آغاز واکسیناسیون 18 سال به بالا

آغاز واکسیناسیون 18 سال به بالا

اشاره: شمار تلفات کرونا روز پنجشنبه هفته گذشته ۴۵۳ نفر بود و دیروز به ۳۶۴ نفر کاهش یافت. این امر در پی ورود میلیونی واکسن به کشور و تسریع واکسیناسیون است که سبب عبور خیز پنجم و مرگبار کرونا از کشور شده است. در این میان برخی با استناد به برخی اخبار نامعتبر بر این باورند که مضرات تزریق واکسن کرونا از فواید آن بیشتر است. این در حالی است که بسیاری از کشورها اکنون بیش از 100 درصد مردم را واکسینه کرده‌اند و در حال تزریق دوز سوم همگانی واکسن کرونا هستند. به گفته استاندار تهران در از روز سه‌شنبه هفته جاری تمام افراد بالای 18 سال در تهران می‌توانند برای تزریق واکسن به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

جان باختن 364 هم‌وطن دیگر 
براثر کرونا  
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز گذشته ۳۶۴ نفر دیگر براثر کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع تلفات این ویروس در کشور به ۱۱۶ هزار و ۴۳۶ نفر رسید. خیز پنجم کرونا اوایل تیرماه کشور را در برگرفت. بر اساس اعلام وزارت بهداشت، از روز پنجشنبه تا روز جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۷ هزار و ۶۰۵ بیمار جدید مبتلابه کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۵۳۷ نفر از آن‌ها بستری شدند. اکنون مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵ میلیون و ۳۹۶ هزار و ۱۳ نفر رسید. طی روز گذشته، ۳۶۴ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۱۶ هزار و ۴۳۶ نفر رسید. همچنین تاکنون ۴ میلیون ۷۰۸ هزار و ۱۹۵ نفر از بیماران، بهبودیافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. ۶ هزار و ۹۰۲ نفر از بیماران مبتلابه کووید۱۹ نیز در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون ۳۰ میلیون و ۷۸۲ هزار و ۳۳۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام‌شده است. همچنین تاکنون ۲۷ میلیون و ۷۹۰ هزار و ۸۳۵ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۱۳ میلیون و ۴۵۹ هزار و ۶۲۵ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۴۱ میلیون و ۲۵۰ هزار و ۴۶۰ دُز رسید. افراد واجد شرایط برای تزریق واکسن حتماً در سامانه salamat.gov.ir ثبت‌نام کنند. در حال حاضر ۱۶۸ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۰۹ شهر در وضعیت نارنجی و ۷۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

کرونا در کدام استان‌ها دوباره 
افزایشی شد؟ 
تازه‌ترین گزارش وزارت بهداشت خبر از افزایشی شدن مجدد روند بستری در استان‌های آذربایجان غربی و کردستان و ناپایدار بودن شرایط در کرمانشاه و تداوم روند نزولی بستری در سایر استان‌ها می‌دهد. سایر استان‌ها در دو هفته اخیر به‌صورت پایدار روند نزولی بستری نشان می‌دهند. کاهشی بودن روند بستری در یک استان به معنی کاهشی بودن روند در تک‌تک شهرهای آن نیست. ممکن است روند بستری در بعضی شهرها افزایشی باشد درحالی‌که مجموع بستری کل آن استان کاهشی است.

واکسیناسیون افراد بالای ۱۸ سال تهران از سه‌شنبه
استاندار تهران جزئیات اقداماتی که در راستای واکسیناسیون افراد بالای 18 سال که از روز سه‌شنبه در استان آغاز خواهد شد را تشریح کرد.  به گزارش ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی در پایان جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا که روز جمعه به‌صورت فوق‌العاده برگزار شد گفت: ظرف دو هفته اخیر این آمادگی از سوی استانداری تهران و دانشگاه‌های علوم پزشکی استان تهران اعلام شد که می‌توانیم تمهیداتی را اتخاذ کنیم که میزان واکسیناسیون و مراکز  تجمیعی را افزایش دهیم. نهایتاً در ۲۴ شهریورماه معاونت بهداشتی وزارت کشور نامه‌ای در هفت‌بند به همه دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ کرد که بر اساس آن مراکز تجمیعی و گروه‌های واکسیناتور افزایش یابند و مراکز نیز به‌صورت شبانه‌روزی فعالیت کنند. وی ادامه داد: این اقدامات در راستای این بود که سرعت واکسیناسیون برای افراد بالای ۱۸ سال بیشتر شود و ظرف یک یا دو هفته این کار به پایان برسد. در این جلسه از همه فرمانداری‌ها گزارش میزان ظرفیت و تعداد تزریق واکسن دریافت شد. همه شهرستان‌ها اعلام آمادگی کردند که تمام اقدامات برای سرعت بخشی به واکسیناسیون انجام می‌دهند. استاندار تهران گفت: از روز سه‌شنبه و ظرف ۱۰ روز که این اقدامات شروع خواهد شد، همه افراد هدف، دز اول واکسن را دریافت می‌کنند. به گفته وی، روز گذشته ۲۵۵ هزار دز واکسن در تهران تزریق شد. بندپی تأکید کرد: ۱۰ میلیون و ۶۸۲ هزار جمعیت بالای ۱۸ سال در استان داریم و ما از وزارت بهداشت تقاضا داریم که ثبت‌نام از طریق دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام شود. همچنین شرکت‌هایی مثل ایران‌خودرو و سایپا اعلام آمادگی کردند که روزانه ۱۰ هزار واکسن به افرادی غیر از جامعه هدف خودشان واکسن تزریق کنند.

واکسن‌ستیزی مختص ایران نیست
معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: عده‌ای می‌خواهند این‌طور جلوه دهند که واکسن‌ستیزی در کشور برنامه‌ریزی‌شده و سیستماتیک است و می‌خواهند آن را به مذهب ارتباط دهند درحالی‌که علمای ما واکسن تزریق کردند. به گزارش «انتخاب» علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت درباره واکسن‌ستیزی که در برخی موارد علیه واکسیناسیون کرونا شاهد بوده‌ایم، گفت: اولاً واکسن‌ستیزی فقط مختص ایران نیست و در آمریکا و اروپا هم با این مشکل درگیرند و برخی با واکسن مخالف‌اند. خوشبختانه در کشور ما واکسن‌ستیزی اصلا به‌صورت سیستماتیک وجود ندارد. واکسن‌ستیزی به دین ربطی ندارد، بلکه عده‌ای هستند که کلاً ضد واکسن هستند. البته این موضوع در کشور ما سیستماتیک نیست. عده‌ای دوست ندارند و واکسن تزریق نمی‌کنند. رئیسی گفت: چندی پیش میزبان کارشناسان برجسته و ارشد منطقه امرو سازمان جهانی بهداشت بودیم. این کارشناسان از مراکز واکسیناسیون ما بازدید میدانی کردند و بعد اعلام کردند که وقتی به مراکز شما رفتیم و بازدید کردیم بسیار خوشحال شدیم؛ چراکه دیدیم مردم مشتاق تزریق واکسن هستند و در صف ایستادند. البته ما گفتیم که ازنظر ما در صف ایستادن برای تزریق واکسن خوب نیست. بااین‌حال آن‌ها اعلام کردند که در همه جای دنیا عده‌ای نمی‌خواهند واکسن تزریق کنند اما شما چقدر افراد مشتاق برای تزریق واکسن دارید. این نکته بسیار مثبتی است که مردم حاضرند چند ساعت در صف بمانند تا واکسن تزریق کنند.

۷ میلیون دز واکسن نیازمندیم 
فرمانده ستاد مقابله با کرونای استان تهران اعلام کرد: برای برنامه ۱۰ روزه واکسیناسیون افراد بالای ۱۸ سال به هفت میلیون دز واکسن نیازمندیم .  علیرضا زالی در جلسه فوق‌العاده ستاد مدیریت و مقابله با ویروس کرونای استان تهران که روز جمعه با حضور استاندار برگزار شد، گفت: برای اینکه بتوانیم تمام افراد بالای ۱۸ سال را پوشش واکسیناسیون قرار دهیم طبیعتاً امکانات لازم برای آن برای ما فراهم نیست. اگر این امکانات فراهم شود می‌توانیم ظرف ده روز واکسیناسیون در استان را به اتمام برسانیم. زالی افزود: اگر بخواهیم کل واکسیناسیون تهران را انجام دهیم به ۲۰ میلیون دوز واکسن نیاز داریم و تا روز گذشته ۷ میلیون و ۱۲۵ هزار واکسن در تهران تزریق‌شده و یعنی ما به ۱۳ میلیون واکسن دیگر برای پوشش کامل دو دوز تهران نیازمندیم؛  اما برای واکسیناسیون در این ۱۰ روز،  ۱۳ میلیون نیاز نداریم بلکه با هفت میلیون دز این کار انجام خواهد شد. فرمانده ستاد مقابله با کرونای استان تهران این را هم گفت که از وزارت بهداشت درخواست کردیم که این هفت میلیون دز واکسن را در اختیار ما قرار دهد. نظر سازمان جهانی بهداشت درباره واکسن‌های ایرانی نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران گفت: علیرغم شدید بودن ویروس کوویدـ۱۹، جمهوری اسلامی ایران توانسته با اتخاذ تمهیداتی تا حد قابل قبولی این بیماری همه‌گیر را کنترل کند.  دکتر جعفر حسین سید نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران در نشست خبری که به‌صورت مجازی با حضور مدیر منطقه‌ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت و مدیر اورژانس منطقه‌ای امرو (EMRO) برگزار شد، در سخنانی گفت: ایران تمهیداتی را از قبیل تعطیلی مراکز آموزشی، تعطیلی کسب‌وکار تجاری، استفاده اجباری از ماسک در مکان‌های عمومی انجام داده است و باوجود مشکلات و شرایط نیز توانسته مقدار قابل‌توجهی دوز واکسن را به مردم تزریق کند. وی با اشاره به واردات حدود ۹.۶ میلیون دوز واکسن تا روز چهارشنبه توسط ایران افزود: بنده دو هفته پیش شخصاً از مراکز تزریق واکسن بازدید کردم و کار به‌صورت کاملا حرفه‌ای مدیریت می‌شد. نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران درباره ارزیابی سازمان جهانی بهداشت از واکسن‌های ایران گفت: همان‌طور که پیش‌تر راجع به واکسن‌های بومی هم گفتم، در حال جمع‌آوری اطلاعات لازم برای ثبت و تصدیق واکسن‌های ایرانی هستیم و طبق آن‌ها تصمیم‌گیری می‌کنیم و دراین‌باره نیز از اقدامات و همکاری سازمان غذا و دارو ایران قدردانی می‌کنیم. جعفر حسین سید در پاسخ به این سؤال که آیا حقیقت دارد افراد ایرانی که واکسینه شده‌اند، از نو مبتلابه بیماری شوند، گفت: این موضوع صرفاً به ایران محدود نمی‌شود بلکه باید در نظر داشت همیشه یک احتمالی وجود دارد زیرا واکسن سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد و اگر شخصی مجدد مبتلا شود، وضعیت بیماری و علائم وی بسیار سطحی و ضعیف خواهد بود در حدی که نیازی به بستری در بیمارستان نیست. نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران همچنین با اشاره به واکسیناسیون اتباع نیز ابراز امیدواری که ۱.۶ میلیون دوز واکسن برای پناهندگان افغان در اختیار دولت جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد.
 
۵۷ شهر قرمز و ۲۳۸ شهر نارنجی
با عبور اکثر مناطق کشور از قله موج پنجم و کاهشی شدن روند بستری، تهران و بسیاری از شهرها از وضعیت قرمز کرونا خارج شدند. جدیدترین رنگ‌بندی شهرها از سوی اپلیکیشن ماسک منتشر شد و بر این اساس در حال حاضر ۵۷ شهرستان قرمز، ۲۳۸ شهرستان نارنجی، ۱۳۶ شهرستان زرد و ۱۷ شهرستان آبی هستند. اسامی شهرستان‌هایی که هنوز قرمز هستند، عبارت‌اند از: بناب، تبریز، مراغه، مرند، ملکان، میانه (آذربایجان شرقی)، ارومیه، اشنویه، بوکان، پیرانشهر، تکاب، چالدران، چایپاره، خوی، سردشت، سلماس، شاهین‌دژ، شوط، ماکو، مهاباد، میاندوآب، نقده (آذربایجان غربی)، قدس (تهران)، بردسکن، خلیل آباد، درگز (خراسان رضوی)، بندرماهشهر، شوش، شوشتر، هندیجان (خوزستان)، زنجان (زنجان)، جهرم، ممسنی (فارس)، بانه، بیجار، ده گلان، دیواندره، سقز، سنندج، قروه، کامیاران، مریوان (کردستان)، اسلام‌آباد غرب، پاوه، جوانرود، روانسر، سرپل ذهاب، سنقر، کرمانشاه، گیلان غرب، هرسین (کرمانشاه)، ساوه (مرکزی)، بهار، رزن، کبودرآهنگ، نهاوند، همدان (همدان)

لینک کوتاه: http://www.setaresobh.ir/fa/main/detail/79154/

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه

آغاز واکسیناسیون 18 سال به بالا

آغاز واکسیناسیون 18 سال به بالا

اشاره: شمار تلفات کرونا روز پنجشنبه هفته گذشته ۴۵۳ نفر بود و دیروز به ۳۶۴ نفر کاهش یافت. این امر در پی ورود میلیونی واکسن به کشور و تسریع واکسیناسیون است که سبب عبور خیز پنجم و مرگبار کرونا از کشور شده است. در این میان برخی با استناد به برخی اخبار نامعتبر بر این باورند که مضرات تزریق واکسن کرونا از فواید آن بیشتر است. این در حالی است که بسیاری از کشورها اکنون بیش از 100 درصد مردم را واکسینه کرده‌اند و در حال تزریق دوز سوم همگانی واکسن کرونا هستند. به گفته استاندار تهران در از روز سه‌شنبه هفته جاری تمام افراد بالای 18 سال در تهران می‌توانند برای تزریق واکسن به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

جان باختن 364 هم‌وطن دیگر 
براثر کرونا  
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز گذشته ۳۶۴ نفر دیگر براثر کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع تلفات این ویروس در کشور به ۱۱۶ هزار و ۴۳۶ نفر رسید. خیز پنجم کرونا اوایل تیرماه کشور را در برگرفت. بر اساس اعلام وزارت بهداشت، از روز پنجشنبه تا روز جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۷ هزار و ۶۰۵ بیمار جدید مبتلابه کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۵۳۷ نفر از آن‌ها بستری شدند. اکنون مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵ میلیون و ۳۹۶ هزار و ۱۳ نفر رسید. طی روز گذشته، ۳۶۴ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۱۶ هزار و ۴۳۶ نفر رسید. همچنین تاکنون ۴ میلیون ۷۰۸ هزار و ۱۹۵ نفر از بیماران، بهبودیافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. ۶ هزار و ۹۰۲ نفر از بیماران مبتلابه کووید۱۹ نیز در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون ۳۰ میلیون و ۷۸۲ هزار و ۳۳۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام‌شده است. همچنین تاکنون ۲۷ میلیون و ۷۹۰ هزار و ۸۳۵ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۱۳ میلیون و ۴۵۹ هزار و ۶۲۵ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۴۱ میلیون و ۲۵۰ هزار و ۴۶۰ دُز رسید. افراد واجد شرایط برای تزریق واکسن حتماً در سامانه salamat.gov.ir ثبت‌نام کنند. در حال حاضر ۱۶۸ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۰۹ شهر در وضعیت نارنجی و ۷۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

کرونا در کدام استان‌ها دوباره 
افزایشی شد؟ 
تازه‌ترین گزارش وزارت بهداشت خبر از افزایشی شدن مجدد روند بستری در استان‌های آذربایجان غربی و کردستان و ناپایدار بودن شرایط در کرمانشاه و تداوم روند نزولی بستری در سایر استان‌ها می‌دهد. سایر استان‌ها در دو هفته اخیر به‌صورت پایدار روند نزولی بستری نشان می‌دهند. کاهشی بودن روند بستری در یک استان به معنی کاهشی بودن روند در تک‌تک شهرهای آن نیست. ممکن است روند بستری در بعضی شهرها افزایشی باشد درحالی‌که مجموع بستری کل آن استان کاهشی است.

واکسیناسیون افراد بالای ۱۸ سال تهران از سه‌شنبه
استاندار تهران جزئیات اقداماتی که در راستای واکسیناسیون افراد بالای 18 سال که از روز سه‌شنبه در استان آغاز خواهد شد را تشریح کرد.  به گزارش ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی در پایان جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا که روز جمعه به‌صورت فوق‌العاده برگزار شد گفت: ظرف دو هفته اخیر این آمادگی از سوی استانداری تهران و دانشگاه‌های علوم پزشکی استان تهران اعلام شد که می‌توانیم تمهیداتی را اتخاذ کنیم که میزان واکسیناسیون و مراکز  تجمیعی را افزایش دهیم. نهایتاً در ۲۴ شهریورماه معاونت بهداشتی وزارت کشور نامه‌ای در هفت‌بند به همه دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ کرد که بر اساس آن مراکز تجمیعی و گروه‌های واکسیناتور افزایش یابند و مراکز نیز به‌صورت شبانه‌روزی فعالیت کنند. وی ادامه داد: این اقدامات در راستای این بود که سرعت واکسیناسیون برای افراد بالای ۱۸ سال بیشتر شود و ظرف یک یا دو هفته این کار به پایان برسد. در این جلسه از همه فرمانداری‌ها گزارش میزان ظرفیت و تعداد تزریق واکسن دریافت شد. همه شهرستان‌ها اعلام آمادگی کردند که تمام اقدامات برای سرعت بخشی به واکسیناسیون انجام می‌دهند. استاندار تهران گفت: از روز سه‌شنبه و ظرف ۱۰ روز که این اقدامات شروع خواهد شد، همه افراد هدف، دز اول واکسن را دریافت می‌کنند. به گفته وی، روز گذشته ۲۵۵ هزار دز واکسن در تهران تزریق شد. بندپی تأکید کرد: ۱۰ میلیون و ۶۸۲ هزار جمعیت بالای ۱۸ سال در استان داریم و ما از وزارت بهداشت تقاضا داریم که ثبت‌نام از طریق دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام شود. همچنین شرکت‌هایی مثل ایران‌خودرو و سایپا اعلام آمادگی کردند که روزانه ۱۰ هزار واکسن به افرادی غیر از جامعه هدف خودشان واکسن تزریق کنند.

واکسن‌ستیزی مختص ایران نیست
معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: عده‌ای می‌خواهند این‌طور جلوه دهند که واکسن‌ستیزی در کشور برنامه‌ریزی‌شده و سیستماتیک است و می‌خواهند آن را به مذهب ارتباط دهند درحالی‌که علمای ما واکسن تزریق کردند. به گزارش «انتخاب» علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت درباره واکسن‌ستیزی که در برخی موارد علیه واکسیناسیون کرونا شاهد بوده‌ایم، گفت: اولاً واکسن‌ستیزی فقط مختص ایران نیست و در آمریکا و اروپا هم با این مشکل درگیرند و برخی با واکسن مخالف‌اند. خوشبختانه در کشور ما واکسن‌ستیزی اصلا به‌صورت سیستماتیک وجود ندارد. واکسن‌ستیزی به دین ربطی ندارد، بلکه عده‌ای هستند که کلاً ضد واکسن هستند. البته این موضوع در کشور ما سیستماتیک نیست. عده‌ای دوست ندارند و واکسن تزریق نمی‌کنند. رئیسی گفت: چندی پیش میزبان کارشناسان برجسته و ارشد منطقه امرو سازمان جهانی بهداشت بودیم. این کارشناسان از مراکز واکسیناسیون ما بازدید میدانی کردند و بعد اعلام کردند که وقتی به مراکز شما رفتیم و بازدید کردیم بسیار خوشحال شدیم؛ چراکه دیدیم مردم مشتاق تزریق واکسن هستند و در صف ایستادند. البته ما گفتیم که ازنظر ما در صف ایستادن برای تزریق واکسن خوب نیست. بااین‌حال آن‌ها اعلام کردند که در همه جای دنیا عده‌ای نمی‌خواهند واکسن تزریق کنند اما شما چقدر افراد مشتاق برای تزریق واکسن دارید. این نکته بسیار مثبتی است که مردم حاضرند چند ساعت در صف بمانند تا واکسن تزریق کنند.

۷ میلیون دز واکسن نیازمندیم 
فرمانده ستاد مقابله با کرونای استان تهران اعلام کرد: برای برنامه ۱۰ روزه واکسیناسیون افراد بالای ۱۸ سال به هفت میلیون دز واکسن نیازمندیم .  علیرضا زالی در جلسه فوق‌العاده ستاد مدیریت و مقابله با ویروس کرونای استان تهران که روز جمعه با حضور استاندار برگزار شد، گفت: برای اینکه بتوانیم تمام افراد بالای ۱۸ سال را پوشش واکسیناسیون قرار دهیم طبیعتاً امکانات لازم برای آن برای ما فراهم نیست. اگر این امکانات فراهم شود می‌توانیم ظرف ده روز واکسیناسیون در استان را به اتمام برسانیم. زالی افزود: اگر بخواهیم کل واکسیناسیون تهران را انجام دهیم به ۲۰ میلیون دوز واکسن نیاز داریم و تا روز گذشته ۷ میلیون و ۱۲۵ هزار واکسن در تهران تزریق‌شده و یعنی ما به ۱۳ میلیون واکسن دیگر برای پوشش کامل دو دوز تهران نیازمندیم؛  اما برای واکسیناسیون در این ۱۰ روز،  ۱۳ میلیون نیاز نداریم بلکه با هفت میلیون دز این کار انجام خواهد شد. فرمانده ستاد مقابله با کرونای استان تهران این را هم گفت که از وزارت بهداشت درخواست کردیم که این هفت میلیون دز واکسن را در اختیار ما قرار دهد. نظر سازمان جهانی بهداشت درباره واکسن‌های ایرانی نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران گفت: علیرغم شدید بودن ویروس کوویدـ۱۹، جمهوری اسلامی ایران توانسته با اتخاذ تمهیداتی تا حد قابل قبولی این بیماری همه‌گیر را کنترل کند.  دکتر جعفر حسین سید نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران در نشست خبری که به‌صورت مجازی با حضور مدیر منطقه‌ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت و مدیر اورژانس منطقه‌ای امرو (EMRO) برگزار شد، در سخنانی گفت: ایران تمهیداتی را از قبیل تعطیلی مراکز آموزشی، تعطیلی کسب‌وکار تجاری، استفاده اجباری از ماسک در مکان‌های عمومی انجام داده است و باوجود مشکلات و شرایط نیز توانسته مقدار قابل‌توجهی دوز واکسن را به مردم تزریق کند. وی با اشاره به واردات حدود ۹.۶ میلیون دوز واکسن تا روز چهارشنبه توسط ایران افزود: بنده دو هفته پیش شخصاً از مراکز تزریق واکسن بازدید کردم و کار به‌صورت کاملا حرفه‌ای مدیریت می‌شد. نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران درباره ارزیابی سازمان جهانی بهداشت از واکسن‌های ایران گفت: همان‌طور که پیش‌تر راجع به واکسن‌های بومی هم گفتم، در حال جمع‌آوری اطلاعات لازم برای ثبت و تصدیق واکسن‌های ایرانی هستیم و طبق آن‌ها تصمیم‌گیری می‌کنیم و دراین‌باره نیز از اقدامات و همکاری سازمان غذا و دارو ایران قدردانی می‌کنیم. جعفر حسین سید در پاسخ به این سؤال که آیا حقیقت دارد افراد ایرانی که واکسینه شده‌اند، از نو مبتلابه بیماری شوند، گفت: این موضوع صرفاً به ایران محدود نمی‌شود بلکه باید در نظر داشت همیشه یک احتمالی وجود دارد زیرا واکسن سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد و اگر شخصی مجدد مبتلا شود، وضعیت بیماری و علائم وی بسیار سطحی و ضعیف خواهد بود در حدی که نیازی به بستری در بیمارستان نیست. نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران همچنین با اشاره به واکسیناسیون اتباع نیز ابراز امیدواری که ۱.۶ میلیون دوز واکسن برای پناهندگان افغان در اختیار دولت جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد.
 
۵۷ شهر قرمز و ۲۳۸ شهر نارنجی
با عبور اکثر مناطق کشور از قله موج پنجم و کاهشی شدن روند بستری، تهران و بسیاری از شهرها از وضعیت قرمز کرونا خارج شدند. جدیدترین رنگ‌بندی شهرها از سوی اپلیکیشن ماسک منتشر شد و بر این اساس در حال حاضر ۵۷ شهرستان قرمز، ۲۳۸ شهرستان نارنجی، ۱۳۶ شهرستان زرد و ۱۷ شهرستان آبی هستند. اسامی شهرستان‌هایی که هنوز قرمز هستند، عبارت‌اند از: بناب، تبریز، مراغه، مرند، ملکان، میانه (آذربایجان شرقی)، ارومیه، اشنویه، بوکان، پیرانشهر، تکاب، چالدران، چایپاره، خوی، سردشت، سلماس، شاهین‌دژ، شوط، ماکو، مهاباد، میاندوآب، نقده (آذربایجان غربی)، قدس (تهران)، بردسکن، خلیل آباد، درگز (خراسان رضوی)، بندرماهشهر، شوش، شوشتر، هندیجان (خوزستان)، زنجان (زنجان)، جهرم، ممسنی (فارس)، بانه، بیجار، ده گلان، دیواندره، سقز، سنندج، قروه، کامیاران، مریوان (کردستان)، اسلام‌آباد غرب، پاوه، جوانرود، روانسر، سرپل ذهاب، سنقر، کرمانشاه، گیلان غرب، هرسین (کرمانشاه)، ساوه (مرکزی)، بهار، رزن، کبودرآهنگ، نهاوند، همدان (همدان)

لینک کوتاه: http://www.setaresobh.ir/fa/main/detail/79154/

ارسال دیدگاه شما