کد خبر : 65186 تاریخ : ۱۳۹۹ دوشنبه ۷ مهر - 00:00
گزارش روایت سرداران از هزینه جـنگ 8 ساله و مقاومت اشاره: هفته دفاع مقدس فرصتی پیش آورد تا برخی از زوایای مغفول دوران جنگ و همچنین حضور منطقه‌ای ایران آشکار شود. انتظار از دست‌اندرکاران جنگ این است که اطلاعات بیشتری درباره هزینه‌های جنگ هشت‌ساله و همچنین حضور ایران در منطقه را برای افکار عمومی تشریح کنند. روز گذشته سه تن از سرداران سپاه نقطه‌نظرهای خود را درباره میزان هزینه انجام‌شده در طول جنگ و همچنین حضور منطقه‌ای ایران بیان کردند که در ادامه می‌خوانید.

هزینه جنگ تحمیلی چقدر بوده است؟
سردار فدوی در یک برنامه تلویزیونی گفت: ایران مجموعاً 19.6 میلیارد دلار هزینه جنگ تحمیلی کرده است و مجموع هزینه حضور منطقه‌ای ما از سال 2006 تا امروز  کمتر از هزینه جنگ تحمیلی بوده است. در همین مدت آمریکا طبق اعلام رسمی خودش 7 هزار میلیارد دلار در منطقه هزینه کرده است. به گزارش خبر آنلاین سردار فدوی گفت: یک گزارش رسمی مربوط به سازمان برنامه‌وبودجه است که عنوان کرده در طی 8 سال جنگ ما حدود 108 میلیارد دلار درآمد نفتی داشته‌ایم. گزارش رسمی سازمان برنامه‌وبودجه نشان می‌دهد 19.6 میلیارد دلار کلاً در طول هشت سال جنگ هزینه جمهوری اسلامی بوده است. ما 146 میلیارد دلار فقط در یک سال نفت فروختیم.( در دولت احمدی‌نژاد) 

فساد 
سردار فدوی افزود: وقتی به‌جای اینکه به‌قاعده خدا عمل شود بر اساس قاعده شیطان عمل می‌شود. مفسده‌هایی به وجود می‌آید نگاه کنید هرروز باید در نظام اسلامی بگویند این را گرفتند و آن را گرفتند و اینم دزدی کرده و آن خلاف کرده و ارز 4200 را رفته که الزامات و روزی مردم را از خارج بیاورد و رفته فروخته و 15 هزار تومان و 18 هزار تومان و بعد او را می‌گیرند. به خاطر اینکه مفسده وجود دارد نه‌تنها بر اساس قاعده‌های خدا عمل نمی‌شود بلکه بر اساس قاعده‌های شیطان عمل می‌شود. وحشتناک است بگویم خدا حکم کسانی را که این روند را در کشور برقرار کردند و توسعه را بر اساس لیبرالیسم مبنا گذاشتند. آقا دائماً راجع به توسعه و چگونگی توسعه گفته‌اند باید انجام شود. عدالت باید برقرار باشد و مردم ضعیف در چرخه توسعه آسیب  نبینند. آن‌ها بر اساس این قانون اساسی قسم‌خورده‌اند و باید این‌گونه عمل می‌کردند. رفتند و بر اساس روال دشمن عمل کردند.

هزینه‌های «محور مقاومت»
به گزارش ایسنا سردار حجازی جانشین نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نشست «تداوم دفاع مقدس در جبهه مقاومت» توضیح داد: با حمایت رژیم صهیونیستی و سعودی‌ها در یمن ده‌ها بمب روزانه بر سر مردم یمن ریخته می‌شود. در جنوب سوریه خانمی را دستگیر کرده بودند. او با فرزندش عقب ماشین نشسته و یک دانشی هم بالای سر آن‌ها است. او به فرزندش می‌گوید خدا سایه ظلم را از سر ما بردارد.  آندانشی دریکی از میدان‌های جنوبی سوریه او را مقابل فرزندش تیرباران می‌کند. این نمونه‌ای از ظلم است. یا یک دانشی به دو دختر خودش بمب وصل می‌کند تا در پایگاه نظامی سوریه منفجر شوند. آمریکایی‌ها هفت هزار میلیارد دلار در منطقه خرج کردند. چه بدست آوردند؟ چند روز پیش وزیر خارجه آمریکا دلش برای ملت ایران ‌سوخته و به ادعای او ایران ۱۶ میلیارد دلار برای محور مقاومت خرج کرده است. اگر حرفش راست باشد. شما این رقم را کنار هفت‌هزارم میلیارد دلار قرار دهید. خیلی از این ۱۶ میلیارد که ادعا می‌کنند قرض است .بر اساس قرارداد این کشورها متعهد شدند و دارند پس می‌دهند. در جبهه باطل یأس و ناامیدی وجود دارد در جبهه حق صفا و صمیمیت موج میزند و آن‌سو حیله‌گری است. دوستان خود را به گاو شیرده تشبیه کرده‌اند. قلب‌های این اعتراف باهم یکی نیست تصور می‌کنند با یکدیگرند.

کمک می‌کنیم و پول می‌گیریم 
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا بابیان اینکه هر کشور مسلمان و غیرمسلمان که از ما کمک بخواهد، کمکشان می‌کنیم اما از آن‌ها پول می‌گیریم، گفت: به ونزوئلا بنزین دادیم و شمش طلا گرفتیم. سرلشکر سید یحیی صفوی در حاشیه مراسم «تداوم دفاع مقدس در جبهه مقاومت» به گزارش ایرنا اظهار کرد: آمریکایی‌ها و غربی‌ها به ملت ما ظلم زیادی کردند و ۵۰۰ هزار نفر از جوانان ما را شهید و مجروح کردند. امروز این ظلم را به مردم یمن می‌کنند. ۲ هزار شبانه‌روز است که عربستان و امارات را بمباران می‌کنند اما آن‌ها ایستادند و ده‌ها هزار شهید دادند. ما مطمئنیم همان‌طور که ملت ایران و سوری‌ها و عراقی‌ها پیروز شدند، ملت یمن در مقابل تجاوز امارات و عربستان پیروز خواهد شد زیرا ۳۰ میلیون جمعیت شجاع و مؤمن دارد. ما می‌خواهیم تجربه دفاع مقدس را نه‌تنها به ملت‌های اسلامی بلکه به دیگر ملت‌ها همچون ونزوئلا انتقال دهیم. امروز ونزوئلایی‌ها کمونیست هستند اما در مقابل آمریکایی‌ها ایستادند و ما هم به آن‌ها کمک می‌کنیم، کمک‌های نرم‌افزاری به آن‌ها می‌کنیم و ایده می‌دهیم، مثلاً میگوییم چگونه بسیج مردمی را شکل دهید و حملات سایبری را چگونه دفع کنند. کمکشان می‌کنیم اما از آن‌ها پول می‌گیریم. ما به ونزوئلا بنزین دادیم و شمش طلا گرفتیم و طلاها را هم با هواپیما به ایران آوردیم تا درراه اتفاقی برایش نیفتد. ما هر کمکی به عراقی‌ها کردیم دلار نقد گرفتیم، با سوری‌ها قراردادی امضا کردیم که در مقابل چیزهایی را می‌گیریم البته روس‌ها بیش از ما در سوریه استفاده می‌کنند.