هشدار رئیس‌جمهور به حاشیه سازان

وضعیت قرمز است

وضعیت قرمز است

اشاره: رئیس‌جمهور روز گذشته به حاشیه سازان هشدار داد و گفت وضعیت قرمز است. مخالفان دولت و رسانه‌های آنها تلاش کرده و می‌کنند تا تمام مشکلات کشور را به گردن دولت بیندازند. این در حالی است که اقدامات آنها باعث تشدید تحریم‌ها شده و لوایح اف ای تی اف که دولت و مجلس دهم آنها را تأیید کرده‌اند و امکان مبادله پول بین ایران و بانک‌های جهانی را فراهم می‌کند بیشتر از دو سال است که در مجمع تشخیص مصلحت نام معطل‌مانده است. رئیس‌جمهور روز گذشته به صراحت اعلام کرد که برای خرید واکسن با مشکل انتقال پول مواجه است. متأسفانه پس از ورود ویروس انگلیسی به کشور و انتشار آن در سفرهای نوروزی به‌کل کشور اکنون نوبت ورود ویروس جهش‌یافته هندی رسیده که این ویروس کادر درمان هند را فلج کرده است. به‌طور که بر اساس آمارهای مقامات هند تعداد موارد جدید ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در یک شبانه‌روز ۳۴۶ هزار و ۷۸۶ نفر و آمار فوتی‌ها ۲۶۲۴ مورد بوده است. به گفته رئیس‌جمهور خطر ویروس کرونا هندی که قدرت سرایت بیشتری از انواع دیگر ویروس‌های جهش‌یافته دارند، پیش روی ماست. روز گذشته حسن روحانی تحریم را جنایت بزرگ نامید و علت ناموفق بودن دولت در خرید واکسن را ناتوانی در جابجایی پول عنوان کرد. حال چشم‌ها به مذاکرات وین است تا ببینند آیا تحریم‌ها برداشته خواهند شد یا خیر؟ در این ارتباط دکتر مردانی، عضو ستاد مبارزه با کرونا می‌گوید: «تا زمانی که اکثر جمعیت ایران واکسینه نشوند یا به کرونا مبتلا نشوند موج‌های کرونا یکی پس از دیگری ادامه خواهد داشت. بیمارستان‌ها پر از بیماران کرونایی است، امکان پذیرش بیمار جدید وجود ندارند و آی سی یوها پر از بیمار است. راه‌حل تنها ماندن در خانه، عدم شرکت در مجامع و مهمانی‌ها، نرفتن به مسافرت و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.»

خطر ویروس هندی پیش روی ما
رئیس‌جمهور گفت: دو هفته آینده حساس است و امکانات بهداشتی و درمانی ما محدودیت دارد. نیروی انسانی ما هم توان مشخصی دارد و سطح تحمل مردم نیز سطح خاصی است.
به گزارش ایسنا، حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بابیان اینکه همه آنانی که نظارت و کنترل را به دست دارند باید کارشان را تشدید کنند، اظهار کرد: اگر جز این باشد نمی‌توانیم به راحتی از این موج خلاص شویم؛ البته مردم هم آن طور که باید پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند که لازم است در این زمینه هم مردم توجه بیشتری داشته باشند.

وضعیت استان‌ها 
روحانی اظهار کرد: ۱۸ استان به‌طور ویژه نام‌برده شد که شرایطشان مساعد نیست و هفت استان از این استان‌ها، شرایطشان بدتر است. ۱۲ استان شرایطی دارند که اگر مراقبت کنند، وضعیت بهتری خواهند داشت. سایر استان‌ها از نظر ابتلا، بستری‌ها و فوتی‌ها شرایط نگران‌کننده‌ای دارند و باید در این شرایط مراقبت کنیم. روحانی تأکید کرد: مردم هم باید مراقبت را بالا ببرند. امروز گزارش داده شد که مردم هم مراقبت نمی‌کنند و سرجمع رعایت پروتکل‌های بهداشتی زیر ۶۰ درصد است درحالی‌که رعایت پروتکل‌ها باید بالای ۸۰ و ۹۰ درصد برسد تا از این موج عبور کنیم.
وی اظهار کرد: آن‌هایی که بهداشت عمومی را با خطر روبه‌رو می‌سازند، اقدامشان علیه بهداشت عمومی است و یک جرم در این زمینه وجود دارد و قوه قضاییه می‌تواند اقدام کند.

مشکل انتقال پول برای تهیه واکسن 
وی گفت: ما برای این‌که بتوانیم از یک واکسن از سبد واکس که مرجع ما هست، استفاده کنیم، ۱۷۸ میلیون دلار پول می‌خواهیم. ما پول‌داریم، اما انتقال آن مشکل است. اینکه ما می‌گوییم تحریم روی همه زندگی مردم تأثیر می‌گذارد بعضی‌ها باور نمی‌کنند و خبر ندارند که اداره کشور چگونه است.
روحانی افزود: تمام نهاده‌های مرغ مثل کنجاله و جو و ذرت از خارج وارد می‌شود. حتی مرغ اجداد از خارج وارد می‌شود که تحریم در این زمینه برای ما مشکل ایجاد کرد.
رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه یکی از اولویت‌های بزرگ دولت  واکسن است، گفت: به رئیس‌کل بانک مرکزی دستور دادم که اولویت اول برای تأمین ارز واکسن است. هیچ اولویتی بالاتر از آن نیست و حتی در جلسه قبل دولت به او دستور دادم با هر مشکلی هست، ۱۰۰ میلیون دلار پول آن را کنار بگذارد. اما برای جابه‌جا کردن این پول‌ها با مشکلات بزرگی مواجه هستیم.
روحانی ادامه داد: اگر ۲۴ ساعت یکی از این تلاش‌ها را روی کاغذ بیاوریم مردم می‌بینند که پول واکسن فلان کشور شرقی یا غربی را می‌خواهیم پرداخت کنیم، چه مشکلاتی وجود دارد؛ واقعاً تحریم یک جنایت بزرگ است.
رئیس‌جمهور بابیان اینکه متأسفانه عده‌ای روی باندبازی‌های سیاسی برای اینکه همه مشکلات را بدوش دولت بیندازند حاضر نیستند، مسئله را بفهمند، تصریح کرد: حاضر نیستند بفهمند برای این‌که واکسن وارد کنیم حداقل یک و نیم میلیارد دلار پول می‌خواهیم. جابه‌جایی و تأمین پول و خرید آنها از کشورهای مختلف آسان نیست؛ البته الآن بخش خصوصی هم آزادشده که زیر نظر وزارت بهداشت واکسن وارد کند و حتی اگر وزارت بهداشت نیازهایی دارد، باز بخش خصوصی تأمین کند. این کار آسان و ساده نیست. حمل‌ونقل و جابه‌جایی، نظارت، ‌امنیت واکسن‌ها همه مطرح است.
روحانی با اشاره به اینکه متأسفانه از روز اول تا امروز ما گرفتار تحریم بودیم، اظهار کرد: همین امروز هم که داریم پول را جابه‌جا می‌کنیم گرفتار تحریم هستیم. از کشوری می‌خواهیم به کشور دیگری پول جابه‌جا کنیم مشکل‌داریم. حتی در انتقال پول از عراق به سوریه چقدر دردسر داریم تا یک مورد جابه‌جایی انجام شود.
ضرورت قرنطینه بیماران کرونایی 
روحانی ادامه داد: ابتلای فرد به ویروس کرونا را باید به فرد مبتلا، محل کار و خانواده‌اش اطلاع داد. هنوز هم این کار انجام نمی‌شود یعنی فرد تست می‌دهد، به زور به خودش بعد از ۷۲ ساعت می‌گویند، تستت مثبت بوده است، اما باز هم این موضوع را به خانواده‌ و محل کارش اطلاع نمی‌دهند.
 روحانی افزود: فرد تست می‌دهد ولی به قرنطینه نمی‌رود بلکه به اداره و جمع خانواده می‌رود. تازه بعد از ۴۸ ساعت اطلاع داده می‌شود که تستش مثبت و در تمام این ۴۸ ساعت، او اطرافیانش را آلوده کرده است. سرعت عمل یکی از ضرورت‌هایی است که باید انجام شود. متأسفانه از افرادی که تست‌شان مثبت می‌شوند، عده‌ای مراعات در قرنطینه را رعایت نمی‌کنند و به خیابان و فروشگاه می‌روند. برخورد با این افراد از ضرورت‌ها است. باید به آنها برخورد شدید شود چون این افراد کل جامعه را آلوده می‌کنند.
ویروس هندی از ویروس انگلیسی، برزیلی، آفریقایی بدتر است
رئیس‌جمهوری بابیان اینکه امروز خطر ویروس هندی پیش روی ماست، تأکید کرد: ویروس هندی از ویروس انگلیسی، برزیلی، آفریقای جنوبی بدتر است. اگر این ویروس وارد کشور شود، ما مشکل بزرگی پیدا می‌کنیم. 
روحانی در پایان گفت: مردم مطمئن باشند دولت برای ساخت واکسن داخلی و واردکردن واکسن خارجی همه توان و اولویت خود را به کار گرفته و خواهد گرفت.
بنابراعلام وزارت بهداشت در شبانه‌روز گذشته ۳۷۴ بیمار کرونایی جان خود را از دست داده‌اند ‌که با احتساب آن، شمار قربانیان کرونا در کشور به ۶۹ هزار و 120 نفر رسید.
به گزارش ایسنا،  تا روز چهارم اردیبهشت و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۸ هزار و ۲۳۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲۹۱۲ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۳۷۷ هزار و ۳۹ نفر رسید. ۵۱۵۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.
 تاکنون ۱۵ میلیون و ۷۸ هزار و ۵۴۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام‌شده است.
در حال حاضر ۳۰۱ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۹۵ شهر در وضعیت نارنجی، ۴۵ شهر در وضعیت زرد و هفت شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

افزایش ۴۸ درصدی فوتی‌ها
سخنگوی وزارت بهداشت بابیان اینکه در هفته گذشته شاهد افزایش ۴۸ درصدی در تعداد بیماران فوت‌شده ناشی از کرونا نسبت به هفته قبل‌تر بودیم، گفت: استان‌های مرکزی، همدان، البرز، قزوین و لرستان دارای بالاترین میزان بروز موارد مرگ‌ومیر ناشی از بیماری در کشور بوده‌اند.
دکتر سیما سادات لاری درباره آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در کشور و موارد بستری و فوت، گفت: در هفته گذشته شاهد افزایش حدود ۱۷ درصدی در تعداد بیماران بستری به علت ابتلا به ویروس کرونا نسبت به هفته قبل‌تر بودیم. 

بیش‌ترین موارد بستری کرونا 
وی ادامه داد: میانگین بروز موارد مثبت بستری در هفته گذشته ۲۸.۲ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت گزارش‌شده است و استان‌های همدان، ایلام، سمنان، لرستان و چهارمحال و بختیاری دارای بیش‌ترین میزان بروز موارد مثبت بستری در کشور بوده‌اند.
معاون وزیر بهداشت افزود: میانگین بروز موارد مرگ‌ومیر ناشی از بیماری نیز حدود ۳۲.۱ نفر به ازای هر یک‌میلیون نفر جمعیت گزارش‌شده و استان‌های مرکزی، همدان، البرز، قزوین و لرستان دارای بالاترین میزان بروز موارد مرگ‌ومیر ناشی از بیماری در کشور بوده‌اند.

عمل به دستورالعمل‌های بهداشتی
لاری اظهار کرد: از طرفی میزان عمل به دستورالعمل‌های بهداشتی در کشور با وجود افزایش نسبت به هفته قبل‌تر، کماکان پایین و نگران‌کننده بوده و حدود ۶۱ درصد گزارش‌شده است. استان‌های سیستان و بلوچستان، کهکیلویه و بویراحمد و آذربایجان غربی دارای پایین‌ترین میزان عمل به دستورالعمل‌های بهداشتی هستند. وی ادامه داد: میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی کشور هم با حد مطلوب فاصله زیادی دارد و حدود ۶۳ درصد گزارش‌شده است. استان‌های زنجان، اردبیل و تهران دارای میزان بالاتر استفاده از ماسک در کشور هستند.

لغو طرح ترافیک در تهران از امروز
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: طرح ترافیک در تهران از روز یکشنبه به مدت یک هفته لغو می‌شود و برگزاری مراسم شب‌های احیا در ماه رمضان نیز با رعایت دستورالعمل‌های مصوب مجاز است.
به گزارش ایرنا، علیرضا رئیسی روز شنبه پس از برگزاری جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور رئیس‌جمهوری اعلام کرد: یکی از مسائلی که نگران‌کننده است وجود مترو و حمل‌ونقل عمومی است که باعث انتقال بیماری می‌شود به خصوص اینکه در این فضاها فاصله‌گذاری وجود ندارد. امیدواریم این تصمیم به خصوص در کلان‌شهر تهران تا حدی کمک کند که شیوع بیماری کم شود. این هفته طرح ترافیک برداشته می‌شود و برای ادامه آن در هفته‌های بعد تصمیم‌گیری خواهد شد. مراسم شب‌های قدر و احیا در ماه رمضان و نماز عید فطر در شهرهای زرد و آبی با رعایت پروتکل‌ها برگزار شود و در شهرهای قرمز و نارنجی حتماً مراسم شب‌های احیا و نمازها باید فضای باز برگزار شود، مدت مجاز برگزاری این مراسم حداکثر دو ساعت و برای نمازها نیم ساعت است. ممنوعیت تردد شبانه از ساعت ۲۲ تا ۳ شب نیز فقط در شب‌های قدر برداشته می‌شود.

وضعیت کرونا در ۷ استان 
صعودی است
رئیسی افزود: وضعیت کرونا در هفت استان صعودی است. در ۲۵ استان وضعیت خوب نیست. هفت استانی که بیش‌ترین میزان شیوع کرونا رادارند، استان‌های تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان، لرستان و همدان است. برخی استان‌ها به قله اوج شیوع کرونا در موج جدید نزدیک می‌شوند. استان‌هایی مثل مازندران، خوزستان، قزوین، فارس و تا حدودی اردبیل، کردستان روند نسبتاً ملایم‌تری را طی می‌کنند. 
پروتکل شکنی در ترددهای بین شهری
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: آمار تردد بین شهری در جاده‌ها نیز از ۱۴ تا آخر فروردین نسبت به سال گذشته ۵۶ درصد بیشتر شده است.  رئیسی گفت: میانگین تمکین مراکز خرید و مجتمع‌های تجاری اصلی در رعایت پروتکل‌ها و تعطیلی در شهرهای قرمز و نارنجی ۸۷ درصد است و در مورد اصناف فعال در معابر و خیابان‌ها و غیره ۸۰ درصد است و استان‌های زنجان، کرمان، خراسان جنوبی بیش‌ترین میزان رعایت پروتکل‌ها را داشته‌اند. تهویه مناسب فقط ۶۴ درصد در اماکن عمومی رعایت می‌شود. ماسک زدن در اماکن عمومی ۶۳ درصد، رعایت فاصله‌گذاری ۶۱ درصد و رعایت در فروشگاه‌های زنجیره‌ای حدود ۸۱ درصد است. اگر این اعداد زیر ۹۰ درصد باشد خیلی اثربخشی ندارد بنابراین رعایت پروتکل‌ها مناسب نیست و حتماً باید توجه بیشتری بشود.
رئیسی گفت: ویروس هندی به‌شدت مسری است و میزان تلفات بالایی دارد حتی از ویروس‌های دیگری مثل انگلیسی، برزیلی و آفریقای جنوبی شدیدتر است. 

لینک کوتاه: http://www.setaresobh.ir/fa/main/detail/74360/

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه

هشدار رئیس‌جمهور به حاشیه سازان

وضعیت قرمز است

وضعیت قرمز است

اشاره: رئیس‌جمهور روز گذشته به حاشیه سازان هشدار داد و گفت وضعیت قرمز است. مخالفان دولت و رسانه‌های آنها تلاش کرده و می‌کنند تا تمام مشکلات کشور را به گردن دولت بیندازند. این در حالی است که اقدامات آنها باعث تشدید تحریم‌ها شده و لوایح اف ای تی اف که دولت و مجلس دهم آنها را تأیید کرده‌اند و امکان مبادله پول بین ایران و بانک‌های جهانی را فراهم می‌کند بیشتر از دو سال است که در مجمع تشخیص مصلحت نام معطل‌مانده است. رئیس‌جمهور روز گذشته به صراحت اعلام کرد که برای خرید واکسن با مشکل انتقال پول مواجه است. متأسفانه پس از ورود ویروس انگلیسی به کشور و انتشار آن در سفرهای نوروزی به‌کل کشور اکنون نوبت ورود ویروس جهش‌یافته هندی رسیده که این ویروس کادر درمان هند را فلج کرده است. به‌طور که بر اساس آمارهای مقامات هند تعداد موارد جدید ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در یک شبانه‌روز ۳۴۶ هزار و ۷۸۶ نفر و آمار فوتی‌ها ۲۶۲۴ مورد بوده است. به گفته رئیس‌جمهور خطر ویروس کرونا هندی که قدرت سرایت بیشتری از انواع دیگر ویروس‌های جهش‌یافته دارند، پیش روی ماست. روز گذشته حسن روحانی تحریم را جنایت بزرگ نامید و علت ناموفق بودن دولت در خرید واکسن را ناتوانی در جابجایی پول عنوان کرد. حال چشم‌ها به مذاکرات وین است تا ببینند آیا تحریم‌ها برداشته خواهند شد یا خیر؟ در این ارتباط دکتر مردانی، عضو ستاد مبارزه با کرونا می‌گوید: «تا زمانی که اکثر جمعیت ایران واکسینه نشوند یا به کرونا مبتلا نشوند موج‌های کرونا یکی پس از دیگری ادامه خواهد داشت. بیمارستان‌ها پر از بیماران کرونایی است، امکان پذیرش بیمار جدید وجود ندارند و آی سی یوها پر از بیمار است. راه‌حل تنها ماندن در خانه، عدم شرکت در مجامع و مهمانی‌ها، نرفتن به مسافرت و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.»

خطر ویروس هندی پیش روی ما
رئیس‌جمهور گفت: دو هفته آینده حساس است و امکانات بهداشتی و درمانی ما محدودیت دارد. نیروی انسانی ما هم توان مشخصی دارد و سطح تحمل مردم نیز سطح خاصی است.
به گزارش ایسنا، حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بابیان اینکه همه آنانی که نظارت و کنترل را به دست دارند باید کارشان را تشدید کنند، اظهار کرد: اگر جز این باشد نمی‌توانیم به راحتی از این موج خلاص شویم؛ البته مردم هم آن طور که باید پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند که لازم است در این زمینه هم مردم توجه بیشتری داشته باشند.

وضعیت استان‌ها 
روحانی اظهار کرد: ۱۸ استان به‌طور ویژه نام‌برده شد که شرایطشان مساعد نیست و هفت استان از این استان‌ها، شرایطشان بدتر است. ۱۲ استان شرایطی دارند که اگر مراقبت کنند، وضعیت بهتری خواهند داشت. سایر استان‌ها از نظر ابتلا، بستری‌ها و فوتی‌ها شرایط نگران‌کننده‌ای دارند و باید در این شرایط مراقبت کنیم. روحانی تأکید کرد: مردم هم باید مراقبت را بالا ببرند. امروز گزارش داده شد که مردم هم مراقبت نمی‌کنند و سرجمع رعایت پروتکل‌های بهداشتی زیر ۶۰ درصد است درحالی‌که رعایت پروتکل‌ها باید بالای ۸۰ و ۹۰ درصد برسد تا از این موج عبور کنیم.
وی اظهار کرد: آن‌هایی که بهداشت عمومی را با خطر روبه‌رو می‌سازند، اقدامشان علیه بهداشت عمومی است و یک جرم در این زمینه وجود دارد و قوه قضاییه می‌تواند اقدام کند.

مشکل انتقال پول برای تهیه واکسن 
وی گفت: ما برای این‌که بتوانیم از یک واکسن از سبد واکس که مرجع ما هست، استفاده کنیم، ۱۷۸ میلیون دلار پول می‌خواهیم. ما پول‌داریم، اما انتقال آن مشکل است. اینکه ما می‌گوییم تحریم روی همه زندگی مردم تأثیر می‌گذارد بعضی‌ها باور نمی‌کنند و خبر ندارند که اداره کشور چگونه است.
روحانی افزود: تمام نهاده‌های مرغ مثل کنجاله و جو و ذرت از خارج وارد می‌شود. حتی مرغ اجداد از خارج وارد می‌شود که تحریم در این زمینه برای ما مشکل ایجاد کرد.
رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه یکی از اولویت‌های بزرگ دولت  واکسن است، گفت: به رئیس‌کل بانک مرکزی دستور دادم که اولویت اول برای تأمین ارز واکسن است. هیچ اولویتی بالاتر از آن نیست و حتی در جلسه قبل دولت به او دستور دادم با هر مشکلی هست، ۱۰۰ میلیون دلار پول آن را کنار بگذارد. اما برای جابه‌جا کردن این پول‌ها با مشکلات بزرگی مواجه هستیم.
روحانی ادامه داد: اگر ۲۴ ساعت یکی از این تلاش‌ها را روی کاغذ بیاوریم مردم می‌بینند که پول واکسن فلان کشور شرقی یا غربی را می‌خواهیم پرداخت کنیم، چه مشکلاتی وجود دارد؛ واقعاً تحریم یک جنایت بزرگ است.
رئیس‌جمهور بابیان اینکه متأسفانه عده‌ای روی باندبازی‌های سیاسی برای اینکه همه مشکلات را بدوش دولت بیندازند حاضر نیستند، مسئله را بفهمند، تصریح کرد: حاضر نیستند بفهمند برای این‌که واکسن وارد کنیم حداقل یک و نیم میلیارد دلار پول می‌خواهیم. جابه‌جایی و تأمین پول و خرید آنها از کشورهای مختلف آسان نیست؛ البته الآن بخش خصوصی هم آزادشده که زیر نظر وزارت بهداشت واکسن وارد کند و حتی اگر وزارت بهداشت نیازهایی دارد، باز بخش خصوصی تأمین کند. این کار آسان و ساده نیست. حمل‌ونقل و جابه‌جایی، نظارت، ‌امنیت واکسن‌ها همه مطرح است.
روحانی با اشاره به اینکه متأسفانه از روز اول تا امروز ما گرفتار تحریم بودیم، اظهار کرد: همین امروز هم که داریم پول را جابه‌جا می‌کنیم گرفتار تحریم هستیم. از کشوری می‌خواهیم به کشور دیگری پول جابه‌جا کنیم مشکل‌داریم. حتی در انتقال پول از عراق به سوریه چقدر دردسر داریم تا یک مورد جابه‌جایی انجام شود.
ضرورت قرنطینه بیماران کرونایی 
روحانی ادامه داد: ابتلای فرد به ویروس کرونا را باید به فرد مبتلا، محل کار و خانواده‌اش اطلاع داد. هنوز هم این کار انجام نمی‌شود یعنی فرد تست می‌دهد، به زور به خودش بعد از ۷۲ ساعت می‌گویند، تستت مثبت بوده است، اما باز هم این موضوع را به خانواده‌ و محل کارش اطلاع نمی‌دهند.
 روحانی افزود: فرد تست می‌دهد ولی به قرنطینه نمی‌رود بلکه به اداره و جمع خانواده می‌رود. تازه بعد از ۴۸ ساعت اطلاع داده می‌شود که تستش مثبت و در تمام این ۴۸ ساعت، او اطرافیانش را آلوده کرده است. سرعت عمل یکی از ضرورت‌هایی است که باید انجام شود. متأسفانه از افرادی که تست‌شان مثبت می‌شوند، عده‌ای مراعات در قرنطینه را رعایت نمی‌کنند و به خیابان و فروشگاه می‌روند. برخورد با این افراد از ضرورت‌ها است. باید به آنها برخورد شدید شود چون این افراد کل جامعه را آلوده می‌کنند.
ویروس هندی از ویروس انگلیسی، برزیلی، آفریقایی بدتر است
رئیس‌جمهوری بابیان اینکه امروز خطر ویروس هندی پیش روی ماست، تأکید کرد: ویروس هندی از ویروس انگلیسی، برزیلی، آفریقای جنوبی بدتر است. اگر این ویروس وارد کشور شود، ما مشکل بزرگی پیدا می‌کنیم. 
روحانی در پایان گفت: مردم مطمئن باشند دولت برای ساخت واکسن داخلی و واردکردن واکسن خارجی همه توان و اولویت خود را به کار گرفته و خواهد گرفت.
بنابراعلام وزارت بهداشت در شبانه‌روز گذشته ۳۷۴ بیمار کرونایی جان خود را از دست داده‌اند ‌که با احتساب آن، شمار قربانیان کرونا در کشور به ۶۹ هزار و 120 نفر رسید.
به گزارش ایسنا،  تا روز چهارم اردیبهشت و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۸ هزار و ۲۳۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲۹۱۲ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۳۷۷ هزار و ۳۹ نفر رسید. ۵۱۵۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.
 تاکنون ۱۵ میلیون و ۷۸ هزار و ۵۴۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام‌شده است.
در حال حاضر ۳۰۱ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۹۵ شهر در وضعیت نارنجی، ۴۵ شهر در وضعیت زرد و هفت شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

افزایش ۴۸ درصدی فوتی‌ها
سخنگوی وزارت بهداشت بابیان اینکه در هفته گذشته شاهد افزایش ۴۸ درصدی در تعداد بیماران فوت‌شده ناشی از کرونا نسبت به هفته قبل‌تر بودیم، گفت: استان‌های مرکزی، همدان، البرز، قزوین و لرستان دارای بالاترین میزان بروز موارد مرگ‌ومیر ناشی از بیماری در کشور بوده‌اند.
دکتر سیما سادات لاری درباره آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در کشور و موارد بستری و فوت، گفت: در هفته گذشته شاهد افزایش حدود ۱۷ درصدی در تعداد بیماران بستری به علت ابتلا به ویروس کرونا نسبت به هفته قبل‌تر بودیم. 

بیش‌ترین موارد بستری کرونا 
وی ادامه داد: میانگین بروز موارد مثبت بستری در هفته گذشته ۲۸.۲ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت گزارش‌شده است و استان‌های همدان، ایلام، سمنان، لرستان و چهارمحال و بختیاری دارای بیش‌ترین میزان بروز موارد مثبت بستری در کشور بوده‌اند.
معاون وزیر بهداشت افزود: میانگین بروز موارد مرگ‌ومیر ناشی از بیماری نیز حدود ۳۲.۱ نفر به ازای هر یک‌میلیون نفر جمعیت گزارش‌شده و استان‌های مرکزی، همدان، البرز، قزوین و لرستان دارای بالاترین میزان بروز موارد مرگ‌ومیر ناشی از بیماری در کشور بوده‌اند.

عمل به دستورالعمل‌های بهداشتی
لاری اظهار کرد: از طرفی میزان عمل به دستورالعمل‌های بهداشتی در کشور با وجود افزایش نسبت به هفته قبل‌تر، کماکان پایین و نگران‌کننده بوده و حدود ۶۱ درصد گزارش‌شده است. استان‌های سیستان و بلوچستان، کهکیلویه و بویراحمد و آذربایجان غربی دارای پایین‌ترین میزان عمل به دستورالعمل‌های بهداشتی هستند. وی ادامه داد: میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی کشور هم با حد مطلوب فاصله زیادی دارد و حدود ۶۳ درصد گزارش‌شده است. استان‌های زنجان، اردبیل و تهران دارای میزان بالاتر استفاده از ماسک در کشور هستند.

لغو طرح ترافیک در تهران از امروز
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: طرح ترافیک در تهران از روز یکشنبه به مدت یک هفته لغو می‌شود و برگزاری مراسم شب‌های احیا در ماه رمضان نیز با رعایت دستورالعمل‌های مصوب مجاز است.
به گزارش ایرنا، علیرضا رئیسی روز شنبه پس از برگزاری جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور رئیس‌جمهوری اعلام کرد: یکی از مسائلی که نگران‌کننده است وجود مترو و حمل‌ونقل عمومی است که باعث انتقال بیماری می‌شود به خصوص اینکه در این فضاها فاصله‌گذاری وجود ندارد. امیدواریم این تصمیم به خصوص در کلان‌شهر تهران تا حدی کمک کند که شیوع بیماری کم شود. این هفته طرح ترافیک برداشته می‌شود و برای ادامه آن در هفته‌های بعد تصمیم‌گیری خواهد شد. مراسم شب‌های قدر و احیا در ماه رمضان و نماز عید فطر در شهرهای زرد و آبی با رعایت پروتکل‌ها برگزار شود و در شهرهای قرمز و نارنجی حتماً مراسم شب‌های احیا و نمازها باید فضای باز برگزار شود، مدت مجاز برگزاری این مراسم حداکثر دو ساعت و برای نمازها نیم ساعت است. ممنوعیت تردد شبانه از ساعت ۲۲ تا ۳ شب نیز فقط در شب‌های قدر برداشته می‌شود.

وضعیت کرونا در ۷ استان 
صعودی است
رئیسی افزود: وضعیت کرونا در هفت استان صعودی است. در ۲۵ استان وضعیت خوب نیست. هفت استانی که بیش‌ترین میزان شیوع کرونا رادارند، استان‌های تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان، لرستان و همدان است. برخی استان‌ها به قله اوج شیوع کرونا در موج جدید نزدیک می‌شوند. استان‌هایی مثل مازندران، خوزستان، قزوین، فارس و تا حدودی اردبیل، کردستان روند نسبتاً ملایم‌تری را طی می‌کنند. 
پروتکل شکنی در ترددهای بین شهری
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: آمار تردد بین شهری در جاده‌ها نیز از ۱۴ تا آخر فروردین نسبت به سال گذشته ۵۶ درصد بیشتر شده است.  رئیسی گفت: میانگین تمکین مراکز خرید و مجتمع‌های تجاری اصلی در رعایت پروتکل‌ها و تعطیلی در شهرهای قرمز و نارنجی ۸۷ درصد است و در مورد اصناف فعال در معابر و خیابان‌ها و غیره ۸۰ درصد است و استان‌های زنجان، کرمان، خراسان جنوبی بیش‌ترین میزان رعایت پروتکل‌ها را داشته‌اند. تهویه مناسب فقط ۶۴ درصد در اماکن عمومی رعایت می‌شود. ماسک زدن در اماکن عمومی ۶۳ درصد، رعایت فاصله‌گذاری ۶۱ درصد و رعایت در فروشگاه‌های زنجیره‌ای حدود ۸۱ درصد است. اگر این اعداد زیر ۹۰ درصد باشد خیلی اثربخشی ندارد بنابراین رعایت پروتکل‌ها مناسب نیست و حتماً باید توجه بیشتری بشود.
رئیسی گفت: ویروس هندی به‌شدت مسری است و میزان تلفات بالایی دارد حتی از ویروس‌های دیگری مثل انگلیسی، برزیلی و آفریقای جنوبی شدیدتر است. 

لینک کوتاه: http://www.setaresobh.ir/fa/main/detail/74360/

ارسال دیدگاه شما