‌شد بیشتر از رسانه‌های دولتی اعتماد داشتند. اخبار که توسط سخنرانان یا از بلندگو ها پخش می‌شد، به‌سرعت در بین مردم منتشر می‌شد. این امر نشان داد که مسجد کانون مبارزه و مرکز فرماندهی انقلاب ‌شده بود؛ بنابراین، پیوند انقلاب اسلامی با مسجد پیوندی استوار و حیاتی شده که هیچ‌چیز نمی‌تواند جای آن را بگیرد. 
روحانیون ز سنگر محراب، منبر، اسلام سیاسی را تبیین و علیه رژیم پهلوی افشاگری می‌کردند، امری که باعث بیداری و رشد سیاسی و فکری مردم و پیروزی انقلاب اسلامی شد.

کانون‌های انقلاب
جرقه فعال شدن مساجد در سال 1342 زده شد و ماجرا از این قرار بود که آیت‌الله خمینی سخنرانی تندی علیه رژیم در سال 42 کردند که این سخنرانی بتدریج به مساجد کشور سرایت کرد و وعاظ از ان لگو گرفتند و در سخنرانی های خود از ان استفاده و علیه رژیم افشاگری کردند. و باتحمل سختی‌ها و مصائب، در سال 1357 به رهبری امام خمینی به پیروزی رسید. عوامل پیروزی انقلاب، علوه بر مساجد، بازارها، دانشگاه‌ها، هیئت‌ها، مدرسه‌ها و حوزه‌های علمیه بودند؛  البته در همه حال نباید از نقش سازنده عبادی- سیاسی مسجد غافل شد. بررسی تحولات سال‌های پیروزی انقلاب، نقش و اهمیت مسجد به‌وضوح هویداست. در آن موقعیت حساس، مسجد پایگاه عمده‌ای شد تا شاگردان و پیروان آیت‌الله خمینی همراه با اقامه‌ فرایض دینی و عبادی، پیام‌ها و اهداف ایشان را دریافت و منتشر کنند. انقلاب اسلامی در عمل از مساجد آغاز شد و به جاهای دیگر مثل دنشگاه و بازار سرایت کرد. مساجد چه در شهرهای بزرگ مثل تهران، تبریز، شیراز، قم، اصفهان و چه در شهرهای کوچک، محور اصلی برای اجتماع و حمایت از انقلاب بود.نقش مساجد در سراسر کشور پس از انقلاب در تثبیت نظام جمهوری اسلامی و همچنین اعزام نیرو به جبهه‌ها و مقابله با گروه‌های ضد انقلاب مهم و تعیین کننده بوده و هست زیرا بسیاری از نیازهای جبهه را نظر تدارکاتی و همچنین جذب نیروهای داوطلب از طریق مساجد صورت می‌گرفت .

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد