انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
کد خبر: ۴۱۷۳۳ | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۱/۱۰ - شماره: 1023
تفسیر روز

چرا تیم ملی باخت؟

الهام صالح‌آبادی - روزنامه نگار

آه و حسرت 80 میلیون ایرانی در پی باخت ناباورانه تیم ملی ایران، ذهن‌ها را به تفکر واداشت که به‌راستی چرا تیم خوب ایران با یک اشتباه به‌سادگی حذف شد؟ تیمی که در طول بازی‌ها دروازه‌اش باز نشده بود با یک شوک و کمبود اعتمادبه‌نفس، بازی را با نتیجه 3 برصفر واگذار کرد و جام را از دست داد. بازیکنان تحت تأثیر داوری قرار گرفتند و توپ را لو دادند و درحالی‌که بدنه بازی در اختیار ایرانیان بود، گل اول را خوردند. سپس با یک ضربه پنالتی گویی ناقوس شکست ایران شنیده می‌شد. فارغ از اینکه بازیکنان ایران لحظات فوق‌العاده‌ای برای شاد کردن ایرانیان به وجود آوردند و تیم خوبی بودند که قابل‌تقدیر و سپاس است، اما شاید ایرانیان به نام و فرهنگ سیستماتیک ژاپنی باختند. ژاپنی‌ها بااینکه به‌پای یوزپلنگان ایرانی نمی‌رسیدند، ولی پیگیر اصل بازی بودند و به حواشی نپرداختند. عصبانیت کاپیتان ایران و درگیری و بحث‌وجدل بیهوده بازیکنان با داور، افسار بازی را به دست ژاپنی‌ها داد. کاپیتان ایران به‌جای تسلط و مدیریت بازی دیوار حاشایش بلند بود و روحیه تیم را شکست و ایران مغلوب عقلانیت ژاپن شد. از سوی دیگر تنها بودن سردار آزمون در نوک حمله، او را در برابر دفاع چند ژاپنی مغلوب کرد. از دیدگاه جامعه‌شناختی دو معضلی که امروز یقه ایرانیان را گرفته در بازی فوتبال نیز یقه فوتبالیست‌ها را گرفت و آنها را به زمین زد. اول ناتوانی اکثر ایرانیان در کنترل خشونت، دوم نداشتن اعتمادبه‌نفس و مغلوب شدن در برابر نام‌های بزرگ. هرروز در صحبت‌هایمان از فرهنگ، سیستم، رفتارها و عملکرد کشورهای توسعه‌یافته تعریف و تمجید می‌کنیم و کشور خودمان را شماتت و تحقیر می‌کنیم. بیرانوند توانست پنالتی اعجوبه فوتبال دنیا را با اعتمادی که به خود داشت بگیرد، ولی در بازی با ژاپن چون روحیه تیم ...چرا تیم ملی باخت؟
ادامه از صفحه 1...
خشن شده و فروپاشیده بود، حتی نتوانست جهت توپ را تشخیص دهد و دیگر بازیکنان امیدی بر ای پیروزی در مقابل تیم منظم ژاپن نداشتند. بازیکنان طلایی ایرانی که بعضاً در اروپا بازی می‌کنند، به فرهنگ صبر و تأمل ژاپنی باختند. نامی که از کشورهای توسعه‌یافته و موفق دنیا در ناخودآگاه ماست و ما آن را قبول داریم نه خودمان را.
فرهنگ ژاپنی، ایران را حذف کرد
در این رابطه روزنامه عین الوان تحلیل جالبی از این دیدار داشت. عین الوان با تیتر «فرهنگ ژاپنی، ایران را حذف کرد» به سبک بازی و تنها تاکتیک ایران پرداخت و نوشت: تیم ملی فوتبال ژاپن توانست با پیروزی قاطع برابر ایران به فینال جام ملت‌های آسیا راه پیدا کند. بازی همچنان که پیش‌بینی می‌شد با توپ‌های بلند و ارسالی ایران آغاز شد، اما مدافعان ژاپنی به‌خوبی جاگیری کرده بودند. تومیاسو مأمور مهار سردار آزمون شده بود؛ چراکه مهاجم ایران روی توپ‌های هوایی خطرناک بود، اما مدافع ژاپنی به‌خوبی مأموریتش را انجام داد.آزمون کلید بازی ایران بود. در دقیقه ۴۵ هوادار ایرانی پیراهن علی کریمی ستاره سابق ایران را در دست داشت و زبان حال او می‌گفت، آزمون به تو نیاز دارد آقای کریمی. ایران نیاز به هافبکی در میانه میدان داشت که توپ‌ها را به‌خوبی پخش کند. تنها تاکتیک ایران، این بود که از هر جا توپ را می‌گیرند آن را ارسال کنند؛ از دروازه‌بان گرفته تا پرتاب‌های بلند اوت دستی. این تاکتیک ایران بود، اما ژاپنی‌ها آماده و حاضر بودند و تنها به سه پاس خود را به دروازه ایران می‌رساندند. ارسال‌های بلند ایرانی‌ها را تومیاسو و دیگر مدافعان ژاپن مهار می‌کردند.در نیمه دوم ایران با شجاعت بیشتری بازی کرد و در دقیقه ۴۷ یک فرصت خوب داشت، اما دژاگه آن را بیرون زد. در دقیقه ۵۵ تیم ملی ژاپن برخلاف جریان بازی گل نخست را به ثمر رساند. مینامینو از اعتراض غیرموجه بازیکنان ایرانی نهایت استفاده را برد و با یک ارسال دقیق پایه‌گذار گل نخست شد. بعدازاین گل فشار ایران آغاز شد و ضربه زیبای جهانبخش را سنگربان ژاپن به‌خوبی مهار کرد. درحالی‌که ایران حمله می‌کرد ژاپن گل دوم را از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند. ایران هیچ تاکتیکی غیر از ارسال توپ‌های بلند برای آزمون نداشت و تومیاسو و یوشیدا هم به‌خوبی این بازیکن را مهار کردند و ضربات سر را زدند. در دقایق پایانی، ژاپن بازی خوب خود را کامل کرد و توانست گل سوم را هم به ثمر برساند تا پیروز قاطع شود. ژاپن با شایستگی پیروز این بازی شد. سرمربی ژاپن به‌خوبی حریف را آنالیز کرده بود. ارسال‌های بلند ایران برای هیچ تیمی که برابر ژاپن بازی می‌کند فایده‌ای نخواهد داشت. به تیم ژاپن به خاطر این انضباط باید تبریک گفت‌. ایران پیش‌ازاین در آزمون سخت خود برابر عراق مساوی کرد و در سخت‌ترین آزمون خود در برابر ژاپن به سه گل تن داد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد