انتخاب تاریخ:   /  /   
خبرهای این صفحه پربیننده‌ترین خبرها
کد خبر: ۵۰۶۶۸ | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۳ - شماره: 1177
گزارش

جنجال بر سر شفافیت آراء

بهرام پارسایی: طرح شفافیت آراء نمایندگان با به توپ بستن مجلس فرقی ندارد محمدصادق جوادی‌حصار: نماینده و مدیر اجتماعی یا سیاسی موظف است شفاف عمل کند محمدعلی وکیلی: طرح شفافیت آرای تمامی مجامع تصمیم‌گیر نظام به امضای ۲۰۰ نماینده مجلس رسیده است

اشاره: طرح شفافیت آراء نمایندگان این روزها جنجال کلامی فراوانی میان موافقان و مخالفان به راه انداخته است. از یک‌سو موافقان این طرح معتقدند که شهروندان حق دارند از رأیی که نمایندگان درمورد لوایح، طرح‌ها، استیضاح‌ها، رأی به اعضای کابینه و... مختلف دارند، آگاه باشند تا بتوانند آگاهانه در انتخابات دوم اسفند مجلس شورای اسلامی تصمیم بگیرند که به نمایندگان کنونی رأی دهند یا خیر. گفتنی است نمایندگان با دو فوریت طرح مخالفت کرده‌اند نه اصل طرح. اشتباه فراکسیون امید این بوده و هست که باید پرچم‌دار شفافیت رأی نمایندگان می‌بود که این اتفاق نیفتاد. به همین دلیل اصولگرایان از این منظر اعضای فراکسیون امید را مورد انتقاد قرار داده‌اند. از سویی مخالفان این طرح را دسیسه‌ای برای تحت فشار قرار دادن نمایندگانی که تلاش می‌کنند تصمیمات درست را اتخاذ کنند، می‌دانند. بهرام پارسایی، نماینده مردم شیراز دراین‌باره می‌گوید کسانی که به دنبال شفافیت آراء نمایندگان هستند، چرا زمانی که موضوع تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در مجلس مطرح شد، با آن مخالفت کردند؟ وی معتقد است موافقان این طرح، تنها به دنبال مقاصد سیاسی‌اند و در پشت پرده جریانی در کار است که می‌خواهد با اجرایی شدن این طرح نمایندگان آزاده را از عرصه سیاست کشور حذف کنند. به عقیده این نماینده اگر شفافیت آراء وجود داشت، FATF به تصویب مجلس نمی‌رسید؛ چراکه موافقان آن تحت فشار و اجبار قرار می‌گرفتند. گزارش پیش رو به تازه‌ترین اظهارات و واکنش‌ها به طرح شفافیت آراء نمایندگان می‌پردازد:

بهرام پارسایی
بهرام پارسایی، نماینده مردم شیراز و سخنگوی کمیسون اصل ۹۰ مجلس درباره مخالفت خود با طرح شفافیت آراء نمایندگان گفت: اگر آن تعداد نمایندگانی که اعلام کردند با شفافیت آرا موافق هستند، واقعاً موافق بودند، پیشنهاد این طرح در مجلس رأی می‌آورد، اکثراً دلیل موافقت نمایندگان نیز به خاطر جو روانی است که افرادی که بالظاهر پرچم‌داران شفافیت در جامعه هستند، ایجاد کردند. وی در گفت‌وگو با ایلنا با بیان اینکه با اصرار تعدادی از نمایندگان را به وادار به رسیدگی به این طرح کرده‌اند، گفت: شما اول ببینید که پرچم‌داران طرح شفافیت آرا که بالظاهر، طرح قشنگی هم می‌آید و همه آن را می‌پسندند، اما پشت آن خیلی خطرناک است، چه کسانی هستند. این نماینده مجلس گفت: طرح شفافیت با به توپ بستن مجلس مساوی است و دارم انواع پیامک‌های تهدید و توهین‌آمیزی را که در زمان تصویب FATF برای ما فرستادند، مرور می‌کنم. وی افزود: وقتی در مورد یک طرح حتی در زمانی که رأی‌ها مشخص نیست، نماینده را اینگونه مورد تهدید قرار می‌دهند، به نظر شما بعد از تصویب این طرح گروه‌های فشار به خواسته‌های خود می‌رسند یا نمی‌رسند؟ یعنی هر چیزی که در حال حاضر منع قانونی ندارد، مثل ورود زنان در ورزشگاه‌ها، در صورت شفاف‌سازی آراء، آن را با فشاری که گروه‌های فشار می‌آورند و مسائلی را که جنبه قانونی ندارد قانونمند می‌کنند؛‌ مانند بلایی که زمان بررسی FATF بر نمایندگان آوردند، اما چون رأی‌ها شفاف نبود FATF رأی آورد. عضو فراکسیون امید یادآور شد: این خطر برای جامعه و کشور جدی است، مطمئن باشید اگر این شفافیت بود، FATF و حتی برجام هم به نتیجه نمی‌رسید. وی تصریح کرد: در صورت تصویب طرح، نهادهای قدرت، گروه‌های فشار و آن‌هایی که می‌توانند در تأیید و رد صلاحیت افراد اعمال نفوذ کنند و اثرگذار باشند، تمام خواسته‌هایشان را به قانون تبدیل خواهند کرد. سخنگوی فراکسیون اصل ۹۰ مجلس ادامه داد: علمداران شفافیت چرا به طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران رأی ندادند و مخالفت کردند؟ یعنی اگر بحث شفافیت است، مگر تحقیق و تفحص می‌خواست چه کاری انجام دهد؟ می‌خواست وضعیت مالی شهرداری تهران را که ابهامات زیادی روی آن است را شفاف کند.

محمدصادق جوادی‌حصار
عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: زمانی شفافیت می‌تواند مؤثر باشد که عمومیت، شمول و گستردگی داشته باشد و کسی نتواند از دایره نظارت و شفافیت مستثنا شود و بیرون قرار گیرد. محمدصادق جوادی‌حصار در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص شفاف‌سازی آرای نمایندگان، اظهار کرد: شفافیت در رفتار اجتماعی، سیاسی و در حوزه مدنی، جزو لاینفک زندگی جمعی و اجتماعی به ویژه در حوزه‌هایی است که نتیجه رفتار شخص به مردم و جامعه برمی‌گردد. وی افزود: تردیدی وجود ندارد که باید شفافیتی در گفت‌وگوها و کنش‌های اجتماعی و سیاسی افراد صورت گیرد، جز آن مواردی که به حوزه شخصی فرد برمی‌گردد، یعنی در حوزه اجتماعی تفسیر نمی‌شود. جوادی حصار ادامه داد: اگر یک قانون‌گذار یا مجری قانونی، مدیرکل و استاندار یک استان یا نماینده وزیر، خود وزیر و یا یکی از نماینده‌های مجلس به عنوان رئیس کمیسیون به مدیرعامل شرکت زیرمجموعه یک وزارتخانه زنگ می‌زند و ما از او بپرسیم که چه گفته و او پاسخ دهد که به خودش ربط دارد، تخلف محسوب می‌شود؛ زیرا بحث شخصی نیست، بلکه بحث عمومی است. اگر به صورت شخصی مطالبه می‌کند، به حوزه اعمال نفوذ و نظر برمی‌گردد یا به رانت و تخلف منجر خواهد شد؛ بنابراین جامعه باید بداند چرا این کار را انجام می‌دهد. عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با بیان اینکه شفافیت یک امر کاملاً پذیرفته شده است، عنوان کرد: جامعه باید بداند و نماینده و مدیر اجتماعی یا سیاسی نیز موظف است شفاف عمل کند و به نمایندگان افکار عمومی، یعنی مطبوعات و رسانه‌ها پاسخ روشن و قانع‌کننده‌ای بدهد. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب اضافه کرد: زمانی که قانون‌گذار و قانون بیان می‌کند که مطبوعات و رسانه‌ها به عنوان نمایندگان افکار عمومی حق نظارت بر ورود به موضوعات مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و مدیریتی را دارند، برای این است که بتوانند کنترل کنند و نظارت همگانی یا اجتماعی را گسترش دهند. نظارت همگانی و گسترده اجتماعی بدون تردید مانع از تخلف و قانون‌شکنی در هر حوزه‌ای خواهد شد.

محمدعلی وکیلی
یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از تدوین طرحی برای شفافیت آرای تمامی مجامع تصمیم‌گیر نظام خبر داد و گفت که این طرح به امضای حدود ۲۰۰ نماینده مجلس شورای اسلامی رسیده است. محمدعلی وکیلی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ما طرحی را با هدف تعمیم شفافیت آرا تدوین کردیم که براساس ماده واحده آن تمامی شوراها، مجامع و نهادهای مؤثر در فرآیند قانون‌گذاری و نهادهای تصمیم‌گیرنده که صلاحیت سیاست‌گذاری یا وضع قانون و مقررات دارند از جمله مجلس شورای اسلامی، هیات وزیران، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی، شوراهای شهر، روستا، خبرگان رهبری و شورای نگهبان موظف به علنی سازی رأی اعضا و انتشار آن و همچنین علنی‌سازی مذاکرات در درگاه اینترنتی خود هستند. به گفته وی طبق تبصره ماده واحده این طرح در مورد مصوبات شورای عالی امنیت ملی این اقدام پس از رفع مراحل طبقه‌بندی قابل اجراست. وکیلی با بیان این‌که این طرح به امضای حدود ۲۰۰ نماینده مجلس شورای اسلامی رسیده، اظهار کرد: امضاکنندگان از همه فراکسیون‌های سیاسی مجلس شورای اسلامی بوده‌اند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد